ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

חג פּוּרִים חדשות טיפים מסחר | תעשייה צרכנות

קניית והכנת תחפושות לפורים בטוחות טיפים | משרד הכלכלה והתעשייה

הכנה עצמית של תחפושות - יש להימנע משימוש בחומרים דליקים (נוצות, צמר גפן, בדים סינטטיים דקים, שערות ופלומות מחומרים דליקים) וכן להימנע משימוש בחומרים רעילים (דבקים, צבעי שמן ותרסיסי צבע המסומנים כמכילים "רעל"). תחפושות לפעוטות וילדים מתחת לגיל 3 שנים – אין להשתמש ברכיבים קטנים שניתן להסירם, שרוכים ארוכים וסרטים אלסטיים, או כל תוספת לתחפושת אשר עלולה לגרום לחנק או לפגיעות אחרות בילד.
0
0
ילדים עם תחפושות לחג הפורים | צילום: ©depositphotos© | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ילדים מחופשים לפורים

טיפים לקניית והכנת תחפושות לפורים; כבר רכשתם/ן תחפושת לחג פורים? רוכשים באתרים מקוונים? מכינים לבד בבית? הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה’ מפרסם היום (חמישי, ט”ז אדר תשפ”ב) לקראת חג הפורים, ‘טיפים לרכישה והכנה של תחפושות בטוחות’ הבאים לחדד את נושא; ‘בטיחות התחפושות’ ו-אביזרי פורים לילדים ובתוך כך את חובת עמידתם בדרישות התקן הרשמי ת”י 562 “בטיחות צעצועים”.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראלכאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

התקן הרשמי ת”י 562, חל על כל סוגי התחפושות והמסכות לילדים, על פאות, קישוטי ראש ואביזרים נוספים לחג פורים.

🤡 בקנייה בחנויות בארץ – פיזיות ומקוונות, מומלץ לשאול את המוכר/ת האם התחפושת בטוחה לשימוש ומאושרת לפי תקן.

🤡 יש להקפיד על ביצוע הוראות היצרן, לרבות הוראות כביסה נכונה, על מנת לא לפגוע בתכונות מעכבי הבערה בבד.

🤡 יש להקפיד על שימוש תואם גיל בהתאם להוראות היצרן.

🤡 יש למנוע שימוש של ילדים מתחת גיל 14 בתרסיסים המסופקים באריזות לחץ  (אירוסולים)  ובאביזרי פורים המיועדים למבוגרים בלבד.

🤡 איפור פנים לילדים – בנוסף לעמידה בדרישות התקן הרשמי, המוצר חייב ברישיון תמרוקים של משרד הבריאות (מסומן על גבי האריזה).

הממונה על התקינה, מדגיש, כי אין לקנות בחנויות ולהשתמש בתחפושות ואביזרים לפורים שיובאו או יוצרו בארץ שאינם נושאים סימון בשפה העברית כנדרש בתקן:

🥳 שם וכתובת היצרן המקומי או היבואן, בשפה עברית;

🥳 תחפושות שאינן מיועדות לילדים מתחת לגיל 3 שנים – נדרשת אזהרה כתובה בשפה העברית או ציור הסמל להגבלת הגיל מעל אריזת התחפושת;

🥳 הוראות טיפול בבד התחפושת באמצעות סמלים, כגון: אופן הניקוי או אופן הכביסה, הוראות גיהוץ או יבוש;

🥳 אזהרות יצרן נוספות מתורגמות לשפה העברית. לדוגמא, באקדח פיקות קיימות אזהרות, כי אין לשאת פיקות נפץ מפוזרות בתוך כיס וכי אין לפוצץ במבנה סגור או ליד העיניים והאוזניים.

בהיעדר הסימונים המוזכרים על גבי התחפושות או האביזרים, קיים חשד סביר, כי מוצרים אלה לא עברו את הבדיקות הנדרשות טרם התרתם לשיווק בישראל, ויתכן שאינם עומדים ב’דרישות התקן הרשמי‘ החל עליהם והם עלולים להיות מסוכנים.

ילדים עם תחפושת לפורים | צילום ארכיון | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
ילדים בתחפושות

█  בקנייה של תחפושות מחוץ לארץ, באמצעות אתרי האינטרנט מומלץ לבדוק;

🤡🎈 האם המוצר עומד בתקן הישראלי הרשמי או הבינלאומי? האם האתר מספק מידע על התאמת התחפושות לדרישות התקן האירופאי EN-71, שעליו מבוסס התקן הישראלי.

🤡🎈 האם למוצרים מצורפות הוראות שימוש ואזהרות מפורטות? יש לשים לב, האם מצוינת על המוצר מגבלת גיל או אזהרות אחרות. במידה וקיים חוסר וודאות לגבי התאמתו של המוצר, לא להסס לפנות לאתר בבקשה לפרטים נוספים.

🤡🎈 האם יש לך כתובת לפנות אליה לאחר הרכישה? ככל שיש יותר מידע זמין על היצרן, היבואן, המשווק או מפעילי האתר, כך הסיכוי “ליפול בפח” קטן.

🤡🎈 האם המוצרים לא הוסרו מהמדפים במדינות אחרות (ריקול) בעקבות מידע על סיכונים או מקרי פגיעה בצרכנים? מומלץ לבדוק באתרי הריקול הגלובליים, הבאים; Rapex, GlobalRecalls, CPSC וכן בפורטל הבטיחות למוצרי צריכה

🤡🎈 האם קיימות ביקורות על המוצר ברשת? ניסיון צרכנים אחרים, יכול בהחלט להעיד על בטיחות המוצר. קראו את הביקורות על המוצר, ואת דירוג המוכר ברשת לקבלת תמונה רחבה יותר.

🤡🎈 הכנה עצמית של תחפושות – יש להימנע משימוש בחומרים דליקים (נוצות, צמר גפן, בדים סינטטיים דקים, שערות ופלומות מחומרים דליקים) וכן להימנע משימוש בחומרים רעילים (דבקים, צבעי שמן ותרסיסי צבע המסומנים כמכילים “רעל“).

🤡🎈 תחפושות לפעוטות וילדים מתחת לגיל 3 שנים – אין להשתמש ברכיבים קטנים שניתן להסירם, שרוכים ארוכים וסרטים אלסטיים, או כל תוספת לתחפושת אשר עלולה לגרום לחנק או לפגיעות אחרות בילד.

יודגש, כי מסכות ותחפושות לילדים מתחת לגיל 3 שנים, צריכות להיות ניתנות להורדה מהירה מהראש ומגוף הילדים בעת מצב חירום. בכל שאלה או תלונה ניתן לפנות למינהל התקינה באמצעות מייל; tkina@economy.gov.il

לצפייה באזהרות וריקולים, היכנסו אל פורטל הישראלי לבטיחות מוצרי צריכה.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-5 נכדים; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן