חדשות כאן ישראל פלילים

‘פרשת המימד החמישי’ הסוף? הפרקליטות סוגרת תיק החקירה

עורך הדין פיני פישלר: על סגירת תיק פרשת המימד החמישי: "אין בהודעה, רמז דק על 'הקניין הרוחני' בפרשה. היכן הוא? בידי מי? מה יש בו? מדוע זה לא נחקר? מדובר בפרשה בעלת פן בטחוני ולא רק כלכלי. קמה לי זכות ערר ואשתמש בה ואגיש ערר. קיימת חובה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקור את הפרשה החמוּרה. מדובר מבחינת ב"קְבוּרַת חֲמוֹר". רב הנסתר על הנִגְלֶה. הפרשה, מרטיטה ומפחידה ורק ועדת חקירה ממלכתית, תגלה מה התרחש בה.
0
0
פָּרָשַׁת המֵימַד החֲמִישִׁי: רוני אלשיך, בני גנץ ו-עורך הדין פנחס (פיני) פישלר | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אלשיך, גנץ ו-פישלר

פרקליטות המדינה, הודיעה אתמול (שלישי, י”ד בניסן התשפ”ג) כי פרקליט המדינה, עורך דין עמית איסמן, אימץ את המלצת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים ו’פרקליטות מחוז ירושלים’ והחליט לסגור את תיק החקירה ב”פָּרָשַׁת המֵימַד החֲמִישִׁי”.

 רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק או בטוויטר.

פָּרָשַׁת המֵימַד החֲמִישִׁי‘ החלה בהתקשרות שנערכה בין משטרת ישראל לחברת התוכנה “המימד החמישי” לביצוע עסקת רכש אשר לא על פי הנהלים המקובלים.

הפרשה עברה לבדיקת ‘פרקליטות המדינה’ לאחר ש’מבקר המדינה’ מר מצא אי-סדרים בנושא. בפברואר 2020, החליט, דאז ממלא מקום פרקליט המדינה עורך דין דן אלדד, כי המשטרה, תקיים חקירה פלילית בפרשה.

על פי ויקיפדיה, לאחר בחינת הדברים ולאור העובדה שקיים חשד למעורבות אנשיה בפרשה, הוצאה החקירה מן המשטרה והעברה ל’יחידה החוקרת ב-רשות התחרות‘.

יצוין, כי את  הידיעה ראשונה על הפרשה, פרסם העיתונאי גידי וייץ בעיתון “הארץ” בפברואר 2019, והיא זכתה להד נרחב, כי יושב ראש הדירקטוריון לשעבר של החברה; בני גנץ, התמודד לראשות הממשלה, אף על פי שהוא לא נחשד בפרשה. כאמור, אתמול (ג’) נסגר תיק החקירה.

כזכור, במרץ 2019, פרסם מבקר המדינה רואה חשבון מתניהו אנגלמן, דוח בנושא; “מערך הרכש במשטרת ישראל“, במסגרתו תוארו, בין היתר, כשלים הנוגעים להתקשרות בין משטרת ישראל לבין חברת המימד החמישי.

מדובר בהתקשרות שנועדה לבחון התאמה של פלטפורמה טכנולוגית של בינה מלאכותית בעבודת המשטרה והטמעתה.

עורך דין עמית איסמן פרקליט המדינה | צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
עורך דין עמית איסמן

בעקבות הכשלים שפורטו בדוח מבקר המדינה, התקבלו מספר פניות אצל היועץ המשפטי לממשלה, בעקבותיהן נפתחה בדיקה שבהמשך הפכה ל-חקירה פלילית.

תחילה נוּהלה החקירה על ידי משטרת ישראל, אך בהמשך החליט היועמש דאז’ כי החקירה תבוצע על ידי “רשות התחרות“.

רשות התחרות, בליווי פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) ערכה חקירה רחבת היקף ומעמיקה, במסגרתה נחקרו באזהרה 15 חשודים עובדי חברת המימד החמישי וכן נגבו עדויות מגורמי משטרה שונים.

בתום בחינת חוות הדעת שהובאו בפניו, וליבון עד דק של הסוגיות הכרוכות בתיק זה עם הגורמים שליוו את החקירה, אימץ פרקליט המדינה את המלצת פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) ומשנהו לעניינים פליליים, “לסגור את התיק” נגד החשודים בשל עילות שונות, לפי העניין.

החשד העיקרי האחד שעמד בבסיס החקירה היה ל-הצגת מצג שווא שיווקי, שהתבטא בכך שעובדי חברת המימד החמישי, הציגו למשטרה נתונים שגויים הנוגעים לפרק הזמן בו החברה פעילה, למספר הלקוחות שהתקשרו עם החברה ולמידת המוכנות של המוצר.

ביחס לחשוד המרכזי בעניין זה, הוחלט, כי סמנכל המכירות של המימד החמישי, שהראיות שנאספו בחקירה אינן מבססות קשר סיבתי בין הנתונים השגויים לבין התקשרות המשטרה עם המימד החמישי ואף לא בין הנתונים השגויים לבין הסיווג הסופי של הפטור ממכרז.

הפרקליטות הוסיפה וציינה, כי הנתונים השגויים, אינם עולים, כדי מצגי שווא ברף הנדרש במשפט פלילי. לגבי החשודים הנוספים שנכחו בפגישה בה הוצגו הנתונים השגויים, לא ניתן להוכיח במידה הנדרשת במשפט פלילי את מודעותם למסירת הנתונים השגויים.

החשד העיקרי השני, היה להצגת מצג שווא טכנולוגי, לאחר שעובדי חברת המימד החמישי, הציגו לכאורה בפני אנשי המשטרה, יכולות פענוח אלגוריתמיות כאילו הן נעשו בצורה אוטומטית ועצמאית על ידי מערכת מבצעית מלאה, על אף שבפועל הייתה התערבות אנושית בדרך של מיון ראשוני אנושי של קבצי המידע.

גם ביחס לחשד זה, לא נמצאה תשתית ראייתית מספקת לכך שהיכולות הטכנולוגיות שהציגו החשודים למשטרה, עולות, כדי מצג שווא ברף הנדרש במשפט פלילי, בין היתר משום שנראה, כי המערכת פעלה בצורה אוטומטית ברמה כזו או אחרת.

מבקר המדינה מר מתניהו אנגלמן | צילום: איציק הררי, ויקיפדיה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
מתניהו אנגלמן

בנוסף, הראיות לא אפשרו להראות באופן חד-משמעי מהו המצג המדויק שהציגו אנשי המימד החמישי למשטרה בשלב בדיקת היכולות, וממילא לא ניתן להוכיח, אם אכן היו פערים בין היכולות עצמן לבין מה שהוצג לגביהן.

ממלא מקום מנהל האגף ודובר המשרד אגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים עורך דין נועם שרביט, מסר לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי פרקליטות הוסיפה, לכך את העובדה שלא הייתה הגדרת ציפיות ברורה מצד המשטרה באשר ליכולות הטכנולוגיות שעל חברת המימד להציג טרם ההתקשרות עימה.

היעדר הגדרה, כאמור, העלה קושי אִינְהֵרֶנְטִי בהוכחת מודעותם של החשודים לציפיות המשטרה ולקיומו של מצג שווא.

‘פרקליט המדינה’ אינו מפרסם שמות החשודים שנחקרו ולא מציין עילות גניזת התיקים, באשר לכל – חשוד.

עורך הדין הוותיק פנחס (פיני) פישלר, מרחוב צייטלין 1, בעיר תל – אביב, בעל עיטור כבוד מטעם תנועת אומ”ץ.

עורך הדין פישלר, היה קצין בגולני בגדוד 13 ובחטיבה והוא רב סרן (מיל‘). הוא בוגר ומוסמך אוניברסיטת תל אביב, בעל תואר ראשון במשפטים (ב-הצטיינות) בכלכלה ובמדע המדינה ותואר שני במשפטים (ב-הצטיינות) ובמנהל עסקים (ב-הצטיינות).

פישלר, שירת במשך תקופה כ-קצין חקירות ב’יחידה הארצית לחקירות הונאה‘ של משטרת ישראל.

הוא נחשב כמבקר החיצוני הגדול ביותר של משטרת ישראל. עמוד הפייסבוק שלו “משטרת לואי דה פינס” מוכר מאד ונחשב לפופולרי.

עמוד זה, זוכה למאות אלפי כניסות“, מדי חודש בחודשו. פישלר, נחשב כמרצה פופולרי בנושאי; משטרה ושלטון החוק.

עורך הדין פישלר, ידוע גם כמי שהוא חושף ומייצג חושפי שחיתויות ומנהל מאבק בהתנהלות המשטרה שהגיע מתוך משטרת ישראל, והקורא לה לבצע ‘רפורמות מעמיקות‘ בארגון שלטענתו הנו חולה שטבול בנוֹרְמוֹת של שקר, טיוח, אלימות ותפירת תיקים.

לעורך הדין פישלר, שנתבקש על ידי ‘אתר כאן ישראל‘ להגיב על החלטת הפרקליטות‘ יש דעה ותגובה ברורה ומוצקה; אני הוא המתלונן בתיק הזה. הכתובת היתה על הקיר“.

“בעצם העובדה שהעבירו את חקירת התיק ל-רשות לתחרות ולא לגוף חקירה מוסמך ומומחה בחקירות פליליות כבר מלכתחילה, היה ברור הכיוון; גניזת התיק.

בעיקר, לאור המעורבים, רונן (רוני) אלשיך, שכיהן כמפכל של משטרת ישראל מדצמבר 2015 עד דצמבר 2018, יושב ראש “המחנה הממלכתי” וכיום חבר הכנסת מטעמה בני גנץ, חבר כנסת רם בן ברק, נוסף מפכל משטרה אחר, בדימוס, ניצב בדימוס ועוד רבים.

פישלר, מוסיף ואומר; עובדה היא, כי ‘פרקליט המדינה‘ אינו מפרסם את שמות החשודים שנחקרו וגם לא מציין את עילות גניזת התיקים, באשר לכל, חשוד.

אין בהודעה, רמז דק על ‘הקניין הרוחני‘ בפרשת “המימד החמישי“. היכן הוא? בידי מי? מה יש בו? מדוע זה לא נחקר? משכך, ברור, כי מדובר בפרשה בעלת פן בטחוני ולא רק כלכלי.

קמה לי זכות ערר וכמובן שאשתמש בה ואגיש ערר. קמה חובה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקור את הפרשה החמוּרה.

אגב, נזכיר, כי גם תיק פרשת הסוהרות נגנז על ידי פרקליטות המדינה ורק לאחרונה, נפתח לחקירה מחדש ובו המלצות להגשת כתבי אישום לאחר שימועים.

מדובר מבחינת ב”קְבוּרַת חֲמוֹר“. רב הנסתר על הנִגְלֶה. הפרשה, מרטיטה ומפחידה ורק ועדת חקירה ממלכתית, תגלה מה התרחש בה. סיכם עורך הדין פיני פישלר.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן