בריאות הציבור חדשות בריאות טיול נעים

רמבם, לא רק קרונה: קצין בצהל נסע ליבשת אפריקה ושב עם טפיל מסוכן

דר' עמי נויברגר, רופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות ברמבם ומנהל מרפאת המטיילים בבית החולים | ברקע נהר שוצף באפריקה | צילום: דר' דני אפשטיין | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
דר' עמי נויברגר
במשך 8 חודשים זיהם טפיל שמקורו באפריקה את גופו של קצין צעיר שטייל ביבשת, מבלי שידע מה הסיבה להידרדרות במצבו הבריאותי. לאחרונה, אובחן בהצלחה באמצעות מומחי מרפאת המטיילים ב'רמבם' והטיפול שיתחיל, בקרוב, אמור לשפר את מצבו, כך אומרים הרופאים שמתריעים; "שחייה במקורות מים מזוהמים, מסכנת חיים".
דר' עמי נויברגר, רופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות ברמבם ומנהל מרפאת המטיילים בבית החולים | ברקע נהר שוצף באפריקה | צילום: דר' דני אפשטיין | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
דר’ עמי נויברגר

טפיל שמקורו ביבשת אפריקה, זיהם במשך 8 חודשים את גופו של קצין צהל צעיר שטייל ביבשת, מבלי שידע מה הסיבה להידרדרות במצבו הבריאותי. באמצעות מומחי מרפאת המטיילים ב’רמבם’-  הקריה הרפואית לבריאות האדם, אובחן הקצין בהצלחה באמצעות מומחי מרפאת המטיילים ברמבם והחל בטיפול שבקרוב, אמוּר לשפר את מצבו, כך אומרים הרופאים שמתריעים, כי; “שחייה במקורות מים מזוהמים, מסכנת חיים”.

 ■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

אז מגיפת הקורונה, המפחידה את כל העולם, אכן, יכולה לדחוק מסדר היום של בריאות הציבור והמטיילים את הסכנה האורבת ביבשת אפריקה מסוג אחר.

כעת מתברר, כי קצין צהל, בן 22, תושב אזור חיפה, אובחן לאחרונה ברמבם כמי שנושא טפיל מסוכן בשם; סכיסטוסומה (Schistosoma) המצוי בנהרות או אגמים באזור.

האבחון, נעשה באמצעות מומחי מרפאת המטיילים ב’רמבם‘ לאחר שבמשך שמונה חודשים סבל הקצין מהידרדרות במצבו הבריאות, מבלי שנמצאה הסיבה לכך.

עולה, כי הזיהום הקשה, גורם למחלת הבילהרציה (Bilharzia)

כעת, לאחר שאובחן, הוא יטופל בימים הקרובים; “אנו צופים שהוא יתאושש בהקדם”, מרגיע דר’ עמי נויברגר, רופא בכיר ב‘יחידה למחלות זיהומיות ברמבם’ ומנהל מרפאת המטיילים בבית החולים.

קצין צהל, חזר לפני מספר חודשים מטיול שקיים יחד עם רעייתו ב-אתיופיה שבמזרח אפריקה, במהלכו טבל באחד מהאגמים הרבים הנמצאים במדינה וכך למעשה, נדבק בטפיל.

עם חזרתו לארץ ישראל, החל להרגיש ברע, כשהוא סובל מכאבי בטן עזים וכן מאבד משקל במהירות.

במשך חודשים ארוכים הוא ביצע בדיקות סי.טי ו- MRI, בדיקות דם חוזרות, בדיקות פולשניות, כמו; בדיקות גסטרו וקולונוסקופיה, אך אף אחת מהן לא העלתה הסבר למצבו הרפואי שהמשיך להידרדר.

מדוברות בית החולים רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם מסרה סגנית הדובר הגב’ דגנית קניג, לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי; בסופו של דבר הגיע הקצין, לייעוץ ב‘מכון הגסטרו של רמבם’ שם הופנה על ידי דר’ עירית חרמש, רופאה בכירה במכון, אל מרפאת המטיילים.

“על פי תיאור הנתונים, דר’ חרמש, שיערה שאולי השהות שלו באפריקה, יכולה לתת הסבר לבעיה ממנו הקצין, סובל” – מסביר דר’ נויברגר.

דר’ עמי נויברגר; “ציבור המטיילים באפריקה, חייב להבין את הסכנה שכרוכה בכניסה אל מקורות מים מזוהמים”

“ביצענו מספר בדיקות ובסופן הסתבר, כי הוא אכן נדבק בטפיל שחדר לגופו, הטיל ביצים וגרם לזיהומים במערכות גופו. מרגע שמצבו הרפואי אובחן, אנחנו יכולים להתחיל במתן הטיפול הנכון והוא צפוי להחלים”. הוסיף דר’ נויברגר.

דר' עירית חרמש, רופאה בכירה במכון, של מרפאת המטיילים ברמבם | ברקע נהר שוצף באפריקה | צילום: דר' אפי הלפרין | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
דר’ עירית חרמש

טפיל הסכיסטוסומה הוא עלוקה זעירה החיה בתוך חלזונות המצויים במקורות מים מתוקים, כגון; נהרות ואגמים, בעיקר אלו המצויים במקומות בהם אין תנאי היגיינה תקינים ומקורות המים משמשים להטלת הצרכים, כמו גם לרחצה ושתייה.

בעבר, הייתה עלוקה זו, נפוצה גם בנחל הירקון, והיא קיימת בנהר הנילוס במצרים מאז ימי קדם ועד היום. גם בימינו הטפיל עדיין גורם לאלפי הדבקות בשכנינו מדרום, הטובלים במימי הנילוס, כמו גם למאות מיליונים נוספים באפריקה, בדרום אמריקה ובאסיה.

כאשר הטפיל בא במגע עם עורם של מטיילים הנכנסים אל מקורות המים בהם הוא מצוי, הוא חודר אל גופם וללא טיפול ראוי עלול לגרום לנזק רב, כולל התפתחות מאוחרת של מחלת הסרטן.

“ציבור המטיילים באפריקה, חייב להבין את הסכנה שכרוכה בכניסה אל מקורות מים מזוהמים” – אומר דר’ נויברגר ומזהיר, “במקומות רבים ביבשת אפריקה, משכנעים את התיירים, כי אין סכנה בכניסה אל מים, או כי טיפול לאחר הכניסה למים, אכן מונע את ההדבקה וזה פשוט לא נכון.

חשוב להבין, כי מלבד סימני ההדבקה מידיים, כגון; פריחה, חום, וקוצר נשימה – יש לזיהום גם סיבוכים לטווח ארוך.

ללא טיפול נכון ובזמן, הטפיל עלול לגרום לסרטן של שלפוחית השתן ופגיעה בכלי הדם של הכבד“.

לדבריו של דר’ נויברגר לקצין צהל, היה מזל גדול; “אמנם הייתה הידרדרות רפואית במצבו, אך המחלה הזו, עלולה להסתבך ולהוביל לסרטן, נזק בלתי הפיך לכבד ועוד” סיכם דר’ נויברגר.

“במקרה שלו, למרות החודשים הארוכים בהם היה ללא טיפול “תפסנו” את הבעיה בזמן. רצוי להימנע מ-כניסה למקורות מים שאינם נקיים, כך נהגה למשל רעייתו של המטופל שקראה על הסכנות המצויות במים ובחרה להישאר מחוץ לאגם.

בכל מקרה לתיירים שנכנסים למקורות מים מתוקים, ובעיקר לאגם מלאווי ולאגמים במדינות אפריקאיות נוספות, כגון; אוגנדה וב-אתיופיה, מומלץ לבצע בדיקת דם לאחר חזרתם לישראל, כדי לוודא שגופם נקי מטפילים” – הבהיר דר’ עמי נויברגר, רופא בכיר ב‘יחידה למחלות זיהומיות ברמבם’ ומנהל מרפאת המטיילים בבית החולים.

About the author

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות ונכד; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דילוג לתוכן