קמפיין: אנשים. לא סמלים

עמותת נגישות ישראל - Access Israel, יוצאת בקמפיין מקורי רחב היקף / ארצי של עמותת נגישות ישראל יחד עם משרד הפרסום ליאו ברנט, למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא. בין לילה, אלפי תמרורי חניות נכים ב-15 ערים, ובעשרות רבות של חניונים ומרכזי קניות בפריסה ארצית, הוחלפו בתמונות של 50 אנשים אמיתיים עם מוגבלות, המספרים את סיפוריהם האישיים.

נאומו של בצלאל סמוטריץ' מכנס התנועה לאיכות השלטון

במשך עשרות שנים המתח הרצוי בין הרשויות השונות לא התקיים. יותר נכון לומר – הוא התקיים אבל בכיוון אחד בלבד. הרשות השופטת איתגרה פעם אחר פעם את שתי חברותיה, ואולם היא עצמה לא אותגרה לרגע. אסור היה לגעת בה.

פורום כאן נעים

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים?

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים? העיתונאי אלי לוי חדשות ערוץ 10 מביא את הסיפור ושיחה עם מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי הלל יפה דר' עדי קליין.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – טורפים

טורפים - טורפי העל של ישראל כפי שנלכדו בעדשה של משה אלפרט במשך שלושים שנה: מסעודתו של הנמר האחרון בעין-גדי ועד המרדף אחרי זאבי הגולן. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

סטטיק ובן-אל תבורי עם הלהיט החדש

סטטיק ובן-אל תבורי, הצמד המוזיקלי הישראלי עם הקליפ-להיט הראשון החדש בשפה האנגלית. זו הגרסה האמריקאית ל"סלסולים" שיצאה לעולם 12.12.18.

מפעל הפיס

נגישות השירות למגבלה תקשורתית (גמגום)

אנדריי קגן, אדם מגמגם אשר עובד בעמותת נגישות ישראל, מספר על עצמו ונותן המלצות לאופן בו יש לתקשר עם אדם מגמגם.

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי, שניתן לטבען, רוטב לאורז [ 40 דק' בישול] מתכונים נוספים ניתן למצוא באתר - http://druzecuisine.com/ מרק שעועית מהיר כתוספת לאורז לבן, מתכון דרוזי מסורתי קל להכנה שניתן לטבען, מתוך סודות המטבח הדרוזי.

נעים לעקוב אחרי

ארכיאולוגיה חדשות כאן ישראל מבזקים כאן ישראל

רשות העתיקות: תגליות חדשות במנהרות הכותל

בשבוע הבא (שני, כ"ו תשרי, ה'תשע"ח), ייחשפו, תגליות ארכיאולוגיות מרגשות ומפתיעות ב"קשת וילסון" שב'מנהרות הכותל'; כזכור, מבצעת 'רשות העתיקות' בשיתוף 'הקרן למורשת הכותל המערבי' בשנתיים האחרונות חפירות, תחת השם; "קשת וילסון". הכותל המערבי של הר הבית נחשב מהשרידים המפוארים והמשמעותיים שנותרו בירושלים לעם היהודי מ'ימי המקדש השני' שחרב לפני כ-2000 שנה.

רשות העתיקות, הודיעה אתמול (שלישי, כ' בתשרי התשע"ח) כי בשבוע הבא (שני, כ"ו תשרי, ה'תשע"ח), ייחשפו במסיבת עיתונאים, תגליות ארכיאולוגיות מרגשות ומפתיעות ב"קשת וילסון" שב'מנהרות הכותל' אשר יוסיפו מידע מרתק על ההיסטוריה של ירושלים.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

במסיבת העיתונאים מיוחדת תיחשף לראשונה החפירה המרשימה והמרתקת שמבצעת בשנתיים האחרונות, לאור ממצאים חדשים, יתקיים מושב מיוחד לציון 30 שנים לפטירתו של יגאל שילה זכרונו לברכה, שהיה חתן "פרס ירושלים לארכאולוגיה".

באירוע בהשתתפות; נציגי הקרן למורשת הכותל המערבי, מנהל רשות העתיקות, מר ישראל חסון, ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות, דר' יובל ברוך וארכיאולוגים, מנהלי החפירה וכלי תקשורת מהארץ ומחוץ לארץ.

קשת וילסון שב'מנהרות הכותל' מבט מדרום | צילום: ויקיפדיה
קשת וילסון שב'מנהרות הכותל' מבט מדרום | צילום: ויקיפדיה

כזכור, מבצעת 'רשות העתיקות' בשיתוף 'הקרן למורשת הכותל המערבי' בשנתיים האחרונות חפירות, תחת השם; "קשת וילסון" שבמנהרות הכותל.

הכותל המערבי של הר הבית נחשב מהשרידים המפוארים והמשמעותיים שנותרו בעיר ירושלים לעם היהודי מ'ימי המקדש השני' שחרב לפני כ-2000 (אלפיים) שנה, כש"קשת וילסון" מבנה קדום עשוי אבנים, הממוקם בצד הצפוני של רחבת הכותל המערבי בעיר העתיקה בירושלים.

"קשת וילסון" נקראת על שם צ'ארלס וילסון, שהיה מהנדס וקצין בצבא הבריטי והיה הראשון שחקר את הקשת באופן מדעי.

  הקשת

קשת וילסון, בנויה 23 נדבכים אחידים של אבנים מסותתות, ורוחבה 13.1 מטר. הקשת, מהווה קטע מגשר וילסון שרשרת של קשתות היוצאות מרחבת הר הבית ומעליהן עובר רחוב השלשלת.

הדעה המקובלת היא, כי הקשת הקדומה הייתה חלק משרשרת של קשתות שיצרה גשר מחבר בין העיר העליונה והר הבית. יש הסבורים שאותו גשר קדום שימש כמעבר לעולי רגל מהעיר העליונה אל בית המקדש ואחרים סבורים שהוא שימש כמעבר פרטי לכוהנים ולבני מעמד האצולה בעיר ירושלים.

עד מלחמת ששת הימים (שנת 1967), הייתה הקשת וסביבותיה מוזנחות ומלאות בסחף ופסולת. כאמור, עם איחוד ירושלים בשנת 1967, השקיעה מדינת ישראל בשיפוץ, ניקיון וחקר ארכאולוגי של הקשת במסגרת חפירות מנהרות הכותל. בעזרת מימון של משרד הדתות ורשות העתיקות בוצעו עבודות שיפוץ וחפירה נרחבות.

בין השאר, נחפרו חדרים תת-קרקעיים, גודרו הפירים, והוסבו אולמות תת-קרקעיים לטובת מקומות תפילה.

█ תיארוך הקשת

בחלל הקשת לא נערכו אז חפירות ארכאולוגיות מסודרות ולא ניתן לקבוע את תאריכה בוודאות. צ'ארלס וורן וצ'ארלס וילסון, הציעו שהקשת הנוכחית נבנתה בתקופה הביזנטית, בימיו של קונסטנטינוס או יוסטיאנוס.

במהלך עבודתו הארכאולוגית, חפר וילסון שני פירים ומנהרות בקרבת בסמוך לאומנה המערבית של קשת וילסון וסמוך לכותל, שם זיהה מפולות של אבני קשת, הוא סבר שהקשת המקורית התמוטטה בעבר והקשת הנוכחית מאוחרת ממנה. הוא תיארך את הקשת המקורית למאות הב'-ג', ואילו את הקשת הנוכחית למאות ה'-ו'.

קלונר, הציע שהקשת הנוכחית נבנתה בתקופה הרומית המאוחרת ואילו בהט, הציע שהקשת נבנתה בתקופה האומאית (תקופת בית אומיה). אלכסנדר און ושלומית וקסלר בדולח פרסמו ב-2010, מאמר ובו טענו, כי הקשת הנוכחית היא הקשת המקורית מן התקופה ההרודיאנית.

המידע על קשת וילסון, הובא מויקיפדיה | קשת וילסון.

עוד מידע על מנהרות הכותל – עבודות השימור בקשת וילסון באתר מינהל השימוררשות העתיקות.
אודות הכותב

כתב כאן ישראל

כתב כאן ישראל | כאן נעים, הוא חבר מערכת ו/או מידע שהובא / נשלח על ידי פרטיים ואו מוסדות ואו על ידי כותב שבחר להישאר בעילום שם ונבדק לפני פרסומו על ידי מערכת האתר. פניות בדואר האלקטרוני אל כתב אתר כאן נעים: kanisrael2018@gmail.com

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן