ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דיני מקרקעין כאן נתניה

בעל דירה הגיש שיק של שוכר להוצאה לפועל, ביהמש ברמלה ביטל אותו

הנתבע שוכר הדירה בעיר נתניה, הגיש אל ביהמש השלום בעיר רמלה, התנגדות לביצוע השיק וזכה, ביהמש מתח ביקורת על ניסיונותיו של בעל הדירה להוציא כספים משוכרים. בנוסף קבע, כב’ השופט זכריה ימיני, כי התובע בעל הדירה, ישלם לנתבע הוצאות משפט וכן שכר טרחת עו"ד בסך 10,000 שקל.
0
0
כב’ השופט זכריה ימיני
כב’ השופט זכריה ימיני

זוג שכר דירה בעיר נתניה משנת 2009 עד 2012. בחוזה השכירות, הצדדים הסכימו שהשוכרים יפעילו משפחתון, בתנאי מפורש שהשוכר, יישא בכל ההוצאות, ההיתרים והאישורים. במסגרת הביטחונות, הזוג מסר לבעל הדירה, בין היתר, שיק ריק לפקודתו, שהוא ימלא בו סכום במידה שהשוכרים יפרו את חוזה השכירות.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן נעים’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

בסיום תקופת השכירות, בעל הדירה, טען שהיא לא הוחזרה במצב תקין ולכן, מילא בשיק כ-82,000 שקל בגין נזקים ופיצויים, והגיש אותו לביצוע ב’לשכת ההוצאה לפועל’ בעיר רמלה.

הנתבע, בתגובה, הגיש בבימ”ש השלום ברמלה התנגדות לביצוע השיק, וטען, כי מדובר ב-שיק בטחון, שעל מנת לפרוע אותו, התובע, צריך להוכיח שנגרמו לו נזקים.

לטענתו, הנזקים בדירה, היו שם לפני שהוא ואשתו נכנסו לדירה, והתובע, אף תבע בגינם פיצויים משוכרים קודמים. הנתבע, הצהיר, כי הדירה שקיבל הייתה במצב גרוע, מלאה ברטיבות ותקלות אחרות.

לדבריו, למרות פניות רבות, התובע לא תיקן את הליקויים ובמיוחד את בעיית הרטיבות שחזרה על עצמה, ולמרות זאת הוא שילם לתובע את כל מה שהתחייב לשלם על פי חוזה השכירות.

הנתבע, הוסיף, כי עזב את הדירה צבועה ושטופה, וטען, כי התמונות שהתובע צירף צולמו לאחר שאנשים מטעמו נכנסו לעבוד בה.

מנגד, התובע, הגיש את חוות דעת של מהנדס, שבה תוארו ליקויים רבים והוערך, כי תיקונם, יעלה כ-37,000 שקל. בחקירתו הנגדית, אמר המומחה שאינו יכול לומר מי גרם לליקויים.

בנוסף, התובע, הכחיש שתבע שוכרים קודמים בגין אותם נזקים. הוא הודה שהייתה בעיית רטיבות בבית, אך לדבריו היא… התייבשה. התובע גם הביא עדות של מתווכת דירות, שהעידה לטובתו.

תובע סדרתי

כב’ השופט זכריה ימיני, קבע, כי בדירה אכן הייתה רטיבות, שאותה התובע לא טרח לתקן, ונתן לנתבע לסבול מכך במשך כל תקופת השכירות.

כב’ השופט ימיני, הסביר, כי ביקור המומחה מטעם התובע, היה לאחר שבעלי מקצוע מטעמו נכנסו לעבוד בה, ולכן לא ניתן לדעת אלו נזקים היו בה בעת החזרתה. השופט, הוסיף, כי המומחה מטעם התובע הפריז בחוות דעתו, הן בתיאור הנזקים והן בעלות תיקונם.

בתוך כך כב’ השופט ימיני, מתח ביקורת על התובע וציין, כי מדובר ב”תובע סידרתי” שמגיש תביעות נגד כל שוכר. כמו כן, בהצעת המחיר לתיקונים, התובע, כלל עבודות שלא היו בחוות הדעת של המומחה, דבר שהעלה חשד שהתובע מנסה להגדיל את תביעתו שלא בתום לב ושלא לצורך.

בנוסף לכך, השופט, התרשם, כי עדות המתווכת הייתה מגמתית, ונועדה להבטיח שהתובע, ימשיך להעסיקה בעסקי הנדל”ן שלו.

בסיכומו של דבר, כב’ השופט זכריה ימיני, קיבל את התנגדות הנתבע לביצוע השיק, והורה על סגירת התיק בהוצאה לפועל וביטול כל הליכי הגבייה שננקטו בו. בנוסף נקבע, כי התובע, ישלם לנתבע הוצאות משפט, וכן שכר טרחת עו”ד בסך 10,000 שקל.

ביהמ”ש, העביר מסר שלפיו בעלי הדירות צריכים לנהוג בתום לב, ולשקול בכובד ראש את השימוש בשיקים שניתנו להם כביטחון, ועליהם להביא ראיות לכך שאכן נעשה להם נזק. רק לאחר מכן, יוכלו להשתמש באותם שיקים.

• שמות ב”כ הצדדים, לא צוינו בפסק הדין.

* הכותב עו”ד נתנאל סלע, עוסק בדיני מקרקעין, לא ייצג בתיק.

המידע המוצג במאמר זה, הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

• אל גזר הדין.

_______

• הידיעה הובאה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין.

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן