איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

בעולם חקלאות ישראל ירוק זה נעים

שר החקלאות הנגבי קיים דיון להיערך לכניסת נחילי האַרְבֶּה

נחילי ארבה לא מסכנים בני אדם ובעלי חיים, ומהווים רק "מטרד" באוויר ומזיק לחקלאות ◄ שר החקלאות צחי הנגבי: "איננו צופים סכנה ממשית, אך תמיד ראוי להיערך מבעוד מועד למקרה חירום. אנחנו נערכים ומקווים שלא יהיה בכך צורך" ◄ בשנה שעברה (2019) הגיע האַרְבֶּה עד לירדן ומצריים, אולם הודות לשיתוף פעולה בינלאומי, נמנעה כניסתו לארץ ישראל, והם עצרו כ-20 קילומטרים מגבול הערבה.
שר החקלאות צחי הנגבי | ארבה, צילום: יואב מוטרו | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
צחי הנגבי, שר החקלאות

וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל-מֹשֶׁה נְטֵה יָדְךָ עַל-אֶרֶץ מִצְרַיִם בָּאַרְבֶּה וְיַעַל עַל-אֶרֶץ מִצְרָיִם וְיֹאכַל אֶת-כָּל-עֵשֶׂב הָאָרֶץ אֵת כָּל-אֲשֶׁר הִשְׁאִיר הַבָּרָד“ (שמות י, פסוק יב). שר החקלאות חבר כנסת צחי הנגבי, קיים היום (יום ראשון, יד בשבט התש”פ) דיון הערכת מצב בנושא; התפשטות הארבה באפריקה ובמזרח התיכון. השר הנגבי, אמר, כי על פי הערכת הגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, הסיכוי שהארבה, יגיע לישראל הנו נמוך, אך לאור ניסיון העבר, תחזית זו עשויה להשתנות ורצוי להיערך מבעוד מועד.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

הדיון התקיים היום בהשתתפות מנכל המשרד שלמה בן אליהו, סמנכל למימון והשקעות, חשב המשרד, מנהלת אגף תקציבים, מנהל השירותים להגנת הצומח, אחראי ניטור תנועת הארבה בעולם ומומחי משרד החקלאות בתחום הגנת הצומח.

בדיון הנחה השר הנגבי, את צוותי השירותים להגנת הצומח ב’משרד החקלאות‘ להתחיל בהיערכות לקראת אפשרות לכניסתם של נחילי הארבה לשטחי מדינת ישראל, ולעמוד בקשר רציף עם ארגון המזון והחקלאות של האומות המאוחדות (FAO) לקבלת תמונת מצב על תנועת הארבה בשטחי מדינות ערב הסעודית.

במקביל, הנחה השר את צוותי משרד החקלאות לוודא את מלאי חומרי ההדברה הידידותיים, שאינם מסכנים את בני האדם, בהם יוכלו להשתמש במידת הצורך.

השר הנגבי, יפנה בהקשר זה אל שר האוצר בכדי לקדם התקשרויות בנוהל “שנה ללא תקציב מדינה (חריגים)” עם ספקים לטובת ריסוס מן האוויר ומן הקרקע לאור העדר תקציב מדינה בשנה זו.

ארבה הוא השם שניתן לחגבים המתאגדים בלהקות. מתוך כ-8,000 מיני חגבים ידועים רק כ-12 מינים המתאגדים ללהקות ארבה. יצוין, כי נחילי ארבה אינם מסכנים בני אדם ובעלי חיים, ומהווים רק “מטרד” באוויר ומזיק לחקלאות.

█  פעם האחרונה ש’נחילי ארבה’ הגיעו לישראל הייתה בשנת 2013

במסגרת מעקב של משרד החקלאות אחר תנועת נחילי הארבה, עלה, כי להקות ארבה נמצאות בערב הסעודית, וכי המרחק אל ארץ ישראל עודנו גדול ועל פי הערכת גורמי המקצוע הסיכוי להגעתם לישראל נמוך.

המשרד, ימשיך לעדכן בהתאם להתפתחויות. אולם, משרד החקלאות אינו לוקח סיכון, והחל להיערך מבעוד מועד.

בקיעת ארבה, צילום: יואב מוטרו | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
בקיעת ארבה

על פי דיווחים בעולם מצויים נחילי ארבה במזרח אפריקה בסומליה, דרום אתיופיה וקניה וכן בגבול הודו ופקיסטן, ויוצרים באפריקה משבר הומניטרי בהקשר של מזון כתוצאה מן הנזק.

מנהלת אגף דוברות, תקשורת והסברה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר הגב’ דפנה יוריסטה, מסרה לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי; כזכור, הפעם האחרונה ש’נחילי ארבה‘ הגיעו לישראל הייתה בשנת 2013, כאשר משרד החקלאות, צפה מבעוד מועד את כניסתם של להקות ארבה ותנועתן מגבול עזה ועד הערבה.

במהלך מיגור התופעה ועד לסיומה, פעלו צוותים של משרד החקלאות לנטר את השטחים ולרסס מהקרקע ומן האוויר על בסיס יומי, 7 ימים בשבוע מסביב לשעון גם מהאוויר וגם מהקרקע, עד לסיומה, ולא הותירה נזקים ממשיים בחקלאות המקומית.

בשנה שעברה (2019) הגיע האַרְבֶּה עד לירדן ומצריים, אולם הודות לשיתוף פעולה בינלאומי, נמנעה כניסתו לארץ ישראל, והם עצרו כ-20 קילומטרים מגבול הערבה.

ככלל, ארבה המדבר הוא מזיק חקלאי בולט של צמחים. שכיחותו בשטחי המדינה תלוי, בין היתר; במזג אויר, בלהקות ארבה, גודלן ומהירות נדידתן.

תפוצתו של האַרְבֶּה נרחבת, קרוב ל- 30 מיליון קילומטרים רבועים ב-60 מדינות. הארבה, ניזון ממגוון רחב ביותר של מיני צמחים וכן מעלים, פרחים, פירות, זרעים וקליפות עצים.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן