חדשות בריאות סרטן

סרטן שלפוחית השתן המקרים בעולם עתידים להכפיל עצמם

סרטן השלפוחית הוא הסרטן התשיעי בשכיחותו בעולם והחמישי בישראל. אחד מכל 28 גברים ואחת מכל 89 נשים נמצאים בסיכון לחלות. עישון הוא גורם הסיכון העיקרי למחלה. אבחון מוקדם מגדיל משמעותית את סיכויי הריפוי. רק לאחרונה, אישר משרד הבריאות, בדיקה מהפכנית שיכולה ל'חסוך הליך פולשני' שכבר נמצאת ב"כללית מושלם" ובביטוחים הפרטיים. ארגון הבריאות העולמי בתחזית מדאיגה על גידול בתחלואה של סרטן זה.
0
0
פרופ' עופר נתיב מומחה ל-כירורגיה אורולוגית, מרצה בפקולטה לרפואה של הטכניון, ברקע: סרטן דרכי השתן: אילוסטרציה | צילום: מדיקל לינק | עיבוד: Photolab | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
פרופ’ עופר נתיב

“אבחון מוקדם של ‘סרטן שלפוחית השתן’ מציע לאנשים סיכוי גבוה יותר לטיפול מוצלח ולהישרדות ארוכת טווח. בזכות הבדיקה, אנחנו יכולים לגלות הימצאות של ‘סרטן אגרסיבי’ או לשלול את קיומו ב’שלפוחית השתן’ ובכך לחסוך לחלק משמעותי מהחולים בדיקת אבחנה פולשנית (ניתן להשתמש בבדיקה החדשה לסירוגין עם בדיקת ציסטוסקופיה)…” כך אומר בין היתר פרופ’ עופר נתיב מומחה ל-כירורגיה אורולוגית, מרצה בפקולטה לרפואה של הטכניון ולשעבר מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי בני ציון.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

לדברי פרופ’ נתיב, בנוסף הבדיקה משפרת את שיעורי הגילוי המוקדם, בפרט של גידולים שטוחים שקשה לאתרם בשיטות פולשניות או בדיקות הדמיה

יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם של סרטן שלפוחית השתן שכן הוא עלול להתקדם, לחדור לרקמת השריר ולהתפשט גם לבלוטות הלימפה ולאיברים נוספים”.

הדברים נאמרו לרגל ‘חודש המודעות הבינלאומי לסרטן שלפוחית​​ השתן, עדכנה הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי, את התחזית העולמית של מחלת הסרטן.

על פי הנתונים בשנת 2045 עתידים לחלות ברחבי העולם כ- 1.1 מיליון נשים וגברים בסרטן שלפוחית השתן, לעומת מספר החולות והחולים אשר עומד כיום על כ- 614 אלף.

ב’ארגון הבריאות העולמי‘ חוזים, כי במדינת ישראל, עתידים לחלות בשנת 2045 כ- 3,250 נשים ו-גברים ב’סרטן שלפוחית השתן‘ מדי שנה.

נכון להיום על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, מדי שנה, מתגלים בארץ כ- 1,800 חולות וחולים חדשים עם סרטן זה.

מנתוני משרד הבריאות, עולה, כי  ‘עישון‘ הוא גורם הסיכון העיקרי לסרטן שלפוחית השתן. גורמים אחרים, הם חשיפה למסרטנים תעסוקתיים ו-היסטוריה משפחתית.

יצוין, כי סרטן שלפוחית השתן הוא הסרטן התשיעי בשכיחותו בעולם והחמישי בשכיחותו במדינת ישראל.

מנתוני החברה האמריקנית לסרטן, עולה’ כי אחד מכל 28 גברים ואחת מכל 89 נשים נמצאים בסיכון לחלות בסרטן שלפוחית השתן במהלך החיים.

דם ב-שתן, הוא סימן האזהרה החשוב ביותר ל’סרטן שלפוחית השתן‘ שיש לשים לב אליו, סימן נוסף הוא הפרעות ב-הטלת שתן ותחושה של כמו; צריבה.

הסיכון של קרובי משפחה של אדם שחלה ב’סרטן שלפוחית השתן‘ גבוה מעט יותר, משל האוכלוסייה הרגילה, ככל הנראה בגלל גורמי סיכון דומים, כמו עישון. לעיתים נדירות ‘גן תורשתי‘ גם עלול להגביר את הסיכון ולגרום לסרטן שלפוחית השתן.

חודש המודעות הבינלאומי ל-סרטן שלפוחית השתן’ מצוין בכל שנה ב-מאי בסימן של אבחון מוקדם אשר מגדיל משמעותית את סיכויי הריפוי והקטנת התמותה.

משרד הבריאות, אישר רק לאחרונה ‘בדיקת שתן מהפכנית‘ המתבססת על זיהוי סמנים ביולוגיים (“ביו-מארקרים“) על גבי הדנ”א | DNA) ) שהופק מה-תאים בדגימה.

סמנים אלו, מעידים על סיכון מוגבר לנוכחות גידול סרטני, גם כזה שלעיתים לא ניתן לראות כלל ב’בדיקות הדמיה‘ או ב’בדיקות אבחנה פולשניות‘.

הבדיקה החדשה הקְרוּיָה; ‘Bladder EpiCheck‘ מאפשרת אבחון ראשוני מוקדם בקרב בעלי תסמינים מחשידים וכן גילוי הישנות המחלה אצל אנשים שהחלימו כבר, אצלם הסיכון לשובה של המחלה, כידוע, הינו גבוה מאוד.

הבדיקה המדוברת, כבר אושרה על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי ה- FDA, לצורך אבחון הישנות המחלה ואף נכללת בבדיקות הנסקרות בהנחיות של האיגוד האירופי לאורולוגיה (EAU). בנוסף היא בעלת ‘תו הסימון CE‘ ל-תקינה אירופית.

עד היום, המעקב אחר מטופלים עם סרטן השלפוחית, כלל בין היתר בדיקת ציסטוסקופיה פולשנית, הכוללת החדרת ‘צינורית עם סיבים אופטיים‘ לתוך ‘שלפוחית השתן‘ דרך פתח השופכה.

בדיקת ציסטוסקופיה, הנקראת גם; ציסטואורתרוסקופיה (Cystoscopy) מאפשרת לאבחן מגוון רחב של בעיות שקשורות לדרכי השתן ובה בעת לטפל בהן.

בגלל נטיית הגידול לחזור, המטופלים שאובחן אצלם בעבר סרטן שלפוחית השתן, נדרשים לעבור מספר רב של בדיקות ציסטוסקופיה פולשניות כחלק ממעקב לאורך שנים.

על פי הערכות במערכת הבריאות, כיום ישנם כ- 20,000 ישראלים, הנמצאים בשלבי טיפול ומעקב.

אמינות הבדיקה הוכחה לאחרונה ב’מטא-אנליזה נרחבת‘ שהיא שיטה סטטיסטית המשלבת תוצאות של מחקרים קליניים מרובים בשאלת מחקר מסוימת, אשר הראו, כי לבדיקה ערך ניבוי שלילי של 99% ל-סרטן ברמת ממאירות גבוהה ב-שלפוחית השתן.

כלומר, ב-99% מן המקרים בהם מתקבלת תוצאה שלילית, אכן אין סרטן בדרגת ממאירות גבוהה בשלפוחית השתן.

הבדיקה, מיועדת לגברים ולנשים עם חשד לסרטן שלפוחית השתן והפניה מרופא

הבדיקה פותחה על ידי חברת ‘נוקלאיקס‘ הישראלית, המתמחה בבדיקות מולקולריות חדשניות ולא פולשניות לצורך ‘אבחון סרטן‘ ומיוצגת בלעדית בישראל על ידי חברת ‘מדיקל לינק‘ מקבוצת בייבי לינק, העוסקת בטכנולוגיות רפואיות מתקדמות, מספקת בדיקות חדשניות ופועלת כבר 17 שנה במערכת הבריאות בארץ.

דוברת חברת ‘מדיקל לינק‘ הגב’ נאוה עינבר, הוסיפה ומסרה ל’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה‘ כי הבדיקה, מיועדת לגברים ולנשים עם חשד לסרטן שלפוחית השתן והפניה מרופא.

עלותה של הבדיקה היא 3,250 ₪ והיא כבר נכללת במרבית ‘ביטוחי הבריאות הפרטיים‘ וכן ב’כללית מושלם‘. חברת “מדיקל לינק” מעריכה שגם הביטוחים המשלימים של קופות החולים האחרות, צפויים להצטרף.

מתן דגימת השתן, מתבצע במעבדה ובנוסף החברה מאפשרת לאנשים חולים או מוגבלים, בתוספת תשלום סבירה, להזמין איסוף באמצעות שליח עד הבית.

הדגימות נשלחות אל הולנד לצורך ביצוע הבדיקה ופענוחה, והתשובה מתקבלת בתוך 15 ימי עבודה ב-דואר אלקטרוני ל-מטופלים ול-אורולוג שלהם.

למידע, יש לפנות למוקד הטלפוני של “מדיקל לינק” המאויש 24/7 לטלפון שמספרו; 5901* או להיכנס לאתר בכתובת הבאה; בדיקת ®Bladder EpiCheck.

לעדכונים בנושא; בדיקות חדשניות ללא הליך פולשני, מומלץ להצטרף כעוקבים לעמוד הפייסבוק של מדיקל לינק.

0
0Tags

אודות הכותב

משה נעים

עורך אתר כאן ישראל ("כאן נעים") בלי מורא ובלי משוא פנים. עיתונאי מגיל 14. עובד כיום באינטרנט. בן 70, אב לעורך דין אלירן נעים. לר' אביב נעים ול-חלי כהן-נעים, סבא מאושר ל-8 נכדים; כפיר-שלמה, רפאל, דוד, אוריאן, מילה שרה, אריאל, עלמה ו-אביגיל. המוטו; "אילו לחיים הייתה מהדורה שנייה, הייתי מתקן בה את כל השגיאות...".

ברכת ראש הממשלה נתניהו ליום העצמאות ה-76

ארכיון כתבות ‘כאן ישראל’

הדלקת המשואות יום העצמאות ה-76

תפילה ליום העצמאות 76

דילוג לתוכן