ההפתעה המרגשת של סגן י׳ | חיל-האוויר הישראלי

לזה הוא לא ציפה! סגן י׳ חשב שהוא מצטלם לסרטון רגיל לקראת סיום קורס-טיס 179, אבל... לנו היו תכניות אחרות!

למי הצביעה גאולה אבן-סער ב-2006? | גיא זהר

כאן 11 | גאולה אבן-סער טענה שכל חייה הצביעה ליכוד, אבל מאמר מ-2006 טען אחרת. יש פער - וסגרנו אותו | אופירה אסייג, טענה שבסין וביפן אין תאונות דרכים. בדקנו. ועוד פערים קטנים | איך גם נתניהו וגם גדעון סער משתמשים באותו סקר להוכיח את הובלתם?

פורום כאן נעים

“למה אתה גונב?”: מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

חדשות בריאות חיפה מחלות - כל מה שרצית לדעת

רמבם – נרשמת ירידה במספר המטופלים החדשים ב’מכון האיידס’

לרגל 'יום האיידס העולמי 2019'; מגמת הירידה, נרשמה גם בהתייחס לנתון הפטירות מבין מטופלי המכון בשנה החולפת, כאשר השנה, עמד המספר על תשעה נפטרים, לעומת 14 בשנה שעברה ◄ "היום כבר לא מתים מאיידס", מסביר דר אדוארדו שחר, מנהל מכון האיידס ברמבם. "הודות לתרופות חדשניות ומחקרים פורצי דרך שנעשו בשנים האחרונות, הפכה מחלת האיידס למחלה כרונית, אך כאשר המטופלים אינם מאובחנים ומטופלים בזמן התרופות אינן בהכרח אפקטיביות".
דר' אדוארדו שחר, מנהל מכון האיידס ברמבם ברקע ה'קריה הרפואית לבריאות האדם - רמבם' מוארת באדום | צילום: פיוטר פליטר | ווידאו וסטילס: נתנאל אייזיק | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
דר’ אדוארדו שחר

‘יום האיידס הבינלאומי’ מצוין היום, יום ראשון, ג’ בכסלו התש”פ, ה-1.12.19, ברחבי העולם. ב-מכון האיידס בקריה הרפואית רמבם, מעדכנים, כי מנתוני השנה החולפת, נרשמת ירידה במספר המטופלים החדשים אשר נקלטו במהלך 2019, זאת אחרי מספר שנים שבהם נרשמה בעיקר מגמת עלייה. נוכח הנתונים הללו, מיישר המכון ברמבם, קו עם המגמה הקיימת בעולם בשנים האחרונות.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

על פי נתוני מכון האיידס ברמבם, עד לחודש דצמבר 2019, נקלטו 96 מטופלים חדשים, עליהם נמנים חולי איידס ונשאי נגיף ה-HIV. ב-2008 נקלטו במרפאת האיידס בבית החולים 66 מטופלים חדשים.

ב-2017, הנתון הזה עלה ל-136 וב-2018, המשיך הנתון לגדול כאשר רק עד סוף חודש ספטמבר כבר נקלטו במרפאת בית החולים 134 מטופלים חדשים.

אם במהלך 2018, טופלו ב’מכון האיידס1,081 מטופלים, עד לחודש דצמבר 2019, טופלו באותה המסגרת 968 מטופלים (3,510 ביקורים שנרשמו במרפאת המכון).

מגמת הירידה, נרשמה גם בהתייחס לנתון הפטירות מבין מטופלי המכון בשנה החולפת, כאשר השנה, עמד המספר על תשעה נפטרים, לעומת 14 בשנה שעברה.

“היום כבר לא מתים מאיידס“, מסביר דר אדוארדו שחר, מנהל מכון האיידס ברמבם; “הודות לתרופות חדשניות ומחקרים פורצי דרך שנעשו בשנים האחרונות, הפכה מחלת האיידס למחלה כרונית, אך כאשר המטופלים אינם מאובחנים ומטופלים בזמן התרופות אינן בהכרח אפקטיביות”.

דר’ שחר, מחדד, את דבריו; “היום אנחנו רואים תופעות אחרות. מצד אחד נשאים חדשים בקרב קבוצות שבהן המחלה לא הייתה רווחת בעבר ואין בהן מודעות גדולה לנושא.

מצד שני, אנחנו רואים יותר שאננות בקרב קבוצות אחרות שנמצאות בסיכון ונוקטות בגישה לא זהירה עקב זמינות התרופות החדשות שהן די מוצלחות ומצד שלישי, אנחנו רואים אנשים שחיים חיים ארוכים ואיכותיים עם המחלה. זה עידן חדש לחלוטין”.

איידס – ממחלה קטלנית למחלה כרונית

ביום עיון שנערך בסוף השבוע שעבר, חמישי האחרון ב‘קריה הרפואית לבריאות האדם – רמבם’ תחת הכותבת; “טיפול אחרי חשיפה ל-HIV” חשף דר’ שחר, חלק מהחידושים הטיפוליים במחלת האיידס.

בין החידושים ביניהם; תרופות לנטילה חד יומית, תרופות עם תופעות לוואי מופחתות ופיתוח שאמור להופיע בעתיד הקרוב – זריקה חודשית שתחליף את קוקטייל התרופות.

מדוברות ‘בית החולים רמבם’ מסרה סגנית דובר הגב’ דגנית קניג, לפורטל כאן ישראל | כאן נעים‘ כי בכנס, שבו לקחו חלק למעלה מ-300 משתתפים מכל הארץ, סקרו מומחי רמבם בתחום האיידס, את מורכבות הטיפול במחלה.

בתוך כך, כחלק מקמפיין העלאת המודעות למחלה, רמבם חבר השנה לארגון “החיים עם HIV“, יחד עם איכילוב, שיבא ו-הדסה והאיר את המבנה המרכזי בבית החולים בצבע אדום.

לדבריו של דר’ שחר; “העלאת המודעות למחלה האיידס, היא כלי חשוב ומשמעותי, אך הכלי העיקרי הוא בידיים של כל פרט ופרט: “מגמת הירידה בחולי האיידס, היא בהחלט בשורה משמחת”.

מסכם דר’ שחר; “מדובר בשילוב של מודעות לנושא, מחקרים פורצי דרך וטיפול אפקטיבי ואני מקווה שהמגמה תימשך גם בשנים הבאות.

כדי שהחזון הזה יתגשם, המסר הוא ברור וחשוב – למען בריאותכם ובריאות הסובבים אתכם, חייבים להיבדק. מדובר בבדיקה פשוטה, זולה ואמינה וגילוי מוקדם וטיפול מתאים בזמן יכול למנוע כשלים חמורים בבריאות ואף מוות“.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן