אשדוד ירושלים פלילים צבא | משטרה | ביטחון

פרשיית מטווח אפס, נשקים שנגנבו ממטווח באשדוד הוסתרו בשטחי יוש

מפקד יחידה מרכזית של משטרת לכיש, סגן ניצב ג'יאר דוידוב | צילום: דוברות המשטרה | עיבוד ממחושב: שולי סונגו ©
סנצ ג'יאר דוידוב
הותר לפרסום; פרשיית 'מטווח אפס', חקירה משותפת של משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי, הובילה לאיתורם והשבתם של 48 נשקים שנגנבו בחודש מרץ ממטווח בעיר אשדוד והוסתרו בשטחי יהרה ושומרון 3 חשודים נעצרו ◄ מפכל המשטרה; "ריכזנו מאמץ מודיעיני ומבצעי של היחידות המובחרות במשטרה בכדי להתחקות אחר הנשקים שעלולים היו לשמש את ארגוני הטרור והפשיעה".
מפקד יחידה מרכזית של משטרת לכיש, סגן ניצב ג'יאר דוידוב | צילום: דוברות המשטרה | עיבוד ממחושב: שולי סונגו ©
סנצ ג’יאר דוידוב

משטרת ישראל בשיתוף שירות הביטחון הכללי, שקיימו חקירה מאומצת, התירו היום (יום שני, כ”ח באייר התשפ”א) לפרסום, כי במסגרת ‘פרשיית מטווח אפס’ הובילה לאיתורם והשבתם של 48 נשקים שנגנבו בחודש מרץ ממטווח בעיר אשדוד והוסתרו בשטחי יהודה ושומרון. הפרקליטות הצבאית, הגישה היום בצהריים, כתבי אישום נגד שלושת החשודים שנעצרו.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראלכאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

ראשיתה של הפרשייה שכונתה במשטרה ‘פרשיית מטווח אפס‘, בתאריך 3.3.21, כאשר כוחות המשטרה שהוזעקו בשעת בוקר למטווח נשקים בעיר אשדוד, שנפרץ במהלך שעות הלילה ונגנבו ממנו 51 נשקים מסוגים שונים, וכן מערכת מצלמות האבטחה שפעלה במקום.

עם חשיפת זירת ההתפרצות, על ידי כוחות משטרה גדולים, אשר הגיעו והחלו באיסוף ראיות וממצאים בשטח, נפתחה חקירה שהוטלה על היחידה המרכזית של מרחב לכיש במחוז הדרומי של משטרת ישראל

החקירה נערכה בשיתוף עם יחידות מחוזיות, יחידת העילית של משטרת ישראל ויחידת ההשתלטות הלאומית של מדינת ישראל (היממ) של המשטרה ו-שירות הביטחון הכללי (השבכ).

מחקירה ראשונית עלה, כי חוליית פורצים שנערכה על פי החשד לפריצה המתוחכמת, פרצה את חדר הכספות וכן את הדלת המשוריינת הניצבת בפתחו באמצעות כלי חיתוך ייעודיים.

כמו כן, גנבו מתוכו 51 כלי נשק (רובים ואקדחים), שהועברו לשטחי יהודה ושומרון (“הגדה המערבית“) עלה חשש, כי כלי הנשק, ימצאו דרכם בתוך זמן קצר אל ידיהם של ארגוני טרור וישמשו לפגיעה באזרחים ו-כוחות הביטחון.

פעולת השיבוש המכוון של מערכת מצלמות האבטחה מהמטווח, בידי הפורצים, הקשתה על התקדמות החקירה ולכן הפעילו חוקרי המשטרה את כלל האמצעים הטכנולוגיים הקיימים במשטרת ישראל.

בדרך זו של מה שקרוי כיום ‘אמצעים הטכנולוגיים מיוחדים‘ על בידי כוחות הביטחון לאתר את זהותם של שלושת  חברי החוליה, תושבי השטחים כולם בשנות ה– 30, שנעצרו בפעילות מבצעית בגזרת רמאללה, אותה הובילו כוחות משטרת ישראל.

בין הכוחות היחידה המרכזית לכיש, יחידת היא יחידת העילית של משטרת ישראל ויחידת ההשתלטות הלאומית של מדינת ישראל (היממ) יחידת הכלבנים של מחוז דרום, יחידת הסיור המיוחדת של משטרת ישראל (יסמ) לכיש ויחידת מנהלת תיאום פעולות אכיפה (מתפא) יחד עם כוחות צבא ומפקדת החטיבה המרחבית “בנימין” (מחטמר בנימין).

החשודים, הועברו לחקירה בשירות הביטחון הכללי, שבמהלכה נחשף מיקומם של כלי הנשק שהוסתרו באל-ג’יב (מערבית: الجيب) כפר ערבי-מוסלמי בנפת אל-קודס של הרשות הפלסטינית, כ-4 קילומטר מדרום מזרח לעיר רמאללה, סמוך להתנחלות גבעון החדשה, צפונית לעיר ירושלים.

מטעם דוברות המשטרה הוסיף מר עופר סולומון לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה, כי; במשטרת ישראל בשיתוף עם חטמר בנימין, רקמו בשלב זה, פעילות מבצעית, שמטרתה הייתה איתור כלי הנשק ובפעילות שנערכה במהלך אפריל, איתרו כוחות המשטרה 48 מן הנשקים (21 אקדחים, 19 רובי ‘תבור‘, 7 רובי ‘גלבוע’ ורובה ‘גליל’).

פרשיית מטווח אפס, מפכל המשטרה, רב-ניצב שבתאי; “מדובר במקרה חריג של גניבת כלי נשק ממקום מאובטח…”

כשחלקם של כלי הנשק, מוטמנים באדמה בשטח פתוח, וחלקם הוּסלקו בתוך בלוני חמצן שאותרו באחד המוסכים השייכים לאחד החשודים שנעצרו.

עם חשיפת הפרשה, אמר בתגובה מפכל המשטרה, רב-ניצב קובי שבתאי, כי; “ריכזנו מאמץ מודיעיני ומבצעי של היחידות המובחרות במשטרה בכדי להתחקות אחר הנשקים שעלולים היו לשמש את ארגוני הטרור והפשיעה

המפכל, הוסיף ואמר; “מאבקה של המשטרה בהחזקת אמצעי לחימה בלתי חוקיים, זהו אינטרס ציבורי ראשון במעלה שהגיע לשיא עם מציאת עשרות הנשקים שעלולים היו להגיע לידיהם של גורמי טרור או עבריינים ולשמש לפגיעה באזרחים וכוחות הביטחון.

רב-ניצב יעקב שבתאי מפכל משטרת ישראל ברקע: כלי נשק שנתפסו בפעילות משטרתית בחודש האחרון, צילום: ארכיון | צילום: דוברות המשטרה  | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
רב-ניצב יעקב שבתאי

ידענו שלא נרפה עד שנגיע לעבריינים ולנשקים ולכן, הפעלנו את מירב האמצעים והיחידות המובחרות של המשטרה יחד עם שאר ארגוני הביטחון בהתחקות אחר הנשקים.

תוצאות הפעילות התאפשרו, הודות לצוות החקירה המיוחד שהוקם על ידי מפקד מחוז דרום, ניצב פרץ עמר שעמד מקרוב על הנעשה.

בתקופה הקרובה ועל פי תכנית המאבק בפשיעה בחברה הערבית, אנו נרכז מאמץ ארגוני הכולל את יחידות המודיעין, יחידות האכיפה הכלכלית לצד היחידות המבצעיות המובחרות ביותר ונפעל בכל זמן ובכל מקום, בארץ ובשטחים במטרה להיאבק בתופעת הירי והחזקת האמלח“.

מפכל המשטרה, רב-ניצב קובי שבתאי, סיכם; “מדובר במקרה חריג של גניבת כלי נשק ממקום מאובטח, ככל הנראה, תוך כוונה להעבירם לגורמים פליליים או לידיהם של פעילי טרור.

מטרת העל כפי שהוגדרה במשטרה מהרגע בו נפתחה החקירה, הנה איתור הנשקים בכל מחיר, תוך הפעלת כלל האמצעים והיחידות המיוחדות של המשטרה יחד עם שירות הביטחון הכללי, סיכול מכירתם, והשבתם למקום מבטחים.

חשיפת זהותם של חברי החוליה, והמיקום בו הוסתרו הנשקים בשטחי יוש, הנם תוצר של שיתוף פעולה מוצלח ומקצועי בין ארגוני הביטחון, משטרה, שבכ וצהל“.

About the author

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות ונכד; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דילוג לתוכן