מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

לב וכלי דם

חוקר מהאוניברסיטה העברית פיתח חומרים שיימנעו הידבקות רקמות אחרי ניתוח

0
0

פרופ’ דניאל כהן פיתח סוג ייחודי של פּוֹלִימֵר (חומר שנוצר מחיבור של מולקולות קטנות יותר) היוצר חסם פיזי בין שכבות של רקמות שנותחו ומונעים הידבקות של משטחי רקמה הבאים במגע זה עם זה • המצאתו של פרופ’ דניאל כהן נרשמה כ-פטנט
חוקר מהאוניברסיטה העברית פיתח חומרים שיימנעו הידבקות רקמות אחרי ניתוח
חוקר מהאוניברסיטה העברית פיתח חומרים שיימנעו הידבקות רקמות אחרי ניתוח

הידבקות רקמות לאחר ניתוח היא תופעה המתרחשת אצל 85% מהמנותחים ומהווה סכנת חיים במיוחד בניתוחי לב חוזרים. פרופ’ דניאל כהן ממרכז קזאלי לכימיה יישומית שבמכון לכימיה באוניברסיטה העברית פיתח קבוצת חומרים חדשה למניעת הידבקות של רקמות לאחר ניתוח. פרופ’ כהן, פיתח סוג ייחודי של פּוֹלִימֵר (חומר שנוצר מחיבור של מולקולות קטנות יותר) היוצר חסם פיזי בין שכבות של רקמות שנותחו ומונעים הידבקות של משטחי רקמה הבאים במגע זה עם זה.

הידבקות היא התאחות לא תקינה של רקמות צלקתיות הנוצרת באזור המנותח לאחר הניתוח וגורמת לאיברים להיכרך זה בזה. הידבקות נמשכת מטבעה זמן רב לאחר שהמקום המנותח החלים והיא גורמת לחיבור לא תקין של איברים, עצבים, שרירים ומבנים שכנים נוספים.

הידבקות הנוצרת לאחר ניתוחי לב היא בעייתית במיוחד מאחר שהיא עלולה להשפיע על תפקוד הלב. במקרים רבים בהם דרוש ניתוח לב חוזר ההידבקות מטשטשת נקודות חשובות בלב וסביבו ועלולה להביא לפגיעה ב-כלי הדם או בלב ולסכן את חיי המנותח.

מגוון רחב של פּוֹלִימֵרים ביו-רפואיים התורמים משמעותית לרפואה המודרנית כבר נמצא בשימוש. חומרים אלו זרים לגוף האדם ובאים במגע ישיר עם איברים, רקמות ונוזלים בגוף.

התרומה העיקרית של פרופ’ כהן היא בפיתוח קבוצה חדשה של קוֹפּוֹלִימֵרים מִתְכַּלים המכילים תרכובת של שני מוֹנוֹמֵרים (מולקולות קטנות) שונים, שכל אחד מהם מעניק ל-פולימר תכונות ייחודיות. ריבוי המרכיבים בקוֹפּוֹלִימֵרים מאפשר התאמת תכונות שונות בקבוצת חומרים, כמו מבנה החומרים הבסיסי והרכבם ומשקלם המולקולרי, בהתאם לדרישות הרפואיות בכל ניתוח.

החסם שיוצר ה-פולימר צריך להישאר במקומו לפרק הזמן שבו ההידבקות עלולה להיווצר (ימים אחדים לאחר הניתוח). לאחר מכן הוא מתמוסס ונעלם בהדרגה ללא השפעה מזיקה, אולם הוא מחייב טיפול ותפרים.

המצאתו של פרופ’ דניאל כהן נרשמה כ-פטנט על ידי “יישום – החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים”. הפטנט מוסחר לחברת “סינתֶה-מד” האמריקאית, אשר ממתינה כעת לאישור FDA על המוצר הראשון, REPEL-CV®, שפיתחה על בסיס החומרים, לשימוש בחולים עד גיל 18.

REPEL-CV® כבר קיבל CE Mark – אישור התקן האירופי – לשימוש בחולי לב וכיום משווק ברוב מדינות האיחוד האירופי.

פרס קיי לפיתוחים חדשניים הוענק לאחרונה לפרופ’ כהן במסגרת המושב ה-71 של חבר הנאמנים ב-אוניברסיטה העברית.

0
0אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן