מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

לב וכלי דם

מחקר חדשני: סיכונים ליתר לחץ דם בצעירים בריאים בעלי לחץ דם הנחשב תקין

0
0

פרופ’ איריס שי מהמחלקה לאפידמיולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב; “המחקר, מציע, כי רופאי ילדים, המטפלים ב’בני נוער’, ורופאים, העוקבים אחרי מבוגרים צעירים בריאים, צריכים להגביר את המודעות בצורך לפקח על המשקל ולחץ הדם גם כאשר הם נחשבים ’נורמאליים’”.
מחקר חדשני: סיכונים ליתר לחץ דם בצעירים בריאים בעלי לחץ דם הנחשב תקין
מחקר חדשני: סיכונים ליתר לחץ דם בצעירים בריאים בעלי לחץ דם הנחשב תקין

מחקר חדש ורחב-היקף, מצא, כי לחץ דם “נורמאלי” בגיל 17, יכול לחזות ’יתר לחץ דם’ בבגרות מוקדמת. בנוסף, נמצא, כי הסיכון של בנים לפתח יתר לחץ דם גבוה, פי שלושה או ארבעה מאשר בנות באותו הגיל.

המחקר, נערך בהובלת פרופ’ איריס שי מן המחלקה לאפידמיולוגיה, ופרופ’ אסף רודיך מן המחלקה לביוכימיה קלינית בפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ד”ר אמיר תירוש מביה”ח שיבא תל-השומר, בשיתוף חוקרים נוספים מבית חולים זה ומ’חיל הרפואה’.

המחקר אשר פורסם בכתב העת Hypertension של החברה האמריקאית למחלות לב (American Heart Association), מעריך כיצד בני ובנות נוער בעלי לחץ דם הנחשב תקין גדלים להיות מבוגרים הסובלים מ’יתר לחץ דם’.

בשנים האחרונות התמקדה קבוצת החוקרים בקשר בין רמה הנחשבת תקינה של מדדים שונים, כגון; משקל, רמת סוכר בדם, רמת שומנים בדם ועתה – לחץ דם, לבין התפתחות מחלות שכיחות בעתיד (דוגמת סוכרת ומחלות לב).

זאת, תוך התמקדות בקבוצת ה”בוגר הצעיר” (עד גיל 45), קבוצה שלעיתים קרובות חומקת מהשגחה ומעקב רפואיים בפרט כאשר הפרט מוגדר על-פי קריטריונים “אובייקטיביים” מקובלים כבריא.

במחקר הנוכחי, הדגימו החוקרים שגם רמות לחץ דם סיסטולי של 100-110 ואף עד 120, שנחשבות תקינות בבני נוער, מנבאות מידת יתר לחץ דם בתקופת הבגרות המוקדמת.

צוות המחקר, בחן את התפתחות לחץ הדם בקרב 23,191 בנים ו-3789 בנות, בין הגילאים 17-42, על ידי מדידות לחץ הדם ומדד מסת הגוף (המשקל חלקי ריבוע הגובה, BMI) של חיילי צה”ל שלא היה להם לחץ דם גבוה בגיל 17 בבדיקות בלשכת הגיוס (צו ראשון). במהלך תקופת המעקב 14% (שהם 3810 איש) מתוך הנחקרים פיתחו יתר לחץ דם.

המחקר, חשף שני ממצאים חשובים;

1. בקרב נערים רמות לחץ הדם גבוהות מאשר אצל נערות. עם זאת, בשני המינים נמצא קשר חזק בין ערכי לחץ הדם בטווח הנחשב תקין בגיל 17 לבין הסיכון לפתח בהמשך יתר לחץ דם, ללא ערך סף ברור. כלומר; לחץ דם סיסטולי (הערך הגבוה) של 110 מעיד על סיכון גבוה יותר ליתר לחץ דם מערך של 100, למרות ששני הערכים נחשבים כיום תקינים.

2. קיים קשר חזק בין מדד מסת הגוף בגיל 17 (BMIׂ) לבין התפתחות יתר לחץ דם בבגרות המוקדמת, בייחוד בקרב נערים.

במקביל, ל’בנים’, סיכון מוגבר פי 3-4 מלבנות לפתח יתר לחץ דם כמבוגרים צעירים, כתלות בערך לחץ הדם בגיל 17 ומדד מסת הגוף.

“המחקר, מציע, כי רופאי ילדים, המטפלים בבני נוער, ורופאים, העוקבים אחרי מבוגרים צעירים בריאים צריכים להגביר את המודעות בצורך לפקח על המשקל ולחץ הדם גם כאשר הם נחשבים ’נורמאליים’”, מסבירה פרופ’ שי; “לאדם המסוים ’ערך נורמאלי’, יכול להיות מקושר לסיכון גבוה למחלה, וחייב להילקח בחשבון בשילוב עם BMI, מין האדם, וגורמי הסיכון האישיים. הגיע הזמן לשקול הגדרה יותר אינדיווידואלית של הערך ’התקין’”.

“לחץ דם גבוה, הנקרא גם ’הרוצח השקט’, הוא גורם עיקרי למחלות לב וכלי דם כמו התקפי לב ו’שבץ מוחי’”, מסביר פרופ’ רודיך; “לחץ הדם עולה יחד עם ההתפשטות של מגיפת השמנת היתר, אך למרבה הצער התפתחות לחץ דם גבוה אצל מבוגרים צעירים הנחשבים בריאים, לא נבדקת דיה”.

המחקר, בוצע במימון צה”ל (חיל הרפואה), ותוכנית “תלפיות” למנהיגות ברפואה מטעם המרכז הרפואי ’שיבא’ בתל השומר.

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן