חקלאות ישראל מחקרים בארץ ובעולם

אומגה 3, טובה לא רק לבני אדם אלא גם לפרים ומיטבה עם פוריות הפרות

מחקר חדש, חשף את תרומתה של חומצת השומן אומגה 3 לפרים ובפרט לפוריותם; החוקרים מצאו, כי כשמוסיפים אומגה 3 לתזונת הפרות, החומצה, אכן מגיעה עד לשחלות ולביציות של הפרות ויכולה להיטיב עמן בקשור לפוריותן ◄ נתונים אלו ועוד, על הענף, הוצגו בכנס השנתי למדעי הבקר לחלב, שארגנה המח’ לבקר בשירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) ומכון וולקני במשרד החקלאות, התאחדות מגדלי הבקר ומועצת החלב.
0
0
פרות ו-פוריות
פרות ו-פוריות

כולנו מכירים זה מכבר את מעלותיה של חומצת השומן אומגה-3 (ω-3) שהיא שם כללי לאחת מתת הקבוצות של חומצות שומן רב בלתי רוויות, כגורם בתזונה בעל השפעות בריאותיות חיוביות ולכן הינו משמש כתוסף תזונה, המסייע לבן האדם בהפחתת הסיכון לחלות במחלות, משפר את כושר הקשב והריכוז, תורם להתפתחות ועוד. אל הנהנים הנוספים היכולים לזכות מיתרונות ’אומגה-3’ מצטרפים בעלי החיים המוכרים לנו היטב; ה’פרים’.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

המידע, כי לאחר מחקר של מספר שנים, מוכיחים, החוקרים; אומגה 3, טובה גם לפרים (Bull), ובפרט משפרת את פוריותם, נחשף בעקבות הכנס השנתי ה-27 למדעי הבקר לחלב (24-26 בנובמבר).

את הכנס ארגנה המחלקה לבקר בשירות ההדרכה והמקצוע (שה”מ) ו-מכון וולקני ב-משרד החקלאות, התאחדות מגדלי הבקר בישראל ו-מועצת החלב.

השנה, עסק הכנס החשוב הזה בתחומים שונים, כגון; הזנה, מטבוליזם ומזונות, בריאות בעלי חיים, פוריות וטיפוח, גידול יונקים עגלות ועגלים, ממשק צינון, טיפול בזבל ושפכים, פיסיולוגיה של העטין ואיכות החלב.

טיפולי פוריות, כידוע, נחשבים בישראל לגולת הכותרת הרפואית, אך מסתבר שגם ב-רפת, מדובר בתחום מפותח ומתקדם.

המחקר אותו מקדם ד”ר עוזי מועלם, איש המכון וולקני שב-משרד החקלאות, עוסק בבדיקת התרומה של הוספת אומגה 3 לתפריט היומי של פרים ובפרט בבדיקת תרומת חומצת השומן לפוריותם.

דוברת משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הגב’ דפנה יוריסטה, מסרה לפורטל ’כאן נעים | kan-naim | אתר האינטרנט של כל המדינה’ | סקירת חדשות ואירועים ב’רשויות מקומיות’ כי; המחקר, החל לפני מספר שנים ובימים אלו הוא נמצא בשיאו ולקראת סיומו.

בין היתר, עולה, כי במהלך תקופת המחקר הראשונה, התמקדו החוקרים בבדיקת השפעת חומצת השומן אומגה 3 על פוריות ה-פרות.

החוקרים, מצאו, כי כאשר מוסיפים אומגה 3 לתזונת ה-פרות, החומצה, אכן מגיעה עד ל’שחלות’ ול’ביציות’ של הפרות ויכולה להיטיב עמן בכל הקשור לפוריותן. החוקרים אף מצאו, כי צריכת אומגה 3, משפרת את התפתחות הזקיקים בשחלות הפרות וכן, החוקרים הגיעו להישגים טובים יותר כאשר ביצעו הפריות חוץ גופיות, בדיוק כפי שמקובל לעשות אצל… נשים.

השנה, הסתיים המחקר בו התמקדו החוקרים בבדיקת השפעת חומצת השומן אומגה 3 על פוריות הפרים.

גם כאן, מצאו החוקרים, כי חומצת השומן שהתווספה לתפריט היומי אכן הגיעה בסופו של דבר אל תאי הזרע של הפרים. בין ההשפעות המיטיבות של תזונה זו, לפי ממצאי המחקר, ישנם שינויים חיוביים בריכוז תאי הזרע הנעים, ושיפור התנועה שלהם, בזרמה טרייה ואף לאחר הקפאה.

מכאן, לאחר סיום המחקר, במסגרתו נבדקו היבטים מגוונים של פוריות הפרים, תחת השפעת חומצת השומן אומגה 3. החוקרים, הגיעו למסקנות, שהוספת אומגה 3 לתפריט היומי של הפרים, אכן יכולה לתרום רבות לפוריותם.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נעים! תלחצו כאן ספרו לנו ונתקן.

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן