מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

רפואת ילדים

ביה”ח לניאדו נתניה: התמודדות עם מחלת אסטמה אצל ילדים

כמדי שנה בעונת החורף יש עליה במספר הילדים הסובלים מהתקפי אסטמה בחודש האחרון אושפזו מעל ל-30 ילדים עקב אסטמה ודלקות ריאה במחלקת הילדים בבית החולים לניאדו בעיר נתניה • מה קורה בריאות באסטמה? ד”ר שכטר, מסביר
ביה
ביה”ח לניאדו נתניה: התמודדות עם מחלת אסטמה אצל ילדים. ד”ר יעקב שכטר

“אסטמה בילדים היא תסמונת המאופיינת על ידי חסימת זרימת האוויר בדרכי הנשימה. התקפי קוצר נשימה, צפצופים וחרחורים רווחים מאוד בקרב ילדים ותינוקות המחלה מצויה ב-15%-10% לפחות מכלל הילדים” – אומר ד”ר יעקב שכטר, מנהל מח’ הילדים ומומחה במחלות ריאה בילדים של ביה”ח לניאדו, בעיר נתניה.

מדי שנה בעונת החורף נרשמת עליה משמעותית במספר הילדים הסובלים מהתקפי אסתמה (יש הכותבים אסטמה; מיוונית, “נשימה כבדה”; נקראת גם גנחת (הסימפונות) או קצרת (הנשימה)) – כך גם בחודש האחרון בו אושפזו מעל ל-30 ילדים עקב אסטמה ודלקות ריאה במחלקת הילדים בבית החולים לניאדו בעיר נתניה. בילדים אלו סיפור משפחתי של אסטמה או אלרגיה קיים לעיתים קרובות, ובקרב לא מעט הורים יש חוסר מודעות למחלה, הגורמים לה והטיפול הנכון המומלץ.

ישנם כמה פקטורים סביבתיים משמעותיים לגבי אסטמה בילדים כגון חשיפה לאלרגנים מסוג; קרדית אבק הבית, צואה של תיקנים, שיער בעלי חיים, נוצות, אבקת פרחים, מזונות ותוספי מזון, כגון; צבעי מאכל מסוגים שונים בעיקר הצבע המלאכותי הצהוב וחומרים כימיים. כמו גם עישון של ההורים, שינויים במזג האוויר וזיהום אוויר.

מה קורה בריאות באסטמה? ד”ר שכטר, מסביר שמדובר בתהליך דלקתי לא זיהומי בעיקרו. התהליך הדלקתי מביא לתגובת יתר של דרכי הנשימה אשר מתבטאת בהיצרות בתגובה לגירויים השונים.

הסימפטומים השכיחים הינם שיעול יבש וטורדני, קוצר נשימה וצפצופים הנשמעים מעל הריאות. בילדים מאמץ גופני ואפילו צחוק או בכי יכולים לעורר התקף אסטמה.

ניתן לאבחן את המחלה ע”י בירור הכולל; צילום חזה, בדיקת תפקודי ריאה וכמו כן, בירור אלרגי מסוג תבחיני עור ו/או בדיקות לנוגדנים שונים בדם כדי לבדוק רגישויות שונות כגון: רגישות לחלב פרה.

הטיפול הראשוני המיידי בהתקף אסמטי הוא בתכשירים מרחיבי סמפונות, בצילום: משאף טיפוסי

קיים נוהג שרווח בציבור להוריד מוצרי חלב מילד הסובל מקוצר נשימה פעמים רבות הדבר מתבצע ללא הצדקה רפואית וכדאי להתייעץ עם רופא לפני כל שינוי בכלכלת הילד.

הטיפול הראשוני המיידי בהתקף אסמטי הוא בתכשירים מרחיבי סמפונות מסוג ונטולין או בריקלין, וקיים גם טיפול מונע תרופתי יעיל.

מטרת הטיפול התרופתי הוא להפסיק את השיעול וקוצר הנשימה ולהוריד את הסיכון בהתקפים קשים ולהגיע לגדילה והתפתחות תקינה. במחצית ויותר מן הילדים עם אסטמה התופעות חולפות עם השנים.

אבחנה נכונה, טיפול ומעקב מתאימים יכולים להוריד את מספר האשפוזים שנדרשים לילדים החולים ולשפר משמעותית את איכות החיים של הילדים שלוקים במחלה.

במחלקת הילדים בבית החולים “לניאדו” בעיר נתניה, קיימת יחידת ריאות ילדים בראשותו של ד”ר יעקב שכטר והילדים שסובלים מאסטמה קשה ומתאשפזים, מקבלים יעוץ מקצועי לפתרון בעייתם.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן