בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה

בין אלכוהול מוברח לדיווחים על קקי במגלשה – יום בחיי מנהל פארק מים - כאן חדשות | אלכוהול מוברח בתוך לחם, דיווח על קקי במגלשה ומכות עם כסאות פלסטיק. כתבתם של דורון סולומונס ואורן אהרוני.

"לא מאמין במזל בלוטו – זה מתמטיקה"

"לא מאמין במזל בלוטו - זה מתמטיקה": ריאיון עם סטפן מנדל, האיש שפיצח את שיטת הלוטו, אחרי הפרק אודותיו בתוכנית זמן אמת בכאן 11.

פורום כאן נעים

"למה אתה גונב?": מלחמת החקלאים במשפחות הישראליות

שום דבר לא הכין את החקלאים בישראל לתופעת הגניבות של המטיילים, ש"עושים שוק" במטעים ובפרדסים. כתבתה של נועה ברק | כאן חדשות.

סליחה על השאלה❓ עונה 2 | אוטיסטים

סליחה על השאלה❓ עונה שנייה לתכנית האהובה זוכת פרס האקדמיה 🏆 שעושה את העולם מקום יפה יותר! הצצה כנה ואינטימית לחייהן של קבוצות שמתמודדות עם סטיגמות חברתיות באמצעות שאלות שנשאלו על ידי הצופים. ערוץ כאן 11.

זן נדיר – גורים

גורים - חזרזירים בפי'גמות, שפני סלע משחקים תופסת, פעוטון של יעלים, ותיעוד מיוחד של גורי זאב, מרגע ההמלטה במאורה ועד אימוני הציד שלהם. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

מציאת גופת מנהיג הילידים באמזונס – סערה בברזיל

מציאת גופתו של מנהיג הילידים באמזונס מעוררת סערה בברזיל. כאן חדשות | חדשות הלילה עם יאיר ויינרב.

מפעל הפיס

נשיא המדינה ציין 20 שנים להקמת 'נגישות ישראל'

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין אירח ב- 28 ביולי 19', את נציגי עמותת "נגישות ישראל" לציון 20 שנה להקמתה.
במפגש הוגש לנשיא דו"ח המסכם 20 שנים של נגישות, ובמסגרתו נשאו דברים מייסד ונשיא העמותה יובל וגנר ומנכ"לית העמותה מיכל רימון.

נעים לעקוב אחרי

עו"ד מוני עזורה פרשת השבוע

פָּרָשַׁת בָּלָק | רעיון הפרדת הדת מהמדינה עולה שוב

בפרשת השבוע בלק, נבחנה תורת האבולוציה, כאשר למדנו ש'אתונו של בלעם' ידע לדבר, שנאמר; כח, וַיִּפְתַּח יְהוָה, אֶת-פִּי הָאָתוֹן; וַתֹּאמֶר לְבִלְעָם, מֶה-עָשִׂיתִי לְךָ, כִּי הִכִּיתַנִי, זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים. כט וַיֹּאמֶר בִּלְעָם לָאָתוֹן, כִּי הִתְעַלַּלְתְּ בִּי; לוּ יֶשׁ-חֶרֶב בְּיָדִי, כִּי עַתָּה הֲרַגְתִּיךְ. ל וַתֹּאמֶר הָאָתוֹן אֶל-בִּלְעָם, הֲלוֹא אָנֹכִי אֲתֹנְךָ אֲשֶׁר-רָכַבְתָּ עָלַי מֵעוֹדְךָ עַד-הַיּוֹם הַזֶּה--הַהַסְכֵּן הִסְכַּנְתִּי, לַעֲשׂוֹת לְךָ כֹּה; וַיֹּאמֶר, לֹא.
וַתֵּרֶא הָאָתוֹן אֶת-מַלְאַךְ יְהוָה נִצָּב בַּדֶּרֶךְ, וְחַרְבּוֹ שְׁלוּפָה בְּיָדוֹ, וַתֵּט הָאָתוֹן מִן-הַדֶּרֶךְ, וַתֵּלֶךְ בַּשָּׂדֶה; וַיַּךְ בִּלְעָם אֶת-הָאָתוֹן, לְהַטֹּתָהּ הַדָּרֶךְ. — ספר במדבר, פרק כ"ב, פסוק כ"ג בלעם, האתון והמלאך, ציור מאת רמברנדט משנת 1626 | מתוך ויקיפדיה
וַתֵּרֶא הָאָתוֹן אֶת-מַלְאַךְ יְהוָה נִצָּב בַּדֶּרֶךְ, וְחַרְבּוֹ שְׁלוּפָה בְּיָדוֹ, וַתֵּט הָאָתוֹן מִן-הַדֶּרֶךְ, וַתֵּלֶךְ בַּשָּׂדֶה; וַיַּךְ בִּלְעָם אֶת-הָאָתוֹן, לְהַטֹּתָהּ הַדָּרֶךְ. בלעם, האתון והמלאך, ציור רמברנדט משנת 1626

ממשלת ישראל, דחתה השבוע את "מתווה הכותל" החדש, המוכר כמתווה מנדלבליט שהוא בבחינת פשרה שנייה לאחר שהפשרה הראשונה והידועה כ"מתווה שרנסקי" איננה נוחה לזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים. הרעיון הוא, כי כולם רוצים להתפלל בכותל המערבי, כל הזרמים, האורתודוקסים, הרפורמיים והקונסרבטיביים. במתווה שרנסקי, הקיים עד היום, האורתודוקסים מתפללים בצד הצפוני של הכותל המערבי ושם קיימת הפרדה בין נשים לגברים וזה המוכר והידוע. בצד הדרומי והפחות מוכר של הכותל המערבי קיימת "רחבת ישראל" ושם יכולים להתפלל נשים וגברים יחדיו.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו לכאן נעים’ בפייסבוק’ או בטוויטר.

הדרישה היום של הרפורמים היא לשנות תנאי 'מתווה שרנסקי' (שהושג במסגרת הפשרה הראשונה), כאשר דרישתם היא, כי הכניסה הראשית, תהיה משותפת לכל הזרמים הדתיים ומשם יפנו כל אחד/אחת לרחבה שהוא/היא רוצה בו.

השינוי הנוסף הוא דרישת הרפורמים לשנות את המצב הקיים לפיו הניהול מבוצע רק על ידי קרן הכותל וכי מעתה ואילך הניהול יהיה משותף גם על ידי נציגי הרפורמים והקונסרבטיביים, משמעות הדבר- הכרת ממשלת ישראל בזרמים אלו.

דברים אלו, מעלים שוב ושוב את רעיון הפרדת הדת מהמדינה.

השבוע, בשנת 1925, בארצות הברית, עלה הויכוח סביב רעיון הפרדת הדת מהמדינה במסגרת משפט המוכר כ"משפט קופים". מר ג'ון סקופס, הואשם, כי לימד את 'תורת האבולוציה' של צ'ארלס דרווין בשיעור מדע בבית ספר תיכון, בניגוד לחוק של מדינת טנסי, שאסר זאת.

פָּרָשַׁת בָּלָק | "בזכות האל, גם האתון, יכול היה לומר ולדבר דברי חוכמה. המדובר במעשה נס של היישות האלוהית ולא לפי תורת האבולוציה..."

הרקע לכך, היה בהתנגדות לתאוריה של תורת האבולוציה של דרווין מצד הקהילה הדתית שכן, תורה זו, סיפקה הסבר מדעי להתפתחות החיים על כדור הארץ ללא התערבות של יישות עליונה ולא ייחסה לאדם כל ייחודיות על פני בעלי החיים.

להדגיש, רק במאי 1967, בוטל החוק האוסר את הוראת תורת האבולוציה, לאחר שבית המשפט העליון של ארצות הברית, קבע שחוק כזה, מנוגד לחוקת ארצות הברית בהיותו נובע ממניעים דתיים.

פָּרָשַׁת בָּלָק היא פרשת השבוע השביעית בספר במדבר. היא מתחילה בפרק כ"ב, פסוק ב' ומסתיימת בפרק כ"ה, פסוק ט'. בחוץ לארץ, בשנים שבהן יום טוב שני של שבועות, חל בשבת קוראים את פרשת בלק ביחד עם פרשת חוקת.

הפרשה עוסקת בפרשת נבואותיו של בלעם בן בעור שזומן על ידי בלק מלך מואב, כדי לקלל את עם ישראל.

בפרשת השבוע, נבחנה תורת האבולוציה, כאשר למדנו ש'אתונו של בלעם' ידע לדבר, שנאמר; כח, וַיִּפְתַּח יְהוָה, אֶת-פִּי הָאָתוֹן; וַתֹּאמֶר לְבִלְעָם, מֶה-עָשִׂיתִי לְךָ, כִּי הִכִּיתַנִי, זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים. כט וַיֹּאמֶר בִּלְעָם לָאָתוֹן, כִּי הִתְעַלַּלְתְּ בִּי; לוּ יֶשׁ-חֶרֶב בְּיָדִי, כִּי עַתָּה הֲרַגְתִּיךְ. ל וַתֹּאמֶר הָאָתוֹן אֶל-בִּלְעָם, הֲלוֹא אָנֹכִי אֲתֹנְךָ אֲשֶׁר-רָכַבְתָּ עָלַי מֵעוֹדְךָ עַד-הַיּוֹם הַזֶּה–הַהַסְכֵּן הִסְכַּנְתִּי, לַעֲשׂוֹת לְךָ כֹּה; וַיֹּאמֶר, לֹא.

אתון מדבר – האם המדובר בנס שנעשה על ידי הקדוש ברוך הוא או שמא המדובר בתורת האבולוציה?

כדי לבחון סוגיה זו, נעזר בהליך שארע במסגרת "משפט הקופים" בארצות הברית.

בלעם, האתון והמלאך, ציור מאת רמברנדט משנת 1626 | מתוך ויקיפדיה
בלעם, האתון והמלאך, ציור מאת רמברנדט משנת 1626 | מתוך ויקיפדיה

» התביעה; מר ג'ון סקופס, אתה נאשם בלימוד תורת האבולוציה לפיה מקורו של האדם מן הקוף. האם אתה כופר שהאדם נעשה בצלמו של האל?

» צוות ההגנה; האדם מקורו מן הקוף.

» צוות ההגנה; אנחנו נוכיח ונטען כנגד התערבות היישות העליונה.

» צוות ההגנה; אנחנו נפנה לספר יונה, פרק ב' פסוק א', שנאמר; וַיְמַן ה' דָּג גָּדוֹל, לִבְלֹעַ אֶת-יוֹנָה; וַיְהִי יוֹנָה בִּמְעֵי הַדָּג, שְׁלֹשָׁה יָמִים וּשְׁלֹשָׁה לֵילוֹת".

» צוות ההגנה; האם זה אפשרי ונכון, כי יונה נבלע על ידי דג גדול ונפלט בחיים לאחר שלושה ימים? לא יעלה על הדעת, כי אדם, ייבלע על ידי דג גדול (לויתן הינו צמחוני) ויחיה 3 ימים ללא אוויר.

» הנציג הדתי; כן. המדובר בנס אלוהי.

» צוות ההגנה; או קיי. אני מפנה אותך לגבי עצירת השמש על ידי יהושע (ספר יהושע פרק י' פסוק יב), שם נאמר; "אָז יְדַבֵּר יְהוֹשֻׁעַ, לַה', בְּיוֹם תֵּת יְהוָה אֶת-הָאֱמֹרִי, לִפְנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל; וַיֹּאמֶר לְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם, וְיָרֵחַ, בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן".

פרופ' ישיעהו ליבוביץ; "הסטודנטים בישראל, הם אקדמאים חסרי השכלה וחמורים נושאי ספרים".

» צוות ההגנה; האם אתה מאמין, כי השמש נעצרה בפקודת יהושע על מנת להאריך את היום, כפי שנכתב בתנ"ך?

» הנציג הדתי; כן.

» צוות ההגנה; האם אתה מאמין, כי השמש סובבת סביב הארץ בניגוד לעמדה המדעית הקובעת את ההיפך?

» צוות ההגנה; אין לי מחלוקת עם המדע בעניין זה. כדור הארץ, סובב סביב השמש.

» צוות ההגנה; אם כך, הרי היה צורך לעצור את כדור הארץ מלכת ולא את השמש על מנת להאריך את היום?

» הנציג הדתי; נכון.

» צוות ההגנה; האם תסכים איתי, כי אם כדור הארץ היה נעצר מלכת – כדור הארץ, היה הופך למסת חומר רותחת לפי תורת הפיזיקה?.

» הנציג הדתי; אלוהים, מעל הכל והוא יכול לטפל בבעיה שכזו.

» הנציג הדתי; מר ג'ון סקופס, בזכות האל, גם האתון, יכול היה לומר ולדבר דברי חוכמה. המדובר במעשה נס של היישות האלוהית ולא לפי תורת האבולוציה.

» הנציג הדתי; מר ג'ון סקופס, הינך מורשע, אתה מחוייב לשלם 100 דולר כקנס. חשוב לומר, כי במסגרת ערכאת הערעור, בוטל חיוב זה מטעמים טכניים.

לסיום. אזכיר. כי; "פי האתון" הוא גם שמו של עיתון הסטודנטים בירושלים ומקור השם הוא ציטוט כנגד דבריו של פרופ' ישיעהו ליבוביץ שטען שהסטודנטים בישראל, הם אקדמאים חסרי השכלה ודימה אותם ל"חמורים נושאי ספרים".

שבת שלום.
אודות הכותב

מוני עזורה

* הכותב עו"ד עזורה מוני הבעלים של משרד עורכי הדין, הינו בוגר אוניברסיטת תל אביב ובעל רישיון עריכת דין מאז 1988. מומחה בייצוג זוכים בתיקי הוצל"פ (הוצאה לפועל) ודיני חברות. חייבים בתיקי פשיטות רגל, חברות במסגרת פירוק ו/או הקפאת הליכים, מייצג הורים בנושאי חינוך שונים, מייצג בעתירות מינהליות, ערעורים אזרחיים.

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן