101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

חדשות כאן ישראל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל צבא | משטרה | ביטחון רדיו | טלוויזיה

המרגל אלי כהן ‘האיש שלנו בדמשק’ מספר על חדירתו ונפילתו

פרשת לוחם 566; הסדרה הדוקומנטרית, ב-3 פרקים, תשודר החל מראשון, 3 במאי 2020 בשעה 21:30, ב-כאן 11 "ערפל מודיעיני מבצעי" מעל פרשת המרגל אלי כהן ותיק הריגול שלו. כיצד נחשף ומי היה אחראי לכך? ◄ הסדרה החדשה, מסירה לראשונה חלקים מהסודות של 'המוסד' למודיעין ולתפקידים מיוחדים והידוע יותר בשמו ("המוסד") ב'פרשה.
0
0

המרגל אלי כהן“באין תחבולות יפול עם, ותשועה ברוב יועץ” (משלי י”א 14) זו סיסמתו של ‘המוסד’ למודיעין ולתפקידים מיוחדים אשר יוצרי הסדרה החדשה ומסקרנת בשם; “לוחם 566” על “המרגל אליהו כהן ‘האיש שלנו בדמשק’ עלולה להטעות אתכם, כי מדובר ב”תחבולה קטנה” של איתי לנדסברג-נבו, ליאורה עמיר-ברמץ ו-אייל תבור, המביאים לראשונה את סיפורו של המרגל אליהו כהן, שכוּנה ‘האיש שלנו בדמשק’ לדבריהם במילותיו שלו על; סיפור חדירתו, פעילותו ונפילתו של המרגל הישראלי הבכיר בדמשק.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

אלי כהן אחד מגדולי מרגלי ישראל ברקע: מצבה לזכרו של אלי כהן בגן הנעדרים בבית הקברות הצבאי בירושלים | צילום: ויקיפדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
המרגל אלי כהן

האמת, תאמר מיד, כי שלושת יוצרי הסדרה בת ה-3 פרקים, צללו לתוך הפרוטוקולים של עדותו של המרגל אלי כהן מול בית המשפט הצבאי הסוּרי, ראיינו את האנשים הקרובים אליו ביותר וחשפו תמונות וצילומי טלוויזיה בלעדיים ונדירים של כהן מהרגעים האחרונים בחייו. הסדרה הדוקומנטרית, מיום ראשון, ט׳ באייר ה’תש״פ, ה-3 במאי משעה 21:30 בערוץ ‘כאן 11‘.

אלי כהן, היה מרגל ישראלי, שפעל בסוריה, וכונה; “האיש שלנו בדמשק“. הוא נודע כאחד מגדולי המרגלים של ישראל.

המידע שמסר לאחר שהתיידד עם הצמרת הפוליטית והצבאית של סוריה, סייע רבות ל’צהל‘ להתמודד עם ההתקפות הסוריות על ישראל בין השנים; 1962–1964 ולחשוף תכניות סוריות, כגון; הטיית מי הירדן ו-חבלה ב’מוביל הארצי‘.

כזכור, מאז הוצא להורג בתלייה בדמשק היה סיפורו של המרגל אלי כהן, כר פורה לדמיון ולסרטים, וספרים שנכתבו אודות מי שנחשב למרגל הישראלי הבכיר ביותר.

ולמרות זאת, מעולם עד כה לא סופרה גרסתו שלו של אלי כהן, עצמו – לאירועים שהביאו בסופו של דבר ללכידתו.

מקום מגוריו של אלי כהן בדמשק, 1963 | צילום: ויקיפדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אלי כהן בדמשק

לצד קטעי ארכיון נדירים שבהם נראה כהן ברגעי חייו האחרונים והקלטות בהן הוא נשמע בקולו וכן ראיונות נדירים עם כמה מהאישים ששירתו איתו, פיקדו עליו והכירו אותו מקרוב ובהם; אברהם כהן, אחיו של אלי, אלמנתו נדיה כהן, בתו סופי כהן, אלברט שיראזי.

מי שקיבל את התשדורת האחרונה של כהן, היהודי נתן לאטי, תושב סוריה באותה תקופה שהוא ואביו נעצרו במקביל לכהן, מי שהייתה עדת ראייה לתלייה מירי סצ’י .

כמו כן ראשי המוסד לשעבר דני יתום ותמיר פרדו ובכירים אחרים במוסד שלראשונה חושפים פרטים בלעדיים על הפרשה.

המרגל אלי כהן, כיצד נחשף ומי היה אחראי לכך?

בשלושת פרקי הסדרה “לוחם 566″, שיצרו איתי לנדסברג-נבו, ליאורה עמיר-ברמץ ו-אייל תבור ושהפרק הראשון שלה, ישודר ביום ראשון, ט׳ באייר ה׳תש״פ ב-3 במאי בשעה 21:30, מתפרסמים לראשונה הפרוטוקולים.

בין הפרוטוקולים נחשפת עדותו של אלי כהן בפני בית המשפט הסורי, בה תיאר בפירוט רב את סיפור חייו מאז עלה לישראל וגויס על ידי “המוסד”.

תלייתו של אלי כהן בכיכר מרג'ה בעיר דמשק | צילום: ויקיפדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אלי כהן, תלוי בכיכר מרג’ה בדמשק

זאת דרך כל שלבי הפעלתו בדמשק וקשריו עם בכירי השלטון הסורי, ומובאים בה תחושותיו ומחשבותיו לגבי התפקיד שמילא.

כמאל אמין טאבט היה בכיר בצמרת השלטון הסורית בשנים; 1962-65. אבל בעצם שמו היה… אלי כהן.

הוא הצליח לחדור תוך פרק זמן קצר למוקדי השלטון בדמשק ולהעביר מידע רב ערך למדינת ישראל של טרום “מלחמת ששת הימים“.

הוא שהה במחיצת בכירי השלטון במסיבות אינטימיות, תוך שהוא לומד על סכסוכים צבאיים ופוליטיים, אינטרסים דתיים ועדתיים ומתקדם בהיררכיית השלטון הסורית.

כהן, רכש את אמונם של בכירי מערכת המשפט, גנרלים ופוליטיקאים סורים עד שנחשף, נשפט ונתלה.

במאי 1965, צפתה משפחת כהן בישראל על מסך טלוויזיה מטושטש, כיצד אלי כהן, הבעל, האבא והאח נתלה ב-כיכר מרג’ה בעיר דמשק.

לצידם ישבו אנשי סוד וסיפרו להם שמדובר בהצגה, בזיוף של הוצאה להורג. זמן קצר אחר כך, התבררה האמת הכואבת.

מאז נותר “ערפל מודיעיני מבצעי” מעל פרשת אלי כהן ותיק הריגול שלו. כיצד נחשף ומי היה אחראי לכך?.

הסדרה החדשה, מסירה לראשונה חלקים מהסודות של ‘המוסד‘ למודיעין ולתפקידים מיוחדים והידוע יותר בשמו (המוסד) ב‘פרשת לוחם 566’.

  • עורך ראשי ומפיק אחראי; איתי לנדסברג-נבו,
  • בימוי ותסריט; ליאורה עמיר ברמץ ואייל תבור,
  • עורך; רם ליטל,
  • מפיק; ששי אפרתי,
  • מוסיקה מקורית; אבי בללי,
  • עיצוב גרפי; דותן גולדווסר.
0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן