מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

טיול נעים

חוף השרון: צעדת הפולג, המסורתית תתקיים מחר (שבת) בסימן תכניות השיקום לנחל

0
0

צעדת הפולג, מתקיימת בסימן; “הקמת מינהלת הפולג”, שהוקמה לא מכבר ובראשה עומד ראש מועצת חוף השרון, מר אלי ברכה ◄ המינהלת, מתכננת לשקם ולפתח את מרחב הפולג, הנמצא ברובו בשטחה של המועצה האזורית חוף השרון, ומשתרע ממרגלות הרי השומרון ועד הים, בין הגוש האורבאני של רעננה-כפר סבא לבין אזור נתניה ◄ מסלול טיול מומלץ לשבת בשמורה
חוף השרון: צעדת הפולג, המסורתית תתקיים מחר (שבת)  בסימן תכניות השיקום לנחל
חוף השרון: צעדת הפולג, המסורתית תתקיים מחר (שבת) בסימן תכניות השיקום לנחל

במסגרת “שבוע האהבה לטבע, למים ולסביבה”, הנערך זו השנה השמינית ברציפות על ידי רשות הטבע והגנים, רשות המים ומשרד החינוך, תתקיים בשבת (מחר 06.03.2010), “צעדת הפולג” – האירוע המסורתי אותו מקיימות מדי שנה החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, תחת הכותרת; “שומרים על הפולג”.

מתחם נחל הפולג, הינו אחד מאתרי הטבע המרהיבים ביותר באזור השרון, ונחשב ל”ריאה הירוקה” המשמעותית ביותר באזור שבין הרצליה לנתניה.

השנה, לראשונה, גם המועצה האזורית חוף השרון, אשר מתחם הפולג נמצא בשטחה, מצטרפת לאירוע, זאת כחלק מהפשרת היחסים בין המועצה האזורית והארגונים הירוקים.

כאמור, האירוע שיהיה פתוח לקהל הרחב, יתקיים ביום שבת, בתאריך ה-6.3.10, ובמהלכו ייצאו המבקרים לטיול רגלי באזור שמורת נחל הפולג, בין השעות 9:00-12:00. המסלול יעבור בשמורת טבע בני ציון, שמורת טבע חרוצים ועמק הפולג.

לאורך המסלול, יחכו למשתתפים מדריכים, וכן יהיו מספר תחנות להכנת פיתות ותה. נקודת היציאה מחניון רכבת בית יהושע (חניה לרכבים והסעה לנקודת התחלה על-ידי אוטובוסים. במקרה של מזג אוויר סוער, יידחה האירוע לשבת הבאה).

אירוע זה, מתקיים בסימן הקמת מינהלת הפולג, שהוקמה לא מכבר ובראשה עומד ראש מועצת חוף השרון מר אלי ברכה. המינהלת, המורכבת מנציגים של הגופים הירוקים, משרדי הממשלה ורשות ניקוז השרון, מתכננת לשקם ולפתח את מרחב הפולג, הנמצא ברובו בשטחה של המועצה האזורית חוף השרון, ומשתרע ממרגלות הרי השומרון ועד הים, בין הגוש האורבאני של רעננה-כפר סבא לבין אזור נתניה – אחת המטרות העיקריות הינה לשקם את כל תוואי הנחל כדוגמת התהליך שהתבצע בנחל אלכסנדר.

טיול אל שמורות הפולג

נחל פולג, הזורם מדרום לעיר נתניה, חוצה בפרצה צרה ודרמטית את רכס הכורכר התיכון של השרון. משם הנחל, ממשיך מערבה ומפלס את דרכו בין דיונות החוף אל הים. נופי רכסי הכורכר, ושפך הנחל לים מוגנים בשמורות טבע קטנות, בהן מגוון שבילי טיול.

מסלול ההליכה, יתואר להלן משיקולי נוחות מכיוון תחנת הדלק “דור” במסעף יקום לעבר אתרי שמורת שער פולג, חציית כביש החוף וביקור בשמורת נחל פולג.

ניתן להתחיל ולסיים את המסלול בכל אחת מנקודות המוצא והסיום האחרות. נחנה את הרכב במסעף תחנת הדלק “דור” (או נרד מהאוטובוס בתחנה הסמוכה במסעף יקום. במקום יש גם גשר להולכי רגל מעל כביש החוף).

במקום, יש מגרש כורכר, הגובל בתחנה ובו ניתן להשאיר את הרכב. בצמוד למגרש הכורכר מסתעף כביש המוביל לפארק יקום. נלך בזהירות בשולי הכביש הזה צפונה (שמאלה מהתחנה), 600 מ’, עד לעיקול חזק של הכביש שמאלה. בעיקול מסתעף מהכביש שביל הולכי הרגל המרכזי של שמורת שער פולג. שביל זה מסומן שחור.

השביל חולף דרך רכס הכורכר המרכזי בין שלושת רכסי הכורכר שבשרון. רכס זה בנוי סלעי כורכר קשה, שנוצרו בתהליכים מורכבים של התלכדות חול. חלקים גדולים מרכסי הכורכר, נחצבו לצורכי בנייה, ועל אחרים הוקמו יישובים, כך שהרכסים המעטים שנותרו ללא בנייה הם בעלי חשיבות גדולה לשמירת הטבע. לאורך הרכס גדלה צמחיית בר מגוונת, בין היתר שיח שזכה לשם הלא מחמיא; צחנן מבאיש, צמחי בצל ופקעת כמו; סחלבים, דבורניות, נוריות ועוד.

מרחב הפולג, הנמצא ברובו בשטחה של המועצה האזורית חוף השרון והמתוכן לשיקוםם

לצד השביל נמצאים מספר מבנים הרוסים שנותרו מהכפר ח’רבת זבאבידה, שנעזב ב- 1948. לאחר הליכה קצרה, מתעקל השביל ימינה וחולף מאחורי פארק יקום הסגור לציבור הרחב. נחצה שדרת אקליפטוסים ונצא לשדה פתוח ממזרח לפארק. כאן נפנה ימינה (צפונה), ומייד נעלה על דרך עפר בה נפנה שמאלה ושוב ימינה אל תוך שמורת שער פולג.

כדאי לשים לב לכך שבנקודה בה נכנסנו לשמורה, עברנו בין שני חלקים של רכס כורכר. בנקודה זו, עבר ככל הנראה אפיקו הקדום של נחל פולג, לפני כריית הפרצה המפורסמת אליה נגיע בהמשך.

שמורה זו, היא שמורה זעירה (136 דונם) ובעלת בתי גידול מגוונים; רכס כורכר, בריכה עונתית, נופי ביצה וחולות מיוצבים.
שביל הטיול הראשי בשמורה מסומן שחור.

משביל זה, מסתעפים שני שבילים קצרים המתחברים אליו בהמשך. הראשון מסומן ירוק, ועובר בראש מצוק מחצבת כורכר נטושה, אורכו כ- 200 מ’ עד למפגש חזרה עם השביל השחור. בין שני השבילים, בקרקעית המחצבה, נמצאת בריכה עונתית, המקיימת מגוון חי וצומח. אין להיכנס לבריכה ואין לדוג בה.

שימו לב לריכוז הגדול של שוש קוצני – צמח עשבוני גבוה כשיח, בעל עלים מנוצים ופירות המכוסים בזיפים. בעבר היה הצמח נפוץ בארץ, אך עם הצטמצמות בתי הגידול הלחים הוא הולך ונעלם. למשפחות ולמטיילים המתקשים בהליכה, עדיף ללכת בשביל השחור שהוא רחב יותר ואינו עובר בראש המצוק.

בגבולה הצפוני של הבריכה, פונה השביל השחור, ימינה, ומטפס לרכס הכורכר. בנקודה זו מסתעף מהשביל השחור, שביל מסומן כחול, העובר בדרך רחבה למרגלות הרכס. לצד הדרך נראית גבעת כורכר מבודדת – שריד מאתר העתיקות תל פולג.

בתל, התנהלו חפירות הצלה (1959, 1964), לפני שהמחצבה, שפעלה במקום, הרסה את רובו של האתר. על פי החפירות, במקום היה מבצר חזק בתקופה הכנענית התיכונה II) 3,000 לפנה”ס בערך), שהשתרע על שטח של כ- 12 דונם. מאותה תקופה נשמרו בחלקו המזרחי של התל שרידי חומות לבנים ובחלקו הדרומי-מערבי, התגלו שרידיו של מגדל לבנים. בתקופה הישראלית ה- II) 950 לפנה”ס בערך) היה במקום יישוב לא מבוצר.

מומלץ להמשיך בשביל השחור, המטפס לרכס. השביל חולף לצד אתר גלישת מצוקים. באזור זה המצוק אינו מגודר, ויש להשגיח על ילדים. השביל מתפתל ויורד ימינה לשולי הביצה שממזרח לרכס. כאן נלך בצל שיחים גדולים של עבקנה, ונגיע לאפיק נחל פולג.

נחל פולג הוא מהקטנים בנחלי החוף. כל אגן הניקוז שלו משתרע בגבעות השרון, והנחל הקטן התקשה לעבור את מכשול רכס הכורכר, מה שיצר ביצות רחבות ידיים שהשתרעו בשטח נרחב (מעל למפלס מסוים, מצאו המים מוצא לים דרך אוכף טבעי באזור בו ממוקם כיום פארק יקום).

כבר בימי קדם נחפרה פרצה ברכס במקום בו אנו מטיילים, תחילה ככל הנראה כחפיר להגנה על העיר הכנענית בתל פולג, ולאחר מכן, הועמקה והורחבה הפרצה, שהקנתה לנחל את שמו הערבי – ואדי פאליק (הנחל המפלג), ומכאן גם השם העברי נחל פולג.

מהתקופה הממלוכית (המאה ה- 13) ואילך, הוזנחה הפרצה ומאחוריה נקוותה ביצה גדולה בשטח כ- 4,000 דונם. בשנת 1935, הועמקה הפרצה שוב והביצה נוקזה. באותה תקופה גם נחפר אפיקו הנוכחי של הנחל בתחום הביצה לשעבר.

השביל עובר בפרצה מעל לאפיק הנחל עצמו, ובמקום הותקן מעקה בטיחות. באזור הפרצה הלח גדלים כמה מיני חורש ים-תיכוניים שאינם נפוצים במישור החוף: אלון מצוי, אלה א”י והמטפסים זלזלת הקנוקנות וקיסוסית קוצנית.

נצא מהפרצה לכיוון מערב ליד תחנת שאיבה. ניתן לפנות כאן שמאלה ולטפס אל פסגת הרכס בסימון “שקוף” (שני פסים לבנים ללא פס צבע ביניהם). במרחק קצר מערבה, נפ

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן