ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

ספרים | סופרים | משוררים

המסה הפילוסופית הגדולה של הפילוסוף מישל דה מונטן, יצאה לאור לראשונה בעברית

0
0

ספר “סנגוריה על רמון סבונד” – של המסאי והפילוסוף הצרפתי ממוצא יהודי, בן תקופת הרנסאנס, על הפילוסופיה העתיקה שזורה בהומור ובתובנות אקטואליות ומהווה נכס נכבד לקורא בישראל ◄ התרגום מצרפתית נעשה בידי דרור דורי, מרצה בכלכלה באוניברסיטת סירקיוס במדינת ניו יורק, בעל תואר ד”ר לפילוסופיה מטעם בית הספר החדש למחקר חברתי בניו יורק. דרור; “אל ה”מסות” של מונטן הגיע בשנת 1996 לאחר שאיבד את כושר שמיעתו”.
המסה הפילוסופית הגדולה של הפילוסוף מישל דה מונטן, יצאה לאור לראשונה בעברית
המסה הפילוסופית הגדולה של הפילוסוף מישל דה מונטן, יצאה לאור לראשונה בעברית

לראשונה בעברית, יצא בימים אלה, לאור ספר הפילוסופיה העתיקה של המסאי והפילוסוף הצרפתי ממוצא יהודי, בן תקופת הרנסאנס מישל דה מונטן; “סנגוריה על רמון סבונד”. הספר בהוצאת הספרים אוריון תורגם מצרפתית בידי ד”ר דרור דורי, מרצה לכלכלה שהחליט להביא את משנתו של הפילוסוף הנודע אל כלל הציבור בישראל.

מישל דה מונטן (בצרפתית: Michel de Montaigne), פילוסוף צרפתי, ממוצא יהודי, שנולד בשנת 1533, תופס מקום מיוחד בקרב סופרי הרנסאנס. הנושא העיקרי של מסה זו הוא ‘התבונה האנושית’ ודעותיהם של הפילוסופים מן העת העתיקה על האדם ועל הידע שלו.

מונטן, מציג לפני הקורא את זרם הספקנות ב’פילוסופיה היוונית’ החל בפילוסוף פירון מאליס.

הוא מביא גם את דעותיהם של פילוסופים רבים אחרים שנמנו עם אסכולות וזרמים פילוסופיים שונים, ובהם; אפלטון, מייסד האקדמיה האפלטונית, אריסטו, מייסד האסכולה הפריפתטית, הפילוסופים מן האסכולה הסטואית, ואפיקורוס וחסידי תורתו.

דה מונטן, בנו של פייר אקיאם, איש צבא, נצר למשפחת סוחרים מהעיר בורדו, בצרפת, נודע במסותיו השנונות אשר יצאו לאור לראשונה בשנת 1580. לפני יותר מארבע מאות שנה,

מונטן, אשר מת, עדיין מדבר אלינו במסות אלה, כאילו היה בן שיחנו. בתבונה וברגישות רבה מאיר מונטן, דקויות על מהות החיים בכלותם ועל המוות הבא בסופם.

תרגום ספר זה, מן השפה הצרפתית, נעשה בידי דרור דורי, יליד תל אביב, מרצה בכלכלה באוניברסיטת סירקיוס במדינת ניו יורק, בעל תואר ד”ר לפילוסופיה מטעם בית הספר החדש למחקר חברתי בעיר ניו יורק.

דרור, מספר, כי אל ה”מסות” של מונטן, הגיע בשנת 1996 לאחר שאיבד את כושר שמיעתו.

בימים הקשים שבהם ניסה להתמודד עם חירשותו ועם הרעשים המטרידים באוזניו ובראשו, חיפש דורי, ומצא את מסותיו של מונטן שסייעו לו להתגבר על קשיים אלה בחייו. עם שובו לארץ, הבחין דורי, בעובדה, שקשה למצוא היום על מדפי הספרים בישראל את תרגומי המסות של מונטן.

דורי, הוציא לאור את הספר “מישל דה מונטן מסות נבחרות”, ואת הספר “מישל דה מונטן, מבחר מסות” בהוצאת אוריון, זהו ספרו השלישי.

ספר זה, הוא התרגום הראשון לשפה ’עברית’ של המסה הפילוסופית הגדולה של מישל דה מונטן, בשם; “סנגוריה על רמון סבונד”.

מונטן, תופס מקום מיוחד בקרב סופרי הרנסאנס. נשים וגברים מכל שכבות החברה מוקסמים מהגותו ורבים קוראים אותו בשל חוכמתו ומידת ההומניזם שלו ומצטטים את דבריו בספרות ובעיתונות.

דרור דורי, מספר, כי הנושא העיקרי של מסה זו איננו הדת הנוצרית, אלא התבונה האנושית ודעותיהם של הפילוסופים מן העת העתיקה על האדם ועל הידע שלו.

זו הסיבה שבעטיה מצאתי, לנכון לתרגם מסה זו ל’עברית’. רק העמודים הראשונים והאחרונים מוקדשים לדת הנוצרית, כנראה, משום שמונטן, נאלץ להתייצב מול ביקורת הצנזורה של הכנסייה. הקורא יכול לפסוח על עמודים אלה מבלי לאבד דבר.

הסנגוריה על רמון סבונד מאת מישל דה מונטן, תרגם מצרפתית דרור דורי, הוצאת הספרים אוריון. בספר, 253 עמודים, מחיר לצרכן 65 ש”ח, להשגה בכל חנויות.

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן