פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

אינטימי

נרתיק (Vagina): כיצד תדעי להבדיל בזיהום פטרייתי או חיידק

פרופסור ברי קפלן, סגן מנהל לענייני קהילה ב’מרכז הרפואי רבין’, בתשובות לשאלות בנושא אינטימי על הנרתיק; מהם סוגי הזיהומים שיכולים להתפתח בנרתיק? עד כמה זיהומים פטרייתיים וחיידקיים מדבקים? מה ההבדל בין פטרייה לחיידק? כיצד ניתן להבדיל אם מדובר בפטרייה או בחיידק? מהו הטיפול המתאים בחיידק בנרתיק?
נרתיק (Vagina): כיצד תדעי להבדיל בזיהום פטרייתי או חיידק
נרתיק (Vagina): כיצד תדעי להבדיל בזיהום פטרייתי או חיידק

יש לך הפרעות בנרתיק? כיצד תדעי להבדיל בזיהום פטרייתי או חיידק? פרופסור ברי קפלן, סגן מנהל לענייני קהילה ב’מרכז רפואי רבין’ בבעלות שירותי בריאות “כללית”, נמצא בעיר פתח תקווה, ומורכב מבית חולים בילינסון ומבית חולים גולדה השרון. יודע, לספר לנו, כי כ-50% מן הנשים סובלות מזיהומם ב”נרתיק” (Vagina), שמקורם פטרייתי או חיידקי, אם כי רובן, אינן יודעות להבחין בסוג הזיהום. להבדל בין מקור הזיהום השפעה ישירה על סוג הטיפול ועל כן ישנה חשיבות מרבית להבחנה ביניהם.

מהם סוגי הזיהומים שיכולים להתפתח בנרתיק?
קיימים לא מעט סוגי זיהומים, השכיח מביניהם הוא הזיהום הפטרייתי. מעבר לכך עלולים להתפתח בנרתיק זיהומים חיידקיים, בטריכומונס (בין חיידק לפטרייה), תופעות המדמות זיהום שמקורם אינו דלקתי אלא נובע מאלרגיה לחומרי סיכה שונים, ואף לאבקות כביסה או מוצרי היגיינה שונים, או כתוצאה מחומרים הנמצאים בשטיפות אינטימיות בהן נעשה שימוש.

▼ מה ההבדל בין פטרייה לחיידק?

ההבדל המהותי הוא בסוג הגורם המזהם. זיהום בפטרייה שכיח יותר שלא תמיד גורם להפרעה לאישה. פטרייה יכולה להתבטא בגרד, אודם באזור הנרתיק והפרשות. הפטרייה עלולה להפוך למעין ’תושבת קבע’ בנרתיק כאשר היא מופיעה בעוצמה נמוכה ולהתפרץ בעוצמה גבוהה יותר בשל גורמים שונים, ביניהם; מתן אנטיביוטיקה שהורגת את החיידקים הטובים שבנרתיק, בעקבות הריון או שימוש בגלולות המעלות את רמת האסטרוגן בגוף.

’פטרייה’, עלולה להתפתח גם בקרב נשים מאוד נקיות השומרות על רמת היגיינה גבוהה, דווקא בשל שטיפות מרובות של האזור, המפרות את האיזון החיידקי בנרתיק. ואגינוזיס חיידקי (ו”ח) נקרא בעבר דלקת בלתי ספציפית של הנרתיק או גרדנרלה וגיניטיס.

זיהום נרתיקי, זה הוא השכיח ביותר כשליש מכלל הזיהומים בנרתיק. מצב זה מתאפיין בהיפוך כמותי של הפלורה הנורמלית בנרתיק, המתבטא בריבוי חיידקים שונים ובעיקר חיידקים גרם שליליים ואנארוביים, כולל; גרדנרלה, מובילינקוס, פוסובקטריום, פפטוסטרפטוקוקוס, אוראהפלסמה, מיקופלסמה ועוד.

ההבדלים בין זיהום פטרייתי ו-חיידקי לא תמיד נראים לעין. מי שסובלת מהפרעה בנרתיק סביר שתחוש גרד ותחווה הפרשות וצריבה בין אם מדובר בזיהום חיידקי או פטרייתי.

עם זאת, ההפרשה היא שונה בכל אחד מהמקרים. הפרשה חיידקית הינה נוזלית יותר ובעלת ריח, בעוד הפרשה פטרייתי הינה סמיכה, דביקה ונטולת ריח. חשוב לציין כי באופן טבעי קיימת הפרשה בנרתיק, שהינה נורמלית ואינה מצריכה טיפול.

▼ כיצד ניתן להבדיל אם מדובר בפטרייה או בחיידק?

פטרייה, עלולה להתפתח גם בקרב נשים מאוד נקיות השומרות על רמת היגיינה גבוהה

כרבע מהנשים הסובלות מגרד או צריבה בנרתיק, אינן מגיעות לרופא הנשים ומטפלות בבעיה בצורה עצמאית באמצעות תכשירים ייעודיים, מתוך מחשבה שמדובר ב’פטרייה’. עם זאת, ישנה בעיה בהענקת טיפול שכזה, שכן לפעמים ההפרעה אינה פטרייה ולכן הטיפול אינו יעיל.

מסיבה זו, יש להגיע לרופא הנשים לקבלת אבחנה נכונה ומדויקת. לחילופין, קיימת האפשרות לביצוע בדיקות ביתיות לאבחון האם מדובר בזיהום פטרייתי או חיידקי באמצעות פדים דיאגנוסטיים (כגון; קלוטסט), וכך להגדיל בהתאם את הסיכוי לקבלת טיפול מתאים לבעיה.

▼ מהו הטיפול המתאים בחיידק בנרתיק?

הטיפול שניתן במקרים של חיידק הינו טיפול אנטיביוטי. בנוסף, קיימת האפשרות לטיפול פרוביוטי הנלווה לטיפול האנטיביוטי, כלומר טיפול באמצעות מתן חיידקים טובים, הניתן כטיפול מנע לנשים הנוטות לפתח זיהום פטרייתי בעקבות מתן אנטיביוטיקה.

הטיפול הנלווה יכול להיות טיפול פרוביוטי או מתן ויטמין C בטבליות המותאמות לנרתיק. טיפול בויטמין C מסייע בשמירה על חומציות הנרתיק ומניעת התפתחותה של פטרייה.

▼ עד כמה זיהומים פטרייתיים וחיידקיים מדבקים?

לרוב פטריות אינן מדבקות, אך חיידקים וזיהומים מסוג טריכומונס מאוד מדבקים ב’מגע מיני’, ומכאן בין היתר נובעת חשיבות האבחנה ומתן טיפול מתאים.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן