חדשות עסקים מבזקים חדשות ‘כאן ישראל’ מסים צרכנות

רשות המסים, חשפה: 41% מבתי העסק שנבדקו לא רשמו הכנסות

ערן יעקב מנהל רשות המסים | רקע: רופא שיניים בעת טיפול שורש | אילוסטרצייה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ערן יעקב
במבצע ביקורות ארצי של רשות המסים שהתמקד בעסקים לגביהם עלה חשד ל'העלמות מס' בעקבות מידע שנאסף בזמן 'הגבלות הקורונה' ◄ במבצע השתתפו משרדי פקיד השומה ברחבי הארץ והפעילות כללה פעולות סמויות ביניהן תצפיות וקניות ניסיון ◄  בביקורת אצל ספר ושיפוצניק באזור המרכז, נמצא כי הוא סולק תקבולים דרך מסופון הויריפון ולעיתים דרך מסופון אופטימוס, ונמצא אי רישום תקבולים בסך 7,244 ₪. כשנשאל על כך ענה: "אני מאוד לא מסודר".
ערן יעקב מנהל רשות המסים | רקע: רופא שיניים בעת טיפול שורש | אילוסטרצייה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ערן יעקב

מבצע ביקורות מס הכנסה של ‘רשות המסים’ בעסקים ברחבי הארץ, לגביהם עלה החשד ל’העלמות מס’ בעקבות מידע שנאסף בזמן ‘הגבלות הקורונה’. במהלך המבצע שערכה בשבוע שעבר, נערכו ביקורות ב-104 בתי עסק, ונמצא, כי ב-43 מתוכם לא נרשמו הכנסות כחוק. כן, במהלך הביקורות נמצאו 18 הפרות של ‘חוק המזומן’. 

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

במבצע השתתפו משרדי פקיד השומה ברחבי הארץ והפעילות כללה פעולות סמויות ביניהן; תצפיות ו”קניות ניסיון“. 

כך לדוגמא, הגיעו מבצעי ביקורות מס הכנסה של רשות המסים, באזור ירושלים, ל”טיפול שורש” אל רופא שיניים, ומצאו, כי הוא לא רשם תקבולים בסך כולל של 300,000 ₪ מ-כרטיסי אשראי.

כשנשאל על כך, טען הרופא, כי; “אני נמצא הרבה בחוץ לארץ והבת שלי שניהלה את הרישומים לא מבינה בזה כל כך”.

בביקורת אחרת בחנות בגדים במזרח העיר, פשטוּ המבקרים וגילו, כי בספרי העסק תקבולים בסך 200,000 ₪ שהתקבלו באשראי ולא נרשמו בספרים.

עוד בירושלים, בביקורת בחנות ירקות ב‘שוּק מחנה יהודה’ מיד עם הזדהות מבקרי רשות המסים, הכניס בעל החנות מספר שטרות מן הקופה אל כיסו. בספירת הקופה, נמצאו הפרשים של מעל 1,260 ₪.

כמו כן, נמצא, כי בעל החנות, לא רשם בספרים קניית ביקורת וקניות נוספות בסך 1,300 ₪.

באזור מרכז הארץ, מבקרי רשות המסים, לא נזקקו לסיוע של דוקטור ג’ון דוליטל כדי למצוא מספר תקבולים שהתקבלו בסך 5,750 ₪ שלא נרשמו או תוּעדו כלל ב’בית גידול לחיות‘ ו’מספרת כלבים‘ ומבדיקת חשבון ה”ביט“.

טענת בעלת העסק על כך, הייתה; “לא ידעתי אם ישאירו את הכלב או יחזירו אותו, לגבי שאר התקבולים, אין לי כרגע תשוּבה”.

רשות המסים; “במוסך ונמצא, כי הרישום האחרון בספרים, הינו מן החודש שעבר…”

בביקורת אחרת, באטליז בעיר תל אביב, נמצא, כי בעל המקום לא רשם תקבולים בסך כולל של 6,440 ₪ במזומן, שנמצאו בקופסא של השיקים הדחויים. כשנשאל על כך ענה בעל האטליז: “מנהלת החשבונות לא הגיעה והיא זו האמורה להפיק את הקבלה בעבור סכום זה”.

בביקורת אצל ספר ושיפוצניק באזור המרכז, נמצא, כי הוא סולק תקבולים דרך מסופון הויריפון ולעיתים דרך מסופון אופטימוס, ונמצא אי רישום תקבולים בסך 7,244 ₪. כשנשאל על כך, ענה; “אני מאוד לא מסודר”.

גם בדרום הארץ, דמיונם של בעלי עסקים שונים לנמק את העלמות מסים שביצעו, נשמע כמעין נובע; מבצעי ביקורות מס הכנסה של רשות המסים, הגיעו לעסק שרותי חשמל לרכב בעיר אילת, שם ערכו תצפית מוקדמת ובה נצפה רכב שבוצע בו תיקון.

כשנשאל על כך, בעל העסק, טען, כי לא קיבל כסף, אך בשיחה של מבקרי רשות המסים, עם בעל הרכב, אמר ששילם 2,000 ₪, עבור התיקון.

לבסוף משהבין בעל המוסך, כי “נִתְפֹּס אוֹתוֹ עַל חַם” הודה, כי לא רשם את התקבוּל, כי; “רצה להעביר את הכסף ישירות לספק שלו”. בנוסף מבדיקת חשבון הבנק של העסק, נמצא אי רישום נוסף בסך 590 ₪.

בצפון הארץ, ביקרו המבקרים בנגריה באזור טבריה, עליה התקבל מידע מלקוחה על ביצוע עבודות נגרות מטבח עליהם שילמה 7,000 ₪.

מבדיקת הספרים, נמצא, כי תשלום זה לא נרשם. לטענת בעל הנגרייה, לא קיבל כלל כסף מן הלקוחה, זאת למרות שהלקוחה, אישרה בתצהיר על התשלום.

בביקורת אחרת באזור הצפון, הגיעו מבקרי רשות המסים, אל חקלאי במושב בגליל ומבדיקת הספרים, נמצא אי רישום תקבולים, ממכירת 10 גלוני שמן זית בסך כולל של 5,000 ₪.

לקראת ביקורת במוסך באזור הצפון, נערכו תצפיות מוקדמות במשך מספר ימים על המוסך ובו נרשמו מספרי רכבים שעברו טיפולים במקום. ביום המבצע, נערכה ביקורת במוסך ונמצא, כי הרישום האחרון בספרים, הינו מן החודש שעבר

לאחר שהמבקרים, עימתוּ את בעל המקום עם התצפיות והמיידעים, הודה בעל המוסך, כי ביצע טיפולים לרכבים וקיבל תמורתם סך הכול 6,000 ₪ שלא נרשמו כחוק.

About the author

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות ונכד; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דילוג לתוכן