קמפיין: אנשים. לא סמלים

עמותת נגישות ישראל - Access Israel, יוצאת בקמפיין מקורי רחב היקף / ארצי של עמותת נגישות ישראל יחד עם משרד הפרסום ליאו ברנט, למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא. בין לילה, אלפי תמרורי חניות נכים ב-15 ערים, ובעשרות רבות של חניונים ומרכזי קניות בפריסה ארצית, הוחלפו בתמונות של 50 אנשים אמיתיים עם מוגבלות, המספרים את סיפוריהם האישיים.

נאומו של בצלאל סמוטריץ' מכנס התנועה לאיכות השלטון

במשך עשרות שנים המתח הרצוי בין הרשויות השונות לא התקיים. יותר נכון לומר – הוא התקיים אבל בכיוון אחד בלבד. הרשות השופטת איתגרה פעם אחר פעם את שתי חברותיה, ואולם היא עצמה לא אותגרה לרגע. אסור היה לגעת בה.

פורום כאן נעים

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים?

האם יש קשר בין פעילות תחנת הכוח בחדרה לבין מחלות נשימה בילדים? העיתונאי אלי לוי חדשות ערוץ 10 מביא את הסיפור ושיחה עם מנהלת מחלקת ילדים במרכז הרפואי הלל יפה דר' עדי קליין.

הרב יובל הכהן אשרוב – מגלה איך לרזות בלי דיאטה

הרב יובל הכהן אשרוב - מגלה לנו את הסוד איך לרזות בלי דיאטה.

זן נדיר – טורפים

טורפים - טורפי העל של ישראל כפי שנלכדו בעדשה של משה אלפרט במשך שלושים שנה: מסעודתו של הנמר האחרון בעין-גדי ועד המרדף אחרי זאבי הגולן. במאי תסריטאי וקריין: יגאל מוסקו.

אמא ל-12 מוצאת זמן לאהבה חדשה

ילדות כואבת ובעל אלים לא הצליחו לנצח את ליאת ברששת, שמגדלת לבד את תריסר ילדיה. עכשיו, נגד כל הסיכויים היא ממציאה את עצמה מחדש עם עמוד פייסבוק מצליח והרצאות שהיא מעבירה, ואפילו מוצאת זמן לאהבה חדשה.

סטטיק ובן-אל תבורי עם הלהיט החדש

סטטיק ובן-אל תבורי, הצמד המוזיקלי הישראלי עם הקליפ-להיט הראשון החדש בשפה האנגלית. זו הגרסה האמריקאית ל"סלסולים" שיצאה לעולם 12.12.18.

מפעל הפיס

נגישות השירות למגבלה תקשורתית (גמגום)

אנדריי קגן, אדם מגמגם אשר עובד בעמותת נגישות ישראל, מספר על עצמו ונותן המלצות לאופן בו יש לתקשר עם אדם מגמגם.

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי

מרק שעועית מהיר וקל להכנה בנוסח דרוזי מסורתי, שניתן לטבען, רוטב לאורז [ 40 דק' בישול] מתכונים נוספים ניתן למצוא באתר - http://druzecuisine.com/ מרק שעועית מהיר כתוספת לאורז לבן, מתכון דרוזי מסורתי קל להכנה שניתן לטבען, מתוך סודות המטבח הדרוזי.

נעים לעקוב אחרי

חדשות כאן ישראל מסחר | תעשייה נגישות כאן ישראל

עתירה, הביטוח הלאומי מסרב לעדכן מחירון אביזרי רכבי נכים

עורך דין רנאטו יאראק; "במהלך 18 השנים שחלפו מאז יצירת המחירון, חלו שינויים דרמטיים בכל היבט אפשרי וביניהם עליה של עשרות אחוזים במדד המחירים לצרכן; עליה במדד תפוקת התעשייה; עליה במחירי הרכש של התשומות המיובאות; ירידה דרסטית של שער הדולר וכן הלאה. כלל השינויים האלו הפועלים כולם לרעת חברות האבזור - לא נלקחים בחשבון במחירון הקיים וכתוצאה מכך חברות האבזור עלולות להגיע למצב של חוסר יכולת ליתן שירותים לנכים".
עתירה, הביטוח הלאומי מסרב לעדכן מחירון האביזרים לרכבי נכים | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
עתירה, הביטוח הלאומי מסרב לעדכן מחירון האביזרים לרכבי נכים | עיבוד צילום: שולי סונגו ©

'פורום אבזור רכבי נכים באיגוד לשכות המסחר' הגיש בימים אלה עתירה אל בית המשפט העליון (5537/17) כנגד 'המוסד לביטוח לאומי' על רקע מאבק הנכים להעלאת קצבאותיהם. לפי הפורום, המאגד את מרבית החברות העוסקות ב'אבזור רכבי נכים בישראל' מבזה  המוסד לביטוח לאומי באופן בוטה פסק-דין של בית המשפט העליון משנת 2013, המחייבו לעדכן את מחירון האביזרים שלא עודכן מזה כ-18 שנים ושמכוחו משולמים לחברות האבזור התשלומים בגין טיפול ברכבי הנכים.

 ■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

לפי הפורום; "אינטרס הביטוח הלאומי לסכל בכל דרך את עדכון המחירון, אשר ללא ספק יגרור עליית מחירים (אחרת היה מתבצע מזמן) הוא כפול; הימנעות מהגדלת התשלומים לחברות האבזור על עבודתם ברכבי הנכים מחד-גיסא והימנעות מתשלום גמלאות ניידות גבוהות יותר לציבור הנכים בישראל, שיעלו ככל שמחירו של האבזור ברכבם יעלה

ובמילים אחרות; עלייה במחירי אבזור רכבי הנכים, תגרור עימה מאידך-גיסא עליה בגמלאות הניידות החודשיות לנכים ועימן הוצאות נוספות לביטוח לאומי". בית המשפט העליו, הורה לביטוח הלאומי להשיב לעתירה עד ליום 30.8.2017.

מקורה של העתירה ב'מחירון האביזרים לרכבי נכים' שנקבע על ידי המוסד לביטוח לאומי בשנת 1999 בערך דולרי (דולר ארצות הברית) ומאז לא השתנה.

לפי העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין; רנאטו יאראק, אוהד יאראק, עודד אופק ו-שירי פירסטמן ממשרד עורכי הדין מ.פירון ושות', גמלת הניידות המשולמת לנכים משחקת תפקיד חשוב ביותר בנושא, שכן "ככל ששווי האבזור שניתן לנכה גבוה יותר – כך תגדל גמלת הניידות החודשית שניתנת לנכה על-ידי הביטוח הלאומי.

במילים אחרות; עלייה במחירי אבזור רכבי הנכים (תוצאה מסתברת מעדכון המחירון למציאות ימינו) תגרור עימה עלייה מתואמת בגמלאות הניידות החודשיות לנכים ועימן הוצאות נוספות לביטוח לאומי".

 חברות האבזור עלולות להגיע למצב של חוסר יכולת ליתן שירותים לנכים

על פי העתירה, החתומה בין היתר על ידי עורך דין רנאטו יאראק, לשעבר מנהל מחלקת הבגצים בפרקליטות המדינה; "במהלך 18 השנים שחלפו מאז יצירת המחירון, חלו שינויים דרמטיים בכל היבט אפשרי וביניהם עליה של עשרות אחוזים במדד המחירים לצרכן; עליה במדד תפוקת התעשייה (שמבטא את שיעור התייקרות עלויות הייצור); עליה במחירי הרכש של התשומות המיובאות; ירידה דרסטית של שער הדולר וכן הלאה.

כלל השינויים האלו – שפועלים כולם לרעת חברות האבזור – לא נלקחים בחשבון במחירון הקיים וכתוצאה מכך חברות האבזור עלולות להגיע למצב של חוסר יכולת ליתן שירותים לנכים".

כבר במרץ 2012, הגיש הפורום, שחלק מהעותרות בו מספקות מעל 90% משירותי אבזור רכבי הנכים בענף, עתירה קודמת לבית המשפט העליון כנגד המוסד לביטוח לאומי. בהחלטה שניתנה במאי 2013, קבע בית המשפט העליון, כי על הביטוח לאומי לקבל החלטה; "בזריזות ותוך זמן סביר" באשר לעדכון המחירון.

ואולם, חרף פסיקתו המפורשת של בית המשפט העליון, המוסד לביטוח לאומי, טרם עדכן את המחירון ולפי הפורום, עדכונו "גם אינו נראה באופק". הפורום מסכם את עתירתו בכך שהתנהלות זו של המוסד לביטוח הלאומי מהווה ביזיון בית המשפט.

בהקשר זה, מדגיש 'פורום אבזור רכבי נכים באיגוד לשכות המסחר' בעתירה, כי; "אינטרס הביטוח הלאומי לסכל בכל דרך את עדכון המחירון הוא כפול – הימנעות מהגדלת התשלומים לחברות האבזור מחד, והימנעות מתשלום גמלאות ניידות גבוהות יותר לציבור הנכים, שמשולמות כנגזרת למחיר האבזור שברכבם".

עוד מצוין, כי, "האבסורד הגדול מכל – הסכם הניידות אותו מבקש המוסד לביטוח לאומי לשנות על מנת שיוכל לעדכן את המחירון, מורה בעצמו לביטוח לאומי לעדכן את המחירון כל שישה חודשים, דבר שלא נעשה על-ידי ולו פעם אחת במשך 18 שנים".

בית המשפט העליון, הורה לביטוח הלאומי להשיב לעתירה עד ליום 30.8.2017.
אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל (כאן נעים) בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 65, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ולקצינה בקבע; חלי נעים, סבא מאושר לשלוש נכדות אוריאן, מילה שרה ו-אריאל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שניה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן