מדא גייס את מירי בוהדנה למאמצים של מדא בנושא הקורונה

"מזה כשנתיים מגן דוד אדום הוא משפחה עבורי ומקום שבמסגרתו אני זוכה לתת מעצמי למען אחרים" - סיפרה מירי בוהדנה; "נגיף הקורונה, יצר בהלה רבה בעולם וגם בארץ והרבה דברים בנושא אינם ברורים, מה שיכול להלחיץ עוד יותר. לכן, שמחתי מאוד לשתף פעולה עם מדא, גם בנושא הזה, וליצור סרטון ביחד עם דר' סטרוגו, שמטרתו להעלות מודעות לפעולות שונות שחשוב לעשות, כדי למנוע הדבקה, לתת תשובות ולהרגיע את הציבור" .

אורלי לוי לא ידעה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | אומנם עמיר פרץ הצהיר שוב ושוב שהוא רוצה ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, אבל אורלי לוי אבקסיס פשוט לא ידעה | להשוות קורונה לשפעת זה אולי מרגיע - אבל לא נכון.

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

רפואת ילדים

המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה: כ-30 ילדים ופעוטות טופלו עקב עקיצות יתושים שהזדהמו

מנהלת מחלקה ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה, ד”ר עדי קליין; “הדרך הטובה ביותר למניעה, היא כמובן להימנע ככל הניתן מהעקיצה עצמה – מריחת חומרים דוחי יתושים, וכאמור, שימוש בחומר אנטי אלרגני מיד לאחר שהילד נעקץ. אם העקיצה דורשת התייחסות רפואית והילד מגיע למיון, מטופל באנטיביוטיקה ותרופות אלרגניות. ישנם מצבים שמתפתח זיהום בעור, אך קיים קושי להגיע למינונים מתאימים בטיפול דרך הפה, ולכן יש צורך בטיפול תוך ורידי”.
המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה: כ-30 ילדים ופעוטות טופלו עקב עקיצות יתושים שהזדהמו
המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה: כ-30 ילדים ופעוטות טופלו עקב עקיצות יתושים שהזדהמו

אל מחלקת הילדים של “המרכז הרפואי הלל יפה”, בעיר חדרה, הגיעו החודש הזה, כ-30 ילדים ופעוטות עקב עקיצות יתושים שהזדהמו, חלק מהם, היינו צריכים לאשפז בשל זיהום מקומי ההולך ומתפשט והופעת סימני זיהום כללי, כגון; חום גבוה והגדלת בלוטות הלימפה. בעיקר ילדים הסובלים מאסטמה של העור, או שהעור שלהם רגיש במיוחד, דבר המאפיין פעוטות וילדים צעירים” – כך מדווחת ד”ר עדי קליין, מנהלת המחלקה.

נודע, כי בנוסף, כרגע, מאושפזים במחלקה 4 ילדים שפיתחו נגע זיהומי, הדורש טיפול אינטנסיבי יותר, אחד מהם אף נדרש ל’פתיחה כירורגית’ של נגע מזוהם, אך המצב הכללי של כולם מוגדר טוב.

בימים אלה הטמפרטורות רותחות, והלחות מרקיעה שחקים. שני נתונים מצוינים לפעילות רוחשת של יתושים באזור חדרה, ובכלל ברחבי ישראל. בין הסובלים העיקריים; ילדים, ופעוטות, שמפתחים בקלות זיהומים שהם תוצאה של גרד העקיצה. ד”ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, מסבירה מה עושים, וכיצד נמנעים;

▼ עקיצה רגילה עלולה להתפתח לזיהום – כיצד?

רבים מאיתנו נעקצים בקיץ. גם כאשר הרשויות דואגות לריסוס מסביב, הרי שלחות גבוהה ומזג אוויר חם במיוחד, שני מוטיבים הנמצאים כרגע בשיאם, יוצרים קרקע פורה עבור היתושים. במהלך טיול, בשנת הלילה, בפיקניק משפחתי או בים – קשה להיפטר מהם. גם אם נמרחים, בהחלט, יש אפשרות להיעקץ.

אצל ילדים, הרגישות היא לעיתים גבוהה יותר ולכן גם תופעות של גרד עלולות להתפתח לכדי זיהום. “ישנם ילדים עם מחלות עור, כגון; אסטמה של העור” – מסבירה ד”ר קליין; “אשר סובלים מאד מכל נגע עורי, והלה מזדהם במהירות בגלל הרגישות הקיימת. עם זאת, גם ילדים עם רגישות מקומית עלולים ליצור תגובה מקומית מוגברת שמתבטאת בנפיחות, אודם, ו’גרד’ ניכרים”.

▼ תגובה אלרגית או זיהום?

לעיתים העקיצה, יוצרת תגובה אלרגית ולעיתים נוצר זיהום. הדרך להבחין בין השניים היא משך הזמן – זיהום מתפתח רק לאחר כיממה מהעקיצה הראשונית.

עם זאת, לאחר העקיצה התגובה היא של אודם, נפיחות, וגרד, דהיינו; תגובה אלרגית. רצוי לדעת, שלא תמיד ניתן להבדיל ולכן הטיפול הניתן הוא משולב – גם אנטיביוטיקה, וגם נוגדי אלרגיה.

▼ כיצד נוצר הזיהום מהעקיצה?

“באופן טבעי, כאשר נעקצים מתחילים לגרד”, מציינת ד”ר עדי קליין; “הגירוד, יוצר החדרה של חיידקים מזהמים מהעור. מדובר בחיידקים אשר קיימים באופן רגיל לכל אדם ואדם על העור, אך כאשר הם חודרים פנימה, גורמים לזיהום מקומי, נפיחות, אודם ניכר, ועוד.

במצבי זיהום קשים יותר של התפשטות לכלל הגוף, תיתכן גם עליה בחום הגוף, הרגשת חולשה והגדלה של בלוטות הלימפה באזור הנגע. הילדים שהגיעו לטיפול אצלנו הגיעו עם תופעות של נפיחות משמעותית, אודם, וכאב מקומי”.

▼ יתושים, זבובים או משהו אחר?

מרבית התופעות נראות כעקיצות של יתושים, אך קיימות גם עקיצות של זבובים או חרקים אחרים. הנגעים הם באזורים החשופים של הגוף – גפיים פנים – וזו דרך הזיהוי העיקרית. ברוב המקרים נלקחות תרביות על מנת לוודא תצורות זיהומים נפוצות או נחשדות כמו בדיקת דם המסייעת בזיהוי ’קדחת הבהרות’ הנגרמת על ידי עקיצת קרצייה. אך זו, נלקחת רק במידה ומדווח, כי הילד/ ילדה שהו בחברת כלב או גורים, ואז ייתכן, ונחשפו לעקיצת קרצייה. מרבית המקרים, כאמור, הן עקיצות רגילות, שהזדהמו בשל גירוד.

▼ מתי פונים לרופא?

הדבר הראשון שניתן לעשות כאשר הילד נעקץ הוא למרוח חומר אנטי-היסטמיני (אנטי אלרגני), כגון; פנסטיל, אשר מפחית את הגרד, ומקטין בעקיפין את הסיכוי להחדרת זיהום. במידה שהתפתח ’נגע מקומי’ כתוצאה מהגרד, ניתן למרוח עליו משחה אנטיביוטית מקומית. כמובן שיש להימנע מחיטוט בפצע אשר רק מגביר את סיכוי הזיהום. התפתחות של אודם ניכר מסביב לפצע שהולך ומתפשט בצירוף חום, וכאבים הם סיבה מספקת לפנות לקבלת טיפול אנטיביוטי מהרופא המטפל.

חשוב לדעת; כי מלבד החיידקים הקיימים על העור ומוחדרים עם הגרד, קיימים חיידקים אשר מסוגלים לגרום לזיהום המתפשט במהירות; strep group A. זוהי קבוצה של חיידקים אלימים, הגורמים לזיהום ברקמות רכות, ויכולים להביא להידרדרות מהירה במצבו של הילד.

▼ מניעה וטיפול

אם העקיצה דורשת התייחסות רפואית והילד מגיע למיון, אזי כאמור מטופל באנטיביוטיקה ותרופות אלרגניות. ישנם מצבים שמתפתח זיהום בעור, אך קיים קושי להגיע למינונים מתאימים בטיפול דרך הפה ולכן, יש צורך בטיפול תוך ורידי. “בדרך כלל”, מדגישה ד”ר קליין; “אנו מבצעים מעקב אחר הסימנים של הזיהום ומשתדלים להתגבר עליהם. ברגע שמתגברים על הזיהום עוברים לטיפול אנטיביוטי דרך הפה, אשר ניתן לתת אותו בבית”.

“עם זאת”, מסכמת ואומרת ד”ר עדי קליין; “הדרך הטובה ביותר למניעה, היא כמובן להימנע ככל הניתן מהעקיצה עצמה – מריחת חומרים דוחי יתושים, וכאמור, שימוש בחומר אנטי אלרגני מיד לאחר שהילד נעקץ”.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן