חקלאות ישראל מועצה אזורית גולן מחוז הצפון פלילים

2000 דונם שטחי מרעה נשרפו ליד פארק הירדן 48 כוורות בהן כטון דבש

מנכל מועצת הדבש מר אופי רייך ברקע: 48 כוורות שהכילו כטון דבש בשטחי מרעה ונשרפו בסמוך לפארק הירדן | צילום: השומר החדש | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אופי רייך, כוורות שנשרפו
מנכל מועצת הדבש אופי רייך; "אני קורא לממשלה, להגן על החקלאות, לתקצב גיוס כוח אדם מיומן לגורמי הביטחון בכדי להילחם בתופעה החמורה של פשיעה חקלאית ולבצע חקר מעמיק של ההצתות" ◄ על פי נתוני מועצת הדבש, עולה, כי בעת האחרונה, נרשמה עלייה ניכרת באירועי 'שריפות' וכן גניבת כוורות ברחבי הארץ ◄ כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב- 120,000 כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.
מנכל מועצת הדבש מר אופי רייך ברקע: 48 כוורות שהכילו כטון דבש בשטחי מרעה ונשרפו בסמוך לפארק הירדן | צילום: השומר החדש | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אופי רייך, כוורות שנשרפו

כ-2,000 דונם של שטחי מרעה ומטעי מנגו נשרפו כליל בהן 48 כוורות גדושות דבש של אביחי סימנר דבוראי ממושב עין ורד, שהכילו כ-1 טון דבש! בשריפה שהשתוללה בשבוע שעבר, בסמוך לפארק הירדן במורדות רמת הגולן, עדיין נבדק חשד להצתה.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

מר אביחי סימנר מעין ורד הדְּבוֹרַאי, מספר, כי השריפה כובתה וחודשה מספר פעמים ונמשכה לאורך יומיים, כאשר הגיע למקום השריפה חשכו עיניו; “כשהחלה השריפה לא היה ניתן להתקרב כלל לשטחי הכוורות“.

“רק כשעלה האור ולאחר יומיים, הבנתי את גודל הנזק העצום” – הוסיף והמשיך הדְּבוֹרַאי סימנר; “מראה הכוורות השרופות כשהדבורים מתות לידן קרע את ליבי, הכוורות הכילו כ-1 טון דבש שנשרף, אותו הייתי אמוּר לרדות ואת הכוורות לא ניתן לשקם.

לצערי, מדובר במקרים חוזרים ונשנים, בחודש האחרון, אירעו מקרי שריפה רבים אשר כִּילּוּ שטחי מרעה ועשרות כוורות בצפון הארץ של חברי הדְּבוֹרָאִים, זאת לצד אירועי פשיעה של גניבה וונדליזם בכָּוָורוֹת, והתופעה רק הולכת ומתגברת”.

מנכל מועצת הדבש מר אופי רייך; “מדובר בהפסד של מאות אלפי שקלים, חשוב לזכור, כי ייצור דבש, הינו רק אחד מתפקידיה של דְּבוֹרַת הדְּבַשׁ, אך המטלה העיקרית, המרכזית והחשובה ביותר הינה האבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים. בכל פעם שנשרפות כוורות או גונבים אותן, הורסים את ייצור המזון מן הצומח.

אני קורא לממשלה החדשה, לשר לביטחון פנים הנכנס מר עומר בר לב ולשר החקלאות הנכנס מר עודד פורר, להגן על החקלאות, לתקצב גיוס כוח אדם מיומן לגורמי הביטחון בכדי להילחם בתופעה החמורה של פשיעה חקלאית ולבצע חקר מעמיק של ההצתות ברחבי הארץ”.

מנתוני מועצת הדבש; בעת האחרונה, נרשמה עלייה באירועי שריפות וגניבת כוורות ברחבי הארץ.

כוורות שהכילו כ-1 טון דבש בשטחי מרעה ונשרפו בסמוך לפארק הירדן | צילום: מכוורת סימנר הדבש של סבא | צילום: השומר החדש | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
כוורות נשרפו ליד פארק הירדן

מנהל מבצעי ב‘שומר החדש’ מר עדי בכור, סיפר; “הנזק לדבוראים הוא נזק אדיר. 48 כוורות נשרפו, זהו נזק בפן האקולוגי, אובדן של כוורות דבורים ונזק כלכלי עצום.

זה כואב לראות איך הצתות, כנראה של גורמים עבריינים פוגעים בעמל ידם של הדבוראים וחקלאים.

צוותי השומר הוקפצו לסייע בכיבוי והכוונת הכוחות. לצערנו, אי אפשר היה להציל את הכוורות בגלל האש החזקה”.

‘השומר החדש’ מוביל עם מועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים, מיזם ארוך טווח למיגור הטרור החקלאי, בשיתוף משמר הגבול (מ.ג.ב) והסיירת הירוקה של רשות הטבע והגנים (ר.ט.ג) תכנית המיזם, נבנתה בהתאם לצרכי הדבוראים בשטח.

במסגרתה של תכנית המיזם, נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים ו-סיורים תכופים של רכזי שטח של ‘השומר החדש‘ בנקודות הצבה של כוורות.

על פי נתוני מועצת הדבש, עולה, כי בעת האחרונה, נרשמה עלייה ניכרת באירועי ‘שריפות’ וכן גניבת כוורות ברחבי הארץ.

כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב- 120,000 כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתוצר לאומי גולמי החקלאי בישראל כ- 3 מיליארד שקלים בשנה.

About the author

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות ונכד; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דילוג לתוכן