מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות צרכנות

תביעות קטנות ב-87% מן המקרים פוסק בית המשפט לטובת ה-צרכנים

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עורך דין מיכאל אטלן; "אני שמח, כי תוצאות הבדיקה, מראות בבירור, כי בית המשפט מבין את פערי המידע והכוח בין הצרכן לבין העוסק ומאמין לרוב לצרכן. כלי התביעה הקטנה, הינו כלי מהותי בהגנה על הצרכנים ובמימוש זכותם החוקית לקבלת סעד, אשר משלים את האכיפה שמנהלת הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. אני קורא לצרכנים להמשיך ולהשתמש בכלי הזה, ההליך הוא פשוט ומהיר ועל הצרכנים לדעת שעליהם להשתמש בו במקרים בהם אין הסכמה בינם לבין העוסק בנוגע לזכותם החוקית".
עורך דין מיכאל אטלן הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, משמאל | ברקע הדמייה: צעירה שזכתה בתביעה קטנה בבית משפט | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
מיכאל אטלן

בשורה מרנינה לצרכנים בישראל. ב-87% (אחוזים) מן המקרים פוסק ‘בית המשפט לתביעות קטנות’ לטובת הצרכנים – כך עולה מבדיקה שערכה ‘הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן’. עוד עולה, כי הבדיקה נערכה לגבי פסיקות של בית משפט לתביעות קטנות בתחומי הגנת הצרכן המוגשות כנגד ‘עוסקים’ ממגוון תחומים; תקשורת, קמעונאות, תיירות, מחשבים, רכב ועוד.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

שר הכלכלה והתעשייה חבר כנסת מר אלי כהן; “על כל עוסק, לדעת, כי מי שפועל לפגוע בצרכן ובזכויותיו, יפגע בעצמו בבית המשפט. הנתונים מדברים בעד עצמם והרוח הגבית שנותן בית המשפט היא בשורה משמעותית.

המדיניות כיום, לפיה בית המשפט עומד לצידו של האזרח, מצמצמת את פערי הכוחות בין העוסקים לצרכנים ומקדמת סחר הוגן”.

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עורך דין מיכאל אטלן, לא הסתיר את שביעות רצונו ממצאי הבדיקה וציין, כי; “אני שמח, כי תוצאות הבדיקה, מראות בבירור, כי בית המשפט מבין את פערי המידע והכוח בין הצרכן לבין העוסק ומאמין לרוב לצרכן.

כלי התביעה הקטנה, הינו כלי מהותי בהגנה על הצרכנים ובמימוש זכותם החוקית לקבלת סעד, אשר משלים את האכיפה שמנהלת הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

אני קורא לצרכנים להמשיך ולהשתמש בכלי הזה, ההליך הוא פשוט ומהיר ועל הצרכנים לדעת שעליהם להשתמש בו במקרים בהם אין הסכמה בינם לבין העוסק בנוגע לזכותם החוקית“. סיכם את תגובתו עורך דין אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

בכל התביעות שנבדקו, הנתבע, הינו חברה בעירבון מוגבל והתובע, הינו; ‘יחיד‘ – על פי החוק, רק יחיד, יכול להגיש תביעה קטנה.

דובר הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עורך דין דודו אבן חן, מסר לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי; מסקנות הבדיקה נערכה לגבי פסיקות של בית משפט לתביעות קטנות בתחומי הגנת הצרכן המוגשות כנגד עוסקים;

  • פסיקות בית המשפט; 87% (אחוזים) מתביעות הבדיקה, התקבלו על ידי בית המשפט בצורה מלאה או חלקית והושת על החברה חיוב פיצוי לצרכן. הדבר מצביע על מגמה ברורה של קבלת עמדת הצרכנים מול העוסקים במהלך התביעה שהגישו.
  • תחומי העוסקים נגדם הוגשה התביעה; ענף ‘שירותי תקשורת‘ הוא הבולט ביותר (32%) ואחריו מכירה קמעונאית (22%) ותיירות (13%).
  • 5 הנושאים הצרכניים המובילים בתביעות;ביטול עסקה‘ (תנאי ביטול, ביטול עסקה מתמשכת, חיוב בדמי ביטול) הוא הנושא המוביל בתביעות שנבדקו (44%) ואחריו הטעיה וקיום משא ומתן שלא בתום לב (19%) הסתרת מידע חיוני אודות המוצר (11), אחריות ותיקונים (11%) והצגת מחיר (6%).
  • מספר פסקי הדין; נמצא בעליה מתמדת בכל שנה, ועלה בשנים האחרונות כמעט פי 4 (על פי הנתונים במאגר נבו ועל פי הערכה).

הערות;

  • בכל התביעות שנבדקו, הנתבע, הינו חברה בעירבון מוגבל והתובע, הינו; ‘יחיד‘ – על פי החוק, רק יחיד, יכול להגיש תביעה קטנה.
  • נדגמו תביעות בין השנים; 2007-2018.
  • גובה התביעה הממוצע בבדיקה, הוא; 11,115 ₪.
  • המידע, נאסף מתוך; נבו (מאגר נט-המשפט).

כדי להגיש תביעה ב-בית משפט לתביעות קטנות, היעזרו ב- אתר הרשות השופטת, מרכז מידע טלפוני; 077-270-3333, שירות זה, מאפשר להגיש תביעות כספיות לבית משפט לתביעות קטנות.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן