פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

ספרים | סופרים

14 הזוכים בפרסי היצירה לסופרים ומשוררים מטעם קרן ראש הממשלה ע”ש לוי אשכול ז”ל

ואלה שמות: אהרון מגד • רות אלמוג • יואל הופמן • יוסי אבני לוי • סוזן אדם • תמר גֶלְבָּץ • נירה הראל • גורן אגמון • משה דור • גלעד מאירי • דבי סער • ליאת קפלן • שלמה אָבִיוּ • זיסי סתווי
14 הזוכים בפרסי היצירה לסופרים ומשוררים מטעם קרן ראש הממשלה ע
14 הזוכים בפרסי היצירה לסופרים ומשוררים מטעם קרן ראש הממשלה ע”ש לוי אשכול ז”ל

ועדת השיפוט של פרסי היצירה לסופרים ומשוררים של המחלקה לספרות שבמינהל התרבות, משרד המדע, התרבות והספורט וקרן ראש הממשלה ע”ש לוי אשכול, החליטה להעניק השנה את הפרס לסופרים אהרון מגד, רות אלמוג, יואל הופמן, יוסי אבני לוי, סוזן אדם, ותמר גלבץ, לסופרת הילדים נירה הראל, למחזאית גורן אגמון, למשוררים משה דור, גלעד מאירי, דבי סער, ליאת קפלן ושלמה אביוּ ולעורך הספרות זיסי סתווי.

חברי וועדת השיפוט של הפרס הם: פרופ’ אורי ברנשטיין – יו”ר, פרופ’ זיוה שמיר, יהודית קציר.

פרסי היצירה ע”ש רה”מ לוי אשכול ניתנים לסופרים ומשוררים הכותבים בשפה בעברית, כאות הוקרה על פועלו של הסופר והמשורר בכל תחומי הספרות: בשירה, בסיפורת, במחזה, במסה, בביקורת ובעריכה ספרותית. סכום כל פרס הוא: 65,000 שקלים. ובסה”כ יחולקו כ- 910,000 שקלים.

טקס הענקת הפרסים יתקיים במעמד המשנה לראש הממשלה, מר חיים רמון, ובמעמד שר המדע, התרבות והספורט, מר גאלב מג’אדלה, ביום א’, כא’ בטבת, תשס”ח, 30 בדצמבר 2007, באולם “צוותא” רח’ אבן גבירול 32, תל-אביב.

להלן נימוקי השופטים:

♦ אהרון מגד

אהרן מגד היה ממייסדי השבועון “משא”, וערך אותו במשך חמש-עשרה שנה, כמו גם את מדורי הספרות של “למרחב” ו”דבר”. בין השנים 1968-1971 כיהן מגד בתפקיד נספח תרבות בשגרירות ישראל בלונדון. אהרן מגד פרסם עד היום למעלה משלושים ספרים, המקיפים את החוויה הישראלית והיהודית בריבוי פניה.

ספריו תורגמו לשפות רבות, ומחזותיו הוצגו ב”הבימה” ובתיאטראות נוספים. הוא זכה בפרסים הנכבדים ביותר: בפרס ביאליק, פרס ברנר, פרס עגנון ופרס ישראל בספרות לשנת 2003.
על כן מצא חבר השופטים את אהרון מגד ראוי לקבלת פרס ראש הממשלה לספרות תשס”ח.

♦ גורן אגמון

המחזאית והבמאית גורן אגמון מציבה במרכז יצירתה את התא המשפחתי על כל מורכבותו, ואת עולמן ונפשן של נשים ישראליות, הנקרעות בין המחויבות לעצמן, לבין התפקידים שהחיים מטילים עליהן.

בכתיבתה הישירה – שיש בה חספוס והומור ישראליים מאד – יוצרת אגמון דמויות אמינות ונוגעות ללב ברגישותן ובאומץ שלהן להתמודד עם מגבלות החיים, החברה והנפש.
על כן מצא חבר השופטים את גורן אגמון ראויה לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ גלעד מאירי

גלעד מאירי הוא משורר צעיר, בעל דוקטורט לספרות עברית, חבר בקבוצת “כתובת” הירושלמית העושה רבות להפצת השירה בקהילה. ספריו “פגני אורבני” ו”זעזועים בג’לי” מצטיינים ביכולת ניסוח, בדיוק ובחוש הומור הנדיר בשירתנו, על כן מצא חבר השופטים את גלעד מאירי ראוי לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ דבי סער

דבי סער היא משוררת כישרונית, המפרסמת סיפורים ושירים במיטב כתבי העת ומדורי הספרות: ב”הליקון”, “מאזנים”, “עיתון 77”, “קשת החדשה”, “שבו” ועוד. דבי סער קראה משיריה בבמות נחשבות, והשתתפה בפסטיבלים אחדים. בעבר ניהלה את פורום הספרים של YNET, ומילאה תפקידים בכירים בגופים ממלכתיים. דבי סער אף הקימה אתר אינטרנטי, שמעניק שירות חשוב לציבור. ספר שירה נוסף מפרי עטה עתיד לראות אור בקרוב. על כן, מצא חבר השופטים את דבי סער ראויה לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ זיסי סתוי

זיסי סתוי, הוא מבכירי העורכים בישראל. את רוב שנותיו עשה ב”ידיעות אחרונות”, שבו היה חבר מערכת במשך 39 שנים, וערך בנאמנות ובהתמדה את מדור הספרות. בתקופתו היה זה מדור רחב יריעה ובעל חשיבות מרובה. כעורך הוא נתן פתחון פה ליוצרים ותיקים וחדשים, ידועים ואלמוניים, ואף ערך עשרות ראיונות חשובים, המשמשים עד עצם היום הזה חומר עזר לחוקרי הספרות ותלמידיה.

במרוצת השנים ערך זיסי סתוי גם את עיתון התזמורת הפילהרמונית הישראלית, והיה בין עורכי “מאזנים” והמגזין “מוסיקה”. ערך ספרים רבים בהוצאות שונות, וכן תוכניות ספרות ב”גלי צה”ל” ובטלוויזיה. כמו כן, ערך שש אנתולוגיות מקיפות של שירה וסיפורת עברית. על כן מצא חבר השופטים את זיסי סתוי ראוי לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ יואל הופמן

יואל הופמן הינו אחד הסופרים הבולטים ביותר בספרותנו עתה. ספריו, החל מ”ספר יוסף” וכלה ב”CURICULUM VITAE” נעים על הגבול הדק שבין שירה לפרוזה.

ביכולתו הלשונית המופלאה הוא יוצר עולמות הזויים המשקפים את מציאות חיינו כאילו ניתחוה לקטעים קטעים על שולחן הניתוחים של כוח תיאורו. במשפטים אפיגרמטיים לעתים, הגובלים בקואנים של זן, הוא מציב תמונת עולם ריאלית וחלומית כאחד, שאין כמותה בספרותנו. על כן מצא חבר השופטים את יואל הופמן ראוי לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ יוסי אבני לוי

יצירתו של אבני-לוי עוסקת באומץ בשאלות של זהות, השתייכות וחריגות – בן למשפחה מזרחית מול ההגמוניה הישראלית האשכנזית, הומוסקסואל מול החברה הסטרייטית, והישראלי-יהודי המייצג את המדינה בחו”ל, ונאלץ להתמודד עם ניכור ועוינות.

בעברית עשירה וחושנית – המדייקת בתיאורי מקום, אווירה ורגש, כמו גם בשפת דיבור ציורית ואותנטית – מפליא אבני-לוי לגעת ברבדי מעמקים אנושיים אוניברסליים – ילדות, אהבה, בדידות וגעגוע. על כן מצא חבר השופטים את יוסי אבני-לוי ראוי לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ ליאת קפלן

ליאת קפלן היא משוררת שספריה “בדיוק כך, במטבח”, “זה זה” ואחרים מצביעים על כשרון בשל של מי שמנסה לבטא את מהות חוויתה של אישה בנוף הישראלי. שירתה נאחזת בפרטי הריאליה שסביבנו כדי ליצור עולם שירי עצמאי ומיוחד לה.

כן עוסקת ליאת קפלן רבות באירגון סדנאות שירה ובהוראת שירה. על כן מצא חבר השופטים את ליאת קפלן ראויה לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ משה דור

משה דור הינו אחד המשוררים החשובים בדור המדינה. ספרי השירה המרובים שכתב, החל מהשתתפותו ב”לקראת” והוצאת ספרו הראשון “ברושים לבנים” נעים בין אהבה וקשר עמוק לנופי הארץ לבין הימשכות לנופים זרים הנותרים, עם זאת, תמיד נכר. לשונו העשירה, דימוייו המרעישים והמוזיקליות המיוחדת לשירתו מקנים לו מקום נכבד בכותל המזרח של השירה העברית החדשה. על כן מצא חבר השופטים את משה דור ראוי לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ נירה הראל

נירה הראל היא סופרת ילדים רבת כישרון. בשנים 1976-1978 ערכה בהוצאת “מסדה” את השבועון לילדים “פילון”, ערכה את ספרי הילדים של הוצאת מסדה, את ספרי הילדים בהוצאת “עם עובד”, וניהלה את ההוצאה. נירה הראל פרסמה למעלה מארבעים ספרי ילדים ונוער, הכתובים בשפה טבעית וקולחת ומצטיינים בהומור מלבב. רבים מספריה תורגמו, וזכו בפרסים בארץ ובחו”ל.

כן יזמה את “מצעד הספרים” של משרד החינוך ואת הקמת האתר לעידוד קריאה “דףדף” שאותו היא עורכת בשיתוף עם המאייר דני קֶרמן. לא מכבר הוציאה את האלבום הפופולרי לילדים “שרשרת זהב”, ובו 40 שירים, ממיטב שירי הילדים בעברית, מ-ביאליק ועד ימינו. על כן מצא חבר השופטים את נירה הראל ראויה לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ סוזן אדם

כתיבתה הרגישה ורבת העוצמה של סוזן אדם סוחפת את הקורא למסע מטלטל בין הקטבים של יחסי אנוש – מאכזריות ואלימות ועד נדיבות וחסד. בלשון כמו-דיבורית ישירה ועם זאת עשירה ומרובת גוונים, היא בוראת דמויות נשים יוצאות דופן, שצללי העבר מושכים אותן לאחור, והן נאבקות להשיל אותם וליצור לעצמן הזדמנות חדשה לעצב את חייהן כרצונן.

יכולת התבוננות מעמיקה ונוקבת בתהומות ובפסגות הנפש, וטוויה עדינה של יחסי אנוש, מייחדים את כתיבתה של אדם, ששום דבר אנושי אינו זר לה. על כן מצא חבר השופטים את סוזן אדם ראויה לפרס היצירה לספרות עברית תשס”ח.

♦ רות אלמוג

רות אלמוג פרסמ
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן