איך להכין עוגת פירות יבשים | מתכון טבעוני | ללא גלוטן

יפית בן מרדכי, דיאטנית קלינית, מלמדת אתכם איך יש להכין עוגת פירות יבשים, בריאה, טבעונית, ללא גלוטן.

הפייקים סביב וירוס קורונה | מהצד השני עם גיא זהר

כאן 11 | חשבתם שוירוס קורונה ויראלי? חכו שתראו את הפייקים שרצים עליו | שירי מימון טענה שמעולם לא ראתה מישהו מצליח עם השיר "סטון קולד". האמנם?

פורום כאן נעים

צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין

רעיון לט"ו בשבט: צנים פקאן ופירות יבשים של דודו אוטמזגין. ערוץ האוכל YES 28, HOT 38.

אדיר מילר במופע אלתורים

אדיר מילר במופע האלתורים בערוץ 2. קורע.

שראל הפראית- פרק 1: הנגב

מהלך של שנה שלמה בחייהם של צמחים ובעלי חיים במדבר הנגב הצחיח, המהווה יותר ממחצית שטחה של ישראל. מה סוד ההישרדות שלהם במדבר הקיצוני שזוכה רק למ"מ ספורים של גשם בשנה?

מגן דוד אדום: מירי בוהדנה מתנדבת במד”א

רגע לפני עליית תכניתה משחקי השף, מירי בוהדנה כמו שלא הכרתם אותה, מתנדבת במדא ועוד. כתבתה של חן זנדר - שישי עם איילה חסון - רשת 13 - 25.10.19

ערוץ 10 – שישי עם איילה חסון

תאוות בשרים | ערוץ 10 - שישי עם איילה חסון - 13.4.18.

מפעל הפיס

מעצר חוליית גנבי עגלים בנגב

צוותי מג"ב שביצעו אכיפה באזור הדרום, על מנת לסכל גניבות חקלאיות, התחקו אחר חוליה שגנבה עגלים ממושב יכיני. בתום מרדף רגלי ורכוב, בסיוע היחידה האווירית, נעצרו החשודים, והעגלים הושבו לבעל המשק כשהם בריאים ושלמים.

נעים לעקוב אחרי

אוניברסיטה | מכללה חדשות חדשות המדע מחקרים בארץ ובעולם

פרופ’ יצחק מזרחי, זכה במענק מכובד מהמועצה האירופית למחקר

זו הפעם הראשונה באוניברסיטת בן-גוריון שבה אותה קבוצת מחקר, זוכה במענק פתיחה ובמענק גיבוש. בעזרתו, קבוצת המחקר של פרופ' יצחק מזרחי, תעמיק את ההבנה אודות הגורמים האקולוגיים והאבולוציוניים המעצבים את הקהילות המיקרוביאליות אשר מניעות תהליכים בסיסיים בחיינו. ספציפית המחקר יתמקד בסביבת מערכת העיכול של יונקים.
פרופ' יצחק מזרחי חבר במחלקה למדעי החיים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב | ברקע: מבחנות לבדיקה | צילום: דני מכליס | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
פרופ’ יצחק מזרחי

קבוצת המחקר של פרופ’ יצחק מזרחי*, זכתה במענק יוקרתי מטעם המועצה האירופית למחקר (ERC). המענק מיועד לפרויקט מחקר העוסק במיפוי החיידקים בגוף ובהנדוס שלהם כך שהגוף יהיה בריא יותר, בעיקר ביונקים.

 ■רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אלכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ בפייסבוק’ או בטוויטר.

מענקי גיבוש מטעם ה-ERC, מוענקים למדענים יצירתיים, מצטיינים ופורצי דרך עם ניסיון של לפחות שבע שנות מחקר וקריירה אקדמית מבטיחה.

קבוצת המחקר של פרופ’ מזרחי, נהנית כרגע ממענק הפתיחה של המועצה האירופאית (ERC) אשר מתקבל על בסיס מצוינות מדעית ופוטנציאל תרומה לתחום.

לאחר מימוש הפוטנציאל, הקבוצה הציעה מחקר חדש אשר זכה במענק הגיבוש שניתן לקבוצות מצוינות אשר להן פוטנציאל לתרום לשינוי תפיסתי בתחומן.

המועצה האירופית למחקר (ERC) לוגו

בעזרת המענק, קבוצת המחקר של של פרופ’ מזרחי, תעמיק את ההבנה אודות הגורמים האקולוגיים והאבולוציוניים המעצבים את הקהילות ה-מיקרוביאליות אשר מניעות תהליכים בסיסיים בחיינו.

באופן ספציפי, המחקר, יתמקד בסביבת ‘מערכת העיכול של יונקים‘. הבנת גורמים אלה, למעשה תאפשר לחזות ולשנות את הרכב הקהילה המיקרוביאלית, כך שתתפקד באופן מיטבי.

למחקר זה, השלכות ויישומים רבים על חיי היום-יום שלנו, החל בתזוּנה ונטילת תרופות ועד ל-קיימות מזון, סביבה, אנרגיה מתחדשת וכלכלה.

דוגמה לאחד היישומים הבולטים של המחקר הוא הפחתת פליטות גזי חממה הנפלטים מבעלי חיים אשר הם מַעֲלֵי-גֵּרָה (תת-סדרה של מכפילי פרסה שמשותפת להם מערכת עיכול המתאימה לעיכול תאית באמצעות תהליך הקרוי “העלאת גירה“.

קהילות מיקרוביאליות

קהילות מיקרוביאליות, מתברר, נמצאות בכל מקום ומניעות תהליכים בסיסיים רבים בחיי היומיום שלנו, הנוגעים ל-חקלאות, בריאות ולסביבה. בקבוצת המחקר של פרופ’ יצחק מזרחי, המחלקה למדעי החיים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, חוקרים את הכוחות האבולוציוניים הפועלים על קהילות חיידקים בטבע, כמו גם את הכוחות האקולוגיים המעצבים אותם.

באופן ספציפי, בקבוצת המחקר של פרופ’ יצחק מזרחי, מעוניינים בגורמים הקובעים את ההרכבה הקהילתית המיקרוביאלית בסביבות בטן, כמו גם את ההשפעה של ניידות גנים באמצעות פלסמידים על האקולוגיה שלהם.

למטרה זו, משתמשים בכלים אקוגנומיים מיקרוביאלים מהמתקדמים, כמו; רצף עמוק, ניתוח נתונים גדולים, מטבוליומיקס, מיון תאים מופעל עם פלואורסצנציה, מיקרוסקופיה בעלת ביצועים גבוהים וגישות מיקרוביאולוגיות אירוביות ואנאירוביות קלאסיות.

ידע זה משמש, בתורו, להבנה ולהשפעה של תפקידי קהילות החיידקים בבריאות ובמחלות, כמו גם במערכות חקלאיות. מכאן שצפויים להיות השלכות על ההתפתחויות העתידיות בתחום הקיימות המזון, האנרגיה המתחדשת והרפואה.

*פרופ’ יצחק מזרחי הוא חבר במחלקה למדעי החיים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב וחבר במכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב (NIBN).
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 66, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן