חדשות כאן ישראל חקלאות ישראל מזג אוויר מים

שר החקלאות: לקדם תכנית לאומית כוללת לניהול סיכוני שיטפונות

על רקע אסון השיטפונות בגרמניה ובבלגיה, פנה שר החקלאות, פורר אל רהמ בנט: "אתגר ההתמודדות עם סיכוני ההצפות והשיטפונות הוא אתגר לאומי וככזה הוא מחייב התגייסות ורתימה של כלל הגורמים והמשרדים הממשלתיים. אני מבקש לקדם תכנית לאומית כוללת, כלל ממשלתית, לניהול סיכוני שיטפונות" ◄ דין וחשבון מבקר המדינה אשר פורסם לאחרונה, שב והדגיש את הפערים הקיימים בנושא ובראשם פערי תת התקצוב של נושא הניקוז במדינת ישראל, שרק הולך ומתעצם לנוכח מדיניות התכנון והבנייה הבלתי מתחשבים בנושא הניקוז.
0
0
עודד פורר שר החקלאות, מתריע משיטפונות בישראל | רקע: שיטפונות והצפות ברחובות בלגיה לאחרונה | צילום: BBC | Gettyimages | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
עודד פורר

“אתגר ההתמודדות עם סיכוני ההצפות והשיטפונות הוא אתגר לאומי וככזה הוא מחייב התגייסות ורתימה של כלל הגורמים והמשרדים הממשלתיים. אני מבקש לקדם תכנית לאומית כוללת, כלל ממשלתית, לניהול סיכוני שיטפונות. בימים אלו מדינת ישראל נמצאת בדיוני תקציב ויש לשים דגש מיוחד בתקציב כלל משרדי הממשלה, כל אחד בתחומו להתמודדות את השיטפון שבוא יבוא” – כך אומר שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר, ששלח אתמול (שני) פנייה אל רהמ, נפתלי בנט, בבקשה לקיים בהקדם האפשרי דיון בראשות רהמ, כדי לבחון את הדרכים המתאימות למתן מענה לנושא הדחוף.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, מר עודד פורר, הוסיף ואמר, כי; “אתגר ההתמודדות עם סיכוני ההצפות והשיטפונות הוא אתגר לאומי וככזה הוא מחייב התגייסות ורתימה של כלל הגורמים והמשרדים הממשלתיים.

אני מבקש לקדם תכנית לאומית כוללת, כלל ממשלתית, לניהול סיכוני שיטפונות. בימים אלו מדינת ישראל, נמצאת בדיוני תקציב ויש לשים דגש מיוחד בתקציב כלל משרדי הממשלה, כל אחד בתחומו להתמודדות את השיטפון שבוא יבוא”. התריע שר החקלאות ופיתוח הכפר, מר פורר.

האירועים הקשים במדינות גרמניה ובלגיה במהלך השבוע האחרון, ללא ספק, מהווים תזכורת כואבת לכך, כי לא מדובר בתחזיות לעתיד אלא בתוצאות אשר מתרחשות כבר בהווה.

משרד החקלאות, מתריע, זה שנים, כי הבנייה רחבת ההיקף ושינויי האקלים מחריפים מאוד את בעיית ההצפות והשיטפונות בישראל. זכורים לכולנו האירועים הקשים בעיר נהריה, בשכונת התקווה ובבסיס חיל האוויר חצור בחורף 2020.

גם דין וחשבון מבקר המדינה אשר פורסם לאחרונה, שב והדגיש את הפערים הקיימים בנושא ובראשם פערי תת התקצוב של נושא; ‘ניקוז במדינת ישראל‘ שרק הולך ומתעצם לנוכח מדיניות התכנון והבנייה הבלתי מתחשבים בנושא ה-ניקוז.

אחת הבעיות הקשות בישראל, הגורמת לעלייה ניכרת באירועי הצפות וגידול בנזקים, היא היקפי הפיתוח הנרחבים על שטחים פתוחים, והפיכת שטחים מחלחלים ל-שטחים אטוּמים (שטחי בטון).

התעלמות מוחלטת של מוסדות התכנון מסוגיות ניקוז בעת אישור תכניות מביאות להתרחבות שטחים לא מחלחלים, כאלה שביום הדין, לא יאפשרו פינוי של גשמים שירדו בהיקף נרחב ובזמן קצר, כפי שקרה בגרמניה.

כפי שלא ניתן לתכנן שכוּנה – ללא בתי ספר, מבני ציבור ודרכי גישה, כך לא ניתן לבנות אותה ללא פתרונות ניקוז מתאימים.

לדעת אנשי משרד החקלאות, העדר תקציב משמעותי – רב שנתי ייעודי לקידום פתרונות ניקוז מתאימים עוד יותר מעצימים את הבעיה והיכולת להתמודדות עימה.

בשנים האחרונות, בשל משבר האקלים בישראל, בדומה לשאר העולם, חווה תרחישי קיצון של מזג האוויר. אירועי גשם חזקים ולא שגרתיים גורמים לקריסת מערכות הניקוז העירוניות בגלל גשמים מסיביים שיורדים במקום אחד בזמן קצר.

אבל ל”טנגו צריך שניים” – הבינוי האורבני המואץ שהתוצאה שלו היא בנייה מאסיבית של שכונות, מחלפים ותשתיות, משתלט על כל שטחי החלחול האפשריים של מי נגר, וללא יצירת אזורי חלחול אלטרנטיביים עוד בשלבי התכנון, בכל אירוע גשם משמעותי, העיר תוצף מחדש.

במשרד החקלאות, מאמינים, כי נושא הניקוז, חייב להילקח בחשבון עוד בשלבים המוקדמים של התכנון. כפי שלא ניתן לתכנן שכוּנה – ללא בתי ספר, מבני ציבור ודרכי גישה, כך לא ניתן לבנות אותה ללא פתרונות ניקוז מתאימים.

החלפת שטחים פתוחים ומחלחלים בשטחי אספלט בנויים, מעמיסים על מערכת הניקוז העירונית, ובהכרח יובילו להצפות בכל אירוע חריג.

כמענה לכך יזם ופועל משרד החקלאות מול משרד האוצר וגורמים נוספים, כמו רשות מקרקעי ישראל, מנהל התכנון, רשות המים ועוד, לקידום תכנית לאומית כוללת לניהול סיכוני שיטפונות.

התכנית כוללת בין השאר הגדלה תקציבית משמעותית של תקציבים לפרויקטים מונעי הצפות, קידום תכנית מתאר ארצית לניהול סיכוני שיטפונות וקביעת תקנים מחייבים לבנייה משמרת נגר, מימון של מערכת התראה בפני שיטפונות ועוד.

סמנכל ניהול משאבי הטבע במשרד החקלאות, מר ערן אטינגר, אמר, כי; “משרד החקלאות סמוך ובטוח, כי מקבלי ההחלטות מבינים את הצורך הציבורי החיוני במהלך ממשלתי רחב ומשמעותי וכי בדיוני התקציב הנוכחיים תיתן הממשלה, לנושא עדיפות מן המעלה הראשונה עבור כלל משרדי הממשלה“.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן