קמפיין: אנשים. לא סמלים

עמותת נגישות ישראל - Access Israel, יוצאת בקמפיין מקורי רחב היקף / ארצי של עמותת נגישות ישראל יחד עם משרד הפרסום ליאו ברנט, למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא. בין לילה, אלפי תמרורי חניות נכים ב-15 ערים, ובעשרות רבות של חניונים ומרכזי קניות בפריסה ארצית, הוחלפו בתמונות של 50 אנשים אמיתיים עם מוגבלות, המספרים את סיפוריהם האישיים.

נאומו של בצלאל סמוטריץ' מכנס התנועה לאיכות השלטון

במשך עשרות שנים המתח הרצוי בין הרשויות השונות לא התקיים. יותר נכון לומר – הוא התקיים אבל בכיוון אחד בלבד. הרשות השופטת איתגרה פעם אחר פעם את שתי חברותיה, ואולם היא עצמה לא אותגרה לרגע. אסור היה לגעת בה.

פורום כאן נעים

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים?

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים? העיתונאי אלי לוי חדשות ערוץ 10 מביא את הסיפור ושיחה עם מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי הלל יפה דר' עדי קליין.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – טורפים

טורפים - טורפי העל של ישראל כפי שנלכדו בעדשה של משה אלפרט במשך שלושים שנה: מסעודתו של הנמר האחרון בעין-גדי ועד המרדף אחרי זאבי הגולן. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

סטטיק ובן-אל תבורי עם הלהיט החדש

סטטיק ובן-אל תבורי, הצמד המוזיקלי הישראלי עם הקליפ-להיט הראשון החדש בשפה האנגלית. זו הגרסה האמריקאית ל"סלסולים" שיצאה לעולם 12.12.18.

מפעל הפיס

נגישות השירות למגבלה תקשורתית (גמגום)

אנדריי קגן, אדם מגמגם אשר עובד בעמותת נגישות ישראל, מספר על עצמו ונותן המלצות לאופן בו יש לתקשר עם אדם מגמגם.

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי, שניתן לטבען, רוטב לאורז [ 40 דק' בישול] מתכונים נוספים ניתן למצוא באתר - http://druzecuisine.com/ מרק שעועית מהיר כתוספת לאורז לבן, מתכון דרוזי מסורתי קל להכנה שניתן לטבען, מתוך סודות המטבח הדרוזי.

נעים לעקוב אחרי

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

מחקר; מה הייתה מטרת ’צעדות המוות’ בסוף מלחמת העולם השנייה

בסוף 1944 בשלב שבו כבר היה ברור שהמלחמה עומדת להסתיים והגרמניים מפסידים. כ-720,000 איש החלו את צעדות הפינוי מהמחנות ובתוך חודשים ספורים נרצחו כ-250,000 מהם. ההערכה היא שכשליש מהצועדים היו; יהודים ◄ המחקר, לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מתואר בספר "צעדות המוות 1945-1944" של פרופ’ דניאל בלטמן, שיצא בימים אלו בהוצאת "יד ושם".
 האוניברסיטה העברית, מחקר, מציע תשובה; מה הייתה מטרת ’צעדות המוות’ בסוף מלחמת העולם השנייה | צילום יד ושם
האוניברסיטה העברית, מחקר, מציע תשובה; מה הייתה מטרת ’צעדות המוות’ בסוף מלחמת העולם השנייה | צילום יד ושם

האוניברסיטה העברית, מחקר, מציע תשובה; מה הייתה מטרת ’צעדות המוות’ בסוף מלחמת העולם השנייה. יותר מרבע מיליון אסירי מחנות הריכוז, יהודים ולא יהודים, נרצחו בצעדת המוות, שהתקיימו בחודשים האחרונים של מלחמת העולם השנייה. פרופ’ דניאל בלטמן, מן המכון ליהדות זמננו של אוניברסיטה העברית בירושלים, בדק לראשונה, מה הייתה מטרת ’צעדת המוות’ האלה. מחקרו של פרופ’ בלטמן, שמתפרסם בימים אלו בספר, הוא הניסיון הראשון לבדוק את תקופת הסיום של מלחמת העולם השנייה ואת גורל היהודים בתקופה הזו.

המחקר, עסק בפינוי אסירי מחנות הריכוז ומחנות העבודה מפולין לגרמניה. "צעדות המוות, החלו כאשר הגרמנים, ביקשו להרחיק את האסירים מהחזית ולמנוע את נפילתם בידי האויב" – מסביר פרופ’ בלטמן. הצעדות, החלו בסוף 1944 בשלב שבו כבר היה ברור שהמלחמה עומדת להסתיים והגרמנים מפסידים.

כ-720,000 איש, החלו את צעדות הפינוי מהמחנות ובתוך חודשים ספורים נרצחו כ-250,000 מהם. ההערכה היא שכשליש מהצועדים היו; יהודים.

במחקרו, ביקש פרופ’ בלטמן, לבחון את דרך ביצוע רצח האסירים בחודשים האחרונים של המלחמה, זאת בהשוואה לרצח השיטתי שנעשה במהלך המלחמה; "בתקופה זו, הבירוקרטיה של הרצח, כבר קרסה ואלפי האסירים, אשר נותרו, היו נתונים להחלטות שרירותיות, בלתי מתוכננות ובלתי נשלטות של שומרים" – אומר פרופ’ בלטמן.

"מה שקרה זה בעצם דה-צנטרליזציה של מנגנון המוות". במצב שנוצר התגבשו קבוצות חדשות של רוצחים, המורכבים משומרי המחנות שכבר אינם כפופים לשום גוף.

אליהם הצטרפו גורמים שונים; פונקציונרים מפלגתיים, מיליציות עממיות מקומיות, חברי תנועת הנוער ההיטלריסטי ואזרחים".

היינריך הימלר, ימח שמו; רצה באסירים היהודים, כקלף מיקוח

תופעה נוספת שלא נבדקה עד כה ב-חקר השואה, ועליה עמד המחקר היא מה התרחש כשהתושבים הגרמניים, נתקלו במקומות מגוריהם באסירי המחנות, אשר הסתובבו בדרכי הפינוי בגרמניה, ובאוסטריה, ערב הכניעה. מצב זה, הביא לפרץ אלימות שיצא מתוך ליבה של האוכלוסייה האזרחית בגרמניה ובאוסטריה בשיתוף ה-SS, נגד האסירים.

’צעדות המוות’ בסוף מלחמת העולם השנייה
צעדות המוות’ בסוף מלחמת העולם השנייה

לדברי פרופ’ דניאל בלטמן; "נוצרה קהילת רוצחים חדשה שלא הייתה קיימת בזמן המלחמה, קהילה שאינה מתייחסת בהכרח לסוגיית ’הפתרון הסופי’ והאידיאולוגיה הנאצית האנטישמית, אינה הדבר העיקרי שמניע אותה.

שיקוליו העיקריים של ציבור רוצחים זה, הוא הגנת המשפחה והקהילה מפני האסירים העלולים לנקום את סבלם. כדי להבין את היווצרותה של קהילות רוצחים אלה צריך להבין את המציאות החברתית בגרמניה, ערב הכניעה. מדובר בחברה מתפרקת, שטופת אלימות שחיה 12 שנים במציאות פוליטית ואידיאולוגית אשר הכשירה ונתנה לגיטימציה לרצח של כל מי שנתפס כאויב".

שאלה מעניינת נוספת שנבדקה במחקר, היא; מדוע לא רצחו הגרמנים את האסירים מיד אלא שלחו אותם בצעדות מוות. פרופ’ דניאל בלטמן, חקר ומצא, כי הייתה הוראה של היינריך הימלר (Heinrich Himmler), לפנות את מחנות הריכוז, כדי שהאסירים, לא יפלו אסירים בידי האויב, ויחשפו כל מה שהתרחש במחנות.

הימלר, ניסה לשמור על האסירים היהודים כקלף מיקוח במו"מ שניסה לנהל עם מעצמות המערב. ואולם כל השיקולים האלה קרסו, נוכח המציאות שבה הקשר עם מקבלי ההחלטות ברייך, התרופפו והתנתקו בשל המצב הצבאי בגרמניה בסיום של המלחמה.

המחקר, מתואר בספר "צעדות המוות 1945-1944" שיצא בימים אלו בהוצאת "יד ושם".
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן