חדשות כאן ישראל מודיעינעים מיוחדי כאן ישראל מלחמת חרבות ברזל מסחר | תעשייה

שעון קיץ, עוברים ב-29.03.2024 הזזת מחוגי השעון מ-02:00 ל-03:00

רוב המדינות בעולם, כבר ביטלו החלפת הזמן ל-קיץ ו-חורף, בהן רוב מדינות אסיה, אפריקה ודרום אמריקה ◄ ד"ר נדיה גולדובסקי, ממונה מדידות זמן ותדר, האחראית על הזמן הלאומי במשרד הכלכלה והתעשייה: מה אנחנו יודעים על הזמן העולמי והזמן המקומי במדינת ישראל? מתי ולמה התחיל שעון הקיץ בעולם? למה המעבר בשעה 2:00?
0
0
ד"ר נדיה גולדובסקי, ממונה מדידות זמן ותדר, האחראית על הזמן הלאומי ברקע: הזזת מחוגי השעון מ- 2 ל-3 לרגל שעון קיץ | צילום: 123rf-com | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ד”ר נדיה גולדובסקי

“האָבִיב מעונות השנה של האקלים הממוזג, הגיע. לפני כמעט כשבוע. בין ה-20 במרץ (מרס)  עד 12 ביוני. בסוף חודש מרץ 2024, ב-29 במרץ, בלילה שבין חמישי לשישי, בשעה 2:00 לפנות בוקר, כולנו נזיז את מחוגי השעונים שעה אחת קדימה לשעה 03:00. נפסיד אמנם שעת שינה אחת, אך נזכה לשעת אור נוספת עד החזרה לשעון החורף ב-27 באוקטובר 2024” כך מעדכנת אותנו היום (יום שני, טו אדר ב, תשפ”ד) ד”ר נדיה גולדובסקי, ממונה מדידות זמן ותדר, האחראית על הזמן הלאומי במשרד הכלכלה והתעשייה.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

כידוע שעון הקיץ בישראל, מתקיים תמיד בין יום חמישי ליום שישי שלפני יום הראשון האחרון של מרץ בשעה 02:00, וחל עד ליום ראשון האחרון של אוקטובר בשעה 02:00.

העברת הזמן לשעון חורף ולשעון קיץ מתבצעת במדינת ישראל, לפי ‘חוק קביעת הזמן‘ משנת 2013. חוק קביעת הזמן, מגדיר את הזמן בישראל. כאשר זמן יקום מתואם (UTC) הוא הזמן המקובל בעולם לצרכי חוק, מבוסס על קצב ההשתנות של זמן אטומי.

 מהו זמן מקומי, לאומי וזמן עולמי?

על פי ד”ר גולדובסקי, ממונה מדידות זמן ותדר, האחראית על הזמן הלאומי במשרד הכלכלה והתעשייה; “העברת הזמן לשעון חורף ולשעון קיץ מתבצעת בישראל לפי חוק קביעת הזמן משנת 2013.

שעון הקיץ בישראל, מתקיים תמיד בין יום חמישי לשישי שלפני יום הראשון האחרון של מרץ בשעה 02:00, וחל עד ליום ראשון האחרון של אוקטובר בשעה 02:00.

מחוגי השעון, יזוזו שעה אחת קדימה (משעה 02:00 לשעה 03:00) מה שיעניקו שעות אור רבות יותר במהלך היום.

לפי חוק קביעת הזמן, במדינת ישראל, הזמן נקבע ב’מעבדה הלאומית לפיסיקה ‘ ב-משרד הכלכלה והתעשייה, בעזרת מערכת של ארבעה שעונים אטומיים, המסמנים את הזמן הלאומי כ- UTC (INPL) – זמן היקום המתואם של ישראל. זמן היקום המתואם העולמי מסומן כ-UTC.

בכל מדינה, יש זמן מקומי לאומי, שעל פיו חיים תושבי המדינה וכל דבר במדינה, מתבצע לפי זמן זה.

זמן מקומי בכל מדינה, קשור ומוגדר לפי המיקום הגיאוגרפי של המדינה על פני כדור הארץ, המחולק ל-24 אזורי זמן.

ספירת אזורי הזמן מתחילה ב-קו האורך אפס מעלות שנמצא בעיר הקטנה גריניץ’ שליד לונדון. הזמן העולמי ,UTC מוגדר לפי קו האורך גריניץ’.

בוודאי מסקרנת אותך הקורא, למה דווקא בשעה 02:00 ב-לילה, מזיזים את השעון קדימה?  התשובה על פי ד”ר גולדובסקי; “זאת בכדי לשמור על סינכרוניזציה של הזמן המקומי ישראלי עם ‘הזמן עולמי UTC.

מכיוון שהזמן מקומי שלנו מקדים את הזמן העולמי ב-שעתיים, אז כאשר בישראל שעה 02:00 בלילה אז בגריניץ’ ולפי זמן העולמי זה יהיה השעה 00:00 בלילה.

בכול העולם עושים שינוים בזמן בשעה 00:00 בלילה, לפי זמן העולמי ,UTC כדי להישאר מְסוּנְכְרָנִים (שתיאמו את זמן פעולתו עם זמן פעילות אחרת) ל-זמן העולמי UTC. הסבירה הממונה מדידות זמן ותדר, האחראית על הזמן הלאומי במשרד הכלכלה והתעשייה, ד”ר גולדובסקי.

 איך למה ומתי התחיל שעון קיץ? 

עולה, כי ה-מחסור ב-פחם, שהורגש מאוד בימי מלחמת העולם הראשונה, הביא את  גרמניה לאמץ בפעם הראשונה את רעיון שעון הקיץ בדומה להצעתו הראשונה של בנג’מין פרנקלין.

בשנת 1784 בעת שכיהן פרנקלין כשגריר ארצות הברית בצרפת, הציע לצרפתים לקוּם בשעה אחת מוקדם יותר בעונת קיץ, כדי לחסוך ב… נרות. אבל הצרפתים, לא קיבלו את הרעיון של פרנקלין.

רעיון זה, הונהג בשטחה של גרמניה ובשטחים שכבשה באירופה באפריל. בשנת 1916 את הרעיון זמן קיץ, אימצה בריטניה אחר כך, במאי 1916 גם מאותם הסיבות, כדי לחסוך בפחם.

רוב המדינות בעולם, כבר ביטלו החלפת הזמן ל-קיץ ו-חורף, בהן רוב מדינות אסיה, אפריקה ודרום אמריקה. גם בארצות הברית, יש גורמים הלוחצים להפסיק עם שינוי השעון בחורף.

בנוסף, הפרלמנט האירופי, הצביע ב-2019 בעד ביטול המעבר העונתי ל-שעון קיץ – כך שכל מדינה, יכולה להחליט אם להישאר כל השנה באזור הזמן הרגיל שלה או לעבור באופן קבוע לשעון קיץ.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן