חדשות כאן ישראל טיפים מזג אוויר

קר לכם? זהירות, זה עלוּל להיות לא בְּטִיחוּתִי, וגם בוער מאד

בישראל התלקחו משנת 2016, מעל ל-500 שריפות קטלניות כתוצאה משימוש ב”תנורי ספירלה” ומפזריהם – עוד עולה מנתוני ‘כבאות והצלה לישראל‘: 23 אזרחים נספו במהלך השנים האחרונות, ואף נגרמו נזקים כבדים לרכוש הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים ◄ הערכה היא, כי עיקר פגיעות הקשות בנפש וברכוש הוא חוסר מודעות הציבור לסכנות האורבות בשימוש באמצעי חימום לא בטיחותיים וגם שימוש באמצעי חימום תקניים בניגוד להוראות היצרן.
0
0
משרד הכלכלה והתעשייה באמצעות הממונה על התקינה, המהנדס איגור דוסקלוביץ, ברקע: זוג ותנור חימום | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
איגור דוסקלוביץ

סוף שבוע קר. יוסיף להיות קר 9°-3° מהרגיל לעונה. יש מקומות שאפילו יהיה קר מאד. מאד. גם מסוכן בשימוש לא נכון באמצעי חימום. מחר (יום חמישי, 01/02); מעונן חלקית עד מעונן. בצפון הארץ ובמרכזה צפוי גשם מקומי, ובמישור החוף, צפוי גשם לפרקים מלווה בסופות רעמים בודדות. יוסיף להיות קר מהרגיל לעונה.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

על פי השירות המטאורולוגי של ישראל, תחזית מזג האוויר ארצית (יום שישי 02/02); צפויים גשמים מקומיים מלווים בסופות רעמים בודדות, בעיקר במרכז הארץ ובדרומה.

קיים חשש קל משיטפונות בנחלי הדרום והמזרח. יוסיף להיות קר מהרגיל לעונה.

השירות המטאורולוגי, צופה, כי מזג האוויר ברחבי הארץ (שבת, 03/02); צפוי גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה וייתכנו סופות רעמים יחידות. יוסיף להיות קר מהרגיל לעונה.

עכשיו אחרי התחזית בוודאי קר לכם? תזהרו, זה עלול להיות לא בְּטִיחוּתִי, אפילו בוער מאד.

משרד הכלכלה והתעשייה באמצעות הממונה על התקינה, המהנדס איגור דוסקלוביץ ובשיתוף ענף הסברה והדרכת אוכלוסייה בכבאות והצלה לישראל, מזכירים את הסכנה הגדולה והמיידית;

אמצעי חימום‘ הפעלה לא נכונה שלהם, הביאה עד היום עד לכדי עשרות הרוגים, מאות שריפות ונזקים כבדים לרכוש בשל הפעלת ‘אמצעי חימום לא בטיחותיים‘.

על פי הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, בשנים האחרונות, נרשמת “עליה מטורפת” במספר התאונות והשריפות שגרמו להפעלת תנורי חימום לא בטיחותיים.

תַּנּוּרִים, כמו; סְפִּירָלָה ו’מְפַזֵּרי חוֹם‘ הפכו לגורם מוביל לפציעות קשות, נזקים כבדים לרכוש ואף נִסְפִים.

אחד הדוגמאות הכואבות היא התאונה שאירעה באחרונה לשני אחים בני שלוש ושש, שנספו בשריפה שהתלקחה בשל שימוש ב’תַּנּוּר סְפִּירָלָה‘ שהוצמד ל-סַפָּה וגרם לבעירה בכל הבית.

רבים מהציבור ממשיכים להשתמש בתנורים לא בטיחותיים ו-מפזרי חום זאת למרות הסיכונים הגבוהים, במקום להעדיף אמצעי חימום בטוחים, כמו מזגנים ורַדְיָאטוֹרִים.

כדי למנוע נזקים ופציעות מיותרות, כאשר מתקרר ומתחילה עונת החורף, חשוב לפעול בזהירות ולהתייחס לכללי הבטיחות הנדרשים.

בישראל התלקחו משנת 2016, מעל ל-500 שריפות קטלניות כתוצאה משימוש ב”תנורי ספירלה” ו-מפזריהם – כך עוד עולה מנתוני ‘כבאות והצלה לישראל‘.

23 אזרחים נספו במהלך השנים האחרונות, ואף נגרמו נזקים כבדים לרכוש הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים.

הערכה היא, כי עיקר פגיעות הקשות בנפש וברכוש הוא חוסר מודעות הציבור לסכנות האורבות בשימוש באמצעי חימום לא בטיחותיים וגם שימוש באמצעי חימום תקניים בניגוד להוראות היצרן.

כדי להימנע מאסונות מיותרים, חשוב לפעול בהתאם לכללי הבטיחות הבאים;

 • להעדיף אמצעי חימום בטוחים יותר כמו רדיאטורים או מזגנים.
 • לקרוא היטב את הוראות השימוש ולפעול בהתאם לאמור בהן.
 • להרחיק (1 מטר לפחות) את אמצעי החימום מחומרים דליקים, כמו; וילונות, שמיכות, שטיחים או כל חומר דליק אחר. גם ללא מגע, קרינת החום של מכשירי החימום, עלולה לגרום לשריפה.
 • אין להשתמש בכבל מאריך או מפצל למכשיר חימום חשמלי נייד.
 • חל איסור מוחלט להניח בגדים או שמיכות על מפזר חום או רדיאטור.
 • כבו את התנור/מפזר החום בזמן שאתם יוצאים מן החדר או ישנים.
 • חלה חובת נוכחות מבוגר בעת שימוש במכשיר חימום נייד בסביבת ילדים.
 • מומלץ להשתמש במכשיר חימום בעל מנגנון כיבוי עצמי בעת נפילה.

 על מנת להקל על הציבור לזהות תנורים בטוחים;

 • חשוב לוודא שהתנור אושר להתאמתו לתקן הרשמי 900 חלק 2.30, החל על תנורים לחימום חדרים.
 • על אריזת המוצר, יש למצוא תווית סימון המפרטת את דגם המוצר, שם היצרן ומענו, ובמקרה של מוצר מיובא, גם שם היבואן ומענו וארץ הייצור.
 • על המוצר לכלול הוראות הפעלה למשתמש.

סיכום, חשוב לזכור, כי תנורי חימום לא בטיחותיים, יכולים להפוך את הבית ל’מלכודת מוות‘ ולגבות מחיר יקר בנפש ורכוש.

על כל אחד מאיתנו לפעול בזהירות ולהעדיף אמצעי חימום בטוחים, כגון; רדיאטורים או מזגנים.

נזקים ופציעות, יכולים להיות להימנע על ידי הפעלת התנורים בהתאם להוראות היצרן ולכללי הבטיחות הנדרשים. כך נוכל לעבור את החורף בשלום ובבטחה.

ענף הסברה והדרכת אוכלוסייה בכבאות והצלה לישראל, מזכירים לציבור; התקינו גלאי עשן – הוא מציל-חיים!

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן