דיני משפחה וירושה חדשות מאזני הצדק

עלייה משמעותית בהפקדת ייפויי כוח מתמשכים בשנת 2022

העלייה המשמעותית בהפקדת ייפויי כוח מתמשכים בשנת 2022, הפחיתה את העומס בבתי המשפט ולראשונה בישראל ועל אף הזדקנות האוכלוסייה, חלה ירידה בהיקף המינויים של אפוטרופוסים" ◄ הציבור, ממשיך להיערך לקראת כניסה לגיל השלישי ולבחור את הדרכים והפעולות העתידיות שייעשו באמצעות הפקדת ייפוי כוח מתמשך ◄ עו”ד בן ציון פיגלסון: בשנת 2022 המשיכו עובדי האפוטרופוס הכללי לשפר את השירות לציבור, לפתח כלים דיגיטליים חדשניים ולהפחית את הנטל הבירוקרטי על הציבור בפרט בתחום הירושה והאפוטרופסות.
0
0
עורך דין בן ציון פיגלסון, האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה, ברקע: מטאפורה להגנה על זכויות אדם וקהילה בטוחה של אנשים | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
עורך דין בן ציון פיגלסון

האפוטרופוס הכללי האחראי (הממונה הארצי) לענייני ירושה, השיב בשנת 2022 לבעלי זכויות או יורשים 200 נכסי מקרקעין בשווי מוערך של כ-111 מיליון שקל וכספים בסך של כ-28.6 מיליון שקל. מתוכם, הושבו ליורשים של נספי השואה 31 נכסי מקרקעין בשווי מוערך של כ-12.4 מיליון שקל וכן כ-7 מיליון שקל שהיו בבעלות נספי השואה – כך עולה מדין וחשבון של סיכום הפעילות השנתי של האפוטרופוס הכללי והממונה על עניני הירושה במשרד המשפטים לשנת 2022.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

במסגרת פעולות שביצע ‘האפוטרופוס הכללי‘ לאחר שהתקבל דיווח על חשד ל”נכס עזוב” אותרו בהליך מקדמי, בעלים או יורשים של 194 נכסי מקרקעין וכמו כן, כספים בסך של כ-12.2 מיליון שקל.

מדוח סיכום הפעילות השנתי של האפוטרופוס הכללי ו-הממונה על עניני הירושה לשנת 2022עולה עוד, כי בשנת 2022, חלה עלייה משמעותית ב’הפקדת ייפויי כוח מתמשכים‘. כך, הופקדו אצל האפוטרופוס הכללי מעל 40,000 ייפויי כוח, זו עלייה של למעלה מ-30% לעומת שנת 2021.

ייפוי כוח מתמשך, מאפשר לאדם לקבוע מראש, מה יעשה ברכושו ובענייניו האישיים, ככל שלא יוכל לקבל החלטות בענייניו. עלייה זו, הפחיתה את העומס בבתי המשפט ולראשונה בישראל, ועל אף הזדקנות האוכלוסייה, חלה ירידה ב-היקף המינויים של אפוטרופוסים.

כמו כן, גובשה רפורמה מקיפה בתחום הפיקוח על אפוטרופוסים ובמסגרת הליך הפחתת הרגולציה על הציבור שיזם האפוטרופוס הכללי, בוטל התשלום הכספי בעת הגשת דוחות כספיים שמגישים אפוטרופוסים, ונקבעו הקלות משמעותיות על בני משפחה שהתמנו כאפוטרופוסים.

בתחום הירושה, המשיכו תהליכים להקלה בנטל הבירוקרטי על הציבור בבקשות למתן צו ירושה ו-צו לקיום צוואה. במהלך השנה הוגשו כ-95 אלף בקשות ל-רשם הירושה, כאשר 93% מן הבקשות הוגשו באופן מקוון.

כמו כן, חל גידול של כ-28% בהיקף הצוואות המופקדות אצל הרשמים לענייני  ירושה, כאשר בשנת 2022, הופקדו כ-11 אלף צוואות, לעומת כ-8,700 צוואות שהופקדו בשנה הקודמת.

בין היתר, הושק לראשונה טופס חדשני, המאפשר הגשת ‘בקשה למתן צווי ירושה ברשם הירושה‘ ולרישום ההורשה בטאבו בהליך אחד, לשם הקלה על הציבור וקיצור לוחות הזמנים.

דוברת היחידות המקצועיות באגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים, הגב’ כרמית אורפז-ימין, מסרה לאתר כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי כ-144 מיליון שקל מתוך הכספים שהורישו מנוּחים שנפטרו בישראל ובעולם לטובת המדינה ומוסדותיה, הועברו בשנה שעברה לטובת הציבור.

דוברת היחידות המקצועיות באגף דוברות הסברה ותקשורת, של משרד המשפטים, הגב’ כרמית אורפז-ימין, מסרה לאתר ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה‘ כי קרן תובענות ייצוגיות, המנוהלת באפוטרופוס הכללי, פרסמה “קולות קוראים” לחלוקת כ-75 מיליון שקל שנפסקו כ-סעד בתובענות ייצוגיות, לטובת מטרות ציבוריות שונות, בהתאם לייעודים שנקבעו על ידי בתי המשפט.

האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה: הציבור בישראל ממשיך להיערך באמצעות הפקדת ייפוי כוח מתמשך לקראת כניסה ל’גיל השלישי’ 

איתמר דוננפלד, מנכל משרד המשפטים, בעל ותואר ראשון במדעי החברה ותואר שני במדיניות ציבורית | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
איתמר דוננפלד, מנכל

מנכל משרד המשפטים, בעל ותואר ראשון במדעי החברה ותואר שני במדיניות ציבורית, מר איתמר דוננפלד, אומר, כי; “משרד המשפטים פועל כל העת לשפר את השירותים הניתנים על ידו לכלל האזרחים ובמיוחד למען אוכלוסיות מוחלשות וייחודיות הזקוקות לשירותים אלו יותר מכל.

 דין וחשבון סיכום הפעילות של האפוטרופוס הכללי על יחידותיו השונות, מעיד, כי מדובר בגוף הפועל במקצועיות, ביצירתיות רבה ובחדשנות.

האפוטרופוס הכללי פועל באופן מתמיד להשיק שירותים חדשים במטרה מתמדת להנגיש את השירותים לאזרחים במימוש זכויותיהם.

משרד המשפטים רואה בפרסום הנתונים ערך ראשון במעלה, המבטאים ערכים של שקיפות והנגשת המידע לציבור“. סיכם מנכל משרד המשפטים, מר דוננפלד.

האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה, עורך דין בן ציון פיגלסון; “בשנת 2022, המשיכו עובדי האפוטרופוס הכללי לשפר את השירות לציבור, לפתח כלים דיגיטליים חדשניים ולהפחית את הנטל הבירוקרטי על הציבור בפרט בתחום הירושה והאפוטרופסות.

מנתוני הפעילות לשנת 2022, עולה, כי הציבור בישראל ממשיך להיערך לקראת כניסה ל’הגיל השלישי‘ ולבחור את הדרכים והפעולות העתידיות שייעשו באמצעות הפקדת ייפוי כוח מתמשך.

האפוטרופוס הכללי עורך דין בן ציון פיגלסון; “נמשיך להגן על אוכלוסיות מוחלשות במדינת ישראל, לסייע לציבור הנזקק לשירותיו, לקצר את לוחות הזמנים למתן שירות ולעמוד באתגרים העומדים לפתחו.

אני מודה למנכל משרד המשפטים, מר איתמר דוננפלד, על תמיכתו הנמשכת בפעילות האפוטרופוס הכללי“.

אל; הדוח המלא; האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה – סיכום פעילות שנת 2022.

0
0אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-7 נכדים; רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-75

הדלקת המשואות ופתיחת חגיגות יום העצמאות

דבר ראש הממשלה ביבי נתניהו

דילוג לתוכן