בנקים הביס והכיס כסף מדבר מלחמת חרבות ברזל

שיקים שחזרוּ באוקטובר – לא יספרו כשיקים הגורמים להגבלת החשבון

המפקח על הבנקים, דניאל חחיאשוילי; "אני מודה למשרד המשפטים על העבודה המשותפת וקידום הנושא החשוב. חשוב שתעמוד בעת הזאת לזכות הנפגעים היכולת למנוע הטלת סנקציות משמעותיות על חשבונם, יחד עם שהות שתאפשר להם להתארגן כלכלית באופן מדורג בהתאם לשלבי השיקום מהמצב הקשה אליו נקלעו. אני קורא לציבור הזכאים לעשות שימוש מושכל בהקלות שניתנו על ידי התקנות. ככל שהדבר ניתן, אני ממליץ להגיע להסדר תשלומים חלופי עם המוטב ולפעול למניעת הצגת שיקים ללא כיסוי בחשבון ככל האפשר".
0
0
המפקח על הבנקים, מר דניאל חחיאשוילי, ברקע: לוגו "מלחמת חרבות" | צילום: דוברות בנק ישראל | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
דניאל חחיאשוילי

שר המשפטים, יריב לוין, קבע על בסיס שיתוף פעולה בין משרד המשפטים לבנק ישראל ובאישור ‘ועדת חוקה, חוק ומשפט’ ומתוקף סמכותו בשבוע שעבר, על פי ‘חוק שיקים ללא כיסוי’ תקנות לפיהן שיקים אשר סוּרבו בגלל שלא היה להם כיסוי, במהלך אוקטובר (“מלחמת חרבות ברזל”) לא יכללו ברשימת השיקים המביאה להטלת הגבלה על חשבון השיקים שעליו הם משוכים.

 רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

בהתאם לקביעה זו, שיקים אלו, יוסרו גם מרשימת השיקים למשלוח התראה בגין חמישה שיקים ללא כיסוי.

הקלות אלו, יחולו גם על קבוצות אוכלוסיות זכאיות, כגון; תושבי הישובים שנפגעו במלחמת חרבות ברזל, משרתי ומשרתות מילואים ובנות ובני זוגם, נעדרים, חטופים או שבויים ובני משפחותיהם, נפגעי פעולות איבה ובני משפחותיהם ועוד, הכול כמפורט בתקנות, למשך חודש נוסף, דהיינו; עד סוף נובמבר.

תקנות שיקים ללא כיסוי;

● נקבעו תקנות על פיהן שיקים שסוּרבו מכיוון שלא היה להם כיסוי באוקטובר לא יכללו ברשימת השיקים המביאה להטלת ‘הגבלה על החשבון‘ עליו הם משוכים. הקלה זו הוארכה לאוכלוסיות מסוימות גם עבור נובמבר.

● האוכלוסייה הזכאית להקלות גם בנובמבר, כוללת בין השאר את תושבי הישובים שנפגעו, משרתי ומשרתות מילואים ובנות ובני זוגם, נעדרים, חטופים או שבויים ובני משפחותיהם, נפגעי פעולות איבה ובני משפחותיהם ועוד, הכול כמפורט בתקנות.

● בנוסף, השיקים שלא נכללו ברשימה יוסרו גם מרשימת השיקים למשלוח התראה בגין חמישה שיקים ללא כיסוי.

לגבי ההקלות שיינתנו בנובמבר, יש לשים לב, כי  למעט תושבי הישובים שנפגעו (בהתאם לרשימת היישובים המנויה בתוספת לחוק דחיית מועדים).

יתר הזכאים,  יצטרכו לפנות לבנק על מנת ליידע אותו בעניין זכאותם להקלות אלו, שכן המידע בדבר השתייכותם לאותן קבוצות אוכלוסייה לא מצוי בידי הבנקים.

חשוב לציין ש’גריעת השיקים‘ אינה פוטרת מהחובה להעברת התשלום למוטב ומהשלכות שליליות אחרות שעלולות להיות לאי תשלום השיק.

לדוגמה; פתיחת הליך בהוצאה לפועל לנוכח זכות המוטב לפעול לגביית השיק באמצעות לשכת ההוצאה לפועל או השפעה על חיתום האשראי של הלקוח.

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, פועל להגברת המודעות להקלות במטרה להעלות את שיעור מיצוי זכויות הלקוחות בקרב האוכלוסיות הזכאיות להארכה עד סוף נובמבר.

בין היתר באמצעות הנחיה לשינויים במשלוח ההודעות ללקוח בקשר עם שיקים ללא כיסוי.

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, חבר הכנסת יריב לוין, ברקע: הארנק ריק מכסף עקב חדלות פירעון | צילום ארכיון | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
יריב לוין, שר המשפטים

מטעם דוברות והסברה כלכלית של בנק ישראל, נמסר באמצעות נטע כלפון לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי המפקח על הבנקים, מר דניאל חחיאשוילי; “אני מודה למשרד המשפטים על העבודה המשותפת וקידום הנושא החשוב.

חשוב שתעמוד בעת הזאת לזכות הנפגעים היכולת למנוע הטלת סנקציות משמעותיות על חשבונם, יחד עם שהות שתאפשר להם להתארגן כלכלית באופן מדורג בהתאם לשלבי השיקום מהמצב הקשה אליו נקלעו.

כמו כן, אני קורא לציבור הזכאים לעשות שימוש מושכל בהקלות שניתנו על ידי התקנות. ככל שהדבר ניתן, אני ממליץ להגיע להסדר תשלומים חלופי עם המוטב, ולפעול למניעת הצגת שיקים ללא כיסוי בחשבון ככל האפשר”.

המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (משפט אזרחי), עורכת דין כרמית יוליס; “אני מודה לשר וליושב ראש ועדת חוקה, חוק ומשפט על קידום מהיר ונחוץ של המהלך שיוכל להביא להקלה וסיוע לכלל האוכלוסייה, ובפרט לאוכלוסיות שנפגעו באופן ישיר מהמצב הביטחוני הקשה במדינתנו.

תודה מיוחדת לבנק ישראל על שיתוף הפעולה החשוב בעניין זה. אדגיש, כי מטרת התקנות היא להקל על ההתמודדות הכלכלית בסיטואציה המורכבת של המלחמה, אנו פועלים כל העת על מנת לקדם מענים נוספים ומשלימים במישור האזרחי לנפגעים הזקוקים לסיוע“.

לינק לצפייה בתקנות שיקים ללא כיסוי;

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן