ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

בית נעים חדשות עיצוב הבית עיצוב פנים

ממד – מרחב מוגן דירתי, טיפים כל מה שצריך לדעת על עיצובו הנכון

חברת אלוני, המתמחה בייבוא ושיווק של מותגים המובילים בתחום הריצוף, חיפוי וכלים סניטריים, העמידה לרשותנו נבחרת של של 3 יועצות, מעצבות פנים; נטלי גנון, שריתה ויינברג, סיגל מלכה מן השורה הראשונה ושאלנו אותן, מה הן הדברים המרכזיים שעליהם חשוב לשים לב בבואנו ל"עצב ממד - מרחב מוגן דירתי"? קבלו טיפים לעיצוב נכון של חדר ממד.
0
0
סיגל מלכה מעצבת פנים, בעלת תואר שני (M.A) מתמחה בתכנון ולווי פרוייקטים פרטיים ומסחריים ברקע: עיצוב ממד - מרחב מוגן דירתי | באדיבות אלוני | צילום: מאור מויאל | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
סיגל מלכה

מרחב מוגן הוא סוג של מקלט הנבנה בתוך מעטפת המבנה שאת יושביו נועד לשרת. בעקבות מלחמת המפרץ, הוחלט על הקמתם של מרחבים מוגנים בכל בנייה חדשה בישראל. מטרתם של המרחבים המוגנים היא לספק מיגון בפני התקפות אוויר והתקפות טילים שזמן ההתרעה בפניהן הוא קצר מכדי לאפשר גישה למקלט. כידוע ‘ממד – מרחב מוגן דירתי’ אמור לספק הגנה ליושביו מפני התקפות אוויר עם פצצות חומר נפץ, והתקפות טילים וכן אטום לחדירתם של גזים רעילים.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

כפי שנוכחנו לדעת, לאחרונה, נחשב הממד, הנו אחד החדרים החשובים בבית, כאשר בשגרה הוא יכול לשמש כחדר לכל דבר; חדר שינה, חדר עבודה, חדר ארונות.

עם זאת חשוב לשמור על הפונקציונליות שלו ושיהיה נוח ומכיל לעתות בהן הוא נדרש למלא את תפקידו כמרחב מוגן ומענה חלקי לתקיפות בלתי קונבנציונליות.

חברת אלוני, המתמחה בייבוא ושיווק של מותגים המובילים בתחום הריצוף, חיפוי וכלים סניטריים, העמידה לרשותנו נבחרת של של 3 יועצות, מעצבות פנים; נטלי גנון, שריתה ויינברג, סיגל מלכה מן השורה הראשונה.

שאלנו את מעצבות הפנים, מה הן הדברים המרכזיים שעליהם חשוב לשים לב בבואנו ל-עצב ממד – מרחב מוגן דירתי?

מעצבת סיגל מלכה;

, פתרונות הסתרה – ממד בעיקרון הוא חלל שבו יש הרבה “צפרדעים” אותן צריך לבלוע, כמו כל מיני ציוד חירום בולט (מפוּח, פתחי אוורור וכו’).

כדי להתגבר עליהם, צריך למצוא פתרונות שיכסו ויסתירו ככל האפשר ויגרמו לנו לשכוח שמדובר ב… ממד – מרחב מוגן דירתי.

למשל, שימוש בטפט מיוחד על שני הקירות, מאוד מרכך את מראה החדר. בנוסף, כדי להתגבר על החלון, שברוב חדרי הממד, הינו עם ידית בולטת, מומלץ לתכנן וילון שייפול מן התקרה, וכך יטשטש את מראה החלון המוכר.

Yממד כחדר ילדים אם בחרתם להפוך את הממד לחדר ילדים חשוב להפוך את מראה הבטון של מקלט למראה כייפי, נעים.

לשם כך, השתמשו בצבעים שהילדים אוהבים והכניסו; ריהוט קליל, פריטי משחק ויצירה מגוונים, טלוויזיה ועוד.

מעצבת נטלי גנון;

פונקציונליות לצד בטיחות – בכל ממד (מרחב מוגן דירתי) שניגשים לעצב, ראשית יש להבין את מהוּתו. האם הוא נדרש כחדר שינה עבור אחד מהילדים?

או שמאידך, יש די חדרים בבית וניתן לנצלו לייעוד אחר כמו; חדר ארונות, חדר משחקים, חדר עבודה או סתם מחסן שימושי

בשלב הבא, יש להבין מהי ההעמדה הנכונה בממד, כאשר יש לקחת בחשבון פתיחה נגישה של חלון הממד במיוחד בדור הישן מסוג dry kip, הנפתח על ציר פנימי. די בספריה או מיטה עם גב גבוה בכדי להקשות פתיחה תקינה של החלון.

אילוצים – בנוסף יש לקחת בחשבון את מיקום המסנן הממוקם באחת מקירות הממד. נתון שלא ניתן לשנות ובוודאי שלא לבחור את מקומו טרם בניית הממד.

המסנן, מכוסה לרוב בכיסוי פלסטי לבן. מדובר באלמנט גדול מימדים שלא ניתן להתעלם מקיומו.

נטלי גנון מעצבת פנים, בוגרת MBA בעלת סטודיו לתכנון ועיצוב פנים תוך התמחות בפנטהאוזים ובתים פרטיים ברקע: עיצוב ממד - מרחב מוגן דירתי | באדיבות אלוני | צילום: מאור מויאל | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
נטלי גנון

כמובן שנאסר בחוק להסירו או לחסום אותו ומכאן שיש לשקול מיקום של ארון או כל אלמנט גבה מידות מתחתיו או בסמוך לו.

לינה – במקרה בו חדר הממד אינו מיועד לחדר שינה אני תמיד ממליצה למקם בו בכל זאת מיטה או ספה נפתחת לימים בהם נדרש ללון בו בעצמנו או להלין ילדים למשך הלילה על מנת להימנע מלטרטר אותם בעת הישמע האזעקה.

מעבר לכך, ישנה סברה, כי פחות מומלץ להלין ילדים באופן קבוע בממד בשל פליטת רעלנים מהבטון העוטף אותו.

סברה שאיני מכירה לה תוקף מדעי, אך היא די רווחת בקרב הציבור. כאמור, אם לא יועד לחדר שינה כל ייעוד אחר יכול לתפקד בממד בדומה לחדר רגיל.

חשמל – באם מדובר בבית חדש או בדירת קבלן בהם יש לנו השפעה על תכנית החשמל מראש אני ממליצה למקם שקעים כפולים בלפחות 3 מקירות הממד.

זאת מאחר וחציבה לאחר מכן בקירות הממד, יהיו קשים לביצוע. קיר מזוין המקשה על חציבה לעומת קיר בלוקים רגיל

פרטיות – להוסיף לדלת הברזל של הממד גם דלת פנים רגילה לטובת פרטיות ושקט גם במצבים של שגרה. טריקה ופתיחה של דלתות הממד הן מסיביות ומרעישות.

מעצבת שריתה ויינברג;

N בטיחותהיום יותר מתמיד ניראה שכדאי לחשוב איך נכון לנו לעצב את הממד. בבתים שנבנים לגמרי מחדש, יש לחשוב על הגודל ממד, היעוּד והמיקום בכובד ראש;

שריתה וינברג - מעצת פנים, ליווי ותכנון פרויקטים ברקע: עיצוב ממד - מרחב מוגן דירתי | באדיבות אלוני | צילום: מאור מויאל | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
שריתה וינברג

אם ישנה אפשרות אז למקם במקום נכון למקרה הצורך וחשוב מאוד להשאיר את הממד בטיחותי – ממש לא להוריד דלת הממד/ החלון/ קיר ההדף בשביל שיהיה “יפה“.

כדאי למקם בקרבת חדר רחצה – מה שיאפשר מקלחות מהירות בעת מבצעי לוחמה. אני ממליצה להימנע מלהפוך אותו למחסן על מנת שאם נאלץ להשתמש בו, יהיה מוכן לכל תרחיש.

J עיצוב שמשרה נועם ורוגע רצוי לרצף בגוונים נעימים או לשלב פרקט עץ שמשרה אווירה חמה ומחבקת. ולצבוע בגוונים מרגיעים.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-5 נכדים; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן