מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

מה לקנות; אבקת חלב רגילה 150 גר'. ביצים; 4. אבקת אפיה; כפית ותקבלו; לחמניות טעימות בלי קמח ברבע שעה!

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות נגישות-נט עובדים | תעסוקה | כוח אדם

תביעה נגד תנועת ויצו – הפלתה עובדת בשל מוגבלותה

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הגישה לבית הדין לעבודה בירושלים תביעה על סך 380,000 ₪ נגד ארגון ויצו, בגין הפליית עובדת עם מוגבלות שכלית אשר הועסקה במשך 6 שנים וחצי מבלי ששולמו לה כל שכר וזכויות סוציאליות ◄על פי כתב התביעה, התובעת (בת 30) שימשה כאמור 'סייעת בגן ילדים' אותו מפעילה 'ויצו' ◄נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מר אברמי טורם; "נגן על זכויותיהם גם בכלים משפטיים. נמשיך לפעול עד שאנשים עם מוגבלות יפסיקו להיתקל בהפליה ובהפרת זכויות".
סייעת בגן ילדים | הדמייה
סייעת בגן ילדים | הדמייה

האם עובדת עם מוגבלות שכלית שהועסקה כ’סייעת’ ב”גן ויצו” במשך 6 שנים וחצי – מבלי שהוסדר מעמדה התעסוקתי ומבלי ששולמו לה כל זכויותיה כעובדת הייתה ראויה לשכר על פי הדין, בו  מעסיק מחויב חייב לשלם לעובד שכר ותנאים סוציאליים כפועל יוצא מיחסי עובד- מעביד או שמנגד כפי טוענת – ויצו – תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל’ לא שולמו לתובעת כל זכויות מכיוון שזאת שולבה בגן כ’משתקמת’ ולא כעובדת מן המניין.

 ■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל נגישות-נט‘ ב’פייסבוק או ב’טוויטר‘.

בסוגיה, יידון בקרוב בית הדין לעבודה בעיר ירושלים שלפניו, הונחה תביעה על סך 380,000 ₪ נגד ארגון ויצו.

כידוע ויצו, חרטה על דגלה ב”חזונה החיצוני” כי היא חברה ציונית-הומניסטית, כלשונה; המבוססת על שוויון הזדמנויות בדגש על חינוך ורווחה לנשים, ילדים ונוער וגו’ וב”חזונה הפנימי” כי היא תנועה ציונית בינלאומית א- מפלגתית ועצמאית כלכלית –  של נשים מתנדבות.

התנועה, מובילה לשינויים למען שיפור החברה בישראל, תוך שימת דגש על קידום מעמד האישה, שוויון בחינוך, רווחת המשפחה ותמיכה באוכלוסיות חלשות.

זאת ועוד; במטרותיה, מדגישה, ויצו, יש לקדם את מעמד האישה בישראל באמצעות חקיקה, פיתוח מנהיגות ומודעות אישית וחברתית למען שוויון נשים בחברה. להעניק לפעוטות, ילדים, בני נוער וקשישים שוויון הזדמנויות למען צמצום פערים בחברה הישראלית.

להתאים את הצרכים המשותפים בין נשים יהודיות בתפוצות ובין נשים בישראל למען המשכיות העם היהודי וקליטת עליה.

לאור כרטיס הביקור המרשים אותו מציגה תנועת ויצו, גם ‘נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הגישה’ התקשתה עם חוסר שיתף פעולה עם בקשת התובעת ומשפחתה לפנות אל ‘משרד העבודה’ ולקבל אישור כזה או אישור לשכר מינימום מופחת.

 עבדה בגן כ’סייעת’ – זאת במשך 6 שנים וחצי – מבלי שהוסדר מעמדה התעסוקתי ומבלי ששולמו לה כל זכויותיה כעובדת.

במצב עניינים שכזה הגישה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אל בית הדין לעבודה בירושלים, תביעה על סך 380,000 ₪ נגד ארגון ויצו, בגין הפליית עובדת עם מוגבלות שכלית אשר הועסקה במשך 6 שנים וחצי מבלי ששולמו לה כל שכר וזכויות סוציאליות.

על פי כתב התביעה, התובעת (בת 30) שימשה כאמור ‘סייעת בגן ילדים’ אותו מפעילה ‘ויצו’.

העובדת עם מוגבלות שכלית, עבדה במשרה מלאה, השתלבה באופן מלא בגן, נדרשה להודיע מתי תיעדר ולהמציא אישורים לכך, כלומר, הייתה חלק אינטגרלי מצוות הגן ואהובה על ידי הצוות וההורים.

בשנת 2008, כמפורט בתביעה, החלה התובעת את דרכה בגן ויצו במסגרת ‘שירות לאומי’ במשך שנתיים.

עוד עולה על פי כתב התביעה, כי לאחר סיום תקופת השירות הלאומי, פנתה ויצו אל התובעת וביקשה ממנה שתגיע לגן, כדי לארגן ולסדר אותו לקראת שנת הלימודים החדשה.

לאחר מכן, היא התבקשה להמשיך ולבצע את עבודתה בגן כ‘סייעת’ – זאת במשך 6 שנים וחצי – מבלי שהוסדר מעמדה התעסוקתי ומבלי ששולמו לה כל זכויותיה כעובדת.

ויצו, נציין, השיבה ל‘נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות’ כי לא שולמו לתובעת כל זכויות זאת מכיוון ששולבה בגן כ‘משתקמת’ ולא כעובדת מן המניין…

דוברת היחידות המקצועיות באגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים עורך דין שיר נוי פיינר, מסרה וציינה לאתר ’נגישות-נט‘ כי; על פי הדין, מעסיק חייב לשלם לעובד שכר ותנאים סוציאליים כפועל יוצא מיחסי עובד- מעביד.

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מר אברמי טורם
אברמי טורם

אם הצדדים סבורים שהאדם הוא לא במעמד של עובד אלא במעמד של משתקם, כלומר אדם שיגיע למקום העבודה למטרה שיקומית בלבד – אז עומדת לאדם, האפשרות לפנות, כבר בשלב של תחילת הקשר, אל משרד העבודה.

משרד העבודה הוא הגורם המוסמך לקבוע אם אכן מדובר בשיקום או ביחסי עובד-מעביד וכן לקבוע אם מגיע שכר מינימום מלא או מופחת.

המעסיק, אינו יכול להחליט זאת על דעת עצמו או להחליט על דעת עצמו לשלם שכר ותנאים הנופלים מהנדרש על פי דין.

 נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מר טורם; “נמשיך לפעול עד שאנשים עם מוגבלות יפסיקו להיתקל בהפליה ובהפרת זכויות…”. 

בינואר 2017, עזבה התובעת את העבודה בויצו, זאת לאחר שהתקבלה לעבודה אחרת.

התביעה אשר הוגשה על ידי עורכת דין סיגלית פורת גורנשטיין מטעם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

התביעה כוללת, רכיבים של;

  • שכר עבודה למשך כל תקופת העבודה,
  • דמי חופשה,
  • דמי הבראה,
  • דמי חגים,
  • גמול שעות נוספות,
  • פיצוי על אי הפרשה לקרן פנסיה
  • פיצוי על אובדן התשואה,
  • הלנת שכר ופיצוי בסך 70,000 ₪ על הפרת חוק השוויון, עקב הפגיעה בזכויות הסוציאליות בשל ניצול היותה אדם עם מוגבלות ועל כן, מתן תנאי עבודה אשר נופלים מתנאי העבודה הרגילים.

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מר אברמי טורם, הגיב; “סייעת עם מוגבלות היא לא רק עובדת התורמת למקום העבודה, אלא בנוכחותה גם מעבירה מסר חינוכי לילדים ולהורים כאחד.

צר לנו, כי במקרה המדובר, מקום העבודה לא מצא לנכון להכיר בערכה של הסייעת ואף מיאן להסדיר את יחסי העבודה עמה.

תביעה זו, הוגשה כחלק מפעילותה של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לקדם תעסוקה של אנשים עם מוגבלות ולהגן על זכויותיהם גם בכלים משפטיים. נמשיך לפעול עד שאנשים עם מוגבלות יפסיקו להיתקל בהפליה ובהפרת זכויות“.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן