ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

לגלריית כאן נעים

פורום כאן נעים

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

חדשות בריאות לב וכלי דם רפואת ילדים

רמבם: בת 5 אושפזה במצב אנוש מסיבוכי שפעת ושבה מהמתים

מנתוני המחלקה לניתוחי לב של רמבם - הקריה הרפואית לבריאות האדם, שהוצגו הבוקר (ד) ב-כנס ניתוחי הלב השנתי, עולה, כי במהלך שנת 2018, נעשו במקום 14 חיבורי אקמו במצב של החייאה, כאשר רק 3 מהם שרדו ◄דר' יוסי בן-ארי, מנהל מחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים על שם "רות" ב'רמבם'; "זה מה שנהוג לכנות; נס רפואי... הסיכויים לא היו לטובתה של קרני, אבל אנחנו שמחים שהיא הצליחה להפתיע את כולנו" ◄ פרופ' גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב ברמבם; "בשנת 2019, נעשו בסך הכל 112 טיפולי אקמו, כאשר מתוכם ביצענו שני חיבורים לאקמו, תוך כדי החייאה".
0
0

קרן אור זרחה הבוקר (רביעי, ג’ בשבט התש”פ) על במת אולם הכנסים ב’מרכז הרפואי רמבם’ בעיר חיפה, כשעל הבמה עלתה ילדה, בת 5, אשר למעשה, לפני כחודש, כבר הוכרזה כ’מתה’ בשל פגיעה בליבה עקב סיבוכי מחלקת השפעת, שבה לחיים במחלקה טיפול נמרץ ילדים. 

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

משפחת לידסקי עם הילדה קרני על במת הכנסים ב-רמבם עם הרופאים שהצילו את חייה | צילום: פיוטר פליטר, הקריה הרפואית רמבם | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
משפחת לידסקי, הילדה קרני והרופאים

סיפור “השיבה אל החיים” של הילדה, העונה לשם קרני לידסקי, בת חמש וחצי מקרית טבעון, ריגש הבוקר, לקול מחיאות כפיים סוערות, גם את הקשוּחים שברופאי רמבם, כשהילדה קרני הקטנה והביישנית, יחד עם הוריה, אורי ורותם, עלו על במת אולם הכנסים ברמבם, זאת במסגרת של ‘כנס ניתוחי הלב השנתי של רמבם “עבר הווה ועתיד” ה-12‘ במספר, רק כדי לומר “תודה” למלאכים בלבן הרופאים, שפשוטו כמשמעו; הצילו את חייה.

הילדה קרני, אושפזה לפני כחודש ב’מחלקת טיפול נמרץ ילדים ב-רמבם‘ לאחר שלקתה ונפגעה בליבה עקב סיבוכי מחלת השפעת כשמצבה מוגדר אנוּש במחלקה טיפול נמרץ ילדים.

היא עברה ‘החייאה’ וחוברה תוך כדי התהליך אל מכשיר אקמו (ECMO), מכשיר המחליף את ‘פעילות הלב‘ ופעילות ה’ריאה’ לזמן ממושך.

שבועות אחרי שהתנדנדה בין חיים למוות, שוחררה הילדה קרני, לפני כמה ימים אל ביתה אחרי שהתאוששה לחלוטין.

“אנחנו מאוד מעריכים את העבודה שנעשתה ב’רמבם‘ בעיקר בטיפול נמרץ ילדים שם שהינו את פרק הזמן הרב ביותר ובמשך החלק הקשה ביותר בטיפול בקרני” –  אמר הבוקר אורי לידסקי, אביה של הילדה קרני.

“המסירות והאכפתיות של הצוות, היחס האישי והתמיכה לכל משך האשפוז ולאחריו – הוסיף האב אורי; היו בעלי משמעות גדולה בתוך התקופה הזו.

התחושות, היו לא פשוטות והיו לא מעט חששות, כאשר הוסבר לנו בהתחלה, כי מדובר בסיכויים נמוכים להתאוששות, אבל הדברים לאט, לאט השתנו והנה אנחנו כאן היום”. סיכם.

אנשי רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם, מבהירים, כי כאמור, לידסקי, חוברה למכשיר האקמו בזמן החייאה, הליך נדיר יחסית בטיפולי אקמו ובעל סיכויי הישרדות נמוכים.

“במקרה של קרני, זה היה המוצא האחרון” – הסביר דר’ צבי אדלר, מנתח לב בכיר העומד בראש צוות האקמו ב”רמבם” והוסיף; “היא למעשה מתה בזמן שחוברה למכשיר והלב שלה ספג פגיעה לא פשוטה, אבל עם הזמן היא החלה להתאושש והפתיעה את כולנו.

רמבם; במהלך שנת 2018, נעשו במקום 14 חיבורי אקמו במצב של החייאה, כאשר רק 3 מהם שרדו.

אנחנו שמחים ונרגשים לפגוש אותה היום כשהיא יוצאת מבית החולים ללא פגיעה” הוסיף דר’ יוסי בן-ארי, מנהל מחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים על שם “רות” ב’רמבם‘ והמשיך; “זה מה שנהוג לכנות; נס רפואי… הסיכויים לא היו לטובתה של קרני, אבל אנחנו שמחים שהיא הצליחה להפתיע את כולנו”.

מנתוני המחלקה לניתוחי לב של רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם, שהוצגו הבוקר (ד) ב-כנס ניתוחי הלב השנתי, עולה, כי במהלך שנת 2018, נעשו במקום 14 חיבורי אקמו במצב של החייאה, כאשר רק 3 מהם שרדו.

“בשנת 2019, נעשו בסך הכל 112 טיפולי אקמו, כאשר מתוכם ביצענו שני חיבורים לאקמו, תוך כדי החייאה“, ציין על במת הכנס, פרופ’ גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב ברמבם.

פרופ’ בולוטין, הוסיף והפתיע את חלק מהנוכחים; “שניהם שרדו. אחת מהם נמצאת כאן איתנו”, אמר כשפנה אל הקהל והזמין את הילדה קרני והוריה לעמוד לצדו על הבמה והודה לצוותים המטפלים ממחלקות שונות ברמבם שסייעו בהצלחת הטיפול.

מדוברות בית החולים רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם מסרה סגנית הדובר הגב’ דגנית קניג, לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי; מכשיר ה”אקמו” הינו סוג של מכונת לב – ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך.

במכשיר האקמו, נעשה שימוש במקרים ספציפיים וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל, ישנם כמה מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך.

מחלקת ניתוחי לב ברמבם, פועלת בשיתוף פעולה עם בתי חולים שונים בארץ, ומסייעת באמצעות צוות רפואי ייעודי למטופלים הזקוקים לטיפול במכשיר.

צוות האקמו של רמבם – הקריה הרפואית לבריאות האדם, מטפל מדי שנה גם במספר מקרים המערבים ילדים צעירים ופעוטות, כמו במקרה של קרני לידסקי, פעולות המצריכות מיומנוּת ויכולת להתמודד עם האתגרים הנובעים מגילם הצעיר של המטוּפלים הללו.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן