101 הזעקת עזרה מדא

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

טקס חילופי שרים

הטקס בהשתתפות השר הנכנס ח"כ עודד פורר, השר היוצא ח"כ אלון שוסטר, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן ומנכ"ל המשרד ד"ר נחום איצקוביץ'.

פורום כאן נעים

המדריך לבחירת המלון המושלם

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם כל הפירות המתוקים! אז כיצד נבחר את המלון המדוגם ביותר? מדריך שירות ההדרכה והמקצוע, נביל עומרי, עונה על כל השאלות!

מפעל הפיס

שומר הראש וויטני יוסטון

וויטני יוסטון הייתה זמרת פופ, רית'ם אנד בלוז, גוספל וסול, כותבת ומלחינת שירים, ושחקנית קולנוע אמריקאית. אחת הזמרות המצליחות והמפורסמות של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90.

טיפים לאחסון פירות וירקות

כמה פעמים כבר עשינו את אותה הטעות וקנינו ירקות ופירות בכמויות שיכולות להספיק גם לעוד שנה, אבל אז - באסה! נאלצנו לזרוק אותם. *לא עוד* משרד החקלאות פה כדי לעזור ולהאריך עוד יותר את חיי המדף שלהם! צפו בסדרה הקטעים וכנסו עכשיו:

101 הזעקת עזרה מדא

זוכי פרס ישראל חדשות בריאות סרטן

פרופסור גדעון רכבי, הזוכה ב’פרס ישראל בתחום חקר הרפואה

ועדת הפרס לבחירת חתן 'פרס ישראל'; בתחום הרפואה פרופ' רכבי הוא המטולוג-אונקולוג ילדים נודע שניהל במשך שנים מחלקה מובילה להמטולוגיה אונקולוגיה והשתלת מח עצם בילדים במרכז הרפואי בשיבא והעמיד דורות של רופאים חוקרים ◄ בתחום המחקר הוא אחראי לתגליות מרכזיות בזיהוי מנגנונים חדשים לעריכת המידע הגנטי בתאים חיים. להבנת מנגנונים אלה חשיבות רבה בחקר תהליכי מחלה ופיתוח אפשרויות טיפול עתידיות".
0
0

ב’שנת ה-72 לעצמאות ישראל’ חתן ‘פרס ישראל’ בתחום חתן פרס ישראל בתחום חקר הרפואה, ה’תשפ’ (2020) הוא פרופ’ יצחק שלזינגר בן  ה-67. כך בחרה ועדת הפרס התכנסה בראשותו של יושב ראש הוועדה – פרופ’ פרופ’ אפרת לוי להד כשלצדו חברי הוועדה; פרופ’ משה אורן, פרופ’ רפי ביאר ופרופ’ רבקה כרמי.

 ■רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ‘פורטל כאן ישראל | kanisrael  | כאן נעים | kan-naim אתר החדשות המקומיות של כל המדינה’ בפייסבוק’ או בטוויטר.

פרופסור גדעון רכבי, הזוכה ב'פרס ישראל בתחום חקר הרפואה, ה'תשפ' | צילום אתר פרופסור רכבי | עיבוד ממחושב: שולי סונגו©
פרופסור גדעון רכבי

על זכייתו של ‘חתן פרס ישראל בתחום חקר הרפואה‘ – פרופ’ גדעון רכבי, בישר כב’ שר החינוך, הרב רפי פרץ, הודיע היום (חמישי, ט’ באדר ה’תשפ) וברך אותו על זכייתו בפרס היוקרתי.

ועדת הפרס לבחירת חתן ‘פרס ישראל’ ציינה בנימוקיה, כי; “פרס ישראל בתחום חקר הרפואה לשנת תשפ, מוענק לפרופ’ גדעון רכבי, המגלם את השילוב המיטבי בין מצוינות ברפואה קלינית והישגים מחקריים פורצי דרך בהבנת מנגנונים ביולוגיים בסיסיים.

בתחום הרפואה פרופ’ רכבי, הוא המטולוג-אונקולוג ילדים, נודע אשר ניהל במשך שנים מחלקה מובילה להמטולוגיה אונקולוגיה והשתלת מח עצם בילדים במרכז הרפואי בשיבא והעמיד דורות של רופאים חוקרים.

בתחום המחקר, הוא אחראי לתגליות מרכזיות בזיהוי מנגנונים חדשים לעריכת המידע הגנטי בתאים חיים. להבנת מנגנונים אלה חשיבות רבה בחקר תהליכי מחלה ופיתוח אפשרויות טיפול עתידיות”.

 פרופסור גדעון רכבי – קורות חיים

פרופ’ גדעון רכבי, נולד בישראל בשנת 1953. פציעתו ב’מלחמת יום הכיפורים‘ חשפה אותו אל עולם הרפואה והובילה אותו לבחור ברפואה כדרך חיים.

בשנת 1981, קיבל תואר דוקטור לרפואה מטעם אוניברסיטת תל-אביב ובשנת 1987, קיבל תואר דוקטור לפילוסופיה מטעם מכון ויצמן למדע.

פרופ’ רכבי, הוא נשוי לקרן, רופאת משפחה, ושלושת בניו עוסקים במחקר וברפואה. הוא התמחה והוסמך בשלושה תחומי התמחות רפואיים; רפואת ילדים, המטולוגיה והמטולוגיה-אונקולוגיה של ילדים בהדרכתם של פרופ׳ צבי שפירר ופרופ׳ ברכה רמות.

בשנת 1990, קודם ל’פרופסור חבר‘ ו-6 שנים, אחר-כך ל’פרופסור מן המניין‘. במסגרת תפקידיו, הופקד פרופ’ רכבי על קתדרת שפירו לממאירויות המטולוגיות ו-קתדרת ג’רסי באונקולוגיה מטעם אוניברסיטת תל-אביב.

פרופ’ רכבי, שימש כראש החוג להמטולוגיה בבית הספר לרפואה על שם סאקלר וכראש מרכז חקר הביולוגיה של הסרטן של אוניברסיטת תל-אביב.

בשנת 1993, הקים רכבי וניהל את המחלקה להמטולוגיה, אונקולוגיה והשתלת מח עצם בילדים במרכז הרפואי על שם שיבא. במקביל להובלת המערך הקליני, הקים ופיתח בשנת 1987, מעבדה לגנטיקה של הסרטן.

בשנת 1999, ייסד פרופ’ גדעון רכבי ב”שיבא” את מעון מריון ו-אלי ויזל לרפואה תומכת והוספיס לילדים חולי סרטן.

בשנת 2003, הקים את מרכז שיבא לחקר הסרטן ומאז הוא מנהל אותו. בשנת 2016, ייסד ומאז מנהל גם את מכון וואהל לרפואה תרגומית מותאמת אישית.

פרופ’  רכבי, מהווה שילוב נדיר של רופא פעיל בעל ידע רחב ומעמיק ויכולות קליניות יוצאות דופן, עם חוקר בעל הישגים מדעיים ייחודיים במחקר בסיסי ברמה הגבוהה ביותר.

כאשר חושבים על דמות מופת של ״רופא-חוקר״ בישראל השם הראשון  שעולה הוא שמו של; גידי רכבי.

 פרופסור רכבי, הקים רכבי את מעון מריון ו-אלי ויזל לטיפול תומך והוספיס לילדים חולי סרטן, המעון הראשון מסוגו בעולם

רכבי הוא ללא ספק המטולוג ואונקולוג ילדים הבכיר והמוערך ביותר בארץ ובעל שם בינלאומי. הוא הקים במרכז הרפואי שיבא מערך מתקדם להמטולוגיה, אונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים, בו מתבצעת רפואה ברמה קלינית ומדעית יוצאת דופן המבוססת על מעבדה המאפשרת אבחון והתאמת טיפול תוך שימוש באפיון מולקולרי וגנטי מתקדם ומעודכן.

שילוב המצוינות במחקר בסיסי ותרגומי עם הובלה וחדשנות קלינית אפשרו לרכבי וצוותו הישגים פורצי דרך כמו ההישג החלוצי של הבראתו של ילד חולה באנמית פנקוני (Fanconi Anemia) בעזרת ״בחירת״ עובר על ידי יישום שיטות הנדסה גנטית מתקדמות ושימוש בתאי חבל הטבור של התינוקת שנולדה להשתלה.

פרופ’ רכבי וצוותו היו חלוצים בשימוש קליני של בחינה גנומית והתאמת טיפול מושכל ומכוון אישית בגידולי ילדים.

דוגמה חשובה מהזמן האחרון לשילוב רפואה עם טכנולוגיה חדשנית, ניתנה כאשר המערכת המעבדתית המתקדמת במרכז חקר הסרטן שבראשותו של רכבי, אפשרה למרכז הרפואי שיבא לבצע בהצלחה מעל מאה טיפולי T-CAR, המשלבים טיפול תאי וגנטי, בחולי לוקמיה ולימפומה שלא ניתן היה להצילם ללא טיפול פורץ דרך זה.

הטיפול בילדים החולים ובבני משפחותיהם, ברוחו של פרופ’ רכבי, מבוסס על קשר קרוב, אמפטי ובלתי אמצעי עם הילדים החולים ובני משפחותיהם. במקביל להישגים המרשימים בריפויים של ילדים חולים, שאינם נופלים מאלו של המרכזים הגדולים והמובילים בעולם, הקים רכבי את מעון מריון ו-אלי ויזל  לטיפול תומך והוספיס לילדים חולי סרטן.

זהו המעון הראשון מסוגו בעולם, בו נמצאים הילדים שמחלתם מתקדמת ואינה ניתנת לריפוי בסביבה מחבקת שאינה מזכירת אווירת בית חולים, כאשר בני משפחותיהם נמצאים איתם ונעזרים בצוות רב-תחומי תומך ומלווה המכיר אותם במשך כל תקופת מחלתם.

פעילותו כרופא מסור מאין כמוהו לא הפריעה  לפרופ’ רכבי, ואולי אף סייעה בעדו, לפתח קריירה מדעית נפלאה ויוצאת דופן בהישגיה ובהיקפה.

הישגיו המדעיים המרשימים בתקופת לימודיו לתואר PhD במכון ויצמן למדע בהדרכתו של פרופ׳ דוד גבעול והידע הרב שרכש בתקופה זו, הובילו אותו להקים ולהוביל מערכת מחקרית איכותית.

פרופ’ רכבי, הדריך מספר גדול של סטודנטים לתארים מתקדמים בביולוגיה ורפואה

עם הגעתו ל’מרכז הרפואי שיבא‘ הקים מעבדה לחקר הבסיס הגנטי לממאירויות והחל לעסוק הן במחקר בסיסי והן בפיתוח ושימוש בכלים מולקולריים לאבחון והנחיית טיפול במחלות ממאירות של ילדים.

בהמשך הקים את מרכז שיבא לחקר הסרטן אותו הוא מנהל. מרכז זה כולל את היחידה לגנומיקה, שהתבססה תחילה על אנליזת שבבי ד.נ.א ובשנים האחרונות על טכנולוגיות מתקדמות לקביעת רצפי ד.נ.א ור.נ.א ואנליזת חלבונים, יחד עם מערך ביו-אינפורמטי לאנליזת ממצאי הגנומיקה והפרוטאומיקה.

לפני שלוש שנים, ייסד ומאז מנהל את מרכז וואהל לרפואה תרגומית מותאמת אישית המשתמש ביכולות גנומיות  ופרוטאומיות מתקדמות  לאבחון גנים וחלבונים האחראים למגוון מחלות בעלות רקע גנטי, להתאמת טיפול  מושכל לחולי סרטן,  למתן ייעוץ גנטי לחולים ולמשפחות ולפיתוח טיפול גנטי ותאי לסרטן ולמחלות גנטיות.

3500 אנליזות גנומיות בוצעו ביחידה הביואינפורמטית של המרכז שבניהולו של פרופ’ רכבי, בחלק ניכר מהן, זוהה הפגם הגנטי האחראי למחלה ונמצאו מספר גנים חדשים האחראים למחלות חסר חיסוני, נטייה מוגברת לממאירויות, מחלות מטבוליות ותסמונות נוירולוגיות.

במעבדות מכון וואהל הכוללות ״חדרים נקיים״ מבוצעים בשיבא, טיפולים אימונותרפיים מתקדמים לסרטן; TIL ו- CAR-T, מפתחים עור מלאכותי המשמש לטיפול בכוויות וניתן טיפול גנטי למחלות גנטיות כמו המופיליה.

בעשור האחרון מוביל רכבי תוכנית ״חישוביות רפואית וביואינפורמטיקה״ המשותפת לאוניברסיטת בר אילן ומרכז חקר הסרטן בשיבא, בה מוכשרים רופאים וחוקרים לעידן הרפואי בו גנומיקה וביואינפורמטיקה הם חלק מרכזי ברפואה.

בשנה האחרונה, עומד פרופ’ רכבי, בראש תוכנית מהפכנית בשיבא של ״בית חולים מבוסס גנום״ המבזרת את השימוש בגנומיקה וביואינפורמטיקה לכל מחלקות ומרפאות המוסד הרפואי ומאפשרת שימוש בכלים חדשניים אלו בפרקטיקה הרפואית היומיומית.

פרופ’ רכבי, הדריך מספר גדול של סטודנטים לתארים מתקדמים בביולוגיה ורפואה, ורופאים רבים התמחו בהדרכתו בהמטולוגיה, אונקולוגיה והשתלות תאי אב בילדים.

תלמידיו מובילים מעבדות מחקר בסיסי וביו-רפואי ומנהלים מחלקות קליניות רבות בארץ ובעולם.

פרופסור גדעון רכבי, 3 תרומות מדעיות פורצות דרך;

(1) ההדגמה הראשונה של נדידת אלמנטים גנטיים ניידים בגנום יונקים וזיהוי תפקידם של רצפים  ניידים אלו בהפעלת גנים גורמי סרטן.

(2) הוכחה ראשונה של העברת תאי גידול בין פרטים שונים כ״מחלה מדבקת״ במנגנון של השתלת תאי גידול ממקור גנטי זר.

(3)  פתיחת הדרך לפענוח שינויים נרחבים ברצפי הטרנסקריפטום ההומני והעכברי על ידי עריכת רנא (RNA) ומתילציית RNA וחקר השפעת מודיפיקציות ר.נ.א על תהליכים תאיים, התפתחות עובר וסרטן.

תחום חקר מודיפיקציות ה-RNA המוכר כחקר האפיטרנסקריפטום, שרכבי נחשב כמייסדו, הפך תוך זמן קצר לתחום מרכזי במחקר הבסיסי והרפואי, עוסקות בו מעבדות רבות ומוקדשים לו כינוסים מדעיים רבים.

את ממצאי עבודתו פרסם פרופ’ רכבי ביותר מ-470 מאמרים בכתבי עת מובילים, כולל מאמרים רבים בעיתונים החשובים ביותר, כמו; atureN, cienceS, Cell ו- New England Journal of Medicine.

מחקריו, זיכו אותו בפרסים ובמענקי מחקר יוקרתיים רבים בהם פרס קנדי, פרס אוהלו למחקר לויקמיה, פרס אלקלס למדען מצטיין ברפואה, פרס חיים שיבא לרופא יוצא דופן, פרס לחזון ברפואה, פרס למצוינות במחקר רפואה גנומית על שם בויטלר ופרס א.מ.ת. לשנת 2013.

קבוצת המחקר שלו, נבחרה לשני מרכזי מצוינות (-COREI); מרכז חקר רגולציה של גנים במחלות הומניות מורכבות ומרכז חקר תפקיד הכרומטין ומודיפיקציית RNA ו-RNA (ר.נ.א) שאינו מקודד בבקרת גנים בהתפתחות ומחלה.

RNA היא מולקולה פולימרית, המורכבת מיחידות של נוקלאוטידים. ל-RNA תפקיד מרכזי במגוון תהליכים ביולוגים, בתהליכי תורשה, ביטוי ותרגום של המידע הגנטי.

בחלק מהנגיפים הגנום כולו מקודד במולקולות RNA. תאוריות מודרניות משערות כי ה-RNA היה ראשון החומרים התורשתיים.

רכבי הוא מהחוקרים הישראלים הבודדים, אשר זכו במענק היוקרתי grant Advanced – ERC. הוא חבר ב-אקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, וחבר באקדמיה האירופאית לאונקולוגיה.

לאחרונה, נבחר ל’אקדמיה הישראלית לרפואה מחקרית‘ שהוקמה בשנת 2019.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 67, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר ל-4 נכדות; אוריאן, מילה שרה, אריאל ו-עלמה. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

דילוג לתוכן