מבזקי כאן ישראל

פורום כאן נעים

יחד ננצח את הגיף קורונה

היגיינה מרבית למניעת הידבקות, כמה צעדים לשטיפת ידיים. שומרים על הכללים מצילים חיים. (משרד הבריאות).

Whitney Houston – “I Will Always Love You”

Whitney Houston - performing "I Will Always Love You" (HD) com legenda. "אני חולה עליה", תתרווחו והאזינו לקול ולביצועים המדהימים האלה.

קלמן וסג”ל | 11.03.20: סיוע למשק בעקבות משבר קורונה

כאן חדשות | מדי ערב נפגשים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל לשעה של אקטואליה קצבית, בועטת ולא מתנצלת. דיווחים, ראיונות, פרשנויות וכל הקולות שצריך לשמוע כדי להבין טוב יותר מה שקורה היום בחדשות – לפני הקלעים ומאחוריהם.

צליית בשר: כך תעשו את זה נכון

השף דן עמיר, ממסעדת BP בחיפה מסביר לנו בכמה טיפים פשוטים כיצד לצלות את הבשר ולהשאיר אותו רך ועסיסי, וגם – מה הנתח שהישראלים הכי אוהבים?

מפעל הפיס

המדים החדשים של מג”ב

הכירו את המדים החדשים של לוחמות ולוחמי משמר הגבול.

נעים לעקוב אחרי

חדשות בריאות מחלות - כל מה שרצית לדעת קורונה | Covid-19

קורונה – משרד הבריאות ערוּך לזהות הנגיף, לבודדו ולטפל בו

דע את נגיף קורונה החדש, מדריך משרד הבריאות; מהו נגיף (וירוס) הקורונה? מהו נגיף הקורונה החדש novel coronavirus? כיצד בני אדם נדבקים בנגיף הקורונה החדש? מהם התסמינים של המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה החדש? אז איך מאבחנים הדבקה בנגיף הקורונה החדש? איך שולחים בדיקה למעבדה? עד כמה חמורה המחלה הנגרמת על ידי נגיף הקורונה החדש? האם קיים טיפול למחלה הנגרמת על ידי נגיף קורונה החדש? האם קיים חיסון נגד נגיף הקורונה החדש? האם יש מניעה לנסוע ל-סין או למדינה אחרת באזור בתקופה הקרובה? מהן ההמלצות לנוסעים לחוץ לארץ?
0
0
צעיר מתעטש ברקע: מבחנת בדיקת קורונה על רקע מגיפת 'נגיף קורונה החדש' בסין | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
צעיר מתעטש | מבחנת בדיקת קורונה

משרד הבריאות אשר עוקב אחר האירוע מגיפת ‘נגיף קורונה החדש’ בסין וברחבי העולם, מתחילתו, הוציא ומעדכן הנחיותיו למערכת הבריאות ולציבור הרחב, כדי להתמודדות עם הגעה אפשרית של הנגיף למדינת ישראל. שעדיין, לא קיים חיסון נגדו. 

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

לדברי מערכת הבריאות, היא ערוּכה לזהות מקרים חשודים, לבודד אותם, לאבחן אותם ולטפל בהם. אירוע נגיף הקורונה החדש 2019, אליבא דמשרד הבריאות, הינו אירוע חדש, דינמי ומתפתח. משרד הבריאות, מוסיף ומדגיש, כי הוא  ממשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות ויעדכן את התייחסותו והמלצותיו בהתאם.

מהו נגיף (וירוס) הקורונה?

נגיפי הקורונה, הינם משפחה גדולה של נגיפים הידועים כגורמים למחלות בבעלי חיים ועלולים לגרום גם לתחלואה בבני אדם. את שמם הם קיבלו עקב הדמיון שלהם במיקרוסקופ אלקטרוני לכתר (קורונה ב-לטינית).

חומרת הפגיעה בבני אדם משתנה בין הנגיפים השונים במשפחה ונעה ממחלה קלה כגון; הצטננות, למחלות עם הסתמנות קלינית קשה הפוגעות בבריאות וגורמות לאי ספיקה רב מערכתית, כגון; התסמונת הנשימתית המזרח התיכונית (MERS) ו-התסמונת הנשימתית החמוּרה (SARS).

מהו נגיף הקורונה החדש novel coronavirus?

נגיף הקורונה החדש, לא זוהה בעבר כגורם למחלה בבני אדם. מאז אמצע דצמבר 2019, הוא בודד כגורם לצבר תחלואה ב-דלקת ריאות בעיר ווהאן, אשר במחוז חוביי במרכז סין ולאחר מכן, תוארה התפשטות למחוזות אחרים בסין.

מבין כל נגיפי הקורונה אשר גורמים למחלה בבני אדם, נגיף ה-SARS, אשר גרם למחלה קשה בשנים; 2002/3, הוא הדומה ביותר לנגיף החדש מבחינת הרכבו הגנטי.

כיצד בני אדם נדבקים בנגיף הקורונה החדש?

אופן העברת נגיף הקורונה החדש עדיין לא התגלה במדויק. הרב המכריע של החולים הראשונים באירוע, עבדו או ביקרו בשוּק בעלי חיים ופירות ים בווהאן.

מכאן עלתה ההשערה, כי הנגיף עבר מבעלי חיים לאדם, אך לא ידוע בוודאות מאיזה סוג של בעל חיים.

מאז, הצטברו עדויות על מחלה בקרב אנשים אשר לא היה להם מגע עם השוּק, אך באו במגע עם אנשים חולים. לעת הזו, ברור, כי ישנה העברה מאדם לאדם, ככל הנראה באמצעות הפרשות מדרכי הנשימה.

טרם הוברר, עד כמה המחלה מדבקת, אך בשלב זה נראה, כי רמת הדבקה דומה לזו של נגיף השפעת.

מהם התסמינים של המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה החדש?

התסמינים של המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה החדש דומים לאילו של שפעת; חום, שיעול, קוצר נשימה וקשיי נשימה. למעשה, לא ניתן להבדיל בבדיקה קלינית בין הדבקה בנגיף הקורונה החדש לבין מחלות נשימתיות רבות אחרות.

במקרים חמורים, המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות.

אז איך מאבחנים הדבקה בנגיף הקורונה החדש?

אבחנת המחלה כוללת חשד לחשיפה אפשרית לנגיף (שהייה במקום בו ניתן להיחשף לנגיף או מגע עם חולה מאובחן במחלה) בשילוב עם סימנים קליניים מתאימים ובדיקות מעבדה.

האבחנה המעבדתית מתבצעת לרוב בדגימה של הפרשות מדרכי הנשימה.

איך שולחים בדיקה למעבדה?

בדיקת המעבדה הספציפית לנגיף הקורונה החדש מתבצעת בשלב זה, אך ורק במעבדה המרכזית לנגיפים של שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

ניתן לשלוח דגימה רק באמצעות רופא מטפל בבית חולים ובאישור רופא המחוז.

עד כמה חמורה המחלה הנגרמת על ידי נגיף הקורונה החדש?

בשלב זה, קשה לקבל הערכה מלאה של חומרת המחלה. עדיין לא ברור האם חלק מהנדבקים נשארים ללא תסמינים, מצב שמוכר ממחלות נגיפיות אחרות.

ככל הנראה, ברוב המקרים בהם מתפתחים תסמינים מדובר במחלה קלה. לא ידוע איזה חלק מהחולים מפתחים סיבוכים קשים או נפטרים מהמחלה.

כמו כן, לא ברור מהם גורמי הסיכון לפיתוח מחלה קשה. על פי מידע ראשוני, נראה, כי המחלה קשה יותר בקרב מבוגרים, אנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון וממחלות כרוניות.

האם קיים טיפול למחלה הנגרמת על ידי נגיף קורונה החדש?

אין טיפול ספציפי למחלת נגיף הקורונה החדש. עיקר הטיפול בחולה הינו תומך וניתן על סמך מצבו הקליני של המטופל.

האם קיים חיסון נגד נגיף הקורונה החדש?

לא קיים חיסון נגד הנגיף.

האם יש מניעה לנסוע ל-סין או למדינה אחרת באזור בתקופה הקרובה?

יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין ובכל מקרה לא להגיע למחוז חוביי (לרבות לעיר ווהאן). יחד עם זאת, המצב דינאמי ויש לעקוב אחר המלצות משרד הבריאות.

מהן ההמלצות לנוסעים לחוץ לארץ?

 • יש להתעדכן באופן שוטף לגבי הנחיות השלטונות המקומיים.
 • לפני נסיעה לסין, למבוגרים וחולים עם מחלות רקע, היכולים להיות בסיכון מוגבר למחלה קשה בעקבות הידבקות בנגיף, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

לכל הנוסעים לסין, ההמלצות בעת הנסיעה’ הן כדלקמן;

 • הימנעות ממגע עם בעל חיים חיים או מתים והימנעות משהייה בשווקי בעלי חיים.
 • הימנעות מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה.
 • הקפדה על רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי לעיתים קרובות ולאחר שיעול ועיטוש, ולאחר מגע עם אדם חולה או סביבתו.
 • הימנעות משהיה בלתי-הכרחית במוסדות בריאות.

חזרתי מסין או נחשפתי לחולה, מה עלי לעשות?

נכון למועד זה, אין הנחיות מיוחדות וניתן להמשיך בפעילות הרגילה. תקופת הדגירה המשוערת של נגיף הקורונה החדש, הינה 5-7 יום, עם טווח הנע בין 2-14 יום.

לפיכך, בתקופה זו יש לשים לב להופעת סימני מחלה. אם חלפו 14 יום מהחשיפה האחרונה לאדם חולה או מהיציאה המקום בו ניתן להיחשף לנגיף, סביר שהמחלה, כבר לא תתפתח מאותה חשיפה.

מתי לפנות לקבלת טיפול רפואי?

אם מופיעים סימני מחלה של; חום ומחלה נשימתית במהלך 14 יום, מהגעה מסין או אם מופיע כל סימן מחלה (חום או מחלה נשימתית) במהלך 14 יום, מחשיפה לחולה מוכח, יש לפעול כדלקמן;

 • לפנות בהקדם למחלקה לרפואה דחופה בבית החולים הקרוב או למרפאה בקהילה.
 • יש להודיע מראש טלפונית על תסמיני המחלה ועל חשיפה, כנזכר לעיל.
 • להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית.
 • עד לבדיקת הרופא, לכסות את הפה והאף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר.
 • בכניסה למוסד רפואי, לדווח מיידית לפקיד הקבלה או לאחות על תסמיני המחלה ועל חשיפה, כנזכר לעיל ב-14 יום, טרם הופעת סמני המחלה.

מה לגבי מזון, משלוחים ומוצרים המגיעים מסין, האם יש בהם סיכון?

לא. ככל שידוע, נגיפי קורונה, אינם מועברים באמצעות חפצים או מזון, ולא דווח על העברת המחלה בדרך זו.

כיצד מתמודד משרד הבריאות עם הנגיף החדש?

משרד הבריאות, עוקב אחר האירוע מתחילתו ומוציא ומעדכן הנחיות למערכת הבריאות ולציבור הרחב להתמודדות עם הגעה אפשרית של הנגיף לישראל.

חיסונים ומידע לנוסעים לחוץ לארץ.

המידע אודות נגיף ‘קורונה החדש‘ מעודכן ל-26.1.2020, הובא מתוך אתר משרד הבריאות.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן