101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

חדשות חקלאות ישראל צרכנות

שמן זית, החקלאי מייצר יותר והציבור צורך יותר ומשלם פחות כסף

משרד החקלאות בניתוח ענף שמן הזית: צריכת שמן זית לנפש עלתה בעשור האחרון בכ-30%, כך שממוצע הצריכה השנתי לנפש עומד על כ-3 ק"ג ◄ במקביל, בעשור האחרון חלה ירידה של כ-20% במחירי שמן הזית, כך שמחיר הממוצע לשמן בחודשים האחרונים עומד על 32.3 ₪ לבקבוק בעוד שלפני עשור אותו הבקבוק עלה 40.4 ₪ ◄ ומהיכן השמן מגיע? ייצור שמן הזית המקומי עלה באופן משמעותי בשנים האחרונות.
4
0
אלון שוסטר שר החקלאות ופיתוח הכפר ברקע: חקלאי ועצי זית | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אלון שוסטר, חקלאי ועצי זית

צריכת שמן זית לנפש, עלתה ב-30% מאז שנת 2012, כך שממוצע הצריכה לנפש, עומד כיום על כ-4 בקבוקי שמן זית של 750 מילי ליטר בשנה, מחציתו מייצור מקומי ומחציתו מייבוא – כך עלה אתמול (שלישי, כ”ח אב תש”פ) מתוך סקירה מיוחדת של ‘החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה ב-משרד החקלאות’ ב’ניתוח ענף שמן הזית’.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראלכאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

כמו כן, בעשור האחרון, חלה ירידה של כ-20% ב-מחירי שמן הזית, כך שמחיר הממוצע לשמן בחודשים האחרונים, עומד על 32.3 ₪ לבקבוק בעוד שלפני עשור (שנת 2010) אותו הבקבוק עלה 40.4 ₪.

מכירות שמן הזית ברשתות השיווק, עלוּ בהתמדה ונאמדות ב-280 מיליון ₪ (עבור כ-8 מיליוני ליטרים).

מכירות שמן הזית הללו, מהוות 38% מסך מכירות השמן בכללותו ברשתות השיווק (שמן סויה, קנולה, קוקוס ועוד). עוד עולה, מן הנתונים, כי 96.3% מן המכירות ברשתות השיווק הן של ‘שמן זית כתית מעולה‘.

שמן זית - ישראלי הכי טרי, הכי בריא, הכי ישראלי | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©

המותג הפרטי של רשתות השיווק הוא הנמכר ביותר בישראל (24% מכמות המכר), אחריו ‘יד מרדכי’ (17%) ‘עץ הזית’ (11%) ו’זיתא‘ (9%).

המותג הפרטי, נמכר במחירים נמוכים משמעותית לעומת שלושת השחקנים הראשיים.

גם ייצוּר שמן הזית המקומי, עלה באופן משמעותי ב-8 השנים האחרונות.

כיום, סך ייצורו עומד על כ- 18,000 טון, לעומת מחצית מזה לפני כעשור. ככלל, לשמן הזית הישראלי יתרונות רבים מלבד העובדה, כי שמן הזית הישראלי, ידוע באיכותו הגבוהה בקרב הציבור הישראלי, תעשיית שמן הזית המקומית מחזקת את הכלכלה המקומית ועוזרת לפרנס משפחות ישראליות רבות.

כמו כן, גם עצי הזית הפזורים במדינה בעלי ערך נוי חיובי לסביבה. כאשר צרכן, מעוניין לרכוש שמן זית מקומי איכותי, יחפש את תו האיכות של ענף הזית ב’מועצת הצמחים’.

השר שוסטר;  סיבות מצוינות לשמוח בחיזוקו של שמן הזית הישראלי, רכיב קלאסי בתזונה הים-תיכונית

שמן זית ישראלי הכי טרי, הכי בריא, הכי ישראלי | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
שמן זית

דוברת משרד החקלאות ופיתוח הכפר הגב’ דפנה יוריסטה הוסיפה לאתר  ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי היצע שמן הזית בארץ ישראל הוא מייצור מקומי וכן יבוא.

נתח היבוּא באספקה, עלה בשנים האחרונות באופן משמעותי.

כך לדוגמה בשנת 2019, נרשם שיא יבוּא עם 12,700 טון, לעומת 6,000 טון בשנת 2017 (פי 2!).

מגמה זו, התרחשה, ככל הנראה, על רקע הייצור המקומי הנמוך בשנת 2018, אל מול הירידה במחירים הבין-לאומיים של שמן הזית.

תו איכות שמן זית ישראלי בפיקוח ענף הזית במועצת הצמחיםעלייה ברמת המלאים של שמן הזית ב‘איחוד האירופי’ המייצר כ-65% מאספקת שמן הזית לעולם (בעיקר; איטליה, ספרד, יוון), בנוסף לגידול בייצור שמן זית בעולם, הובילו למעשה לירידת מחירים זו.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, מר אלון שוסטר שהתייחס לנתונים, אומר, כי; “הנתונים החדשים שבידינו מבשרים על 3 סיבות מצוינות לשמוח בחיזוקו של שמן הזית הישראלי, שהוא רכיב קלאסי בתזונה הים-תיכונית:

כאשר גם פריון החקלאי גדל, הצריכה של מזון טרי ובריא, גוברת ומחירי התוצרת במגמת ירידה“.

מחיר ממוצע של שמן זית לצרכן הישראלי

מחיר ממוצע של שמן זית לצרכן הישראלי

ענף הזית במועצת הצמחים | לוגו

משרד החקלאות, חוזר ומזהיר את הציבור מפני רכישת זיופי שמנים. כדי למנוע זאת, מומלץ לבדוק האם האריזה נושאת את תווית האיכות של ענף הזית של מועצת הצמחים (בעלי תו ענף הזית) המעידה על איכות השמן ועמידתו בהתאם לקריטריונים המתאימים.

ככלל, מומלץ לקנות את השמן במקומות מוסדרים ועליהם תווית של; “כתית מעולה” או “כתית“.

4
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן