מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות כאן ישראל עסקים קטנים ובינוניים

62% מהאשראי הבנקאי ב-2016 ניתן לעסקים קטנים

דוח חדש של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ב'משרד הכלכלה' בנושא מימון ואשראי במסגרת שבוע היזמות והחדשנות בעסקים; תרומתם של עסקים הקטנים והבינוניים למשק נאמדת ב-54% מהתוצר ◄אחוז החוב האבוד של עסקים קטנים ובינוניים (Non-Performing Loans) בישראל עומד על 0.4% בלבד, הנמוך ביותר במדינות ה-OECD.
0
0
שר הכלכלה והתעשייה חבר הכנסת אלי כהן | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
שר הכלכלה והתעשייה חבר הכנסת מר אלי כהן | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

דוח חדש של ‘הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים’ ב-משרד הכלכלה, בנושא; ‘מימון ואשראי’ המתפרסם היום (שני, י”ז חשון תשע”ח) במסגרת ‘שבוע היזמות והחדשנות בעסקים’ מעלה, כי פעולות משרד הכלכלה מחזקות את העסקים הקטנים והבינוניים כ’קטר צמיחה מרכזי במשק הישראלי’ ומביאים לכך שתרומתם של עסקים הקטנים והבינוניים למשק נאמדת ב-54% מהתוצר.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק’ או בטוויטר.

שר הכלכלה והתעשייה, חבר הכנסת אלי כהן (מפלגת “כולנו“) לא הסתיר את שביעות רצונו מתוצאות הדוח ואמר בתגובה; “הפעולות שנעשו על ידי משרד הכלכלה, כדי להקל על מתן האשראי הבנקאי והחוץ בנקאי, הוכחו עצמן, דוגמת; קרנות המימון החוץ בנקאיות שהקמנו לפני כשנה וכבר העניקו מעל ל- 175 מיליון ₪, הקרן בערבות מדינה שאישרה בשנת 2016, סך הלוואות בסכום כולל של כ-2 מיליארד ₪ ועוד”.

השר כהן, הבטיח, וסיכם, כי; “נמשיך בפעולות אלו, אשר מחזקות את העסקים הקטנים והבינוניים כקטר צמיחה מרכזי במשק הישראלי”.

עוד עולה מן הדוח השנתי של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים; 

  • העסקים הקטנים והבינויים מקבלים 62% מהאשראי הבנקאי – קיימת מגמת גידול מתמיד בהיקפי האשראי הבנקאי וירידה ברמת הסיכון.
  • קרנות המימון החוץ בנקאיות שהוקמו ביוזמת משרד הכלכלה סייעו לעסקים קטנים באשראי בהיקף של למעלה מ-175 מיליון ₪
  • היקף האשראי לעסקים קטנים ובינוניים גדל ב–30% בין השנים 2010-15
  • אחוז החוב האבוד של עסקים קטנים ובינוניים (Non-Performing Loans) בישראל עומד על 0.4% בלבד, הנמוך ביותר במדינות ה-OECD
  • הקרן בערבות מדינה, אישרה בשנת 2016 כ- 6,000 הלוואות בסכום כולל של כ- 2 מיליארד שקלים (1.99 מיליארד ₪).
  • עוד נמצא, כי העסקים הקטנים והבינוניים אינם שותפים לאשראי חוץ בנקאי הניתן לעסקים הגדולים וזוכים רק לכרבע מכלל האשראי העסקי.

הדוח השנתי של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה לשנת 2017, מציג נתונים עדכניים אודות מימון עסקים קטנים ובינוניים בישראל והוא מבוסס על סקרי עסקים שביצעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, ניתוח דוחות של המערכת הבנקאית ונתונים של הקרן להלוואות בערבות מדינה.

על פי נתוני הדוח בשנת 2015, סך ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, עמד על 51% מכלל האשראי הבנקאי – העסקי במשק. מדובר על עליה משמעותית לעומת 39.5% מהאשראי הבנקאי-העסקי בשנת 2010.

ממצאי הדוח, מראים, כי קיימת עלייה עקבית בהיקף האשראי הבנקאי לעסקים קטנים ובינוניים בין השנים 2010 ל-2015, בשיעור של כ-22% לעסקים בינוניים וכ-45% לעסקים קטנים.

כמו כן, ישנה מגמה של ירידה בהיקף האשראי לעסקים גדולים משנת 2011 ועד שנת 2015. על פי נתוני בנק ישראל (שמסווג באופן שונה את גודל העסקים) האשראי הבנקאי לעסקים קטנים ובינוניים עמד בשנת 2016 על כ-62% מהאשראי הבנקאי.

█ 53% מההלוואות שניתנו ע”י הקרן היו תוספתיות ולא היו ניתנות לולא הקרן

הקרן בערבות מדינה, המסייעת לעסקים הקטנים ומופעלת על ידי הסוכנות בשיתוף עם אגף החשב הכללי במשרד האוצר, אישרה בשנת 2016 כ- 6,000 הלוואות בסכום כולל של כ- 2 מיליארד שקלים (1.99 מיליארד ₪).

מחקרי שביעות רצון שביצעה הסוכנות בקרב עסקים שנעזרו בקרן, מראים על שביעות רצון גבוהה מהקרן, בייחוד בקרב עסקים חדשים ועסקים קטנים שחסרים להם ערבים או ביטחונות. כתוצאה מסיוע הקרן, הגדילו עסקים אלו את פעילותם באופן משמעותי. הערבות הפרטנית לכל הלוואה נעה בין 55% ל- 100%– בהתאם לקרן ולסוג העסק, והטווח שלה נע בין חמש ל-12 שנים.

בשנת 2016 ערכה הסוכנות מחקר הערכה מקיף אודות מידת ההשפעה של הקרן על מצב העסקים. המחקר, מצא כי 53% מההלוואות שניתנו על ידי הקרן, היו תוספתיות ולא היו ניתנות לולא הקרן. בנוסף לכך, 36% מהעסקים שהועמדה להם הלוואה שלא הוגדרה תוספתית, דיווחו על שיפור בתנאי ההלוואה מהבנק בעקבות ערבות המדינה.

על אף העלייה בשנים האחרונות בשיעור האשראי שהבנקים מקצים לעסקים קטנים ובינוניים לעומת עסקים גדולים, סך האשראי לעסקים קטנים ובינוניים הינו נמוך ביחס לחלקם בתוצר לעומת עסקים גדולים.

מנתוני דוח הסוכנות, עולה, כי חלקם של העסקים הקטנים והבינוניים ב‘תוצר העסקי’ הוא 54%, והם אחראים לכשני שליש מסך התעסוקה במגזר העסקי (מעסיקים כ- 1.75 מיליון עובדים ומייצרים כ-265 מיליארדי ₪).

עם זאת כשבוחנים את חלקם של העסקים הקטנים והבינוניים בעוגת האשראי, מתברר שהם נהנים רק מכרבע מסך האשראי העסקי במשק.

מדוח בנק ישראל, עולה, כי סך האשראי שעמד לטובת העסקים בישראל בשנת 2016 היה כ-850 מיליארד ₪. כמחצית מסכום זה, הינו אשראי שניתן מחוץ למערכת הבנקאית (בעיקר על ידי גופי מוסדיים או אגח) הניתן בעיקר לעסקים גדולים.

המחצית השנייה הינה אשראי בנקאי, הניתן לכל סוגי העסקים מתוך זה חלקם של העסקים הקטנים והבינוניים, עומד על כ-62%. בניגוד לעסקים הגדולים אשר מרבית האשראי שלהם מגויס מחוץ למערכת הבנקאית, הרי ש’עסקים קטנים ובינוניים‘ נסמכים כמעט באופן בלעדי על מימון מהמערכת הבנקאית.

כך למעשה, נהנים העסקים הקטנים והבינוניים המהווים יותר ממחצית מהתוצר העסקי, כאמור, רק מכרבע מעוגת האשראי העסקי במשק. כלומר, על כל שלושה שקלים של אשראי שחלק אחד בתוצר מקבל, החצי השני מקבל רק שקל אחד.

בבחינת נושא הריבית, עלות האשראי ורווחי הבנקים, נמצא כי הריבית הממוצעת לעסקים קטנים ובינוניים עמדה ב-2015 על 3.9% בישראל, בדומה לממוצע ה-OECD, העומד על 4.1%.

 אחוז החובות האבודים בישראל, נמוך ועל כן לא קיים סיכון משמעותי לבנקים

אך בעוד שהריבית שעסקים קטנים ובינוניים משלמים בישראל דומה לממוצע ה-OECD, אחוז החוב האבוד של עסקים קטנים ובינוניים (Non-Performing Loans) בישראל עומד על 0.4% בלבד, הנמוך ביותר בOECD.

ממצאי הדוח, מגלים, כי למרות שאחוז החובות האבודים בישראל, נמוך ועל כן לא קיים סיכון משמעותי לבנקים, קיים יחס גבוה בין הריבית לשיעור החוב האבוד. מדינת ישראל היא במקום השני בין מדינות ה-OECD בפער זה – פי 15 מהממוצע, ורק בניו זילנד הפער גבוה יותר.

רן קיוויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
רן קיוויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

לאור האמור, פועלת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים לקידום יצירת מקורות אשראי נוספים חוץ בנקאיים לטובת עסקים קטנים ובינוניים. בין היתר, הסוכנות בשיתוף משרד האוצר, יזמה הקמת שתי קרנות הון צמיחה בהיקף כולל של 950 מיליון ₪.

קרנות אלו, מיועדות לעסקים המבקשים לצמוח ולבצע קפיצת מדרגה בפעילותם, בין היתר על ידי פיתוח מוצרים וחדירה לשווקים חדשים. בשנת 2016, זכו שתי קרנות; ‘פנינסולה‘ ו’קוגיטו‘ במכרז של המדינה להקמת קרנות שיתנו אשראי לעסקים עם פוטנציאל צמיחה, כשהמדינה שותפה בהיקף של 25% מהיקף הקרנות.

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה מר רן קיוויתי; “אנו מזהים מגמה רב שנתית של גידול באשראי ושיפור בריבית למגזר העסקים הקטנים והבינוניים. עם זאת, יש מקום להרחבה נוספת ומשמעתית של סך היקף האשראי הניתן למגזר זה באמצעות כלים חוץ בנקאיים כדוגמת קרנות האשראי שהקמנו לאחרונה.

העסקים הקטנים והבינוניים הם קטר צמיחה משמעותי של המשק הישראלי והאשראי הוא הדלק המניע אותם”.

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מפעילה מערך של מרכזים לקידום עסקים ויזמים באמצעות מעוף. מרכזים אלו מסייעים לעסקים ויזמים באמצעות ארגז כלי סיוע נרחב אותו פיתחה הסוכנות, כגון; ייעוץ וליווי עסקי, מימון והלוואות, קורסים והדרכות, הדרכה בנושא רישיונות והיתרים, הדרכה על פתיחת עסק חדש והכרות עם העולם המסחר המקוון.

בנוסף מעוף, מאבחנים עסקים ומעבירים קורסים וסדנאות בנושאים בהם חסר לעסקים ידע. מערך מעוף שהחל לפעול בשנת 2014, הינו מערך ארצי הפרוס באמצעות 39 סניפים בכל המדינה. מ-2015 ועד אמצע 2017, קיבלו כ-45,000 עסקים קטנים ובינוניים סיוע ממעוף.

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן