דימונה השריפה בכרמל (2010) חדשות חינוך כאן בית שמש כאן נוער כאן ראשון לציון מחוז חיפה קרית אונו

פרס שר החינוך לנוער מתנדב מצטיין על שם אלעד ריבן זכרו לברכה

אלעד ריבן זכרו לברכה, משמאל: הרב רפי פרץ | צילום: רקע עיריית חיפה הזמנה לארוע לזכר אלעד ריבן | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
אלעד ריבן ז"ל | הרב רפי פרץ
'פרס שר החינוך לנוער מתנדב מצטיין על שם אלעד ריבן זכרו לברכה' ניתן על שם התלמיד אלעד ריבן, שניספה בכ“ה בכסלו ה́תשע“א בשריפה בכרמל בשנת 2010 ("אסון הכרמל") ◄ 9 בני נוער מעוררי השראה, מרחבי הארץ, זכו היום לפרס הוקרה משר החינוך על התנדבותם יוצאת הדופן למען החברה והקהילה ◄ בין הזוכים ניתן למנות תלמידים שפעלו ללא לאות לקידומה של הערבות הדדית בחברה הישראלית, לשילובם של בעלי צרכים מיוחדים ולתמיכה במשפחות מעוטות יכולת.
0
0

‘פרס שר החינוך לנוער מתנדב מצטיין על שם אלעד ריבן זכרו לברכה’ הוענק אתמול (שלישי, ט”ז בשבט התש”פ) אחר הצהרים במעמד שר החינוך הרב רפי פרץ, מנכל משרד החינוך מר שמואל אבואב ובהשתתפות בני משפחת ריבן ומשפחות הזוכים.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או בטוויטר

הטקס השנתי להענקת תעודות הוקרה והערכה ל’תלמידים מתנדבים‘ נערך באולם האודיטוריום בבית הספר הריאלי  על הר הכרמל בין שדרות אבא חושי, רחוב איינשטיין ורחוב יערות באזור אחוזה העליונה בעיר חיפהבית בירם, בו ממוקם בין פינות ההנצחה הרבות גם “גן אלעד” לזכרו של אלעד ריבן זכרו לברכה.

במסגרת האירוע, העניק שר החינוך, הרב רפי פרץ את הפרס “לנוער המתנדב המצטיין על שם אלעד ריבן זכרו לברכה” ל-תשעה תלמידים (יונתן שכטרמן, מחמוד מסרי, סיני לוי, שני לאונוב, שירה הלברשטיין, האזר אל סאחלי (מחוז חיפה), אופק אמיר (מחוז חיפה), חזי בויאנובר, עדי בן עזרא).

בין הזוכים ניתן למנות תלמידים שפעלו ללא לאות לקידומה של הערבות הדדית בחברה הישראלית, לשילובם של בעלי צרכים מיוחדים ולתמיכה במשפחות מעוטות יכולת.

9 התלמידים המצטיינים, הגיעו מכל רחבי הארץ וממגוון המגזרים הקיימים בה, שהפגינו מחוּיבות התנדבותית יוצאת דופן לטובת חבריהם בני הנוער, הקהילה הסובבת אותם והחברה הישראלית בכללותה.

שר החינוך, הרב רפי פרץ, אמר; “מצטיינות ומצטיינים יקרים, אתם ההוכחה לכך שמיטב בניה ובנותיה של עמינו הם פרי משובח של תוצרת הארץ הזאת. בכל אחת ואחד מכם טמונים ערכי ההתנדבות, הרצון לעשות מעבר למה שצריך למען הכלל גם כאשר נדרש להפחית מעצמך לטובת האחר.

כך היה הנער אלעד ריבן זכרו לברכה. נער עם סל ערכים שלא נגמר, אותם ערכים שהובילו אותו ללא מורא על מנת להציל כל מה שרק אפשר. גאה בכם על פועלכם, המשיכו להצליח ולסלול לעצמכם שבילי דרך מלאים בערכים“.

מנכל משרד החינוך, מר שמואל אבואב; “ערבות הדדית וסולידריות הם נושאי הליבה שאנו מקדמים בשנת הלימודים הנוכחית. תלמיד, שנותן מעצמו, למען קהילתו ולמען סביבתו, הוא תלמיד מועצם.

כמערכת שאמונה על העמדתו של דור העתיד של מדינת ישראל, שומה עלינו לתת לערכים אלה הכוונה וחיזוק, עד אשר יִנְסְקוּ לשיא תפארתם. אני מברך בחום את הזוכים על עשייתם מעוררת ההשראה – אתם מקור של גאווה לבית גידולכם המצוין, לקהילותיכם, למערכת החינוך ולמדינת ישראל. יישר כוח!“.

 

אלעד ריבן זכרו לברכה, משמאל: הרב רפי פרץ | צילום: רקע עיריית חיפה הזמנה לארוע לזכר אלעד ריבן | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
אלעד ריבן ז”ל | הרב רפי פרץ

מנהל מחוז חיפה של משרד החינוך, דר’ סער הראל; “אחד מיעדי משרד החינוך, הינו ה’התנדבות כערך לאומי’. כמדי שנה, מציין משרד החינוך את זכרו של התלמיד אלעד ריבן זכרו לברכה באמצעות הענקת פרס ארצי לבני נוער מתנדבים.

מטרת הפרס, העלאת נושא התנדבות בני הנוער על סדר היום הלאומי, הטמעת ההתנדבות כערך מוביל בקרב רבים מבני הנוער בישראל ולהעלות על נס את בני הנוער על הצטיינות בתרומתם לעצמם ולקהילה.

עוד הוסיף דר’ הראל; “הזוכים מייצגים באישיותם את הפנים היפות והנאצלות של החברה הישראלית. זכייתם בפרס, הינה תעודת כבוד למחוז, לבתי הספר ולמשפחותיכם. הרצון של זוכים בפרס להתנדבות בקהילה, מוכיחה, כי בארצנו, צועדים אלו שמאמינים, כי ניתן ליצור עולם טוב יותר.

ברצוני להודות למנהלת מינהל חברה ונוער, עינב יניב שוורץ וצוותה, על העזרה בארגון הכנס הארצי ולאחל הצלחה והמשך עשייה בחינוך בני הנוער למעורבות והתנדבות חברתית למען החברה הישראלית“.

מטעם דוברות משרד החינוך מסר מר עמנואל גורליק, לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’  כי פרס שר החינוך לנוער מתנדב מצטיין על שם אלעד ריבן זכרו לברכה, נועד להעלות את נושא ההתנדבות על סדר היום הציבורי ולהרחיב את היקף ההתנדבות והמעורבות החברתית של בני הנוער בישראל.

מסורת הענקת פרס ‘המתנדב המצטיין’ היא ביטוי לחשיבות הרבה שרואה המשרד בעידוד בני הנוער להתנדבות ולמעורבות חברתית. המועמדות לפרס, נפתחת כל שנה בפני תלמידי י”ב, שהתנדבו במשך כשנתיים נוספות, מעבר לנדרש בתכנית ‘התנדבות אישית ומעורבות חברתית’ שמוביל משרד החינוך ושבעשייתם משתקפת הנהגה, חדשנות וייחודיות.

אלה הזוכים ועשייתם לזכיה בפרס שר החינוך לנוער מתנדב מצטיין על שם אלעד ריבן זכר ברכה

האזר אל סאחלי – תלמידת כיתה י”ב בבית ספר עתיד, דליית אל כרמל

האזר, היא מתנדבת בכמה תחומים; באות הנוער המקומית; במדריכי השלח (“שדה לאום חברה“) הצעירים (משצים); בתחום יזמות חברתית ולמען קשישים ונכים. האזר חוותה אירוע חברתי אישי בגיל צעיר מאוד – אירוע שהביא לתפנית בחייה וגם לה להיות קשובה ורגישה לאחרים, ומכאן התגייסותה המיידית לכל פעילות לרווחת תלמידים ולגיבושם.

זה שנתיים שהאזר נציגת מועצת התלמידים, גזברית ומזכירה כללית. האזר תכננה אירועים רבים בבית הספר ובקהילה, כגון; יום המורה; ימי כיף ומסיבות בחופשות; מבצע הקש בדלת למען התינוק חוסאם קבלאן; פעילות קהילתית לניקוי אזור המוחרקה, שבסיומה ארגנה פיקניק למנקים;

התרמה למען עמותה לנזקקים באמצעות שוק מעשים טובים; הפקת סרטון לחודש המודעות לסרטן השד ויוזמה שכל התלמידים ילבשו חולצה ורודה באותו יום.

ב”ליל כל הקדושים” או האלווין  (Halloween) ארגנה האזר, דוכנים למכירת מאכלים; ביום האישה, יזמה קניית פרחים לאימהות התלמידים ולמורות.

אופק אמיר – תלמיד כיתה י”ב בבית ספר אורט קריית ביאליק

אופק לומד בכיתת נחשון – תוכנית לפיתוח ולטיפוח נוער מוכשר וערכי ליצירת פוטנציאל לעתודה מובילה בישראל. אופק משמש ראש צוות בכיתת נחשון ומוביל את חברי כיתתו בימי נחשון ובפעילויות לתלמידי כיתות תקשורתיות בחטיבת הביניים. הוא הצליח לגייס את חבריו לצוות להשתתפות שנתיים ברציפות בגמר אליפות הסייבר ומשפיע על חבריו להתנדב בהתנדבויות שונות.

אופק מקדיש זמנו למגוון רב של התנדבויות ולפרויקטים רבים בבית הספר ובקהילה, וזאת בנועם ובשלווה המעידים על תכונות של אדם יוצא דופן ומיוחד.

בקורס כלכלה ויזמות, יזם אופק פרויקט תוכנה ופיתח אותו בשיתוף עם חברת הייטק. אופק יוצר וכותב מערכי שיעור חדשים בתחום הפיזיקה בפעילותו כמד”צ, הוא פעיל בהדרכה במד”א ובנוע”ל והיה שותף בתוכנית “אלבום לנופל”.

אופק מסייע לאוכלוסיות נזקקות באמצעות חלוקת מזון בארגונים “לתת” ו”אש”ק” ופעיל ב”face to faith” – תוכנית לעידוד שיח רב תרבותי בין בני נוער ברחבי העולם הנלחמת בדעות קדומות, בסכסוכים ובקיצוניות על רקע דתי.

חזי בויאנובר – תלמיד כיתה י”ב  בבית ספר  אורט כרמים, כרמיאל

חזי נולד באורוגוואי ועלה לארץ בגיל שלוש. הוא לומד במגמת תעשייה וניהול בבית הספר אורט כרמים בכרמיאל. חזי מקדיש את זמנו לפעילות ענפה במסגרות שונות בעיר: משמש רכז נוער בתנועת הצופים, פעיל ומדריך בתנועת שאקל, מדריך במועדון רבין ופעיל בפרויקט צהלה בבית הספר.

פעילותו מתמקדת בהעצמת ילדים ובני נוער ובהקניית ערכים. חזי פועל להנחלת ערכי ההתנדבות והנתינה לאחר כדרך חיים ולטיפוח סובלנות ומעורבות חברתית. חזי הוא בחור דומיננטי, מנהיג,  יוזם, חרוץ, יסודי, חדור מוטיבציה ונעים הליכות.

עדי בן עזרא – תלמידת כיתה י”ב בתיכון אזורי חקלאי כדורי

עדי מתגוררת ביבנאל, לומדת במגמת חקלאות מוכללת והרחיבה את לימודיה גם למגמות ספרות וגיאוגרפיה.

עדי מתנדבת בתחומים רבים ומצטיינת בצורה מעוררת הערכה בפעילויות חברתיות וקהילתיות, בהתפתחות אישית ובמעורבות חברתית – הן בבית הספר הן מחוץ לו. עדי הינה יד ימינם של הרכזת החברתית ושל מחנך הכיתה ופעילה שנים רבות במועצת התלמידים הבית ספרית והמחוזית.

לאחרונה, נבחרה לסגנית יושב ראש מועצת התלמידים הארצית. עדי, היא מנהיגה צעירה ממצית מובילה, מנחה ואחראית לכל הממצים (המנהיגים הצעירים – הממצים – הינם תלמידים שהתנסו בביצוע משימות של עזרה לזולת, חוו את חוויית הנתינה במסגרת “מחויבות אישית”) בבית הספר.

היא משתתפת בחבורת הזמר בבית ספר, יזמה תמיכה רחבה בחברה החולה בסרטן, עזרה לתלמידי חטיבת הביניים בהכנת שיעורי בית, השתתפה בפרויקט leed, פעילה בשומר החדש והובילה פעילויות בימים מיוחדים בבית הספר, כמו מחאת האקלים ופעילות בנושא מניעת עישון.

שירה הלברשטיין – תלמידת כיתה י”ב בתיכון ע”ש הנשיא בן צבי, קריית אונו

שירה היא נערה ערכית, בעלת רוח התנדבות המנצלת את זמנה לעשיית טוב במגוון תחומים ולמען מגוון אוכלוסיות. במהלך החמש השנים האחרונות, שירה פעילה בארגון “כנפיים של קרמבו“. במשך שלוש שנים, חנכה ילדה הצעירה ממנה בשנה והסובלת מפיגור שכלי ונוצר ביניהן קשר עמוק.

שירה חברה במועצת התלמידים הבית ספרית והרשותית. היא יזמה  פעילויות במועצה, הקפידה לשמור על אקלים חיובי בין התלמידים ויצרה חיבורים בין המועצה הבית ספרית לעירונית.

שירה חניכה בתנועת הצופים, פעילה בצוות קהילה ולוגיסטיקה ומדריכה את שכבת ט’ בשנת הכשרתם להדרכה, אחראית לגיבושם ולהעביר להם פעולות ערכיות כמסד לעבודתם כמדריכים.

שירה שגרירה ב’ארגון LEAD’ ובמסגרתו פיתחה פרויקט לבילוי משותף של בני נוער וקשישים להפגת בדידותם של הקשישים ולפיתוח תחביב שיעסיקם בשעות הפנאי.

✿ שני לאונוב – תלמידת תיכון מקיף ט’ ראשון לציון

שני פעילה ומתנדבת בתחומים רבים ומשקיעה שעות רבות לקידום נוער. היא מכהנת כמדריך שלח צעיר (משצית) בחטיבה ובתיכון, הדריכה וניהלה קורס משצים שמנה כ-300 חניכים, ניהלה את האשכול הבית ספרי וניהלה גיחות בית ספריות.

כמשצית בהנהגת המשצים המחוזית, נבחרה לניהול גרעין המונה מאתיים חניכים ויזמה וניהלה פרויקטים התנדבותיים המשקפים את אופייה ואת דרך חייה.

ההתנדבות אצל שני נובעת מעומק הלב ומתפרשת על פני תחומים שונים: מועצת תלמידים, עזרה לקשישים, יצירת מיזמי התנדבות בבית ספרה. אחד התחומים החשובים מאוד לשני הוא שילוב ילדים ונוער שלהם צרכים מיוחדים במסגרות חברתיות שונות.

כן בחרה שני להתנדב בארגון אלוט – שם היא משוחחת, מסייעת, יוזמת, מחבקת ובעיקר מעניקה המון חום ואהבה.

היא אהודה מאוד על הילדים, על הילדות, על הנערים ועל הנערות, היא מקדישה זמן וסבלנות לכל אחד ואחד מהם. יחסה לאחר והערבות ההדדית שהיא מביעה ראויים להערכה. בעיניה כולם שווים ולכולם מגיעה אותה הזדמנות. היא רואה בהתנדבות צורך והכרח וחלק בלתי נפרד מחייה.

סיני לוי – תלמיד כיתה י”ב בבית ספר אפלמן בדימונה

סיני לוי הוא נער אוהב דעת ואוהב אדם המתנדב בתחומים שונים. עשייתו הרבה מעוררת השראה ומעידה, כי מדובר בנער מיוחד שעושה בהתנדבות, בנחישות ובהתמדה למען מטרות חברתיות וקהילתיות.

סיני מתנדב במד”א, בכנפיים של קרמבו, בתנועת בני עקיבא, במש”צים ובנבחרת רובוטיקה ומשקיע מזמנו וממרצו מעבר לנדרש.

סיני עבר קורסים מגוונים במדא, כשפתחו בעיר סניף של כנפיים של קרמבו, היה ברור שיהיה הראשון להצטרף לסניף. הוא החל דרכו בסניף כחונך לילד שלו צרכים מיוחדים, התמנה לרכז מפעילים וארגן אירועים, טקסים ופעילויות שיא. הוא מטמיע בסניף ערכי סובלנות, ענווה והכלה – שבלעדיהם אין קיום לחברה.

בתנועת בני עקיבא, היה סיני פעיל, בצוות נחשון. עם חברי הצוות, הפיק בר מצווה לילד ממשפחה מעוטת יכולת שלו מוגבלויות. סיני, הוא משצ, מצטיין שעבר את כל מסלולי ההדרכה וקורס סיוון, סיור וניווט, וכיום משמש מדריך של”ח בוגר. בנבחרת הרובוטיקה, משמש מנטור זה חמש שנים ומדריך את דור ההמשך.

מחמוד מסרי – תלמיד כיתה י”ב בבית ספר עתיד באלמג’ד

ההתנדבות היא חלק בלתי נפרד מחייו של מחמוד. הוא בעל רצון רב לקדם, לפתח ולעזור, לתמוך בבני נוער ובחברה, להשפיע ולהביא למהפך במצב בני הנוער ביישוב שלו טייבה. מחמוד הקים פרויקטים רבים, מוצלחים וממושכים ועזר להיפטר מתופעות שליליות בחברה.

מחמוד הוא תלמיד פעיל מאוד, מצטיין לימודית וחברתית. זו השנה השנייה שהוא חוקר את מדעי המוח באוניברסיטת תל אביב בתכנית “אלפא” לבני הנוער.

הוא חבר פעיל בתכנית “MUN” מודל האו”ם, משתתף בתחרות Debating בין בתי ספר תיכוניים במגזר הערבי בארץ, מכהן כנשיא מועדון ה-Debating המשולש ומלמד בני נוער את אומנות הוויכוח.

מחמוד, נבחר לשמש מזכיר מועצת התלמידים והנוער בבית ספרו, ברשות טייבה וחבר במועצת הנוער המחוזית. מחמוד פעיל בפרויקט חינוכי קהילתי המוקדש להיסטוריה של חיי היומיום.

הוא שיתף בהיסטוריה של החברה שלו קבוצות חברתיות ומגזרים שונים בחברה הישראלית, והם שיתפו אותו בהיסטוריה שלהם. מחמוד נבחר להיות שגריר ונציג בפרויקט; “youth exchange and study” והתנדב שנה שלמה בכנפיים של קרמבו בסניף כפר סבא.

מחמוד, מתנדב במכללת אופק ומלמד עברית מדוברת מבוגרים מתקשים בשפה ונוער בתיכון.

יונתן שכטרמן –  תלמיד כיתה י”ב בישיבת אהבת ישראל בבית שמש

 יונתן, מתנדב בתחומים שונים. הוא הדריך בתנועת אריאל, והשנה הוצע לו להיות קומונר, אך הוא בחר להיות רכז חבריה ב’ במחשבה כי בתפקיד זה יתרום יותר. יונתן ארגן סיורים לבני נוער שלא נכנסו להדרכה, פעילויות מגוונות ומיזמים שונים. כעת, הוא עמל להגשים חלום נוסף: הקמת מרכז למידה לילדים, שאותו יפעילו חברי תנועתו עם חברי תנועות נוער נוספות.

לאחרונה, בשיתוף עם המתנ”ס, יזם יונתן את הקמתה של עמותת סבבתא, שמטרתה להפגיש בין בני נוער לבין קשישים. אחת לשבוע, בני נוער וגמלאי השכונה נפגשים בפארקים (ובימות הגשמים במתנ”ס), משוחחים, משחקים ואפילו שרים ומנגנים יחד.

יונתן קיבל על עצמו את הסדרת קיום העמותה, וכעת נפתח סניף נוסף של העמותה בעיר מודיעין. בנוסף, התנדב יונתן להרצות לעולים חדשים מבוגרים בלשכת הרווחה בבית שמש, לבנות סוכות לקשישים בשכונה ועוד.

את המקצועיות המרשימה ואת האחריות הניכרת שיש ביונתן רואים גם בתחנת מדא בעיר בית שמש, שבה יונתן, מוכן תמיד להתנדב לעזרה במסירות וברצינות רבה. על דעת עצמו, גייס יונתן תלמידים מכלל השכבות לפעול בבתי הכנסת ביום כיפור לגיוס כספי פדיון כפרות לעמותה לחולי סרטן.

השריפה בכרמל בשנת 2010 | “אסון הכרמל”

צביקה רז – שיר לגיבור לצעיר

מצגת הנצחה לאלעד.הפקה באדיבות עיתון "סטאר" דרום באשקלון.משתתפים:מילים לחן ושירה: צביקה רזגיטרה בס:צביקה דרכמן גיטרה אקוסטית:דני דרומיעיבוד והפקה מוסיקלית יובב שליטעורך הקליפ: CUBEאולפני הקלטה "זיג זג".ותודה מיוחדת לנביל ואלי סיילס.

פורסם על ידי ‏אלעד ריבן ז"ל – שיר לגיבור צעיר‏ ב- יום שני, 3 בינואר 2011

אלעד ריבן זכרו לברכה. בן צביה ואמיל תלמיד כיתה יא בבית בירם, במחזור צג (תשע”ב, 2012) נולד ביום י”ז בחשוון, תשנ”ה (22/10/1994) בעיר חיפה, הצטרף לתנועת “צופי האש” פארק הכרמל – קבוצת תלמידים מתנדבים אשר הוכשרה לסייע לשירותי הכבאות.

אלעד ריבן זכרו לברכה
אלעד ריבן זכרו לברכה

לאלעד הייתה נפש של נתינה. מכריו, מעידים, כי היה מסוג הילדים שתמיד ראשונים להתנדב בכל תחום, לכל מטרה. הוא היה מלא תעוזה ותמיד רץ קדימה, גם למקום שכולם בורחים ממנו…

כשפרצה השרפה בכרמל, קיבל אלעד, את ההודעה על השרפה באמצע שיעור בבית-הספר. מיהר אלעד להתקשר לאמו וביקש ממנה שתביא לו את מדי המתנדב ושתסיע אותו למקום, כדי להצטרף לצוות כיבוי שהגיע מעפולה.

כשהסתער בגבורה עם לוחמי האש על הלהבות, היה אלעד בן שש-עשרה בלבד.

באתר משרד החינוך, נכתב עליו, כי אלעד לא חזר אלינו, אך רוח ההתנדבות, הגבורה ואהבת ישראל שהיו בו, נותרו עמנו כסמל לכל הטוּב והיפה שיש בכולנו, ובמיוחד בנוער הישראלי.

התלמיד אלעד ריבן זכרו לברכה, ניספה ביום כ“ה בכסלו ה́תשע“א בשריפה בכרמל בשנת 2010 (המכונה גם; “אסון הכרמל“) הייתה שריפת יער ענקית, מתאריך ה-2 עד 6 בדצמבר 2010 באזור הכרמל.

בשריפה, נספו 44 בני אדם, כ-17,000 איש פונו מבתיהם, וקרוב ל-25 קילומטרים מרובעים (25,000 דונם) ובהם כמה מיליוני עצים עלו באשטייסת הכיבוי, שהוקמה בעקבות האסון, מנציחה את זכרו של אלעד ריבן. בנוסף נקראה תחנת הכיבוי בעיר נשר על שמו.

מדי שנה נוער מכבי ובית הספר הראלי בו למד אלעד מארגנים ביחד עם חבריו ובשיתוף עם משטרת חיפה, מרוץ לזכר הנספים באסון. המרוץ מתחיל באנדרטה שבסמוך לקיבוץ בית אורן ומסתיים בבית בירם, במסגרת מרוץ הלפיד השנתי (4.12).

אלעד ריבן זכרו לברכה, הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בנשר. יהי זכרו נצור בתוכנו לעד.

0
0About the author

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 68, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי נעים, סבא מאושר ל-5 נכדים; רפאל, אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

דילוג לתוכן