איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

רפואת ילדים

דלקת גרון בתחפושת: תסמונת פי-פאפא PFAPA אצל ילדים

הפעוט סובל, אתם מותשים אבל משטחי הגרון נקיים מכל חיידק או וירוס והאנטיביוטיקה אינה משפיעה. אם התיאור הזה, מוכר לכם, יכול מאוד להיות שילדכם סובל מתסמונת פי-פאפא ◄ ניתן לקבל טיפול מתאים בסטרואידים שימנע או יקטין את הופעת ההתקפים
דלקת גרון בתחפושת: תסמונת פי-פאפא PFAPA אצל ילדים
ד”ר עדי קליין, מהמרכז הרפואי הלל יפה על דלקת גרון בתחפושת: תסמונת פי-פאפא PFAPA אצל ילדים

זו הפעם השלישית בחצי שנה האחרונה שאתם מוצאים את עצמכם רצים עם הילד לרופא בגלל דלקת גרון? לפני שאתם מעמיסים על ילדכם אנטיביוטיקה מיותרת או ממהרים לבצע ניתוח הוצאת שקדים, ודאו כי לא מדובר ב”פי- פאפא”, תסמונת אוטו-אימונית שמאפייניה זהים לאלו של דלקת גרון. ד”ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, מסבירה ומרגיעה: התסמונת חולפת מעצמה בסופו של דבר.

התקף חום גבוה, שקדים מוגלתיים, בלוטות צוואר נפוחות והכול חוזר על עצמו פעם בכמה שבועות. הפעוט סובל, אתם מותשים אבל משטחי הגרון נקיים מכל חיידק או וירוס והאנטיביוטיקה אינה משפיעה. אם התיאור הזה, מוכר לכם, יכול מאוד להיות שילדכם סובל מתסמונת פי-פאפא (PFAPA – And Aphtostomatitis Periodic fever Pharyngitis).

“פי פאפא הינה תופעה קלינית מוכרת בקרב רופאי הילדים אשר הגורם לה עדיין לא ברור, ונמנית עם קבוצת מחלות החום החוזרות על רקע ערעור מערכת החיסון בגיל צעיר” – מסבירה ד”ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים במרכז הרפואי הלל יפה, חדרה.

המחלה מופיעה בדרך כלל בגילאים שבין שנתיים לארבע שנים והוא מתבטא בהתקפים של חום גבוה, תפליטים בגרון הנראים כמו מחלת סטרפטוקוק, בלוטות צוואר נפוחות, אפטות ופצעים בפה וחוסר תגובה ל-אנטיביוטיקה. לרוב, אורכו של כל התקף הוא כארבעה ימים והוא חוזר על עצמו בטווחים של 6 שבועות לערך. כפי שצוין, בדיקת משטח גרון לא תבודד חיידקים ולא יאותרו וירוסים כלשהם.

סימפטומים נוספים שעלולים להופיע הם; חוסר תיאבון, כאבי בטן, כאבי ראש וכאבי שרירים.

החדשות הטובות הן שהמחלה חולפת ספונטאנית, גם ללא טיפול, עד גיל 6 לערך, אם כי קיימים מקרים שהיא תמשך גם עד גיל 10. קיימים מצבים בהם המחלה תוקפת אוכלוסיה בוגרת, אך הם אינם רבים.

האיתור והטיפול בתסמונת פי-פאפא PFAPA

בדיקת משטח גרון לא תבודד חיידקים ולא יאותרו וירוסים כלשהם

הסימנים למחלה הם, כאמור; התקפי חום מחזוריים, דלקת שקדים מוגלתית, בלוטות צוואר מוגדלות בזמן ההתקף, כיבים ואפטות בחלל הפה, חוסר תיאבון, כאבי ראש וכאבי בטן.

מכיוון שמדובר במחלה מחזורית, אבחונה נעשה על ידי שלילת מחלות חיידקיות על ידי נטילת משטח גרון ושלילת מחלות וירליות אפשריות.

כמו כן, יתבקשו הורי הפעוט לבצע רישום של ההתקפים החוזרים. לאחר מעקב מדוקדק של מספר חודשים ניתן יהיה להתחיל בטיפול נקודתי על ידי מתן סטרואידים במינון שיקבע על ידי רופא הילדים. מינון חד פעמי הולם מאפשר למנוע, פעמים רבות, התקפים עתידיים.

“חשוב לציין”, מסבירה, ד”ר קליין; “כי המחלה אינה מדבקת, אינה פסיכוסומאטית ואינה עונתית. המחלה אינה מחייבת אשפוז ואינה מושפעת מגורמים סביבתיים. היא תחלוף מעצמה כעבור 3-4 ימים ותחזור מספר שבועות לאחר מכן”.

מכיוון שמדובר בתופעה שכיחה מאוד בגילאים שצוינו, ההמלצה של ד”ר קליין היא להיות ערניים במקרה של מה שנראה כדלקות גרון חוזרות, ולבצע רישום שלהן על מנת למנוע מתן אנטיביוטיקה ו/או הגעה למצב של ביצוע ניתוח לכריתת שקדים שעלול להיות מיותר.

“בדרך זו” – מסכמת ד”ר קליין; “יהיה ניתן לאתר, כי מדובר בתסמונת פי- פאפא וכך לקבל טיפול מתאים בסטרואידים שימנע או יקטין את הופעת ההתקפים הבאים וימזער את הסימפטומים הנלווים להם”.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן