איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

רפואת ילדים

ביה”ח לניאדו נתניה: התמודדות עם מחלת אסטמה אצל ילדים

כמדי שנה בעונת החורף יש עליה במספר הילדים הסובלים מהתקפי אסטמה בחודש האחרון אושפזו מעל ל-30 ילדים עקב אסטמה ודלקות ריאה במחלקת הילדים בבית החולים לניאדו בעיר נתניה • מה קורה בריאות באסטמה? ד”ר שכטר, מסביר
ביה
ביה”ח לניאדו נתניה: התמודדות עם מחלת אסטמה אצל ילדים. ד”ר יעקב שכטר

“אסטמה בילדים היא תסמונת המאופיינת על ידי חסימת זרימת האוויר בדרכי הנשימה. התקפי קוצר נשימה, צפצופים וחרחורים רווחים מאוד בקרב ילדים ותינוקות המחלה מצויה ב-15%-10% לפחות מכלל הילדים” – אומר ד”ר יעקב שכטר, מנהל מח’ הילדים ומומחה במחלות ריאה בילדים של ביה”ח לניאדו, בעיר נתניה.

מדי שנה בעונת החורף נרשמת עליה משמעותית במספר הילדים הסובלים מהתקפי אסתמה (יש הכותבים אסטמה; מיוונית, “נשימה כבדה”; נקראת גם גנחת (הסימפונות) או קצרת (הנשימה)) – כך גם בחודש האחרון בו אושפזו מעל ל-30 ילדים עקב אסטמה ודלקות ריאה במחלקת הילדים בבית החולים לניאדו בעיר נתניה. בילדים אלו סיפור משפחתי של אסטמה או אלרגיה קיים לעיתים קרובות, ובקרב לא מעט הורים יש חוסר מודעות למחלה, הגורמים לה והטיפול הנכון המומלץ.

ישנם כמה פקטורים סביבתיים משמעותיים לגבי אסטמה בילדים כגון חשיפה לאלרגנים מסוג; קרדית אבק הבית, צואה של תיקנים, שיער בעלי חיים, נוצות, אבקת פרחים, מזונות ותוספי מזון, כגון; צבעי מאכל מסוגים שונים בעיקר הצבע המלאכותי הצהוב וחומרים כימיים. כמו גם עישון של ההורים, שינויים במזג האוויר וזיהום אוויר.

מה קורה בריאות באסטמה? ד”ר שכטר, מסביר שמדובר בתהליך דלקתי לא זיהומי בעיקרו. התהליך הדלקתי מביא לתגובת יתר של דרכי הנשימה אשר מתבטאת בהיצרות בתגובה לגירויים השונים.

הסימפטומים השכיחים הינם שיעול יבש וטורדני, קוצר נשימה וצפצופים הנשמעים מעל הריאות. בילדים מאמץ גופני ואפילו צחוק או בכי יכולים לעורר התקף אסטמה.

ניתן לאבחן את המחלה ע”י בירור הכולל; צילום חזה, בדיקת תפקודי ריאה וכמו כן, בירור אלרגי מסוג תבחיני עור ו/או בדיקות לנוגדנים שונים בדם כדי לבדוק רגישויות שונות כגון: רגישות לחלב פרה.

הטיפול הראשוני המיידי בהתקף אסמטי הוא בתכשירים מרחיבי סמפונות, בצילום: משאף טיפוסי

קיים נוהג שרווח בציבור להוריד מוצרי חלב מילד הסובל מקוצר נשימה פעמים רבות הדבר מתבצע ללא הצדקה רפואית וכדאי להתייעץ עם רופא לפני כל שינוי בכלכלת הילד.

הטיפול הראשוני המיידי בהתקף אסמטי הוא בתכשירים מרחיבי סמפונות מסוג ונטולין או בריקלין, וקיים גם טיפול מונע תרופתי יעיל.

מטרת הטיפול התרופתי הוא להפסיק את השיעול וקוצר הנשימה ולהוריד את הסיכון בהתקפים קשים ולהגיע לגדילה והתפתחות תקינה. במחצית ויותר מן הילדים עם אסטמה התופעות חולפות עם השנים.

אבחנה נכונה, טיפול ומעקב מתאימים יכולים להוריד את מספר האשפוזים שנדרשים לילדים החולים ולשפר משמעותית את איכות החיים של הילדים שלוקים במחלה.

במחלקת הילדים בבית החולים “לניאדו” בעיר נתניה, קיימת יחידת ריאות ילדים בראשותו של ד”ר יעקב שכטר והילדים שסובלים מאסטמה קשה ומתאשפזים, מקבלים יעוץ מקצועי לפתרון בעייתם.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן