קמפיין: אנשים. לא סמלים

עמותת נגישות ישראל - Access Israel, יוצאת בקמפיין מקורי רחב היקף / ארצי של עמותת נגישות ישראל יחד עם משרד הפרסום ליאו ברנט, למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא. בין לילה, אלפי תמרורי חניות נכים ב-15 ערים, ובעשרות רבות של חניונים ומרכזי קניות בפריסה ארצית, הוחלפו בתמונות של 50 אנשים אמיתיים עם מוגבלות, המספרים את סיפוריהם האישיים.

נאומו של בצלאל סמוטריץ' מכנס התנועה לאיכות השלטון

במשך עשרות שנים המתח הרצוי בין הרשויות השונות לא התקיים. יותר נכון לומר – הוא התקיים אבל בכיוון אחד בלבד. הרשות השופטת איתגרה פעם אחר פעם את שתי חברותיה, ואולם היא עצמה לא אותגרה לרגע. אסור היה לגעת בה.

פורום כאן נעים

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים?

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים? העיתונאי אלי לוי חדשות ערוץ 10 מביא את הסיפור ושיחה עם מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי הלל יפה דר' עדי קליין.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – טורפים

טורפים - טורפי העל של ישראל כפי שנלכדו בעדשה של משה אלפרט במשך שלושים שנה: מסעודתו של הנמר האחרון בעין-גדי ועד המרדף אחרי זאבי הגולן. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

סטטיק ובן-אל תבורי עם הלהיט החדש

סטטיק ובן-אל תבורי, הצמד המוזיקלי הישראלי עם הקליפ-להיט הראשון החדש בשפה האנגלית. זו הגרסה האמריקאית ל"סלסולים" שיצאה לעולם 12.12.18.

מפעל הפיס

נגישות השירות למגבלה תקשורתית (גמגום)

אנדריי קגן, אדם מגמגם אשר עובד בעמותת נגישות ישראל, מספר על עצמו ונותן המלצות לאופן בו יש לתקשר עם אדם מגמגם.

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי, שניתן לטבען, רוטב לאורז [ 40 דק' בישול] מתכונים נוספים ניתן למצוא באתר - http://druzecuisine.com/ מרק שעועית מהיר כתוספת לאורז לבן, מתכון דרוזי מסורתי קל להכנה שניתן לטבען, מתוך סודות המטבח הדרוזי.

נעים לעקוב אחרי

ארכיאולוגיה חדשות

נקמת דם – העדות הקדומה ביותר נחשפה בהרי ירושלים

המחקר יוצג מחר (חמישי, ג' בסיון תשע"ח, ה-2018 במאי 17) בקונגרס הארכאולוגי ה-44 שיתקיים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בשיתוף רשות העתיקות והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה ◄ בדיקה מורפולוגית של הגולגולת שהתגלתה במערה בהרי ירושלים, חשפה, כי גולגולת חתוכה בחרב ולידה עצמות כף יד מלפני כ-1000 שנה, מלמדת על דמיון רב לאוכלוסייה הבדואית המקומית, שנהגה, ככל הנראה, במסורת של נ'קמת דם' עוד מהתקופה שלפני התמסדות האסלאם.

נקמת דם – העדות הקדומה ביותר לנקמת דם בעת העתיקה נחשפה במערה בהרי ירושלים. כך טוען מחקר משותף לרשות העתיקות, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת תל אביב. המחקר, יוצג לראשונה מחר (יום חמישי, ג' בסיון תשע"ח, ה-2018 במאי 17) ב-קונגרס הארכאולוגי ה-44, אשר יתקיים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בשיתוף רשות העתיקות והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה. 

 רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק’ או ב’טוויטר’.

בחפירה שנעשתה במערה בהרי ירושלים, גילה פרופ' בועז זיסו מן המחלקה ללימודי ארץ ישראל ו-ארכאולוגיה באוניברסיטת בר אילן, גולגולת אדם ו-עצמות כף יד, אשר תוארכו למאות 10–11 לספירה.

פרופ' זיסו, דר' נגר ודר' כהן עם הגולגולת שנתגלתה
פרופ' זיסו, דר' נגר ודר' כהן עם הגולגולת שנתגלתה

העצמות זוהו על ידי דר' יוסי נגר, אנתרופולוג של רשות העתיקות ודר' חיים כהן מ'המרכז הלאומי לרפואה משפטית' ו'אוניברסיטת תל אביב' כשייכות לגבר שגילו נע בין 25–40 שנים.

החוקרים, אומרים, כי; "ב'כיפת הגולגולת' ניתן להבחין בשתי 'פגיעות טראומטיות' שהחלימו – עדות לאירועים אלימים קודמים להם היה שותף הנרצח וכן ב'חתך' שנגרם סמוך לזמן המוות ובמכת חרב קטלנית שגרמה למותו הוודאי והמיידי.

█ הרוצח הציג בפני משפחתו את הגולגולת ואת כף יד ימין של הנרצח, כדי להוכיח את ביצוע ה"מצווה"

נקמת דם (או גאולת דם) היא מנהג, לפיו מוטלת זכות ואף חובה על קרוב משפחה לנקום את דמו של איש שנהרג או נרצח, על ידי הריגת ההורג או הרוצח או על ידי הריגת בן משפחתו. מנהג זה, נוהג מימי קדם ועד ימינו אלו בקהילות שונות ברחבי העולם.

הגולגולת, בעקבות נקמת דם
הגולגולת, בעקבות נקמת דם

דוברת רשות העתיקות הגב' יולי שוורץ, מסרה לפורטל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה' כי 'בדיקה מורפולוגית' של הגולגולת, בעקבות נקמת דם בעת העתיקה שנחשפה במערה בהרי ירושלים, מלמדת על דמיון רב ל-אוכלוסייה הבדואית המקומית, שנהגה, ככל הנראה, במסורת של 'נקמת דם' עוד מהתקופה שלפני התמסדות האסלאם.

הדבר מתיישב עם הידע ההיסטורי, לפיו בתקופה הנדונה, לפני כ-1000 שנה, אזור הרי ירושלים יושב על ידי 'אוכלוסייה בדואית' שהגיעה לכאן מ-ירדן ומצפון ערב.

המערה בהרי ירושלים בה נמצאה העדות הקדומה ביותר לנקמת דם
המערה בהרי ירושלים בה נמצאה העדות הקדומה ביותר לנקמת דם

טקסט מתחילת המאה ה-20, מספר על מקרה של נקמה, שבמהלכו הציג הרוצח בפני משפחתו את הגולגולת ואת כף יד ימין של הנרצח, כדי להוכיח את ביצוע ה"מצווה".

אלו בדיוק חלקי הגוף אשר נתגלו במקרה הנוכחי, ומאחר שמדובר באדם שהסתבך בעבר באלימות עד שמצא את מותו במכת חרב קטלנית, ניתן להסיק שנמצאה העדות הקדומה ביותר ל'נקמת דם'.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 65, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשלוש נכדות אוריאן, מילה שרה ו-אריאל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן