"עושים כאן משהו חד פעמי"

"עושים כאן משהו חד פעמי": הפקת הענק שמשחזרת את מלחמת יום הכיפורים | כתבתה של שני נחשוני, מתוך חדשות 07.10.19.

האם יש ערך בבקשת סליחה? | גיא זהר

לכבוד יום כיפור, בדק כאן 11, מה מעמדה של סליחה בפוליטיקה הישראלית? האם פוליטיקאים מתנצלים - והאם יש מי שימחל להם?
מהצד השני עם: גיא זהר - 07.10.2019.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

רפואת ילדים

המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה: כ-30 ילדים ופעוטות טופלו עקב עקיצות יתושים שהזדהמו

מנהלת מחלקה ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה, ד"ר עדי קליין; "הדרך הטובה ביותר למניעה, היא כמובן להימנע ככל הניתן מהעקיצה עצמה – מריחת חומרים דוחי יתושים, וכאמור, שימוש בחומר אנטי אלרגני מיד לאחר שהילד נעקץ. אם העקיצה דורשת התייחסות רפואית והילד מגיע למיון, מטופל באנטיביוטיקה ותרופות אלרגניות. ישנם מצבים שמתפתח זיהום בעור, אך קיים קושי להגיע למינונים מתאימים בטיפול דרך הפה, ולכן יש צורך בטיפול תוך ורידי".
המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה: כ-30 ילדים ופעוטות טופלו עקב עקיצות יתושים שהזדהמו
המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה: כ-30 ילדים ופעוטות טופלו עקב עקיצות יתושים שהזדהמו

אל מחלקת הילדים של "המרכז הרפואי הלל יפה", בעיר חדרה, הגיעו החודש הזה, כ-30 ילדים ופעוטות עקב עקיצות יתושים שהזדהמו, חלק מהם, היינו צריכים לאשפז בשל זיהום מקומי ההולך ומתפשט והופעת סימני זיהום כללי, כגון; חום גבוה והגדלת בלוטות הלימפה. בעיקר ילדים הסובלים מאסטמה של העור, או שהעור שלהם רגיש במיוחד, דבר המאפיין פעוטות וילדים צעירים" – כך מדווחת ד"ר עדי קליין, מנהלת המחלקה.

נודע, כי בנוסף, כרגע, מאושפזים במחלקה 4 ילדים שפיתחו נגע זיהומי, הדורש טיפול אינטנסיבי יותר, אחד מהם אף נדרש ל’פתיחה כירורגית’ של נגע מזוהם, אך המצב הכללי של כולם מוגדר טוב.

בימים אלה הטמפרטורות רותחות, והלחות מרקיעה שחקים. שני נתונים מצוינים לפעילות רוחשת של יתושים באזור חדרה, ובכלל ברחבי ישראל. בין הסובלים העיקריים; ילדים, ופעוטות, שמפתחים בקלות זיהומים שהם תוצאה של גרד העקיצה. ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, מסבירה מה עושים, וכיצד נמנעים;

▼ עקיצה רגילה עלולה להתפתח לזיהום – כיצד?

רבים מאיתנו נעקצים בקיץ. גם כאשר הרשויות דואגות לריסוס מסביב, הרי שלחות גבוהה ומזג אוויר חם במיוחד, שני מוטיבים הנמצאים כרגע בשיאם, יוצרים קרקע פורה עבור היתושים. במהלך טיול, בשנת הלילה, בפיקניק משפחתי או בים – קשה להיפטר מהם. גם אם נמרחים, בהחלט, יש אפשרות להיעקץ.

אצל ילדים, הרגישות היא לעיתים גבוהה יותר ולכן גם תופעות של גרד עלולות להתפתח לכדי זיהום. "ישנם ילדים עם מחלות עור, כגון; אסטמה של העור" – מסבירה ד"ר קליין; "אשר סובלים מאד מכל נגע עורי, והלה מזדהם במהירות בגלל הרגישות הקיימת. עם זאת, גם ילדים עם רגישות מקומית עלולים ליצור תגובה מקומית מוגברת שמתבטאת בנפיחות, אודם, ו’גרד’ ניכרים".

▼ תגובה אלרגית או זיהום?

לעיתים העקיצה, יוצרת תגובה אלרגית ולעיתים נוצר זיהום. הדרך להבחין בין השניים היא משך הזמן – זיהום מתפתח רק לאחר כיממה מהעקיצה הראשונית.

עם זאת, לאחר העקיצה התגובה היא של אודם, נפיחות, וגרד, דהיינו; תגובה אלרגית. רצוי לדעת, שלא תמיד ניתן להבדיל ולכן הטיפול הניתן הוא משולב – גם אנטיביוטיקה, וגם נוגדי אלרגיה.

▼ כיצד נוצר הזיהום מהעקיצה?

"באופן טבעי, כאשר נעקצים מתחילים לגרד", מציינת ד"ר עדי קליין; "הגירוד, יוצר החדרה של חיידקים מזהמים מהעור. מדובר בחיידקים אשר קיימים באופן רגיל לכל אדם ואדם על העור, אך כאשר הם חודרים פנימה, גורמים לזיהום מקומי, נפיחות, אודם ניכר, ועוד.

במצבי זיהום קשים יותר של התפשטות לכלל הגוף, תיתכן גם עליה בחום הגוף, הרגשת חולשה והגדלה של בלוטות הלימפה באזור הנגע. הילדים שהגיעו לטיפול אצלנו הגיעו עם תופעות של נפיחות משמעותית, אודם, וכאב מקומי".

▼ יתושים, זבובים או משהו אחר?

מרבית התופעות נראות כעקיצות של יתושים, אך קיימות גם עקיצות של זבובים או חרקים אחרים. הנגעים הם באזורים החשופים של הגוף – גפיים פנים – וזו דרך הזיהוי העיקרית. ברוב המקרים נלקחות תרביות על מנת לוודא תצורות זיהומים נפוצות או נחשדות כמו בדיקת דם המסייעת בזיהוי ’קדחת הבהרות’ הנגרמת על ידי עקיצת קרצייה. אך זו, נלקחת רק במידה ומדווח, כי הילד/ ילדה שהו בחברת כלב או גורים, ואז ייתכן, ונחשפו לעקיצת קרצייה. מרבית המקרים, כאמור, הן עקיצות רגילות, שהזדהמו בשל גירוד.

▼ מתי פונים לרופא?

הדבר הראשון שניתן לעשות כאשר הילד נעקץ הוא למרוח חומר אנטי-היסטמיני (אנטי אלרגני), כגון; פנסטיל, אשר מפחית את הגרד, ומקטין בעקיפין את הסיכוי להחדרת זיהום. במידה שהתפתח ’נגע מקומי’ כתוצאה מהגרד, ניתן למרוח עליו משחה אנטיביוטית מקומית. כמובן שיש להימנע מחיטוט בפצע אשר רק מגביר את סיכוי הזיהום. התפתחות של אודם ניכר מסביב לפצע שהולך ומתפשט בצירוף חום, וכאבים הם סיבה מספקת לפנות לקבלת טיפול אנטיביוטי מהרופא המטפל.

חשוב לדעת; כי מלבד החיידקים הקיימים על העור ומוחדרים עם הגרד, קיימים חיידקים אשר מסוגלים לגרום לזיהום המתפשט במהירות; strep group A. זוהי קבוצה של חיידקים אלימים, הגורמים לזיהום ברקמות רכות, ויכולים להביא להידרדרות מהירה במצבו של הילד.

▼ מניעה וטיפול

אם העקיצה דורשת התייחסות רפואית והילד מגיע למיון, אזי כאמור מטופל באנטיביוטיקה ותרופות אלרגניות. ישנם מצבים שמתפתח זיהום בעור, אך קיים קושי להגיע למינונים מתאימים בטיפול דרך הפה ולכן, יש צורך בטיפול תוך ורידי. "בדרך כלל", מדגישה ד"ר קליין; "אנו מבצעים מעקב אחר הסימנים של הזיהום ומשתדלים להתגבר עליהם. ברגע שמתגברים על הזיהום עוברים לטיפול אנטיביוטי דרך הפה, אשר ניתן לתת אותו בבית".

"עם זאת", מסכמת ואומרת ד"ר עדי קליין; "הדרך הטובה ביותר למניעה, היא כמובן להימנע ככל הניתן מהעקיצה עצמה – מריחת חומרים דוחי יתושים, וכאמור, שימוש בחומר אנטי אלרגני מיד לאחר שהילד נעקץ".
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן