חג סוכות שמח

מבזקים חדשות ‘כאן ישראל’

101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

פסיכולוגיה

מחקר חדש : אם אתם אנשים נדיבים זה כנראה כתוב אצלכם בגנים

0
0

כך עולה על-פי תוצאות מחקר חדש של ד”ר אריאל כנפו וצוות חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית ■ “הממצאים יוכלו לעזור לביולוגים לחקור ולהבין את ההתפתחות ההיסטורית של האלטרואיזם”, טוענים המדענים.
מחקר חדש : אם אתם אנשים נדיבים זה כנראה כתוב אצלכם בגנים
מחקר חדש : אם אתם אנשים נדיבים זה כנראה כתוב אצלכם בגנים

האם אנשים הנוטים לנדיבות מתוכנתים לכך גנטית? ד”ר אריאל כנפו וצוות חוקרים מן המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, סבורים, כי התשובה לכך היא בהחלט כן.

צוות החוקרים בחן שאלה זו באמצעות ניסוי בדמותו של משחק מקוון בו נדרשים הנחקרים להחליט האם לחלוק את כספם עם משתתפים נוספים. החוקרים מצאו כי נחקרים שבחרו להעניק את כספם לאחרים נבדלו גנטית ממשתתפים שבחרו להשאיר את כספם בידם.

בניסוי היו מעורבים 203 נחקרים ששיחקו מול שחקן אלמוני אחר “און-ליין”. כל שחקן יכול היה להחליט האם לשמור לעצמו סכום של 50 שקלים שניתנו לו בתחילה, או להעניק חלק ממנו, ואף את הסכום כולו, לשחקן אחר, שלא יכול היה להשיב לו טובה.

בשלב הבא של הניסוי, נלקחו מן הנחקרים דגימות ד.נ.א – D.N.A, שפוענחו והשוו לתגובותיהם כפי שנרשמו במהלך הניסוי. נמצא, כי נחקרים שהחומר הגנטי שלהם מכיל וריאנט (גרסה) מסוים של גן הקרוי; AVPR1a נטו לחלק מכספם לאחרים בכ-50 אחוז יותר (בממוצע) מאשר שחקנים שהד.נ.א – D.N.A, שלהם מכיל וריאנט אחר של אותו גן.

תוצאות המחקר הזה, התפרסמו לאחרונה במהדורה המקוונת של כתב העת המחקרי “Genes, Brain and Behavior”, ויתפרסמו בקרוב בגרסה המודפסת של כתב העת.

“הניסוי סיפק את העדות הראשונה, למיטב הבנתי, לקשר שבין הבדלי ד.נ.א – D.N.A, ואלטרואיזם אנושי אמיתי”, אמר ד”ר כנפו, שניהל את המחקר יחד עם פרופ’ ריצ’רד אבשטיין, פרופ’ גרי בורנשטיין ותלמיד המחקר שלמה ישראל מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית – ירושלים.

הגן AVPR1a מקודד לייצור קולטן (רצפטור) שמאפשר להורמון וזופרסין (Vasopressin) לפעול על תאי מוח. הורמון זה מעורב בתהליכים של יצירת קשרים חברתיים.

החוקרים מצאו נטייה רבה יותר לאלטרואיזם בקרב נחקרים שבהם המקטע בגן AVPR1a, הקרוי “אתר מקדם” (promoter), היה ארוך יותר. האתר המקדם הוא החלק בגן שמאפשר למנגנון התאי להתאחד עימו ולקבוע איזו כמות של חומר תורשתי תיוצר הלכה למעשה. במקרה של הגן AVPR1a, אתר מקדם ארוך עשוי לגרום לפעילות מוגברת של הגן.

“הממצאים יוכלו לעזור לביולוגים לחקור ולהבין את ההתפתחות ההיסטורית של האלטרואיזם”, טוענים המדענים. עוד הם מוסיפים כי: “גרסא מסוימת של הגן AVPR1a קיימת גם אצל מכרסמים מסוג נברנים, וגם אצלם גן זה אחראי על קידום קשרים חברתיים. עובדה זו מעלה את האפשרות שלאלטרואיזם שורשים עמוקים בהיסטוריה הגנטית של היצורים החיים, אשר מתבטאים בהבדלים בין בני אדם”.

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן