חקלאות ישראל מלחמת חרבות ברזל צרכנות

ענפי חקלאות שלא יושפעו מהמלחמה ובאלו יהיה מחסור בתוצרת מקומית

משרד החקלאות, סוקר את ענפי החקלאות השונים ומעריך באילו ענפים לא יושפעו מהמלחמה ובאילו ייווצר מחסור בתוצרת מקומית טרייה ◄ על פי ההערכה: פלפל, תפו"א, גזר ובטטה לא יושפעו הודות להיקפי שתילות נרחבים ◄ מצאי התוצרת המקומית הטרייה בעגבניות, מלפפונים, כרוב, בצל ותותים יפחת בחודשי החורף בשיעורים נמוכים, ולהערכת המשרד יושלם באמצעות יבואנים שייבאו את החסר מחוץ לארץ.
0
0
חגי שניר מנהל שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות שה"מ ראש שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות | צילום: לאיציק בלניצקי, לע"מ | ברקע: חקלאי זורע ירקות בשטח פתוח | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
חגי שניר, שה”מ

משרד החקלאות ופיתוח הכפר, פרסם היום (יום ראשון, ה’ בטבת התשפ”ד) סקירה ממנה עולה, כי על פי ההערכה; פלפל, תפוחי אדמה, גזר ובטטה, לא יושפעו הודות להיקפי שתילות נרחבים. מצאי התוצרת המקומית הטרייה ב; עגבניות, מלפפונים, כרוב, בצל ותותים, יפחת בחודשי החורף בשיעורים נמוכים, ולהערכת המשרד, יושלם באמצעות ‘יבואנים’ שייבאוּ את החסר מחוץ לארץ.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה בפייסבוק אובטוויטר.

מנתוני שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות (שה”מ) בראשות חגי שניר, עולה, כי חקלאים כבר החלו להגיש בקשות להסבה ושיפוץ של חממות של ירקות בעל הארץ על מנת לפעול למתן מענה למחסור.

בנוסף, כ-6,000 דונם של תפוחי אדמה וכ-1,000 דונם של גזר, החלו להישתל בלב הנגב במקום בשטחי העוטף, אליהם לא ניתן להגיע עתה באופן מסודר (שתילת סתיו-חורף).

כמו כן, כ-60,000 דונם מספוא לתחמיץ סוג מזון לבעלי חיים מַעֲלֵי⁻גֵּרָה שהוכן תוך החמצה, שיטת שימור שנועדה לאפשר שמירת מזון לתקופות ארוכות, החלו להישתל גם הם בלב הנגב במקום בשטחי העוטף.

בנוסף, כ-6,000 דונם של תפוחי אדמה (תפו”א) וכ-1,000 דונם של גזר, החלו להישתל בלב הנגב במקום בשטחי העוטף, אליהם לא ניתן להגיע עתה באופן מסודר (שתילת סתיו-חורף).

במקביל, משרד החקלאות, מעודד מעוניין לעודד גידול עגבניות בשטח פתוח מזני תעשיה באזורים חמים על מנת לתת תשובה לעגבניות לשוק המקומי לקראת אפריל 24, ההערכה היא שניתן יהיה לגדל בשטח פתוח בין 500 ל-1,000 דונם עגבניות.

על מנת לקבל תמונת מצב מבוססת על נתוני השטח, ערכו מומחי משרד החקלאות סקירה כוללת של כלל ענפי החקלאות ומצבם לאור המלחמה בהיבטים של זריעה, שתילה, טיפול וקטיף.

מדרכי שירות ההדרכה והמקצוע (שה”מ) של המשרד, בחנו את כלל השטחים ברחבי הארץ במטרה לבחון את הפער הקיים בין תוכניות השתילה, הזריעה והקטיף אל מול המציאות בפועל, כפי שמתאפשרת מהמצב בשטח והנחיות הביטחון.

מטעם אגף תקשורת, דוברות והסברה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר בראשות דפנה יוריסטה, מסר סטודנט ניל זקסנהויז בידלובסקי לאתרכאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה‘ כי על סמך הסקירה המקיפה התקבלה תמונת המצב של מצאי התוצרת החקלאית הטרייה מהשוק המקומי, שבשגרה מספקת את רוב הביקוש המקומי.

ועתה, לאור המצב בחלק מהענפים, עלולה לא להספיק. לאור זאת, פרסם משרד החקלאות נוהלי עידוד לחקלאים לזריעה, שתילה ושדרוג תשתיות לטובת אספקת תוצרת מקומית.

במסגרת זו פורסמו 4 תמיכות – תמיכה לשיפוץ ושדרוג חממות ישנות לטובת גידול ירקות ה”סלט הישראלי“, תמיכה לתמרוץ שתילה מוקדמת של עגבניות, תמיכה לתמרוץ זריעת חיטה לתחמיץ ושחת ותמיכה לתמרוץ זריעה של תפו”א להעתקת זריעה לנגב המזרחי.

בנוסף, ההנחה היא שבענפים בהם ייווצר מחסור בתוצרת מקומית גם אחרי פעולות התמרוץ, הוא יושלם על ידי היבואנים ב-ייבוא נקודתי.

 על פי סקירת הענפים;

עגבניות; שתילות עונת סתיו חורף של עגבניות ב-בתי צמיחה מתבצעת בספטמבר – אוקטובר. צפויה הֲנָבַה בין נובמבר לאפריל. באזור אשכול קיימים כ-4,000 דונם בתי צמיחה לגידול עגבניות. חלק מהמגדלים, הספיקו לשתול לפני המלחמה, אך לא טוּפלו והגידול לא התקדם לקטיף.

בחלק מהשדות באזור הבשור, עדיין קוטפים בבתי רשת, בהיקף של כ-2,000 דונם, הקטיף, ימשך עד דצמבר ויספק פחות מ-50% מהממוצע הרגיל לעונה.

מסקר שעורכים בימים אלה, מומחי משרד החקלאות, עולה, כי בשתילות ספטמבר פחות מ-50% שוקמו (הַדְּלִיָּה ועיצוב). לכן האספקה בחורף מאזור אשכול, תהיה נמוכה בכ-50% מהממוצע הרגיל בעונה.

בנודע לשתילות חורף לַהֲנָבַת בעונות אביב ובקיץ, על פי בדיקת המשרד, עולה, כי היקף השתילות הינו של כ-30% מהממוצע הרגיל לעונה.

בשאר אזורי הארץ; ערבה, בית שאן ומרכז הארץ, יש כ-4,000 דונם שנשתלו בספטמבר ומתחילים בקטיף מנובמבר עד מאי.

למרות איחוּר בהַדְּלִיָּה ועיצוב הצמח בגלל מחסור בעובדים, הקטיף החל בזמן, בימים אלה. לצדם, נשתלים עתה בשתילות חורף שטח פתוח ב-ערבה, סובב ים המלח ובבקעה בהיקף של כ-200 דונם.

הערכה; צפוי מחסור בתוצרת מקומית בחודשי החורף בהיקף של מעל ל-30% מהממוצע לעונה.

פלפל; בחודשים נובמבר-דצמבר לא צפויה בעיה באספקה, כיוון שכל ה-10,000 דונם של פלפל שמגדלים בערבה ובבקעת הירדן, יהיו בשיא.

אזור שדות נגב והבשור, נשתלים בדרך כלל רק בסוף דצמבר עד מרס, ומיועדים להניב בחודשי יוני עד נובמבר. ההערכה במשרד החקלאות היא שרוב המגדלים יזמינו שתילים וישתלו בזמן לשיווק הקיציהערכה; אין צפי למחסור.

מלפפון; אזורי הגידול העיקריים; אזור וואדי ערה, אחיטוב, השרון והנגב. שתילות החורף מבוצעות כמעט במלואן.

הערכה היא, כי 10% מהשטחים לא ישתלו ב-עונת החורף, ולכן ההערכה, כי יהיה מחסור נקודתי בתוצרת מקומית בהיקף נמוך של כ-10% בחודש הקרוב, אשר ככל הנראה, יושלם ב-ייבוּּא.

חסה; מגדלים בכל הארץ, לפי החלוקה הבאה; בחבל הבשור כ-5,000 דונם, לכיש ומרכז כ-4,000 דונם, אזור העמקים כ-2,000 דונם, ברמת הגולן וגליל מערבי כ-1,000 דונם, בבית שאן ובבקעה כ-1,000 דונם נוספים.

שותלים כל השנה במחזורים של כל שבוע. קיימת פגיעה בהיקף השתילות של כ-30% בגלל מחסור בעובדים. באזור העוטף הפגיעה מגיעה לכ-40%.

יש לציין שחקלאים אחרים מאזורים שונים שתלו בהיקפים גדולים יותר ולכן, כיסו על חלק מהחוסר. מחזור גידול חסה בחורף לוקח כ-70 – 80 ימים.

לחסה אין “חיי שדה” והיא חייבת להיקטף במועד, אחרת הצמח מפריג (פורח) ולכן זמינות העובדים בזמן הקטיף חשובה מאוד. הערכה; הירידה בהיקפי הגידול מתקרבת ל- 25%.

חגי שניר מנהל שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) ברקע: זריעת תפוחי האדמה בשדות לב הנגב, צילום: משרד החקלאות | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
חגי שניר, שה”מ

כרוּב; היקף גידול הכרוב בישראל הוא כ- 25 אלף דונם כרוב לבן ו-5,000 דונם כרוב אדום. הכרוב, גדל בכל האזורים, בעיקר בנגב המערבי בהיקף של כ-10 אלף דונם.

לכיש ומרכז כ-6 אלף דונם, אזור הבשור כ-2.5 אלף דונם, אזור החוף כ-5 אלף דונם, עמקים כ-3 אלף דונם, גליל עליון וגולן כ-2 אלף דונם, בקעה ובית שאן כ-1.5 אלף דונם.

החקלאים נוהגים לשתול במחזורים של כל שבוע. היקף השתילות הארצי פחת בסדר גודל של כ-25% בגלל מחסור בעובדים.

מחזורי החורף ארוכים יותר ויכולים להגיע ל-90 – 110 ימים לאסיף. חשוב לציין שלכרוב יש “חיי שדה” וניתן לעכב את האסיף לכ-שבועיים. הערכה; כמויות נמוכות ב-20% מהממוצע בעונה הרגילה.

 תפו”א; ביישובי חבל מעון, נזרעו 17,000 דונם במקום 20,000 המתוכננים. בשאר האזורים זריעות ממוצעות לעונה. הערכה; לא צפוי חוסר בתפו”א בחודש הקרוב.

גזר; חלק גדול מהחלקות ממערב ל-כביש 232 ננטשו. לשמחתנו המגדלים הצליחו להגדיל את הזריעות ממזרח לכביש 232, כך שהיקף השטחים, נשאר דומה למתוכנן. הערכה; לא צפוי שינוי בכמויות.

בטטה; רוב שטחי הבטטה, נאספו ונכנסו לאחסון. מעט שטחים בעוטף לא טופלו בשל המלחמה. הערכה; לא צפוי חוסר.

בצל; הספקת בצל יבש לתקופת החורף מתבצעת בעיקר משטחים שנשתלו מ-בְּצַלְצוּלָים (חומר ריבוי). השתילה, החלה בתחילת ספטמבר ונמשכה עד אמצע אוקטובר.

סך הכול נשתלו כ-5,800 דונם בצלצולים. עקב בעיות גידול של חומר ריבוי במשתלות, נשתלו העונה 700-1,000 דונם פחות מהמתוכנן.

זריעת המשתלות בשטחים פתוחים מתוכננת לאמצע ינואר – אמצע פברואר. זריעה ישירה של הזנים המוקדמים הייתה מאמצע אוקטובר עד תחילת נובמבר.

סך הכול נזרעו מעל 1,900 דונם, כ-400 דונם יותר מאשר בעונה ממוצעת. האסיף צפוי להתחיל מתחילת אפריל. כיום אספקת הבצל היא מאחסון של הזנים הקיציים.

הערכה; בשל בעיות בחומר הריבוי  בזריעת בצל בספטמבר צפוי מחסור של כ-20% מהכמויות לאורך כל החורף עד אפריל 24.

תות שדה; בעונת הגידול הנוכחית הייתה הגדלה מסוימת של שטחי הגידול בכל  שיטות הגידול הקיימות. ההערכה שיש מעל 4,500 דונם של תות שדה.

רוב המגדלים בשטח הפתוח, סיימו את הפעולות האגרוטכניות ההכרחיות (חיפוי קרקע וכיסוי המנהרות ביריעות פוליאיתילן) חלק מהמגדלים לא הספיקו לסיים את הפעולות האלה ויש חלקות שנמצאות בשלבים שונים של הפעולות הנדרשות.

יש גם חלקות שיינטשו. האתגר העיקרי של הענף הוא ידיים עובדות מקצועיות, קשה מאוד להגיע לכמות היבול והאיכות שאנו רגילים אליהם.

לכן, הצפי הוא ליבולים נמוכים יחסית לעונה בגלל הבעיות שנוצרו בעונה זו, וגם לגריעה של חלק משטח הייצור.

הערכה; העונה היבול, יהיה נמוך יותר. ההיקף תלוי בזמינות עובדים פלסטינים לקטיף.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן