ארכיון פורום גינון אורגני גינון אורגני ו-אקולוגי חקלאות ישראל מבזקים חדשות ‘כאן ישראל’

משרד החקלאות, סיכלנו שיווק של תוּתי שדה מהעיר עזה בעיר ירושלים

משרד החקלאות חוזר ומדגיש: צריכה של פירות וירקות שגודלו ללא כל פיקוח עלולה להוות סכנה מהותית לבריאות הציבור? הירקות שמקורם ברוצעת עזה, שמותרים לשיווק במדינת ישראל, הם עגבניות ו-חצילים בלבד ? מנכל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, דר' נחום איצקוביץ', אומר; אנו ממליצים לציבור לרכוש תותים הנמכרים בנקודות מכירה מסודרות המקפידות לקנות תותים שגדלו בישראל, ובעדיפות לתותים במארזים סגורים, שטופלו בהדברה ביולוגית".
0
0
דר’ נחום איצקוביץ, מנכל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, ברקע: תוּתי שדה ששווקו בעיר ירושלים מעזה | צילום: יחידת הפיצוח במשרד החקלאות | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
דר’ נחום איצקוביץ

פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצוח) בראשותו של מר רואי קליגר, חשפו בזכוּת ערנות במהלך של פעילות יזוּמה כ- 300 קילוגרמים תוּתי שדה הנושאות מדבקות עם הכיתוב; “תות שדה רמת השרון” בתוך 35 אריזות קרטון אשר מקורם בעיר עַזָּה בירתה של רצועת עזה והעיר הגדולה ברשות הפלסטינית, הנמצאת בשליטת החמאס ב’שוּק הסיטונאי’ בגבעת שאול בעיר ירושלים, שנארזו בקופסאות הנושאות מדבקות מזויפות, כדי להטעות את הציבור ולשוות להן מצג שווא של תותים שגודלו בישראל.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

החשיפה בשוּק הסיטונאי בגבעת שאול בירושלים, באה מתוך כוונה לשמור על בריאות הציבור, כידוע, תוצרת חקלאית שלא עברה את התהליכים הללו, מהווה סכנה מהותית לבריאות הציבור וכן, עלולה, להוביל לכניסת מזיקים ו-נגעים, אשר עלולים להרוס ענפי חקלאות רבים.

הירקות שמקורם ברוצעת עזה, אשר מותרים לשיווק במדינת ישראל, הם; עגבניות ו-חצילים בלבד.

רואי קליגר מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
רואי קליגר

מנכל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, דר’ נחום איצקוביץ’, אומר; “תפקידנו הוא שמירה על בריאות הציבור, על כן, אין היתר לייבא ולשווק פירות וירקות שגדלו בעזה, לאור העובדה שגודלו ללא הפיקוח של משרד החקלאות וללא בדיקות מחמירות, טרם שיווקם.

אנו ממליצים לציבור לרכוש תותים הנמכרים בנקודות מכירה מסודרות המקפידות לקנות תוּתים שגדלו במדינת ישראל ובעדיפות לתוּתים ב-מארזים סגורים, שטופלו ב’הדברה ביולוגית‘”.

מנהלת ניו-מדיה (ממ) אגף של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הגב’ פאני קגנובסקי, מסרה בשם דוברת המשרד הגב’ דפנה יוריסטה, לאתר ל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי על פי חוק שיווק תוצרת חקלאית, ישנם מספר תנאי סף לכניסת תוצרת חקלאית לארץ.

בין תנאי הסף; חובת מעבר סחורות במקומות מוסדרים על פי חוק, דיגוּם התוצרת לשאריות מיקרוביולוגיות ו-שאריות חומרי הדברה בכדי לוודא שהתוצרת הושקתה ב‘מים‘ מתאימים וטופלה בחומרים מורשים ועוד.

? תוּת שדה

צמח התוּת קל יחסית לגידול בכל רחבי העולם. אם תרצו קיץ תותים ביתי משלכם בקיץ הקרוב, וודאו שלצמח שלכם, יש שמש מלאה ו-אדמה חולית – וכי כלביכם לא אוכלים את כל הגרגרים לפני שתוכלו לבחור כמה.

על פי משרד החקלאות פרי תות שדה נחשב לפרי רומנטי, מתוק, “ממתק מן הטבע“, קינוח בריא ומזין, מלא בוויטמינים ומינרלים.

תות השדה מהווה מקור טוב לוויטמין C, לוויטמין A ולוויטמינים מקבוצת B. הוא עשיר ב-אשלגן, ברזל וסידן ו-דל בקלוריות; 26 קלוריות ל-100 גרם תות-שדה.

אם תותים טריים, אינם במיטבם ברשתות המזון שלך, אל תשכח את הצורות הרבות הנגישות שתמיד תוכל לשים עליהן. כך למשל תותים קפואים ויבשים, יכולים לעזור בצביטה אם אתה יוצר במטבח.

שימורי תותים, גלידה, יוגורט, שייקו מילקשייקס אין שום דבר לנער בהם מקל.

אם אתם בכל זאת מהאנשים ברי-המזל, שנתקלו בכמה תותים טריים נהדרים, אפשר למשל להקציף פשטידת תות, עוגת קוצים או אפילו מנה פשוטה של ​​תותים ו…שמנת. אנו מאחלים לכם יום נחמד של יער ושדות תות, לנצח.

איך לשמור על תות שדה?

כיום קיימים מבחר זנים בעונת תות השדה, הודות להם נמשכת כחצי שנה מנובמבר עד מאי.

תותי שדה | צילום: depositphotos | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
תותי שדה

​על פי נתוּני שירות ההדרכה והמקצוע של משרד החקלאות, בשנה שעברה (2019) גדל פרי תות השדה בשטח של כ- 3,860 דונם בכל צורות הגידול, חממות לגידול תות מוגבה (תוּת תלוי) במצע כ- 60 דונם, חממות ומנהרות לגידול בקרקע כ- 400 דונם, מנהרות נמוכות בקרקע כ- 3,400 דונם.

בישראל עומד מספר החקלאים המגדלים תות על 125, רובם באזור השרון והמשולש. בניגוד לשנים עברו כיום, באמצעות חרקים מועילים שהם האויבים הטבעיים האוכלים את המזיקים לתות, מפחיתים באופן משמעותי את השימוש בחומרי הדברה.

השאירו את התותים באריזתם המקורית והניחו, במקרר. תוקף; תחילת עונת הקטיף (חורף), עד שבוע. בסוף עונת הקטיף (אביב), עד שלושה ימים.

למה זה בריא לי?

נוגד חמצון, נוגד דלקות, מפחית הסיכוי לחלות ב-סרטן, שומר על בריאות הלב ועל תפקוד המוח.

? לקינוח, קבלו קינוח חורפי מנצח להגשה בכל ארוחה; תותים מסקרפונה.

? קרא עוד בהרחבה על תות שדה.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן