101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

ארכיאולוגיה חדשות כאן ישראל

תגלית – כתב סמוי מעין נחשף בקטעי מגילות גנוזות

חוקר רשות העתיקות בדק קטעי מגילות באמצעי הצילום המתקדמים שבמעבדות יחידת מגילות מדבר יהודה, והתרגש לגלות אותיות שהעין לא רואה ◄הקטעים, שהוצגו היום במסגרת הכנס הבינלאומי - 70 למגילות הגנוזות: "במדבר פנו דרך", מספקים מידע חדש על אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות ביותר של המאה ה-20 ◄הכנס מתקיים ביוזמת מרכז אוריון באוניברסיטה העברית, רשות העתיקות, מוזיאון ישראל, אוניברסיטת וינה ואוניברסיטת ניו-יורק.
0
0

תגלית בעולם הארכאולוגיה שאפילו העוסקים בה אנשי ‘רשות העתיקות’ הגוף האחראי על החפירות הארכאולוגיות ועל אתרי העתיקות במדינת ישראל, נרגשים ממנה, חשפה הערב שלישי (ט”ז באייר התשע”ח) סימני כתב שלא ניתן היה לראותם עד כה, באמצעות טכנולוגית צילום מתקדמת, שפותחה במיוחד עבור מגילות מדבר יהודה ומשמשת את מעבדות המגילות ברשות העתיקות.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק’ או בטוויטר.

בשנות ה-50 של המאה ה-20, במערות שליד קומראן, גילו חוקרים ובדואים עשרות אלפי קטעי קלף ופפירוס שנכתבו לפני 2,000 שנה, והיו שייכים לכ-1,000 כתבי-יד. מפאת גודלם ומצבם השימורי הרעוע, חלק מקטעים קטנים אלה הונחו בקופסאות ללא מיון ופענוח.

אורן איבלמן חוקר חוקר יחידת המגילות של רשות העתיקות בוחן סימני כתב במגילת תהלים
אורן איבלמן חוקר חוקר יחידת המגילות של רשות העתיקות

לאחרונה, כחלק מפרויקט הדיגיטציה של המגילות, נערכו בדיקות מדגמיות בקופסאות אלה. הבדיקות, העלו, כי על אף שהעין אינה רואה סימנים, הרי שציוד הצילום החדשני שבשימוש פרויקט הדיגיטציה, מזהה אותם.

זיהוי סימני הכתב מספק מידע חדש בחקר חלק מהמגילות, ויתכן אפילו, שאחד מהקטעים מרמז על קיומה של מגילה שלא הייתה מוכרת עד כה.

דוברת רשות העתיקות הגב’ יולי שוורץ, מסרה לפורטל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה’ כי המחקר, הוצג הערב (ג’), במוזיאון ישראל, בכנס הבינלאומי “70 למגילות הגנוזות; “במדבר פנו דרך.

הכנס מנוהל בשיתוף פעולה בין ‘מרכז אוריון לחקר מגילות מדבר יהודה’ באוניברסיטה העברית, רשות העתיקות, היכל הספר במוזיאון ישראל, אוניברסיטת וינה ו-אוניברסיטת ניו-יורק.

פרויקט הדיגיטציה של יחידת ‘מפעלי מגילות מדבר יהודה’ של רשות העתיקות, הוקם כדי לעקוב אחר מצב שימורה של אחת התגליות הארכאולוגיות החשובות של המאה ה-20, ולהנגיש אותה לציבור באיכות מיטבית.

קטעי המגילות מתועדים באמצעי צילום ייעודיים ומשוכללים, שפותחו על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור בנאסא  סוכנות החלל של ארצות הברית, האחראית על תוכנית החלל האמריקאית וחקר האווירונאוטיקה והחלל מטעם ממשלת ארצות הברית.

הכתב נחשף לאחר שאורן איבלמן, חוקר יחידת המגילות של רשות העתיקות ודוקטורנט באוניברסיטה העברית בירושלים, ביצע בדיקה ראשונית לכמה עשרות קטעים ממערה הסמוכה לקוּמְרָאן (בערבית: خربة قمران), המכונה; “מערה 11“. קוּמְרָאן, מפורסם כאתר ארכאולוגי השוכן במישור הצפון-מערבי של ים המלח, סמוך לשפך נחל קומראן. המקום התפרסם במיוחד בשל ‘מגילות ים המלח’ שנמצאו במקום.

למרבה ההתרגשות, הבדיקה חשפה על פני השטח סימני כתב בחלק גדול מהקטעים –  סימנים שאינם ניתנים לזיהוי בעין. בתום מחקר מעמיק, המתפרסם היום, הצליח החוקר איבלמן, לפענח את הכתב, ואף לזהות את כתבי היד שאליהם, כנראה, שייכים חלק מהקטעים החדשים.

אמנם, בקטעים קטנים אלה שרדו רק מספר אותיות, אך בחלק מהמקרים, זה היה מספיק, כדי לשחזר את הטקסט ולשייך אותו לכתב היד המתאים. החוקרים, מציינים, כי מפאת גודלם ומצבם השימורי של הקטעים, זיהוי הטקסטים הוא בסבירות גבוהה, אך לא מוחלטת.

בין השאר, זוהו קטעים חדשים מספר ויקרא, ספר דברים, ו-ספר היובלים, השייכים לעותקים של מגילות המוכרות במחקר. קטעים מעניינים במיוחד המהווים חידוש מבחינת המחקר, הם;

  • קטע המכיל טקסט השייך למגילת המקדש, העוסקת בהלכות הפולחן ובעבודת המקדש האידיאלית; במחקר, קיימת התלבטות האם קיימים שניים או שלושה עותקים של מגילת המקדש מ‘מערה 11’ הסמוכה  לקומראן. זיהוי הקטע החדש, מחזק את ההנחה שכתב היד השלישי, הוא אכן, עותק של מגילת המקדש (שכן שני העותקים העיקריים שלה, התגלו גם הם במערה 11).
  • כמו כן,  זוהה קטע השייך למגילת תהלים הגדולה (11Q5). הקטע החדש שימר את תחילתו של פסוק א’ מפרק קמ”ז בספר תהלים, שהיה חסר עד כה. סופו של אותו פסוק מצוי בקטע גדול שנרכש ופורסם במקור על ידי יגאל ידין זכרו לברכה. הקטע החדש, מלמד שהנוסח שנהגו לקרוא בתהלים קמ”ז לפני 2000 שנה, היה כנראה, מעט קצר יותר מהנוסח המקובל כיום.

מעניין לציין, כי אחד הקטעים שנבדק כעת ואשר נכתב בעברית קדומה, לא שוייך לאף אחד מ-1,000 כתבי היד המוכרים עד כה, עובדה שהולידה תהייה, האם מדובר בקטע מכתב יד שעד כה לא היה ידוע למחקר.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן