"עושים כאן משהו חד פעמי"

"עושים כאן משהו חד פעמי": הפקת הענק שמשחזרת את מלחמת יום הכיפורים | כתבתה של שני נחשוני, מתוך חדשות 07.10.19.

האם יש ערך בבקשת סליחה? | גיא זהר

לכבוד יום כיפור, בדק כאן 11, מה מעמדה של סליחה בפוליטיקה הישראלית? האם פוליטיקאים מתנצלים - והאם יש מי שימחל להם?
מהצד השני עם: גיא זהר - 07.10.2019.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

רפואת ילדים

דלקת גרון בתחפושת: תסמונת פי-פאפא PFAPA אצל ילדים

הפעוט סובל, אתם מותשים אבל משטחי הגרון נקיים מכל חיידק או וירוס והאנטיביוטיקה אינה משפיעה. אם התיאור הזה, מוכר לכם, יכול מאוד להיות שילדכם סובל מתסמונת פי-פאפא ◄ ניתן לקבל טיפול מתאים בסטרואידים שימנע או יקטין את הופעת ההתקפים
דלקת גרון בתחפושת: תסמונת פי-פאפא PFAPA אצל ילדים
ד"ר עדי קליין, מהמרכז הרפואי הלל יפה על דלקת גרון בתחפושת: תסמונת פי-פאפא PFAPA אצל ילדים

זו הפעם השלישית בחצי שנה האחרונה שאתם מוצאים את עצמכם רצים עם הילד לרופא בגלל דלקת גרון? לפני שאתם מעמיסים על ילדכם אנטיביוטיקה מיותרת או ממהרים לבצע ניתוח הוצאת שקדים, ודאו כי לא מדובר ב"פי- פאפא", תסמונת אוטו-אימונית שמאפייניה זהים לאלו של דלקת גרון. ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, מסבירה ומרגיעה: התסמונת חולפת מעצמה בסופו של דבר.

התקף חום גבוה, שקדים מוגלתיים, בלוטות צוואר נפוחות והכול חוזר על עצמו פעם בכמה שבועות. הפעוט סובל, אתם מותשים אבל משטחי הגרון נקיים מכל חיידק או וירוס והאנטיביוטיקה אינה משפיעה. אם התיאור הזה, מוכר לכם, יכול מאוד להיות שילדכם סובל מתסמונת פי-פאפא (PFAPA – And Aphtostomatitis Periodic fever Pharyngitis).

"פי פאפא הינה תופעה קלינית מוכרת בקרב רופאי הילדים אשר הגורם לה עדיין לא ברור, ונמנית עם קבוצת מחלות החום החוזרות על רקע ערעור מערכת החיסון בגיל צעיר" – מסבירה ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים במרכז הרפואי הלל יפה, חדרה.

המחלה מופיעה בדרך כלל בגילאים שבין שנתיים לארבע שנים והוא מתבטא בהתקפים של חום גבוה, תפליטים בגרון הנראים כמו מחלת סטרפטוקוק, בלוטות צוואר נפוחות, אפטות ופצעים בפה וחוסר תגובה ל-אנטיביוטיקה. לרוב, אורכו של כל התקף הוא כארבעה ימים והוא חוזר על עצמו בטווחים של 6 שבועות לערך. כפי שצוין, בדיקת משטח גרון לא תבודד חיידקים ולא יאותרו וירוסים כלשהם.

סימפטומים נוספים שעלולים להופיע הם; חוסר תיאבון, כאבי בטן, כאבי ראש וכאבי שרירים.

החדשות הטובות הן שהמחלה חולפת ספונטאנית, גם ללא טיפול, עד גיל 6 לערך, אם כי קיימים מקרים שהיא תמשך גם עד גיל 10. קיימים מצבים בהם המחלה תוקפת אוכלוסיה בוגרת, אך הם אינם רבים.

האיתור והטיפול בתסמונת פי-פאפא PFAPA

בדיקת משטח גרון לא תבודד חיידקים ולא יאותרו וירוסים כלשהם

הסימנים למחלה הם, כאמור; התקפי חום מחזוריים, דלקת שקדים מוגלתית, בלוטות צוואר מוגדלות בזמן ההתקף, כיבים ואפטות בחלל הפה, חוסר תיאבון, כאבי ראש וכאבי בטן.

מכיוון שמדובר במחלה מחזורית, אבחונה נעשה על ידי שלילת מחלות חיידקיות על ידי נטילת משטח גרון ושלילת מחלות וירליות אפשריות.

כמו כן, יתבקשו הורי הפעוט לבצע רישום של ההתקפים החוזרים. לאחר מעקב מדוקדק של מספר חודשים ניתן יהיה להתחיל בטיפול נקודתי על ידי מתן סטרואידים במינון שיקבע על ידי רופא הילדים. מינון חד פעמי הולם מאפשר למנוע, פעמים רבות, התקפים עתידיים.

"חשוב לציין", מסבירה, ד"ר קליין; "כי המחלה אינה מדבקת, אינה פסיכוסומאטית ואינה עונתית. המחלה אינה מחייבת אשפוז ואינה מושפעת מגורמים סביבתיים. היא תחלוף מעצמה כעבור 3-4 ימים ותחזור מספר שבועות לאחר מכן".

מכיוון שמדובר בתופעה שכיחה מאוד בגילאים שצוינו, ההמלצה של ד"ר קליין היא להיות ערניים במקרה של מה שנראה כדלקות גרון חוזרות, ולבצע רישום שלהן על מנת למנוע מתן אנטיביוטיקה ו/או הגעה למצב של ביצוע ניתוח לכריתת שקדים שעלול להיות מיותר.

"בדרך זו" – מסכמת ד"ר קליין; "יהיה ניתן לאתר, כי מדובר בתסמונת פי- פאפא וכך לקבל טיפול מתאים בסטרואידים שימנע או יקטין את הופעת ההתקפים הבאים וימזער את הסימפטומים הנלווים להם".
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן