איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

רפואת ילדים

עליה בפניות של ילדים למרכז הרפואי הלל יפה, חדרה, בשל ווירוס ה-RSV הגורם לברונכיוליטיס

בחודש האחרון, מדווחת עליה בפניות של ילדים למחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה בשל ווירוס ה-RSV הגורם למחלת הריאות ברונכיוליטיס ◄ ממה צריך להיזהר וכיצד להימנע? ד”ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים בהלל יפה, מסבירה.
עליה בפניות של ילדים למרכז הרפואי הלל יפה, חדרה, בשל ווירוס ה-RSV הגורם לברונכיוליטיס
עליה בפניות של ילדים למרכז הרפואי הלל יפה, חדרה, בשל ווירוס ה-RSV הגורם לברונכיוליטיס

ד”ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים במרכז הרפואי הלל יפה, חדרה, מדווחת, כי בחודש האחרון, חלה עלייה משמעותית במספר הפעוטות והילדים שפנו למחלקה ואובחנו כחולים בווירוס ה- RSV. נכון להיום, כמעט 20% מהילדים המאושפזים במחלקה חולים בוירוס, שלושה, מתוכם במצב הדורש תלות במתן חמצן לשם הקלה על הנשימה.

בעקבות המצב ד”ר עדי קליין, מנהלת המחלקה, מסבירה, ממה צריך להיזהר וכיצד להימנע?

וירוס ה- RSV) Respiratory Syncytial), הוא אחד השכיחים בילדים בעונת החורף, בעיקר בחודשים נובמבר – מרץ, שאז החורף בשיאו. התמונה האופיינית של הווירוס, יוצרת מחלה בדרכי הנשימה; חום, שיעול ולעיתים נזלת קלה.

כמו כן, עלול להיווצר קוצר נשימה גובר עד לכדי הזדקקות לסיוע במתן חמצן וקשיים באכילה ובשתייה. מהלך המחלה הוא כשבוע ימים, כאשר שיא חומרתה הוא בדרך כלל דווקא ביום הרביעי למחלה ולא ביום הראשון.

ישנם מצבים בהם למחלה הרגילה יתלווה זיהום חיידקי משני שעלול לגרום גם לדלקות אוזניים ואף לדלקת ריאות. הברונכיוליטיס הינה מדבקת ביותר ומועברת, בדומה לשפעת, באופן טיפתי, דהיינו על ידי פעולות כגון עיטוש או שיעול וכן במגע מאדם לאדם.

ביטויו של הווירוס קשה יותר בילדים בגילאי שנתיים עד ארבע שנים וכן בקרב ילדים עם מחלות רקע בדרכי הנשימה ובפגים ובילדים הסובלים ממחלות כרוניות שונות.

▼ זיהוי וטיפול

הופעתה של המחלה מלווה בנזלת ובשיעול. היא אמנם יכולה לבוא לידי ביטוי קל בלבד ואף לחלוף מעצמה, אך כאשר קוצר הנשימה גובר, במיוחד בתינוקות מתחת לגיל שנה, יש לפנות לרופא המטפל בכדי להעריך את חומרת המחלה.

על כך מרחיבה, ד”ר קליין; “במידה שזיהיתם כי קצב הנשימות של הפעוט גבוה (מעל 60 נשימות בדקה בתינוקות עד חצי שנה, ומעל 40 נשימות בדקה בתינוקות גדולים יותר) רצוי לגשת לרופא המטפל ואפילו למיון.

גם כאשר מזהים נשימה מאוד מאומצת וישנו כיחלון או חום גבוה – כדאי לפנות לחדר מיון. מחלת הברונכיליוטיס, עלולה, לצערנו, להוות גורם סיכון להתפתחות מחלות כרוניות בדרכי נשימה, כגון; אסטמה.

הטיפול בווירוס ה- RSV, הינו תמיכתי בלבד וכלל מתן חמצן וביצוע אינהלציות, מתן נוזלים והקפדה על הורדת חום הגוף, וכן, במידה שמתלווה זיהום חיידקי, טיפול אנטיביוטי. לעיתים, ישנם חולים שתידרש עבורם הנשמה בטיפול נמרץ.

כיום, קיימת אצל פגים, וכן בקרב אוכלוסיות בסיכון בקרב תינוקות ופעוטות זכאות למתן החיסון כנגד וירוס ה- RSV, במסגרת סל התרופות. מתן החיסון מתבצע בתחילת “העונה הבוערת” כלומר בחודש נובמבר ותקף למשך חמישה חודשים.

“בכל מקרה”, מסכמת ד”ר קליין; “כמו בהרבה מחלות זיהומיות, הקפדה על תנאי היגיינה ראויים ורחיצת ידיים, יכולה לסייע במידה ניכרת להפחית את הסיכויים להדבקה של ילדכם”.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן