ההפתעה המרגשת של סגן י׳ | חיל-האוויר הישראלי

לזה הוא לא ציפה! סגן י׳ חשב שהוא מצטלם לסרטון רגיל לקראת סיום קורס-טיס 179, אבל... לנו היו תכניות אחרות!

למי הצביעה גאולה אבן-סער ב-2006? | גיא זהר

כאן 11 | גאולה אבן-סער טענה שכל חייה הצביעה ליכוד, אבל מאמר מ-2006 טען אחרת. יש פער - וסגרנו אותו | אופירה אסייג, טענה שבסין וביפן אין תאונות דרכים. בדקנו. ועוד פערים קטנים | איך גם נתניהו וגם גדעון סער משתמשים באותו סקר להוכיח את הובלתם?

פורום כאן נעים

“למה אתה גונב?”: מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

חינוך ספרים | סופרים

אלחנן ניר ועמותת זֶלדָה זוכי פרס שר החינוך ליוצרים בתרבות יהודית

היוצרים בתרבות יהודית בתחום ספרות ושירה על שם אורי אורבך לשנת 2019, אלחנן ניר, מבטא באופן השלם ביותר את בשורתה של התרבות היהודית הצעירה והמתחדשת. אנו מקווים כי הפרס, יאפשר לניר, להעשיר את הציבוריות הישראלית בקולות ויצירות נוספים משלו וכן, עמותת זלדה, שהמשוררת זלדה, כתבה שירה עברית עשירה ועמוקה. העמותה, קמה במטרה להפיץ ולפרסם את יצירותיה, ובהן יצירות שטרם פורסמו, ראויה ל'פרס השר בקטגוריה ספרות'.
אלחנן ניר והמשוררת זלדה, זוכי פרס שר החינוך - ליוצרים בתרבות יהודית על שם אורי אורבך לשנת 2019 | עיבוד צילום ממחושב: שולי סונגו©
אלחנן ניר והמשוררת זלדה

משרד החינוך בראשות שר החינוך הרב רפי פרץ, מעניק מדי שנה, שישה פרסים ל’יוצרים בתחומי התרבות היהודית’ הודיע היום (שלישי, י’ באלול התשע”ט) למשורר וסופר כרמ בישיבת שיח יצחק הרב אלחנן נריה ניר ולעמותת זלדה על זכייתם בפרס שר החינוך ליוצרים בתרבות יהודית בתחום ספרות ושירה על שם אורי אורבך זכרו לברכה לשנת 2019, מי שכיהן כשר לאזרחים ותיקים וחבר הכנסת מטעם סיעת הבית היהודי,  ואף התפרסם  כסופר, עיתונאי, בעל טור, סאטיריקן, פובליציסט ומאנשי התקשורת הבולטים בציבור הדתי לאומי.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

השר הרב פרץ, בירך את הזוכים על תרומתם הייחודית לספרות ולשירה בתרבות היהודית; “שבעים פנים לעם הספר וכולם מצטרפים כמקשה אחת לאריג יפיפה ומגוון של תרבות יהודית עשירה.

הכתיבה, העריכה והשירה של אלחנן ניר מבטאים חיבור עמוק בין קודש לחול, בין דרש ורמז לחסידות ותלמוד ובין מסורת עתיקה ליהדות עכשיווית.

יצירותיה של המשוררת זֶלדָה שניאורסון-מישקובסקי, מהוות בסיס ליצירות רבות בשנים האחרונות. שורשיה הנטועים עמוק בעולם הדתי-חסידי, כתבה זֶלדָה שירה עברית עשירה ועמוקה.

עמותת זֶלדָה אשר קמה במטרה להפיץ ולפרסם את יצירותיה, ובהן יצירות שטרם פורסמו, ראויה ל‘פרס השר בקטגוריה ספרות’.

 אלה נימוקי הוועדה למתן הפרס ל-אלחנן נריה ניר;

השר אורי אורבך זיכרונו לברכה
אורי אורבך, זיכרונו לברכה

יצירתו של אלחנן נריה ניר (יליד 1980), המשמש כרמ בישיבת שיח יצחק ועורך מוסף שבת של מקור ראשון.

זוכה פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2011, פרושה לכל יריעות ארץ ושמיים – קובעת ועדת מתן הפרס ל’ספרות ולשירה בתרבות היהודית 2019′.

גרעיני שירתו, הגותו התורנית, כתיבתו העוסקת בתרבות ובזמן, עבודת העריכה במוסף ‘שבת’, יצירת במה תרבותית חשובה לכותבות וכותבים.

לאחרונה, אף פרסם רומן פרי עטו. בכל אלה, קולו הייחודי של אלחנן, שוזר ועולה, קול הנובע מסתרי בתי המדרש שבארץ ישראל בהם פשט לוחש לסוד, ניגון נושק לדרש.

שורשיו של אלחנן ניר בתורות הרז והחסידות, יחד עם תרבויות מגוונות הפתוחות בפניו.

כתיבתו מצרפת הכל יחד לשפה חדשה, שפה בה כאביו וגעגועיו של האדם לפני אימו החסרה נארגים בעדינות ובכנות חודרת עם צער השכינה וההעדר הקוסמי.

אלחנן ניר, מבטא באופן השלם ביותר את בשורתה של התרבות היהודית הצעירה והמתחדשת. אנו מקווים, כי הפרס, יאפשר לניר להעשיר את הציבוריות הישראלית בקולות ויצירות נוספים משלו.

 אלה נימוקי הוועדה למתן הפרס ל-עמותת זֶלדָה;

עמותת זֶלדָה – יצירתה של המשוררת שיינא זֶלדָה שניאורסון-מישקובסקי (כ”ו בסיוון תרע”ד, 19 ביוני 1914 – כ”ח בניסן תשמ”ד, 30 באפריל 1984), המוכרת לציבור הרחב בשם זֶלדָה, הייתה משוררת חרדית.

זֶלדָה, מהווה אבן דרך בפריחתה של היצירה האמונית בישראל של העשורים האחרונים.

לכל איש יש שם” – כתבה המשוררת בשירה המוכר, ושמה שלה, בפשטות ובצניעות – זלדה, מדליק נר בכל עולמות הנפש והרגש.

מתוך שורשיה הנטועים עמוק בעולם הדתי-חסידי, כתבה זלדה, שירה עברית עשירה ועמוקה, מחוברת לעכשיו וטעונה בעולם סימבולי-מיסטי מעודן ומחשמל.

מבטה מלא פליאה וכאב, שמחה פשוטה וצער, כשהיא נתונה בשיחה מתמדת עם הנשגב והיומיומי כאחד. כשירה גדולה באמת היא מעניקה לקוראיה תחושת שותפות גורל ומזור.

שלושים וחמש שנה לאחר פטירתה של זֶלדָה, המשוררת השקטה והחזקה הזו, אנו מעניקים את ‘פרס שר החינוך לתרבות יהודית‘ ל-‘עמותת זלדה’ אשר קמה במטרה להוציא אל האור, כפשוטו, מכתביה אשר לא פורסמו מעולם ולשמר עבורנו ועבור קוראיה בעתיד את האפשרות להתחבר אל התקווה העדינה לטוב ולקשר העמוק לברקים ולקולות שנשמעו בסיני.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן