"מוזר, נחמד וטוב": 50 שנה להתנדבות בקיבוצים

התנועה הקיבוצית מציינת 50 שנה להגעת המתנדבים והמתנדבות – אותם צעירים שבאו מחו"ל לעזור בעבודה בקיבוצים ולחוות מקרוב חיים שיתופיים. כתבתו של רובי המרשלג, מתוך חדשות הערב 18.10.18.

פורום כאן נעים

הסטנדאפיסט נדב אבקסיס בהדלקת נרות בכנסת

הסטנדאפיסט נדב אבקסיס בהדלקת נרות חגיגית בטרקלין שאגאל במשכן הכנסת לפני שנתיים 26.12.16. שידורי ערוץ הכנסת - ערוץ 99.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – זוחלים

זוחלים - מדוע הנחשים ויתרו על הרגליים, ההבדל בין נשיפה לשיפה, מטבעונים עושים אהבה, ההצלחה הגדולה של הצפע, והחרדון הקדמון מהערבה. צלם ובמאי: משה אלפרט. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

ארץ נהדרת, ניר וגלי: הדלקת נרות

ארץ נהדרת, ניר וגלי: הדלקת נרות. חנוכה שמייח.

ד"ר אופיר ארצי על נזקי עור הפנים

ד"ר אופיר ארצי מומחה ברפואת עור ומין, המרכז המשולב לאסתטיקה, מחלקת עור על נזקי עור הפנים. "חיים בריא" עם פרופ' קרסו.

מפעל הפיס

מתכון סופגניות אפויות עם מלית ריבה פרווה

מתכון סופגניות אפויות עם מלית ריבה פרווה, צמחוני יותר בריא בקלי קלות

חוזליטו

חוסה חימנס פרננדס (1943), הידוע בשם הבמה חוזליטו (חוסליטו), זמר ספרדי שהתפרסם והצליח בשנות ה-50 וה-60. אחד מילדי הפלא המפורסמים והמצליחים בכל הזמנים. התפרסם בקול סופרן מיוחד במינו. הפופולריות שלו הייתה לא רק במדינות דוברות ספרדית, אלא גם במדינות צפון אירופה ובאגן הים התיכון.

נעים לעקוב אחרי

סביבה | אקולוגיה

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, סירב לבקשת חב’ החשמל להפעיל תחנות הכוח הישנות והמזהמות בעיר אשדוד

השר גלעד ארדן: "התחנות המזהמות, יופעלו אך ורק כמוצא אחרון ובלית ברירה, לאחר ש’חברת החשמל’, תוכיח שהפעילה את כל האמצעים הקיימים הפחות מזהמים".
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, סירב לבקשת חב’ החשמל להפעיל תחנות הכוח הישנות והמזהמות בעיר אשדוד
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, סירב לבקשת חב’ החשמל להפעיל תחנות הכוח הישנות והמזהמות בעיר אשדוד

השר להגנת הסביבה ח"כ גלעד ארדן, חתם ביום חמישי 16/7/2009 על הוראות אישיות (צו אישי) מכוח החוק למניעת מפגעים, לחברת החשמל, בעניין הפעלת יחידות ייצור אשכול ב’ בתחנת הכוח הישנה בעיר אשדוד. זאת לאחר שלפני מספר ימים, פנתה חברת החשמל בבקשה להפעיל את תחנות הכוח בעיר אשדוד, ונענתה בסירוב על ידי המשרד להגנת הסביבה. יש להבהיר, מציינים במשרד להגנת הסביבה, כי הבקשה להפעלת תחנות כח מזהמות וישנות אלו, עולה, למרות נתונים בדבר ירידה של כ-7% בצריכת החשמל בישראל (החל מאוקטובר 2008) לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

במכתב ששלח מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ד"ר יוסי ענבר, אל משרד התשתיות מפרט ד"ר ענבר את הסיבות לסירוב המשרד להגנת הסביבה לאשר את הפעלת תחנת הכוח בעיר אשדוד בחודשי הקיץ.

לדברי ד"ר ענבר, על פי סיכום משנת 1999, יחידות ייצור החשמל, הנ"ל, תסגרנה ב-2006 ותשמשנה רק כתמיכה למערכת החשמל, במקום יחידות שמושבתות לצורך התקנת מתקנים להפחתת פליטת מזהמים. היחידות הושבתו בעבר על פי סיכומים, ועל כן, הן אינן נדרשות לעמידה בערכי הפליטה, הנקבעים על ידי המשרד, ואינן מצוידות באמצעים להפחתת זיהום אוויר.

על פי חישובי המשרד להגנת הסביבה, הפעלת יחידות אשכול ב’ בהתאם לבקשת חברת החשמל, תגרום בכל שעת הפעלה לתוספת פליטת מזהמים בשיעורים הבאים;

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ד"ר יוסי ענבר: היה סיכום עם חב’ החשמל

א. דו תחמוצת הגופרית – 300 – 340 ק"ג/שעה (לעומת 40 – 45 ק"ג / שעה הנפלטים מחמש יחידות הייצור האחרות באשכול בסך הספק של 1285 MW המופעלות בגז טבעי).

ב. חלקיקים – כ-30 ק"ג/שעה (לעומת כ-20 ק"ג/שעה הנפלטים מחמש היחידות הנ"ל המופעלות בגז טבעי).

במכתבו, מציין ד"ר ענבר, כי במחצית השנייה של 2008 הושלם מחז"מ (מחזור משולב) בתחנת הכוח גזר, ובסוף 2008 – מחז"מ בתחנת הכח אלון תבור (סך תוספת ההספק 270 MW).

לעומת זאת, שתי יחידות הייצור של אשכול ב’ (סך ההספק 150 MW), מסוגלות לספק כ-1% בלבד מסך היכולת המותקנת של מערכת החשמל המופעלת על ידי חברת החשמל.

ד"ר ענבר, מביע ספק, אם לאור נתונים אלו נחוצה הפעלת יחידות אשכול ב’ גם השנה.

במכתבו מבהיר, ד"ר ענבר, כי יש מספר חלופות להפעלת יחידות אשכול ב’, כגון;

1. פרסום דחוף של קמפיין החיסכון בחשמל, יכול להפחית למעלה מ-1% בצריכת החשמל. לפחות MW 100 לחלופה זו.

2. הפעלת כל יחידות טורבינות הגז, כולל הסילוניות. פליטת מזהמים מהטורבינות הסילוניות המופעלות בסולר דומה, לזו שנפלטת מיחידות אשכול ב’, אך טורבינות אלה ניתנות להפעלה מיידית לפי הצורך, וכך ניתן לצמצם זמן הפעלתן ופגיעתן בסביבה בהתאמה. כ-150-170 MW לחלופה זו.

3. הפעלת דיזל גנראטורים במסגרת הסדר "השלה יזומה" לצורך גיבוי בזמני צריכת שיא גורמת אמנם לזיהום אוויר, אך ניתן לצמצם את זמן ההפעלה לזמן ביקוש שיא בלבד, על פי הערכה בטווח זמן קצר, וכן הזיהום מתפזר על פני מספר רב של מוקדים ולא באזור תחנת הכח בלבד. כ- 500-520 MW לחלופה זו.

* העתק הצו האישי לתחנת הכח באשדוד
 • אודות הכותב

  כתב כאן ישראל

  כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

  Add Comment

  Click here to post a comment

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  דילוג לתוכן