ברכת חג שבועות | מערכת כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

ארכיאולוגיה

רשות העתיקות ומשטרת אשקלון חשפו ארון קבורה נדיר בן כ-1800 שנה

ארון קבורה נדיר ומרשים ביותר מאבן, בן כ-1800 שנה, נחשף באתר בנייה בשכונת הווילות החדשה הנבנית בעיר אשקלון. זאת, במהלך פעילות מבצעית שבוצעה אתמול בלילה (בין ג’-ד’) על ידי ’מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות’, מרחב דרום ברשות העתיקות, ושוטרי הסיור והחקירות מתחנת משטרת אשקלון.
ארון קבורה נדיר ומרשים בן כ-1800 שנה שנחשף על ידי רשות העתיקות בעיר אשקלון
ארון קבורה נדיר בן כ-1800 שנה

’רשות העתיקות’ מדווחת הבוקר (יום חמישי, י״ט בֶּאֱלוּל, תשע״ה) כי במהלך פעילות מבצעית של מפקחי ’רשות העתיקות’ ושוטרי תחנת משטרת אשקלון, נחשף ארון קבורה נדיר ומרשים בן כ-1800 שנה. הארון, שהוא אחד החשובים והיפים ביותר שנחשפו בארץ בדור האחרון, נפגע קשות בעקבות הוצאתו הלא מבוקרת מהאדמה על ידי קבלני בניין תושבי העיר, שהסתירו את דבר גילויו מרשות העתיקות. רשות העתיקות, הודיעה כי תנקוט הליכים משפטיים כנגד המעורבים.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

ארון קבורה נדיר ומרשים ביותר מאבן, בן כ-1800 שנה, נחשף באתר בנייה בשכונת הווילות החדשה הנבנית בעיר אשקלון. זאת, במהלך פעילות מבצעית שבוצעה אתמול בלילה (בין ג’-ד’) על ידי ’מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות’, מרחב דרום ברשות העתיקות, ושוטרי הסיור והחקירות מתחנת משטרת אשקלון.

דוברת רשות העתיקות הגב’ יולי שוורץ, מסרה לפורטל ’כאן נעים | kan-naim | אתר האינטרנט של כל המדינה’ | סקירת חדשות ואירועים ב’רשויות מקומיות’ כי; המדובר באחד מ-ארונות הקבורה הנדירים ביותר שנתגלו בארץ ישראל. הארון, עשוי מאבן גיר קשה במשקל כ-2 טון ובאורך 2.5 מטר, ומפוסל מכל עבריו. על מכסה הארון פוסל דגם אדם בגודל מלא.

ה’סרקופג’ (Sarcophagus) נפגע במקומות שונים ע”י טרקטור, שהותיר צלקות באבן ופגע בעיטורים המפוסלים ביד אומן על דפנות הארון. סרקופג, הוא מְכל אבן המשמש כארון קבורה. המילה מקורה במילה היוונית סרקוֹפגוֹס (σαρκοφαγος), שמשמעותה “אכלן בשר”.

הנזק הבלתי הפיך נגרם ע”י קבלנים, שנתקלו בארון המרשים במהלך עבודות בנייה, החליטו להחביאו, שלפו אותו מהאדמה עם טרקטור תוך שפגעו בו במפגיע, הסתירו אותו מתחת למערום פחים ועצים, ויצקו רצפת בטון במגרש, במטרה להעלים עדויות לקיומו של אתר העתיקות.

מידע שהתקבל ביחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אודות פעילות בלתי חוקית באתר הבנייה, הוביל לביצוע חיפוש לילי בשטח. במקום עוכבו לחקירה חמישה פועלי בניין פלסטינים מאזור חברון, שלנו באתר הבנייה.

בסריקה בשטח, נמצאו הסרקופג והמכסה שהוסתרו בשטח. במהלך חקירתם בתחנת משטרת אשקלון התברר כי הארון, נחפר כבר בשבוע שעבר. בחקירתם, הציגו הפועלים בפני החוקרים תמונות וסרטוני וידאו בהם נראה הארון מיד עם גילויו, ותוך כדי תהליך הוצאתו מהאדמה.

 

זר היוצא מצדי שוליו הגבוהים של הסרקופג, המעוטר בראשי שוורים, הזר עשוי עלי אקנטוס ומשולבים בו אצטרובלים ופירות | צילום: יוֹלי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות

 

בהמשך הלילה, עוכבו לחקירה שני קבלני בניין תושבי העיר, שהיו אחראים על עבודות הבנייה באתר. הקבלנים, נחקרו באזהרה בחשד לאי דיווח על גילוי עתיקה ובחשד לפגיעה באתר עתיקות ובעתיקות – עבירה בסיווג פשע שהעונש הקבוע בחוק בגינה הינו 5 שנות מאסר.

ראש מנהל הפיקוח ברשות העתיקות, מר אמיר גנור, אמר, כי; “זהו מקרה חמור ביותר של פגיעה בעתיקה נדירה בעלת חשיבות אומנותית, היסטורית ותרבותית חסרת תקדים. רשות העתיקות, קשובה לצרכי הפיתוח ולצרכי הציבור, אך תנהל אכיפה ביד קשה כנגד מי שימעל באמונה ויפגע בעתיקות, שהן נכס של כולנו. מתוך התחשבות בבעלי המגרשים, אפשרנו בנייה בשכונת הווילות החדשה, תחת ההתניה שידווחו מידית על גילוי עתיקות בשטח ויפסיקו את העבודה לאלתר עד להגעת נציג שלנו.

במקרה זה, בחרו קבלני הבניין להחביא את הממצא הנדיר, ומעשיהם גרמו לנזקים כואבים להיסטוריה. כעת, יינקטו הליכים משפטיים כנגד המעורבים, והדבר יוביל לעיכוב הבנייה ולהוצאות כספיות נלוות”.

לדברי מר גנור; “הדרך הנכונה להתנהלות בעיר היסטורית עתיקה וחשובה כאשקלון היא שקיפות, פתיחות והליכה של בעלי הקרקע יד ביד עם רשות העתיקות. רק כך, יתאפשר פיתוח העיר לצד הגנה על נכסי הציבור, לטובת הכלל.

פיתוח משאב הארכיאולוגיה בעיר אשקלון וקירוב הציבור לעבר העיר, נמצא כיום בעדיפות עליונה בתכנית העבודה של רשות העתיקות לשנים הקרובות”.

 

צידו השני של מכסה ארון הקבורה שנתגלה באשקלון | צילום: יוֹלי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות

 

ד”ר גבי מזור, גמלאי רשות העתיקות, המומחה לתקופות הקלאסיות, תאר את המופיע על הארון; “על צידו האחד של מכסה ארון הקבורה מגולפת דמות גבר כשהוא נשען על ידו השמאלית. הוא לובש חולצה בעלת שרוולים קצרים ומעוטרת ברקמה בחזית. טוניקה עוטפת את מותניו.

עיני הדמות שובצו, כנראה, באבני חן שנעלמו, והשיער עשוי בתלתלים מסודרים, בתסרוקת רומית טיפוסית. בצידו השני של המכסה מגולפת בתבליט אמפורת מתכת (קנקן ששימש להובלת נוזלים כגון; יין) ממנה משתרגים שריגי גפן נושאי אשכולות ענבים ועלי גפן. ארון הקבורה, עצמו, אשר נפגע קשר יותר מפגיעת הטרקטור, מעוטר, בין השאר, בזרים ובדמויות של ראשי שוורים, קופידונים ערומים, ובראש הדמות הנשית המפלצתית מדוזה, שלה שרידי שיער המשולב בנחשים, וזאת מתוך אמונה שהייתה מקובלת בתקופה הרומית, לפיה היא מגנה על ארונו של הנפטר”.

לדברי מזור, ארונות קבורה כאלה נמצאו בדרך כלל במבני קבורה משפחתיים או לצדם. רמת העיטורים הגבוהה העידה על מצבה הכלכלי הטוב של המשפחה, שעל פי עולם התיאורים, כנראה לא הייתה יהודית”.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נעים! תלחצו כאן ספרו לנו ונתקן.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן