בריאות הציבור חקלאות ישראל צרכנות

קחי עצה: קני ביצה רק במקום מוסדר וודאי שהיא ארוזה וחתומה

הטרור הקולינרי הפלסטיני, נמשך לקראת החגים, פסח, מימונה, לג בעומר, שבועות, בהברחת מזון: עוד הברחה סוכלה הפעם מדובר בסכנה ממשית לבריאות הציבור כתוצאה מצריכת ביצים שאין עליהן כל מידע על תהליך הגידול, ההובלה והאחסנה. הביצים, נתפסו במחסנים רעועים. המבריחים, רצו לשוות לביצים מראה אותנטי ועל כן, הטביעו עליהן חתימות מזויפות, תוך שימוש בשמות מכוני מיון ביצים חוקיים ומפוקחים. כל הביצים, הועברו להשמדה.
0
0

כ-50,000 ביצים לשיווק פיראטי לרגל חג הפסח, הידוע ב’צריכת ביצים מוגברת’ נתפסו במהלך השבוע, על ידי מפקחי יחידת פיקוח צומח וחי (פיצו”ח) של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, שפשטו במבצע אכיפה לקראת ‘חג הפסח’ על 6 מחסני ביצים בעיר ירושלים שהוברחו משטחי הרשות הפלשתינית. כל הביצים, הועברו להשמדה.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

משה אחרק, מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות ברקע: תפיסת ביצים בירושלים אפריל 2024 | צילום: משרד החקלאות | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
משה אחרק, ביצים

כידוע יחידת הפיצו”ח” מפקחת על מעבר סחורות חקלאיות מ-הרשות הפלסטינית ל-ישראל והיא פועלת ל’שימור בריאות הציבור‘ על ידי מניעת הפצת מחלות בעלי חיים וכן נגעי צמחים והגנה על רווחת בעלי החיים.

בחקירתם של מפקחי יחידת (פיצו”ח) עלה החשד, כי הביצים, היו חתוּמות ברובן ב’חותמות מזויפות‘ של מכוני מיון ישראלים מורשים זאת כדי לשוות להם, עלאק; “מראה לגיטימי…”.

כל המחסנים, היו חסרים קירור מתאים, כאשר אחד מהם אפילו עשוי מפלסטיק וחשוף למזג האוויר ותנודותיו (קור ו-חום). בנוסף, מחסן זה, היה ממוקם בתוך בניין, דבר הנוגד את התקנות.

יצוין, כי ה’תנאים הלא סניטריים‘ ב-מחסנים שהוקמו בניגוד להנחיות וכללו נוכחות של זבובים ו-זוחלים, עוררו חששות כבדים לסכנה מוחשית, ברורה ומיידית ל’בריאות הציבור‘ ב-צריכת הביצים.

חשוב להיות מודעים לתקנות ולהנחיות שנקבעו על ידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר לגבי רכישה וצריכה של ביצים.

זה בהחלט מדאיג לשמוע על הסיכונים הנשקפים לבריאות הציבור עקב טיפול והפצה לא נכונה של ביצים.

מטעם אגף בכיר תקשורת, דוברות והסברה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, מסרה מנהלת תחום תקשורת והסברה הגב’ הילה גוטליב ל-אתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי ממצאי החקירה הראשונית, עולה, כי כל הביצים, יועדוּ למכירה בשווקים ובמרכולים בעיר ירושלים ובסביבתה.

בתגובה לממצאים אלו, הוסיפה  גב’ גוטליב, כי על פי משרד החקלאות ופיתוח הכפר; “יש להקפיד ולרכוש ביצים רק במקומות מוּסדרים, ולוודא, כי הן ארוּזות ו-חתוּמות כנדרש.

אם יש לך חששות או שאלות בנוגע לבטיחות הביצים או המזון באופן כללי, אל תהסס לבקש סיוע נוסף או הבהרה. כי הבריאות והרווחה שלך, הם בעלי חשיבות עליונה.

ככלל, על פי החוק, ביצים, הן מוצר רגיש שיש להובילו בקירור ולאפסנו בקירור, ולשווקן לצרכן, רק לאחר שמוינו ונחתמו ב’תחנת מיון מאושרת‘.

ביצים המוחזקות בטמפרטורה שאינה מתאימה, בתנאים שאינם סניטריים או מובלות בתנאי הובלה שאינם עומדים בדרישות השירותים הווטרינריים, מהוות סכנה ממשית לבריאות הציבור! ולכן, אסורות בצריכה.

משה אחרק, מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו”ח) במשרד החקלאות; “מקרים אלו, חמוּרים מאוד, כיוון שמדובר בסכנה ממשית לבריאות הציבור כתוצאה מצריכת ביצים שאין עליהן כל מידע על תהליך הגידול, ההובלה והאחסנה.

בנוסף, הביצים, נתפסו במחסנים רעועים. יתרה מזאת, המבריחים, רצו לשוות לביצים מראה אותנטי ועל כן, הטביעו עליהן חתימות מזויפות, תוך שימוש בשמות מכוני מיון ביצים חוקיים ומפוקחים.

כדי להבטיח את בטיחות הצרכנים, אכן רצוי לרכוש ביצים רק ממקורות מוסדרים ומאושרים, כאשר הן ארוזות כראוי, סגורות ומסומנות במידע הדרוש. קירור והובלה נכונה הם גורמי מפתח בשמירה על איכות ובטיחות הביצים.

משרד החקלאות, חוזר ומדגיש; יש להימנע מרכישת ביצים מ-מקומות לא מוסדרים, ולוודא, כי החותמת ברורה עם שם מכון המיון ו-תאריך תפוגה תקין“.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן